طول عمر دندان عصب کشی شده | علل عصب کشی مجدد دندان طول عمر دندان عصب کشی شده | علل عصب کشی مجدد دندان

طول عمر دندان عصب کشی شده | علل عصب کشی مجدد دندان

سه شنبه, 16 دی 1399 ساعت 14:40
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

اگر دندان پوسیده به موقع درمان نشود، پوسیدگی پیشرفت کرده و به پالپ دندان می رسد. در این صورت دندان به شدت دچار آسیب شده و اگر درمان نشود، دندان به صورت کامل از بین می رود. عصب کشی دندان، یک درمان بی نظیر برای نجات این دندان می باشد. اگر دندان عصب کشی شده دارید، حتما طول عمر و ماندگاری آن برایتان اهمیت دارد. در این مقاله طول عمر دندان عصب کشی شده و تمام موارد مربوط به آن را برایتان شرح می دهیم.

طول عمر دندان عصب کشی شده

طول عمر دندان عصب کشی شده

در بیشتر موارد عصب کشی دندان، آخرین راه برای درمان دندانی است که دچار عفونت شدید شده است. دندانی که تحت این درمان قرار گرفته به دلیل عفونتی که قبلا داشته است، ضعیف تر شده و ممکن است تا حدود 10 یا 15 سال دوام داشته باشد. با توجه به مطالعات انجام شده در این زمینه، ماندگاری دندان عصب کشی شده بسیار بالا بوده و در صورتی که مراقبت های لازم از دندان عصب کشی شده انجام گیرد، می تواند ماندگاری و دوامی تا پایان عمر داشته باشد. البته باید در نظر داشته باشید که بعد از عصب کشی، دندان با چه موادی پر خواهد شد، زیرا تاثیر بسیار مستقیمی بر طول عمر دندان عصب کشی شده دارد.

عوامل موثر بر طول عمر دندان عصب کشی شده

برخی موارد بر طول عمر عصب کشی دندان تاثیر دارند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. زمان درمان

  توجه داشته باشید که زمان درمان، نقش بسیار مهمی بر طول عمر دندان عصب کشی شده دارد، به عبارت دیگر اگر هر چه درمان سریع تر انجام شود، باکتری ها به استخوان نخواهند رسید. زمانی که دندان عصب کشی شد، لازم است تا با مواد خاصی پر شود، در صورتی که برای این کار دو جلسه درمانی در نظر گرفته شد، در زمان مناسب برای درمان اقدام کنید و برای آن سهل انگاری نکنید. به طور کلی می توان گفت که هر چه درمان سریع تر انجام شود، نتیجه موثرتری خواهد داشت.
 2. نوع دندان

  دندان ها دارای تعداد کانال های متفاوتی هستند که اهمیت بسیاری بر درمان عصب کشی دندان دارند. دندان های جلویی، تک کانال و دندان های عقبی، دارای تعداد کانال های بیشتری می باشند. دندان های عقبی فشار بیشتری را در زمان جویدن غذا تحمل می کنند.
 3. سن

  به طور کلی رابطه مستقیمی بین سن و میزان مقاومت دندان وجود دارد. به مرور زمان با کاهش مقاومت دندان ها، احتمال شکستگی آن ها افزایش می یابد. دلیل نصب تاج دندان بعد از عصب کشی، به همین دلیل است تا طول عمر دندان عصب کشی شده افزایش یابد. در برخی مواقع که میزان پوسیدگی بسیار شدید است، دندانپزشک میله ای را درون دندان قرار می دهد که سبب افزایش احتمال شکستگی دندان شود.
 4. جنس مواد پر کننده دندان

  بعد از عصب کشی، دندان با مواد خاصی پر می شود. این مواد می توانند طلا، آمالگام و یا کامپوزیت باشند که طول عمر آن ها با یکدیگر متفاوت است. دوام آمالگام، حدود 15 سال و ماندگاری کامپوزیت بین 5 تا 7 سال می باشد. طلا مقاوم ترین آن ها بوده که می تواند طول عمری حدود 30 سال داشته باشد.

تاثیر رعایت بهداشت دهان و دندان بر دندان عصب کشی شده

تاثیر رعایت بهداشت دهان و دندان بر دندان عصب کشی شده

بعد از غذا خوردن مقداری جرم و پلاک دندان بر روی دندان ایجاد می شود که در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، باقی ماندن آن ها می تواند پوسیدگی دندان را تشدید کند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می تواند تاثیر به سزایی در سلامت دهان و دندان داشته باشد.

علل عصب کشی مجدد دندان

معمولا عصب کشی دندان با میزان موفقیت بالایی انجام می شود و احتمال عصب کشی مجدد به نسبت بسیار کمی اتفاق می افتد. با این حال در برخی موارد خاص، احتمال عصب کشی مجدد وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. زمانی که رعایت بهداشت دهان و دندان به درستی انجام نگیرد.
 2. هنگامی که دندان دارای بیش از یک ریشه بوده و میزان عفونت یکی از ریشه ها به حدی باشد که دندانپزشک نتواند آن را تشخیص دهد. به همین جهت است که انتخاب دندانپزشک متخصص برای درمان ریشه بسیار اهمیت دارد تا با تشخیص صحیح، از عصب کشی مجدد جلوگیری نماید.
 3. در برخی موارد نادر احتمال دارد که دندان پر شده به دلیل ضعیف تر شدن، دچار عفونت شده و به عصب کشی مجدد نیاز داشته باشد.

راهکار های افزایش طول عمر دندان عصب کشی شده

راهکار های افزایش طول عمر دندان عصب کشی شده

بعد از عصب کشی دندان، برخی از موارد می توانند بر افزایش طول عمر آن تاثیر داشته باشند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم تاثیر به سزایی بر افزایش طول عمر دندان عصب کشی شده دارد.
 2. مراجعه به کلینیک دندانپزشکی جهت چکاپ دندان ها بسیار مهم می باشد.
 3. بعد از عصب کشی دندان تا حد ممکن باید از مصرف شیرینی جات پرهیز شود.
 4. مصرف مواد غذایی سرد و گرم می تواند اثر منفی بر دندان عصب کشی شده داشته باشد، بنابراین باید از مصرف آن ها اجتناب کرد.
 5. پس از عصب کشی دندان برای افزایش دوام آن، باید از روکش دندان استفاده شود.

سوالات متداول

 1. طول عمر روکش دندان چقدر است؟

  تاج دندان دوام و ماندگاری حدود 5 سال دارد، اما اگر مراقبت های لازم را به درستی انجام دهید، می تواند تا حدود 15 سال دوام داشته باشد.
 2. آیا عصب کشی سبب ضعیف شدن دندان می شود؟

  عصب کشی به درمان پوسیدگی دندان می پردازد، بنابراین دندان را ضعیف نمی کند. اگر دندان پوسیده درمان نشود، امکان از بین رفتن آن وجود دارد. برای عصب کشی، دندانپزشک تمام مواد آسیب دیده را از پالپ دندان جدا کرده و به کمک مواد خاصی آن را پر می کند. این مواد ساختار دندان را تقویت می کنند.
 3. بعد از عصب کشی دندان تا چند روز درد وجود دارد؟

  وجود درد بعد از هر اقدام درمانی در روز های ابتدایی طبیعی می باشد، اما وجود درد و یا میزان درد برای افراد متفاوت می باشد.
خواندن 160 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 12:21
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر