ایمپلنت دندان جلو | مزایا، مراحل و روشهای کاشت ایمپلنت جلو ایمپلنت دندان جلو | مزایا، مراحل و روشهای کاشت ایمپلنت جلو

ایمپلنت دندان جلو | مزایا، مراحل و روشهای کاشت ایمپلنت جلو

پنج شنبه, 11 دی 1399 ساعت 12:37
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

دندان های جلویی نقش بسیار مهمی در زیبایی کل دندان ها دارند و تاثیر آن ها بر زیبایی لبخند بسیار قابل توجه می باشد. با این حال این دندان ها بیشتر از بقیه دندان ها در معرض آسیب هایی مانند شکستگی و لب پر شدن هستند. به جهت جایگزینی دندان آسیب دیده، یکی از راه حل های مناسب، ایمپلنت دندان می باشد. در ادامه مقاله به طور کامل شما را با ایمپلنت دندان جلو آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با ایمپلنت دندان جلو

آشنایی با ایمپلنت دندان جلو

یکی از روش های بهبود سلامت و ظاهر دندان ها که تاثیر بسیار زیادی در افزایش اعتماد به نفس فرد دارد، ایمپلنت دندان جلو می باشد. زمانی که به دلایل مختلفی دندان های قدامی آسیب دیده از بین می روند، زیبایی لبخند به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. هر فردی که دندان های قدامی خود را از دست داده باشد، از صحبت کردن و لبخند زدن پرهیز می کند. نبود دندان های جلویی علاوه بر مشکلات ظاهری، تاثیر بسیاری بر تغذیه و تکلم می گذارند.

کاندیدای مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان جلو چه افرادی می باشند؟

به طور معمول این روش درمانی برای بیشتر افراد قابل انجام است، اما نکته مهم این است که رشد دندان استخوان فک باید تمام شده باشد. برخی از کودکان که بر اثر حادثه، ضربه و یا به علت نقش مادرزادی، دندان های قدامی خود را از دست داده اند، برای کاشت ایمپلنت دندان باید تا سن 18 سالگی صبر کنند. دندانپزشک بعد از بررسی کامل و دقیق وضعیت دندان ها و فک، اگر از تکمیل رشد آن ها اطمینان یافت، می تواند اقدام به کاشت ایمپلنت دندان کند. در زمانی که بیمار برای ساخت ایمپلنت دائمی در انتظار است، دندانپزشک برای او استفاده از پروتز مصنوعی را پیشنهاد می دهد. به طور کلی افرادی که قصد انجام کاشت یک ایمپلنت دندان را دارند، باید سلامت دهان و دندان خوبی داشته و به هیچ عنوان دچار بیماری های لثه و سایر مشکلات مربوط به دهان و دندان نباشند.

علل نیاز به ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو یک جایگزین مصنوعی برای ریشه دندان بوده که مستقیما در استخوان فک جاگذاری می شود. پس از آن یک تاج دندان مصنوعی در محل دندان از دست رفته و روی ایمپلنت دندان قرار می گیرد. به طور کلی اگر متوجه لق شدن و از دست رفتن دندان خود می باشید، تاج دندان شما به طور کلی از دست رفته و یا آسیب دیده است، دندان کاملا شکسته و یا ترک خورده دارید، دارای دندان های کاملا پوسیده می باشید، دندان از دست رفته بر اثر تصادف و یا نقص مادرزادی دارید، می توانید برای ایمپلنت دندان جلو اقدام نمایید.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان جلو

مزایای کاشت ایمپلنت دندان جلو

کاشت ایمپلنت دندان جلو فواید و مزایایی دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. دائمی بودن

  یکی از مهمترین مزیت هایی که ایمپلنت دندان جلو دارد، دائمی بودن آن می باشد. زمانی که پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش می خورد، ایمپلنت کارایی همانند دندان طبیعی برای بیمار خواهد داشت.
 2. زیبایی و افزایش اعتماد به نفس

  افرادی که به دلایل متعددی دندان های جلویی خود را از دست داده اند، با کاشت ایمپلنت دندان جلو می توانند زیبایی را به دندان های خود بازگردانند. ایمپلنت دندان به دلیل شباهت زیادی که به دندان های طبیعی دارد، فرد با داشتن آن نقص نداشتن دندان طبیعی خود را احساس نخواهد کرد.
 3. استحکام و مقاومت بالا

  ایمپلنت دندان جلو با داشتن مقاومت بالا، به راحتی آسیب نمی بیند و نمی شکند. در واقع می توان گفت اگر بیمار به خوبی از دستورالعمل های دندانپزشک خود پیروی کند، تا پایان عمر مشکلی برای ایمپلنت دندانی پیش نمی آید.
 4. داشتن قابلیت ترمیم

  اگر به هر دلیلی تاج ایمپلنت دندان جلو آسیبی ببیند، دندانپزشک قادر است آن را ترمیم کند و یا حتی به راحتی آن را با تاج دندان دیگری جایگزین کند.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان جلو

همانند ایمپلنت فک بالا و پایین، ایمپلنت دندان جلو نیز با ارزیابی و تصویر برداری های مربوطه انجام می گیرد. دندانپزشک متخصص در جلسه اول وضعیت دهان و دندان بیمار را به طور کامل مورد ارزیابی قرار می دهد. در این مرحله تمام نکات لازم توسط دندانپزشک برای بیمار شرح داده خواهد شد و عکس های مربوطه به دندانپزشک برای بررسی وضعیت بیمار کمک خواهد کرد. متخصص ایمپلنت، روش درمانی مناسب برای ایمپلنت دندان جلو را مشخص کرده و برنامه درمانی را پیش بینی می کند. برنامه ریزی درمانی به منظور کاهش خطرات و ریسک های احتمالی انجام می شود. در ادامه برای جراحی، دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار از بی حسی موضعی و یا دارو های آرامبخش استفاده می کند. اگر بیمار به پیوند استخوان فک نیاز داشته باشد، متخصص برنامه مناسبی را برای آن ترتیب داده و پیوند استخوان را انجام می دهد. سپس ایمپلنت دندان در استخوان فک قرار گرفته و اباتمنت روی پیچ ایمپلنت وصل می شود. زمانی که بهبود انجام شد، تاج دندان روی آن قرار می گیرد تا ظاهری همانند دندان های طبیعی برای فرد ایجاد شود.

روش های ایمپلنت دندان جلو

روش های ایمپلنت دندان جلو

برای کاشت ایمپلنت دندان، دندان قبلا از بین رفته و یا باید در ابتدا دندانی که آسیب دیده است، کشیده شود. با توجه به نظر متخصص ایمپلنت، برخی روش ها برای کاشت ایمپلنت دندان جلو استفاده می شوند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. نصب کردن کاور اسکرو به طور همزمان با کاشت فوری ایمپلنت

  انتخاب این شیوه برای زمانی است که ارتفاع عمودی قسمت آسیب دیده تا 5 میلیمتر وجود داشته و تراکم استخوان کافی در دهان موجود باشد. بعد از اینکه کاشت ایمپلنت دندان انجام شد، 24 ساعت بعد از آن کاور اسکرو بسته شده و حدود 3 ماه بعد، دندانپزشک به قرار دادن پیچ نگهدارنده پروتز روی ایمپلنت دندان می پردازد.
 2. نصب کاور اسکرو چند ماه بعد از کاشت فوری ایمپلنت

  زمانی که عدم تقارن سقف مخاط بیشتر از 2 میلیمتر باشد و دیواره بیرونی استخوان بیش از 5 میلیمتر باشد، این روش انتخاب مناسبی است. در واقع در این روش، ایمپلنت دندان جلو به صورت فوری نصب می شود، اما نصب کاور اسکرو مانند روش قبلی فورا صورت نمی گیرد. در این روش، نصب کاور اسکرو 3 ماه بعد و نصب پیچ های نگهدارنده، پس از 6 ماه صورت می گیرد.
 3. نصب کاور اسکرو همزمان با کاشت ایمپلنت چند ماه بعد از پیوند استخوان

  اگر آسیب دیواره بیرونی بیش از 5 میلیمتر بوده و تراکم استخوان کافی وجود نداشته باشد، این روش مورد استفاده قرار می گیرد. حفره ی دهانی بعد از پیوند، بسته می شود و ترمیم آن یک هفته زمان می برد. در این زمان بخیه ها باز شده و ادامه روند درمان انجام می گیرد. پس از گذشت 24 ساعت از کاشت ایمپلنت دندان، دو کاور اسکرو قرار داده شده و نصب پیچ های نگهدارنده، 3 ماه بعد صورت می گیرد.
 4. کاشت همزمان ایمپلنت دندان و بازسازی استخوان فک

  اگر تراکم استخوان به میزان کافی وجود داشته باشد، به عنوان کمک راهنما دو ایمپلنت قرار داده می شود. در صورتی که بخشی از ایمپلنت بیرون بماند، با پیوند استخوان موضعی و غشا کاور کلاژنی این مشکل رفع می گردد. نصب کاور اسکرو 3 ماه بعد و نصب پیچ های نگهدارنده نیز، 6 ماه بعد انجام می گیرد.
 5. نصب کاور اسکرو با تاخیر کاشت ایمپلنت

  زمانی که تراکم استخوان بسیار ناکافی باشد، استخوان آسیب دیده پیوند زده شده و 2 هفته بعد بافت های نرم ترمیم و بخیه ها کشیده می شوند. 3حدود ماه بعد، ترمیم برش و کاشت ایمپلنت انجام می گیرد و 3 ماه بعد از آن کاور اسکرو قرار داده می شود. 6 ماه بعد نیز نصب پیچ های نگهدارنده صورت می گیرد.

زمان بهبودی ایمپلنت دندان جلو

در واقع دوره نقاهت کاشت ایمپلنت دندان جلو، بسیار کوتاه می باشد و شما می توانید حتی روز بعد از جراحی به فعالیت های روزمره خود بپردازید. البته توجه داشته باشید که جوش خوردن ایمپلنت دندان با استخوان فک به چند ماه زمان نیاز دارد. بعد از جراحی، با رعایت دستورالعمل های دندانپزشک و استفاده از دارو های مسکن دوره نقاهت سختی را به دنبال نخواهید داشت.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان جلو نمی باشند؟

برخی از افراد که دارای شرایط خاصی می باشند، کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان جلو نمی باشند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. افرادی که مبتلا به بعضی بیماری های خاص مانند سرطان، دیابت کنترل نشده و رادیوتراپی خصوصا در قسمت فک و صورت می باشند.
 2. افرادی که به طور مدام نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند.
 3. بعضی از افراد که به نسبت بالایی از سیگار و دخانیات استفاده می کنند.
 4. همچنین برخی از افراد که مبتلا به بیماری های لثه مانند پریودنتال هستند.

مراقبتهای بعد از کاشت ایمپلنت دندان جلو

مراقبتهای بعد از کاشت ایمپلنت دندان جلو

بعد از کاشت ایمپلنت دندان جلو، فرد باید از آن ها همانند دندان های طبیعی خود مراقبت کند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن اهمیت بسیار زیادی برای سلامت ماندن دندان ها دارد و همچنین فردی که ایمپلنت دندان انجام داده است، باید به صورت مستمر برای چکاپ دندان هایش به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نماید. درست است که ایمپلنت دندان یک جسم مصنوعی است که در دهان قرار گرفته، اما بافت اطراف آن مصنوعی نبوده و به مراقبت نیازمند است. اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود، احتمال عفونت این بافت ها وجود داشته که می تواند در نهایت سبب شکست ایمپلنت دندان شوند. اگر مراقبت ها و دستورالعمل های دندانپزشک به درستی انجام شود، ایمپلنت ها می توانند تا پایان عمر باقی بمانند.

عوارض عدم کاشت ایمپلنت جلو

زمانی که جای خالی دندان های قدامی در دهان وجود دارد، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن ظاهر، اثرات مخربی برای تکلم و غذا خوردن ایجاد می کنند. برخی عوارض نیز به مرور زمان به وجود می آیند. آن قسمت از لثه که دندان ندارد، تحلیل پیدا کرده و تاثیر بسیار بدی بر چهره می گذارد. همچنین دندان ها به سمت جای خالی حرکت کرده که تا حدودی سبب برهم خوردن نظم دندان ها و مشکلاتی در فک و صورت می شود. به دلیل اینکه لثه تحلیل رفته است، دندان های کناری به شدت در برابر سرما و گرما حساس می شوند و به مرور زمان، ممکن است دندان به طور کل از دست برود. اگر در کاشت ایمپلنت دندان تاخیر ایجاد شود، در آینده کاشت ایمپلنت سخت تر خواهد شد و همچنین عمر آن حدود 6 ماه کاهش می یابد.

سوالات متداول

 1. چه اتفاقی بعد از کاشت ایمپلنت دندان جلو می افتد؟

  به طور معمول کاشت ایمپلنت دندان جلو، دوره نقاهت سنگینی برای بیمار ندارد و بیمار می تواند سریعا به فعالیت های روزانه خود بپردازد. البته بعد از هرگونه جراحی، درد و ناراحتی وجود دارد که با استفاده از دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص، می توان به تسکین درد کمک کرد. متخصص ایمپلنت، دستورالعمل های مهمی مانند استفاده از دهانشویه آنتی میکروبیال و نکات مهم تغذیه ای را به بیمار می دهد.
 2. آیا کاشت ایمپلنت دندان جلو خطر دارد؟

  با اینکه کلمه جراحی شاید بار منفی در ذهنتان ایجاد کند، اما در حین جراحی بی حسی موضعی سبب می شود تا شما هیچ دردی را احساس نکنید و پس از آن نیز با کمک دستورالعمل های دندانپزشک دوره نقاهت را به راحتی پشت سر بگذارید. باید گفت نکاتی که اهمیت بسیار زیادی دارند، انتخاب متخصص ایمپلنت دارای مهارت و مارک ایمپلنت مرغوب است. اگر دندانپزشک تخصص و مهارت کافی در کاشت ایمپلنت دندان نداشته باشد، احتمال ایجاد عوارض متعدد برایتان وجود دارد، اما متخصص ایمپلنت دارای مهارت، این درمان را به بهترین شیوه و با استفاده از بهترین مواد انجام خواهد داد.
 3. بین ایمپلنت دندان جلو و آسیا کدام راحت تر است؟

  محدودیت های سینوس و عصب در قسمت جلوی فک وجود ندارد و به همین دلیل ایمپلنت دندان جلو از دندان آسیا راحت تر می باشد، اما در نظر داشته باشید که متخصص ایمپلنت باید مهارت زیادی داشته باشد، زیرا دندان های جلو در زیبایی تاثیر بسیاری دارند.
خواندن 107 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 03 اسفند 1399 ساعت 14:54
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر