قیمت عصب کشی دندان ۱۴۰۰ | هزینه ترمیم دندان عصب کشی شده قیمت عصب کشی دندان ۱۴۰۰ | هزینه ترمیم دندان عصب کشی شده

قیمت عصب کشی دندان سال ۱۴۰۰ | هزینه ترمیم دندان عصب کشی شده

شنبه, 13 دی 1399 ساعت 14:14
این مورد را ارزیابی کنید
(11 رای‌ها)

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین دلایلی است که سبب مراجعه بیماران به کلینیک دندانپزشکی می شود. تقریبا این مشکل در شدت های متفاوت در بسیاری از افراد جامعه مشاهده شده است. افرادی که دچار این مشکل می باشند، حتما باید برای ترمیم آن اقدام نمایند، وگرنه مشکلات جدی تری برایشان ایجاد می شود که در نهایت ممکن است دندان از دست برود. شاید یکی از اصلی ترین سوالاتی که برای افراد پیش بیاید، هزینه عصب کشی دندان است. در این مقاله عوامل موثر بر هزینه عصب کشی و قیمت آن را برایتان شرح می دهیم.

چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان وجود دارد؟

چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان وجود دارد؟

زمانی که قسمت نرم داخلی دندان یا پالپ به دلایل مختلفی آسیب ببیند و یا دچار عفونت شود، دندانپزشک به کمک عصب کشی دندان یا روت کانال به درمان و نجات دندان آسیب دیده می پردازد. پوسیدگی دندان مراحل مختلفی دارد که اگر در مراحل ابتدایی درمان شود، آسیبی به عصب دندان نمی رساند، اما در صورت پیشرفت عفونت و پوسیدگی، پالپ دندان آسیب می بیند. زمانی که باکتری ها وارد ریشه دندان می شوند، التهاب به وجود آمده سبب بیشتر شدن حجم پالپ می گردد. ریشه دندان در یک محفظه بسته قرار دارد که افزایش حجم پالپ باعث فشار زیادی به ریشه دندان می شود، در این هنگام درد های بسیار شدید دندان شروع خواهد شد. اگر بیمار در این زمان نیز برای مراجعه به مطب دندانپزشکی سهل انگاری کند، در نهایت دندان به طور کامل از بین می رود. در صورت مشاهده برخی از علائم مانند درد دندان در زمان غذا خوردن، حساسیت های طولانی دندان به سرما و گرما، التهاب لثه، تغییر رنگ دندان، ایجاد آبسه در لثه، سریعا باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمود.

قیمت عصب کشی دندان

قیمت عصب کشی دندان

هزینه نهایی عصب کشی دندان تحت تاثیر عوامل متفاوتی تعیین می گردد. در سال 1400 این مبلغ حدود 800/000 تومان (هشتصد هزار تومان) تا 1/500/000 تومان (یک میلیون و پانصد هزار تومان) می باشد که مواد پر کننده، روکش دندان، نوع دندان و میزان پوسیدگی این قیمت را تحت تاثیر قرار می دهند.

هزینه ترمیم دندان عصب کشی شده

پس از عصب کشی دندان، دندانپزشک به کمک مواد مخصوصی مانند آمالگام و یا کامپوزیت به پر کردن دندان عصب کشی شده می پردازد. آمالگام ماده ای با دوام و نقره ای رنگ بوده که برای دندان ها عقبی مورد استفاده قرار می گیرد و کامپوزیت به دلیل همرنگ بودن با دندان های طبیعی برای دندان های جلویی مورد استفاده قرار می گیرد. کامپوزیت مقاومت کمتری نسبت به آمالگام داشته، به همین منظور نمی تواند برای دندان های عقبی کارایی مناسبی داشته باشد. تعیین کننده هزینه ترمیم دندان، تعداد سطح و لایه می باشد. اگر ترمیم یک سطح باشد، قیمت آن حدود 100 تا 150 هزار تومان و اگر دو سطح باشد، 140 تا 200 هزار تومان خواهد بود. در نظر داشته باشید که پر کردن دندان به وسیله آمالگام و کامپوزیت، آنچنان تفاوت قیمتی ندارند.

عوامل موثر بر هزینه عصب کشی دندان

عوامل موثر بر هزینه عصب کشی دندان

قیمت عصب کشی دندان با توجه به شرایط بیمار، مطابق با تعرفه درمانی خود محاسبه می گردد. ممکن است هزینه عصب کشی یک دندان با دندان کناری فرق داشته باشد. در زیر شما را با عوامل موثر بر هزینه عصب کشی دندان بیشتر آشنا می کنیم.

 1. نوع دندان تحت درمان

  نوع دندان تحت درمان، بر قیمت عصب کشی دندان تاثیر گذار است، زیرا دندان های عقبی، هزینه بیشتری را شامل می شوند. دسترسی دندانپزشک به دندان های عقبی، سخت تر از دندان های جلویی می باشد.
 2. تعداد کانال های دندان

  به طور کلی محاسبه قیمت عصب کشی دندان در پایه تعداد کانال های دندان می باشد. دندان ها دارای تعداد کانال های متفاوتی هستند، برای مثال دندان های جلویی تک کاناله می باشند و دندان های عقبی دارای سه کانال و یا بیشتر از آن هستند. عصب کشی دندان هایی که تعداد کانال های بیشتری دارند، سخت تر بوده و به زمان بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل دندان های تک کانال نسبت به بقیه دندان ها تا حدودی ارزان قیمت تر می باشند.
 3. شدت پوسیدگی دندان

  در صورتی که تنها یک شکستگی و سوراخ در دندان وجود داشته باشد، عصب کشی دندان راحت تر انجام می شود. به همین جهت شدت پوسیدگی دندان یکی از عواملی است که بر هزینه نهایی عصب کشی تاثیر می گذارد.
 4. نوع مواد ترمیمی

  دندانپزشک برای اینکه دندان عصب کشی شده را پر کند، از برخی مواد خاص استفاده می کند. یکی از رایج ترین آن ها، آمالگام می باشد که یک ماده نقره ای رنگ است. این ماده به دلیل رنگی که دارد، برای دندان های جلویی مورد استفاده قرار نمی گیرد و یا اگر به دلایل خاصی برای دندان های جلویی استفاده شد، باید از روکش دندان به منظور زیبایی دندان ها استفاده گردد. یکی دیگر از موادی که برای پر کردن دندان کارایی دارد، کامپوزیت است که به دلیل مقاومت پایینی که دارد، برای دندان های عقبی مورد استفاده قرار نمی گیرد. در نهایت ماده مناسب انتخاب شده توسط دندانپزشک متخصص نیز، بر قیمت نهایی عصب کشی دندان موثر است.
 5. هزینه ویزیت و تخصص دندانپزشک

  دندانپزشک در مراجعه اول، دندان های بیمار را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهد. ویزیت دندانپزشک عمومی و دندانپزشک متخصص تعرفه های خاص خود را شامل می شود.
 6. هزینه تصویر برداری

  برای تشخیص دقیق پوسیدگی دندان به عکس های رادیوگرافی و اشعه ایکس نیاز می باشد که هزینه های خود را دارد.
 7. هزینه استفاده از پست (پین تقویتی)

  گاهی اوقات میزان پوسیدگی دندان به قدری شدید است که دندانپزشک برای نجات دندان آسیب دیده، مجبور است تا بخش عظیمی از دندان را بتراشد. در نهایت ساختاری که از دندان باقی می ماند، استحکام لازم برای نگه داری مواد پر کننده دندان را نخواهد داشت. در این شرایط، دندانپزشک از یک قطعه فلزی و یا پلاستیکی بسیار محکم به نام پست، استفاده می کند. پست درون محفظه داخلی دندان قرار گرفته و از سمت دیگر سبب استحکام مواد پر کننده دندان می شود، به همین دلیل به آن پین تقویتی نیز گفته می شود. استفاده از پست نیز به هزینه عصب کشی دندان اضافه خواهد شد.

صرفه جویی در هزینه عصب کشی دندان

صرفه جویی در هزینه عصب کشی دندان

در رابطه با این عنوان باید گفت، زمانی که دندان پوسیده می شود، برای درمان آن باید سریعا اقدام نمود که بهترین درمان آن عصب کشی می باشد. حال اگر می خواهید در هزینه عصب کشی دندان صرفه جویی داشته باشید، باید مانع از پوسیدگی دندان های خود شوید. در زیر شما را با راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان، آشنا خواهیم کرد:

 1. به طور منظم و دقیق، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن یکی از اصلی ترین و مهمترین راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشند.
 2. گاهی اوقات کمبود ویتامین D می تواند سبب پوسیدگی دندان شود، پس آن را به برنامه غذایی خود بیفزایید.
 3. رژیم غذایی متناسب و سالمی را در پیش بگیرید و مصرف غذا هایی که احتمال بروز پوسیدگی دندان را افزایش می دهند را تا حد امکان کاهش دهید.
 4. در رژیم غذایی خود از کلسیم استفاده داشته باشید.
 5. از مصرف سیگار و دخانیات دوری کنید.
 6. سعی کنید هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندان های خود به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید تا اگر پوسیدگی ضعیفی دندانی داشتید، درمان آن سریع تر و راحت تر انجام شود.
 7. با مشورت دندانپزشک خود از دهانشویه های حاوی فلوراید استفاده کنید.
 8. در هفته از دهانشویه آب نمک استفاده داشته باشید.

آیا بیمه هزینه عصب کشی دندان را پرداخت می کند؟

تقریبا اکثر بیمه های درمانی تعرفه ای بابت عصب کشی دندان ندارند. برخی از بیمه های درمانی نیز تنها هزینه های بسیار جزئی از عصب کشی را به بیمه شده پرداخت می کنند. با این حال اگر دارای بیمه درمانی می باشید، قبل از انجام عصب کشی دندان، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

سوالات متداول

 1. چه زمانی عصب کشی، هزینه مجدد خواهد داشت؟

  بعد از عصب کشی دندان در صورتی که مراقبت های لازم بعد از عصب کشی دندان را رعایت نمایید، در اغلب اوقات احتمال باقی ماندن دندان عصب کشی شده تا پایان عمر نیز وجود دارد. اما با این حال برخی از موقعیت ها می توانند سبب بروز مشکلاتی چند سال پس از عصب کشی دندان شوند. اگر درمان شما توسط یک دندانپزشک غیر متخصص و یا بی تجربه صورت بگیرد، ممکن است در درمان تعداد کانال های دندانی محاسبه اشتباه داشته باشد که بعد از چند سال، شما مجدد نیاز به عصب کشی دندان پیدا خواهید کرد. عصب کشی دندان اگر در زمان مناسب و توسط یک دندانپزشک متخصص و دارای مهارت انجام گیرد، می تواند مانع بسیاری از مشکلات دهان و دندان و هزینه های آن در آینده شود.
خواندن 11914 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 آبان 1400 ساعت 06:14
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر