مراقبتهای پس از عصب کشی دندان | بعد از عصب کشی دندان چه باید کرد؟ مراقبتهای پس از عصب کشی دندان | بعد از عصب کشی دندان چه باید کرد؟

مراقبتهای پس از عصب کشی دندان | بعد از عصب کشی دندان چه باید کرد؟

پنج شنبه, 04 دی 1399 ساعت 14:39
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

آیا یکی از روش های موثر دندانپزشکی برای درمان دندان پوسیده و آسیب دیده، عصب کشی دندان می باشد. پوسیدگی و عفونت های عمیق دندانی، درد های شدیدی را برایتان ایجاد می کند، بنابراین در صورت وجود هرگونه مشکلی باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. پس از عصب کشی دندان لازم است تا برخی مراقبت های لازم را انجام دهید تا درمان شما کاملا موثر قرار بگیرد. در این مقاله شما را مراقبت های بعد از عصب کشی دندان آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با عصب کشی دندان

آشنایی با عصب کشی دندان

زمانی که پوسیدگی دندان به قسمت های نرم و پالپ دندان می رسد، یعنی میزان پوسیدگی شدید شده و به عصب دندان رسیده است. عصب کشی می تواند به درمان دندان آسیب دیده بپردازد تا دندان از بین نرود. دندانپزشک با تزریق بی حسی موضعی درمان را شروع کرده تا درد و ناراحتی ایجاد شده ناشی از پوسیدگی عمیق دندان را بر طرف نماید.

طول عمر دندان عصب کشی شده

به طور معمول عصب کشی به درمان دندانی که دچار عفونت و پوسیدگی شدید شده است، می پردازد. اگر دندانپزشکی که تخصص و مهارت کافی دارد، این کار را انجام دهد و مراقب باشد تا هیچ کانال دندانی از دستش خارج نشود، همچنین بیمار به مراقبت های بعد از عصب کشی دندان و دستورالعمل های دندانپزشک خود توجه داشته باشد، دندان عصب کشی شده دوام و ماندگاری زیادی خواهد داشت.

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان در روز اول

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان در روز اول

در روز اول بعد از عصب کشی دندان باید به برخی نکات توجه داشته باشید که عبارتند از:

 1. بعد از عصب کشی، دهان تا چند ساعت بی حس می باشد و در این زمان باید از غذا خوردن اجتناب کنید. در غیر این صورت احتمال دارد تا دندان هایتان را بسیار محکم فشار دهید
 2. و به آن ها آسیب وارد کنید و یا حتی دچار سوختگی دهان شوید.
 3. پس از رفع بی حسی در صورت بروز درد و ناراحتی، دارو های مسکن خود را به طور منظم مصرف کنید.
 4. پانسمانی که در محل زخم قرار داده شده است را تا حدود 2 ساعت نگه دارید و آن را جا به جا نکنید و همچنین آب دهان خود را خارج نکنید.
 5. مسواک زدن در شب اول مانعی ندارد، فقط باید مراقب باشید تا با مسواک به دندان عصب کشی شده فشاری وارد نکنید.
 6. اگر تورم وجود داشت، می توانید برای کاهش آن از کمپرس یخ استفاده کنید.

مراقبت های بعد از روز اول عصب کشی دندان

مراقبت های بعد از روز اول عصب کشی دندان

پس از درمان عصب کشی برای اینکه دچار عوارض درمان نشوید، باید برخی نکات و دستورالعمل ها را رعایت نمایید که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک خود را به صورت منظم مصرف کنید و به طور دقیق از دستورالعمل های دندانپزشک خود پیروی نمایید.
 2. به درد های بعد از عصب کشی دندان توجه داشته باشید، زیرا برخی درد های بسیار شدید را باید سریعا به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 3. باید سعی کنید که ناحیه تحت درمان آلوده نشود و کاملا تمیز باقی بماند.
 4. در زمان مسواک زدن مراقب باشید تا فشاری به ناحیه مورد درمان وارد نکنید.
 5. سعی کنید از مصرف غذا های سفت و چسبنده پرهیز کنید.
 6. غذا های نرم مصرف نمایید.
 7. بعد از عصب کشی، دندان ها تا مدتی حساسیت بالایی نسبت به غذا ها و نوشیدنی های بسیار گرم و بسیار سرد دارند، بنابراین تا چند روز از مصرف آن ها پرهیز کنید.
 8. تا زمان برداشت پانسمان موقت از نخ دندان استفاده نکنید.
 9. برای نوشیدنی از نی استفاده نکنید.
 10. در روز های اول از سیگار کشیدن پرهیز کنید.
 11. شاید تا حدود یک هفته تورم باقی بماند که جای نگرانی ندارد.
 12. مصرف الکل می تواند سبب خونریزی شود، بنابراین از مصرف آن اجتناب کنید.

خواندن این مطالب نیز به شما توصیه می شود:

مراقبت های بعد از عصب کشی کودکان

پس از عصب کشی دندان کودک خود، مراقب باشید تا اگر دندان عفونی است، دارو هایی که دندانپزشک تجویز کرده است، در زمان مقرر مصرف شود. رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید در این مورد مراقب کودک خود باشید. از زمان عصب کشی دندان تا زمان پر شدن تاج و ریشه دندان، باید تغذیه مورد توجه قرار بگیرد و تمام دستورالعمل های دندانپزشک رعایت گردد.

تغذیه بعد از عصب کشی دندان

تغذیه بعد از عصب کشی دندان

بهتر است تا زمان بهبود ریشه دندان، غذا های نرم مصرف کنید و از خوردن غذا های چسبنده و سفت مانند آبنبات، هویج، سیب، بلال ونوشیدنی های بسیار داغ و یا بسیار سرد، دوری نمایید. همچنین برای غذا خوردن صبر کنید تا اثر داروی بی حسی از بین برود. برخی از غذا هایی که دندانپزشکان بعد از عصب کشی دندان توصیه کرده اند، عبارتند از:

 • سوپ سبزیجات و آش
 • تخم مرغ آب پز شده یا املت
 • نودل و پاستا
 • موز له شده
 • پوره سیب زمینی
 • پنکیک
 • سوشی
 • غلات نرم

سوالات متداول

 1. غذا خوردن بعد از عصب کشی دندان به چه صورت است؟

  بعد از عصب کشی دندان باید تا چند روز از غذا های نرم استفاده کرد تا فشاری به ناحیه مورد درمان وارد نشود. نوشیدنی های بسیار داغ و یا بسیار سرد می تواند ناحیه تحت درمان را تحریک کنند و ایجاد درد و ناراحتی داشته باشند. به طور کلی حدود دو ساعت باید از غذا خوردن اجتناب کرد.
 2. چرا مراقبت بعد از عصب کشی دندان از اهمیت بالایی برخوردار است؟

  عصب کشی دندان یک روش بسیار عالی برای درمان و نجات دندانی است که آسیب دیده و احتمال از دست رفتن آن وجود دارد. اگر بعد از عصب کشی دندان، مراقبت های لازم را انجام ندهید، ممکن است به عفونت و عوارض دیگری دچار شوید. در صورت عدم موفقیت عصب کشی دندان، باید از روش های جایگزینی دندان که هزینه ها و زمان بسیار بیشتری دارند، کمک بگیرید.
 3.  درد بعد از عصب کشی تا چند روز ادامه دارد؟

  در حین درمان عصب کشی، دندانپزشک برای کاهش درد از داروی بی حسی استفاده می کند که اثر آن تا چند ساعت باقی می ماند. احساس درد و ناراحتی در چند روز ابتدایی طبیعی است و جای نگرانی ندارد و مصرف دارو های مسکن و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط دندانپزشک می تواند به کاهش درد و ناراحتی کمک کند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که حساسیت دندان بعد از عصب کشی افزایش می یابد و دندان شکننده می شود، بنابراین به منظور استحکام بیشتر باید از روکش دندان کمک گرفته شود.
 4. چگونه می توان دندان عصب کشی شده را نخ دندان کشید؟

  در روز های ابتدایی بعد از عصب کشی، از کشیدن نخ دندان اجتناب کنید و فقط به آرامی و با احتیاط مسواک بزنید، اما چند روز بعد می توانید نخ دندان کشیدن را شروع کنید. در این زمان، اگر نخ دندان داخل پر کردگی ها فرو رفت، در این صورت باید دست نگه دارید تا به وسیله نخ دندان سبب آسیب به پرکردگی ها نشوید. می توانید یک سر نخ را رها کنید و از طرف دیگر آن را بکشید تا از دهانتان خارج گردد.
 5. آیا عصب کشی دندان سبب ضعیف شدن دندان می شود؟

  عصب کشی دندان را ضعیف و دچار مشکل نمی کند، بلکه به درمان دندان آسیب دیده می پردازد. عصب کشی می تواند دندانی که دچار عفونت و پوسیدگی شدید شده است را درمان کند. عاملی که دندان را ضعیف می کند، پوسیدگی دندان می باشد که عصب کشی روشی برای مقابله با آن است. درست است که ساختار دندان بعد از عصب کشی دچار تغییراتی می گردد، اما این تغییرات نمی توانند عاملی بر ضعیف شدن دندان ها به حساب بیایند.
 6. بعد از عصب کشی دندان، چه دارو هایی باید مصرف کرد؟

  درد عصب کشی دندان به میزانی قوی نیست که غیر قابل تحمل باشد. در صورت بروز درد، بیمار می تواند از دارو هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن استفاده نماید. در برخی موارد خاص که بیمار دچار درد های شدید شد، باید با دندانپزشک در رابطه با داروی مصرفی مشورت نماید.
 7. آیا عصب کشی دندان خطر دارد؟

  این درمان مانند هر درمان دندانپزشکی دیگری می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد، اما خطرناک نیست. عصب کشی در مواردی خاص می تواند عوارضی مانند شکستن دندان عصب کشی شده، سوراخ شدن کانال ریشه و عفونت را در پی داشته باشد.
 8. آیا عصب کشی دندان ترس دارد؟

  در واقع در حین درمان عصب کشی، دندانپزشک برای کاهش درد و ناراحتی از بی حسی موضعی استفاده می کند و بعد از آن نیز در صورت بروز درد، با مصرف دارو های مسکن، این درد کاهش می یابد. بنابراین نیازی نیست که بیمار ترس و هراسی داشته باشد.
خواندن 224 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 12:44
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر