ساقه پالپ ساقه پالپ

ساقه پالپ

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 09:30
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پالپ دندان چیست؟

بافتی نرم که در ناحیه ی مرکزی دندان قرار داد و شامل اعصاب، عروق خونی و بافت همبند است، پالپ دندان نام دارد.

عواملی که سبب آسیب پالپ می شود

بر اثر عواملی همچون پوسیدگی، درمان بیش از حد یک دندان، ترمیم گسترده، وجود ترک دندانی و یا ضربه وارد شدن به دهان، پالپ دندان ملتهب و عفونی می شود.

تمیز کردن پالپ دندان

خارج شدن بافت های مرده و دارای آلودگی به کمک سوراخ به وجود آمده در دندان، در این فرایند اتفاق می افتد. برای این منظور، ابزارهای ویژه ای به کار گرفته می شود. برای احساس نکردن درد در ناحیه مورد نظر از بی حسی موضعی استفاده می شود. در طی این فرایند غیر از خارج شدن مواد سمی، شکل دادن ریشه دندان هم صورت می گیرد. بدین منظور دیواره های مجرای ریشه با تراشیده و تمیز شدن کمی بزرگتر خواهد شد. در نتیجه همه ی مواد آلوده از بین رفته و محفظه برای پر شدن آماده می شود.


دلیل نیاز بر خارج کردن پالپ چیست؟

بر اثر آسیب دیدن پالپ دندان به دلیل عوامل مختلف، تجزیه پالپ که در اثر مرگ نیز نمایان می شود، اتفاق می افتد. زیرا بافت پالپ دررون یک محفظه ی بسته قرار دارد و با ورود باکتری ها و تجمع آن ها در این بافت، عفونت پدید می آید. سرانجام عفونت از ناحیه ی نوک ریشه دندان خارج می شود و سبب آبسه کردن استخوان می شود.

ارتباط درد دندان با پالپ چیست؟

در حقیقت درد دندان از خفیف تا شدید آن از وجود مشکل و آسیبی در دندان خب می دهد. در خصوص دندان، پایانه های عصبی موجود در پالپ واکنش نشان داده که شدت آن متغیر است. در مواقعی به دلیل میزان شدت آن و همچنین آستانه ی درد بالای افراد، ممکن است با وجود این مشکل در دندان افراد دردی را احساس نکنند.

خواندن 117 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:53

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر