مراقبتهای پس از عصب کشی دندان | بعد از عصب کشی دندان چه باید کرد؟ مراقبتهای پس از عصب کشی دندان | بعد از عصب کشی دندان چه باید کرد؟

مراقبتهای پس از عصب کشی دندان | بعد از عصب کشی دندان چه باید کرد؟

پنج شنبه, 04 دی 1399 ساعت 14:39
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

چکیده مطلب

اگر شما هم به دلیل پوسیدگی شدید دندان خود تحت درمان عصب کشی قرار گرفته‌اید، حتماً یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که ذهنتان را مشغول کرده است، این است که تا چند ساعت بعد از عصب کشی غذا نخوریم؟ یا به طور کلی تر، اقدامات بعد از عصب کشی دندان کدام‌اند؟
آیا حساسیت دندان بعد از عصب کشی طبیعی است؟
در این مقاله مختصر و مفید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

برای آرام شدن درد دندان بعد از عصب کشی چه کنیم؟

بعد از درمان عصب کشی دندان، وجود مقداری درد و ناراحتی کاملاً طبیعی بوده و به مرور رفع خواهد شد. اما در این دوران برای آرام‌تر شدن درد خود می‌توانید از داروهای مسکنی که دندانپزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.
در ادامه مقاله نکات بیشتری در خصوص کاهش درد بعد از این روش درمانی برایتان شرح خواهیم داد.

مراقبتهای بعد از عصب کشی دندان در روز اول

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان در روز اول

در روز اول بعد از عصب کشی دندان باید به برخی نکات توجه داشته باشید که عبارت‌اند از:

 1. بعد از عصب کشی، دهان تا چند ساعت بی حس است و در این زمان باید از غذا خوردن اجتناب کنید. در غیر این صورت احتمال دارد تا دندان‌هایتان را بسیار محکم فشار دهید و به آنها آسیب وارد کنید و یا حتی دچار سوختگی دهان شوید.
 2. پس از رفع بی حسی در صورت بروز درد و ناراحتی، داروهای مسکن خود را به طور منظم مصرف کنید.
 3. پانسمانی که در محل زخم قرار داده شده است را تا حدود 2 ساعت نگه دارید و آن را جا به جا نکنید و همچنین آب دهان خود را خارج نکنید.
 4. مسواک زدن در شب اول مانعی ندارد، فقط باید مراقب باشید تا با مسواک به دندان عصب کشی شده فشاری وارد نکنید.
 5. اگر تورم وجود داشت، می‌توانید برای کاهش آن از کمپرس یخ استفاده کنید.

مراقبتهای بعد از روز اول عصب کشی دندان

مراقبت های بعد از روز اول عصب کشی دندان

پس از درمان عصب کشی برای اینکه دچار عوارض درمان نشوید، باید برخی نکات و دستورالعمل‌ها را رعایت نمایید که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. داروهای مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک خود را به صورت منظم مصرف کنید و به طور دقیق از دستورالعمل‌های دندانپزشک خود پیروی نمایید.
 2. به دردهای بعد از عصب کشی دندان توجه داشته باشید، زیرا برخی دردهای بسیار شدید را باید سریعا به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 3. باید سعی کنید که ناحیه تحت درمان آلوده نشود و کاملا تمیز باقی بماند.
 4. در زمان مسواک زدن مراقب باشید تا فشاری به ناحیه مورد درمان وارد نکنید.
 5. سعی کنید از مصرف غذاهای سفت و چسبنده پرهیز کنید.
 6. غذاهای نرم مصرف نمایید.
 7. بعد از عصب کشی، دندانها تا مدتی حساسیت بالایی نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های بسیار گرم و بسیار سرد دارند، بنابراین تا چند روز از مصرف آنها پرهیز کنید.
 8. تا زمان برداشت پانسمان موقت از نخ دندان استفاده نکنید.
 9. برای نوشیدنی از نی استفاده نکنید.
 10. در روزهای اول از سیگار کشیدن پرهیز کنید.
 11. شاید تا حدود یک هفته تورم باقی بماند که جای نگرانی ندارد.
 12. مصرف الکل می‌تواند سبب خونریزی شود، بنابراین از مصرف آن اجتناب کنید.

خواندن این مطالب نیز به شما توصیه می شود:

مراقبت بعد از عصب کشی دندان کودک

پس از عصب کشی دندان کودک خود، مراقب باشید تا اگر دندان عفونی است، داروهایی که دندانپزشک تجویز کرده است، در زمان مقرر مصرف شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید در این مورد مراقب کودک خود باشید. از زمان عصب کشی دندان تا زمان پر شدن تاج و ریشه دندان، باید تغذیه مورد توجه قرار بگیرد و تمام دستورالعمل‌های دندانپزشک رعایت گردد.

سیگار بعد از عصب کشی دندان

به نظر شما تا چند ساعت بعد از عصب کشی نباید سیگار کشید؟
سیگار کشیدن بعد از عصب کشی دندان، نه تنها سبب آسیب به سلامت دهان می‌گردد، بلکه با به تعویض انداختن بهبودی، می‌تواند به صورت مجدد شما را نیازمند به درمان ریشه دندان کند.

مسواک زدن بعد از عصب کشی

به طور کلی هیچ یک از درمان‌های دندانپزشکی سبب نمی‌شوند تا شما نتوانید بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت کنید. با این حال توصیه می‌شود تا حدود 2 روز بعد از عصب کشی دندان، ناحیه تحت درمان را مسواک نکنید.

تغذیه بعد از عصب کشی دندان

تغذیه بعد از عصب کشی دندان

بهتر است تا زمان بهبود ریشه دندان، غذاهای نرم مصرف کنید و از خوردن غذاهای چسبنده و سفت مانند آبنبات، هویج، سیب، بلال و نوشیدنی‌های بسیار داغ و یا بسیار سرد، دوری نمایید. همچنین برای غذا خوردن صبر کنید تا اثر داروی بی حسی از بین برود. برخی از غذاهایی که دندانپزشکان بعد از عصب کشی دندان توصیه کرده‌اند، عبارت‌اند از:

 • سوپ سبزیجات و آش
 • تخم مرغ آب پز شده یا املت
 • نودل و پاستا
 • موز له شده
 • پوره سیب زمینی
 • پنکیک
 • سوشی
 • غلات نرم

داروهای بعد از عصب کشی دندان

در طی چند روزی که دچار درد بعد از عصب کشی دندان هستید، باید از داروهای مسکنی که دندانپزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده داشته باشید. لازم به ذکر است که اگر این درد بیش از حد طول کشید، حتماً به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید. داروهایی که در این زمان تجویز می‌شوند، عبارت‌اند از:

 1. داروهای ضد التهابی

  معمولا برای جلوگیری از التهابی که منجر به درد می‌شوند، این داروها بهترین گزینه هستند. از انواع داروهای ضدالتهابی بدون نسخه هر کدام 200 میلی گرم وجود دارند که می‌توانید هر 6 ساعت یک بار برای کاهش درد خود از آن استفاده داشته باشید.
  توجه داشته باشید که ایبوپروفن و آسپرین برای تمام افراد گزینه مناسبی نیستند، از جمله این افراد می‌توان به کسانی که زخم معده دارند و یا افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند، اشاره کرد.
 2. استامینوفن

  استامینوفن دیگر داروی مؤثری برای کاهش درد بعد از درمان عصب کشی دندان است که می‌توانید هر 6 ساعت یک بار مصرف کنید. اگر درد شدیدی دارید، می‌توانید 800 میلی گرم آن را استفاده کنید، اما بهتر است در این باره با توصیه دندانپزشک خود پیش روید.

اقدامات پس از بروز عوارض احتمالی بعد از عصب کشی دندان

جدول زیر در خصوص اقداماتی که می‌توانید در مواقع بروز برخی از عوارض احتمالی انجام دهید، به شما کمک خواهد کرد:

اقدام مورد نیاز برخی از عوارض احتمالی 
مراجعه به مطب برای اصلاح پانسمان  احساس برآمدگی روی دندان
مراجعه به مطب برای گذاشتن روکش شکستگی تاج دندان
 استفاده از داروهای مسکن تجویز شده درد دندان تا حدود 3 هفته
مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده عفونت کردن دندان
مراجعه به کلینیک دندانپزشکی درد مداوم دندان بیش از 3 هفته

سوالات متداول

 1. غذا خوردن بعد از عصب کشی دندان به چه صورت است؟

  بعد از عصب کشی دندان باید تا چند روز از غذاهای نرم استفاده کرد تا فشاری به ناحیه مورد درمان وارد نشود. نوشیدنی‌های بسیار داغ و یا بسیار سرد می‌تواند ناحیه تحت درمان را تحریک کنند و ایجاد درد و ناراحتی داشته باشند. به طور کلی حدود دو ساعت باید از غذا خوردن اجتناب کرد.
 2. چرا مراقبت بعد از عصب کشی دندان از اهمیت بالایی برخوردار است؟

  عصب کشی دندان یک روش بسیار عالی برای درمان و نجات دندانی است که آسیب دیده و احتمال از دست رفتن آن وجود دارد. اگر بعد از عصب کشی دندان، مراقبتهای لازم را انجام ندهید، ممکن است به عفونت و عوارض دیگری دچار شوید. در صورت عدم موفقیت عصب کشی دندان، باید از روشهای جایگزینی دندان که هزینه‌ها و زمان بسیار بیشتری دارند، کمک بگیرید.
 3.  درد بعد از عصب کشی تا چند روز ادامه دارد؟

  در حین درمان عصب کشی، دندانپزشک برای کاهش درد از داروی بی حسی استفاده می‌کند که اثر آن تا چند ساعت باقی می‌ماند. احساس درد و ناراحتی در چند روز ابتدایی طبیعی است و جای نگرانی ندارد و مصرف داروهای مسکن و آنتی بیوتیک‌های تجویز شده توسط دندانپزشک می‌تواند به کاهش درد و ناراحتی کمک کند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که حساسیت دندان بعد از عصب کشی افزایش می‌یابد و دندان شکننده می‌شود، بنابراین به منظور استحکام بیشتر باید از روکش دندان کمک گرفته شود.
 4. چگونه می‌توان دندان عصب کشی شده را نخ دندان کشید؟

  در روزهای ابتدایی بعد از عصب کشی، از کشیدن نخ دندان اجتناب کنید و فقط به آرامی و با احتیاط مسواک بزنید، اما چند روز بعد می‌توانید نخ دندان کشیدن را شروع کنید. در این زمان، اگر نخ دندان داخل پر کردگی‌ها فرو رفت، در این صورت باید دست نگه دارید تا به وسیله نخ دندان سبب آسیب به پرکردگی‌ها نشوید. می‌توانید یک سر نخ را رها کنید و از طرف دیگر آن را بکشید تا از دهانتان خارج گردد.
 5. آیا عصب کشی دندان سبب ضعیف شدن دندان می‌شود؟

  عصب کشی، دندان را ضعیف و دچار مشکل نمی کند، بلکه به درمان دندان آسیب دیده می‌پردازد. عصب کشی می‌تواند دندانی که دچار عفونت و پوسیدگی شدید شده است را درمان کند. عاملی که دندان را ضعیف می‌کند، پوسیدگی دندان می‌باشد که عصب کشی روشی برای مقابله با آن است. درست است که ساختار دندان بعد از عصب کشی دچار تغییراتی می‌گردد، اما این تغییرات نمی‌توانند عاملی بر ضعیف شدن دندان ها به حساب بیایند.
 6. بعد از عصب کشی دندان، چه داروهایی باید مصرف کرد؟

  درد عصب کشی دندان به میزانی قوی نیست که غیر قابل تحمل باشد. در صورت بروز درد، بیمار می‌تواند از داروهایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن استفاده نماید. در برخی موارد خاص که بیمار دچار دردهای شدید شد، باید با دندانپزشک در رابطه با داروی مصرفی مشورت نماید.
 7. آیا عصب کشی دندان خطر دارد؟

  این درمان مانند هر درمان دندانپزشکی دیگری می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد، اما خطرناک نیست. عصب کشی در موارد خاص می‌تواند عوارضی مانند شکستن دندان عصب کشی شده، سوراخ شدن کانال ریشه و عفونت را در پی داشته باشد.
 8. آیا عصب کشی دندان ترس دارد؟

  در واقع در حین درمان عصب کشی، دندانپزشک برای کاهش درد و ناراحتی از بی حسی موضعی استفاده می‌کند و بعد از آن نیز در صورت بروز درد، با مصرف داروهای مسکن، این درد کاهش می‌یابد. بنابراین نیازی نیست که بیمار ترس و هراسی داشته باشد.
 9. کدام قرص برای درد دندان بعد از عصب کشی خوب است؟

  داروهایی از جمله استامینوفن، آسپرین، ناپروکسن سدیم و ایبوپروفن از جمله مواردی هستند که معمولاً تا چند روز بعد از درمان عصب کشی می‌توانند نقش مؤثری در کاهش درد شما داشته باشند.
 10. با مشاهده چه علائمی باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنم؟

  در صورتی که درد شما بعد از چند روز کاهش پیدا نکرد و با التهاب همراه شد، حتماً به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.
 11. قلیان کشیدن بعد از عصب کشی دندان چه عوارضی دارد؟

  این کار می‌تواند روند بهبودی را مختل کرده و منجر به از بین رفتن نتیجه درمان گردد. بدین ترتیب ممکن است نیاز به عصب کشی مجدد دندان گردد.
خواندن 5930 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 مرداد 1401 ساعت 11:04
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.