هزینه جراحی فک سال ۹۹ هزینه جراحی فک سال ۹۹

هزینه جراحی فک سال ۹۹ | پوشش بیمه | دریافت تخفیف

یکشنبه, 24 فروردين 1399 ساعت 06:57
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

برای اصلاح ناهنجاری های فک، عملی به نام جراحی فک و یا ارتوگناتیک انجام می گیرد. امروزه بسیاری از افراد برای رفع ناهماهنگی و ناهنجاری فک، این نوع جراحی را برای درمان انجام می دهند. با وجود اینکه جراحی فک، عملی سخت می باشد، اما افراد پس از انجام آن، از نتیجه کار بسیار رضایت دارند. برخی از افراد به دلیل داشتن فک بزرگ، فک جلو آمده، فک عقب رفته و ناهماهنگی بین دندان ها و فک در سن پایین با ارتودنسی دندان به طور کامل درمان می شوند، اما در صورتی که مشکل بسیار شدید باشد و یا سن رشد به اتمام رسیده باشد، برای درمان، باید جراحی فک صورت گیرد و ارتودنسی به تنهایی نمی تواند برای حل مشکل کافی باشد. برای هر فردی که به دنبال جراحی فک می رود این سوال پیش می آید که چه مقدار هزینه باید برای آن بپردازد. در این مقاله به طور کامل به بررسی هزینه جراحی فک و تمام عوامل موثر بر آن می پردازیم.

اصول جراحی فک

اصول جراحی فک

جراحی فک طبق اصولی پیش می رود که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. درمان ارتودنسی

  در ابتدا متخصص ارتودنسی به بررسی وضعیت فک شما می پردازد. در صورتی که نیاز به ایجاد فضای کافی برای حرکت دندان ها وجود داشته باشد، احتمال دارد دندانپزشک یک یا چند دندان شما را بکشد. ارتودنسی به منظور راحت تر شدن جراحی و همچنین اطمینان از نتیجه مطلوب عمل، انجام می گیرد. این پروسه درمانی حدود 1 الی 3 سال زمان می برد و در واقع ارتودنسی هماهنگ با جراحی فک، می تواند نتیجه بسیار مطلوبی را به دنبال داشته باشد.
 2. آزمون های کلینیک و مثبت

  قبل از اینکه درمان ارتودنسی شما به اتمام برسد، جراح متخصص شما را برای انجام عمل آماده می کند. در زمانی که دندان ها به وسیله ارتودنسی هماهنگ شده و در موقعیت مناسبی قرار گرفته باشند، متخصص ارتودنسی و جراح زمان جراحی را تنظیم می کنند. این جراحی به کمک عکس های XRAY و نمونه های فک و دندان و در واقع پیش بینی نتیجه صورت می گیرد. برای نمونه و راهنمای مناسب در هنگام عمل، یک اسپلینت دندانی پلاستیکی برای شما تهیه می شود. در ادامه در صورت نیاز، جراح پروسه های درمانی دیگر مانند گرافت کردن و یا خدمات زیبایی را به شما پیشنهاد می دهد.

عوامل موثر بر هزینه جراحی فک

امروزه جراحی فک برای درمان عوامل متعددی کاربرد دارد. اگر هزینه این جراحی فکر شما را مشغول کرده است، در ادامه مقاله به بررسی عوامل موثر بر هزینه جراحی فک می پردازیم:

 1. هزینه ارتودنسی قبل و بعد از عمل جراحی

  هنگامی که برای درمان مشکلات دهان و دندان نیاز به جراحی فک وجود داشته باشد، در بیشتر موارد انجام ارتودنسی نیز لازم است. بنابراین جراح فک و متخصص ارتودنسی با همکاری یکدیگر برای درمان مشکلات شما اقدام می کنند. هزینه ارتودنسی دندان به عوامل متعددی بستگی دارد که عبارتند از:
  1. شدت ناهنجاری دندان و فک: درست است که ارتودنسی هزینه ثابتی دارد، اما با توجه به شدت ناهنجاری و مدت زمان درمان متفاوت بوده که سبب افزایش هزینه های جانبی در طی دوره درمان می گردد.
  2. قیمت مواد متریال: قسمت عمده ای از این مواد، وارداتی می باشند، پس با نوسات اقتصادی کشور دچار تغییر هزینه می شوند. اگر توجه کرده باشید فردی که چند ماه قبل درمان ارتودنسی خود را شروع کرده است، با فردی که امروز شروع به درمان کرده هزینه متفاوتی را پرداخت کرده اند.
 2. هزینه تصویر برداری قبل از عمل فک

  عمل جراحی فک دارای پیچیدگی هایی می باشد که برای نتیجه گیری دقیق و بی نظیر از عمل و ایجاد کمترین آسیب، نیاز به تصویر برداری اشعه X، تهیه نمونه های کامپیوتری و گچی و CT اسکن سه بعدی می باشد. بنابراین تمام موارد بیان شده، هزینه مجزایی داشته و به هزینه عمل اضافه می گردد.
 3. هزینه های پیج، صفحات و سیم های تیتانیومی مربوط به جراحی فک

  تیتانیوم با داشتن خاصیت انعطاف پذیری، سبک و محکم بودن، در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. تیتانیوم ماده ای غیر سمی بوده و سازگاری خوبی با بدن دارد. بعد از برش چانه یا فک و انتقال آن به ناحیه مورد نظر، جراح به کمک پیچ، صفحات و سیم های تیتانیومی، استخوان را ثابت می کند. تعداد مصرفی این مواد بسته به نوع عمل متفاوت بوده و هزینه آن به تعداد مورد استفاده شده به هزینه کل جراحی اضافه می گردد.
 4. هزینه بیمارستان، دستمزد جراح و بیهوشی

  هزینه بستری در بیمارستان خصوصی و دولتی و غیره متفاوت می باشد. برای جراحی ممکن است 1 الی چند روز نیاز به جراحی داشته باشید. هزینه بیهوشی، آزمایشات مربوطه، اتاق عمل و دیگر هزینه ها به طور مجزا محاسبه شده و به صورتحساب کلی اضافه می گردد. در ارتباط با دستمزد جراح، این عامل به طور مستقیم به میزان تخصص جراح و تجربه او بستگی دارد.
 5. بیمه

  همانطور که می دانید، بیمه هزینه های زیبایی را تقبل نمی کند. به همین جهت اگر به دلیل مشکلات عملکردی دهان مانند اختلال در جویدن، بلع و یا صحبت کردن تحت جراحی قرار گرفتید، این جراحی ماهیت درمانی داشته و می تواند مشمول هزینه بیمه شود. بنابراین با توجه به اینکه ماهیت عمل شما زیبایی و یا درمانی است، می توانید بر روی هزینه بیمه خود حساب نمایید.

هزینه جراحی فک

هزینه جراحی فک

جدا از تمام عواملی که روی هزینه جراحی فک تاثیر گذار هستند و سبب متغیر شدن هزینه جراحی می شوند، جهش های قیمتی و نوسانات ارزی در کشور تاثیر به سزایی در هزینه جراحی فک دارد. هزینه این جراحی در سال 1398 بسیار متفاوت با سال 1399 بوده است. به خصوص با توجه به وجود کرونا، سیر صعودی بهای ارزی را به طور قابل ملاحظه ای مشاهده کردیم. هزینه جراحی دو فک در سال 99 حدود 30 الی 40 میلیون تومان جدا از هزینه های جانبی می باشد.

علائم احتیاج به جراحی فک

در صورتی که علائم زیر را داشتید احتمال دارد که به جراحی فک نیاز داشته باشید. برای اطمینان در صورت مشاهده این علائم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 1. مشکل در هنگام جویدن غذا و بلعیدن
 2. سخت صحبت کردن و ناتوان بودن در بستن لب ها
 3. نا متقارن بودن ظاهر صورت
 4. تنفس دهانی مزمن
 5. عقب بودن چانه
 6. جلو بودن فک
 7. درد فک
 8. جویدن غذا با دهان باز

آیا بیمه هزینه جراحی را پرداخت می کند؟

همانطور که می دانید، هزینه های زیبایی مشمول بیمه نمی شوند و بیمه تنها هزینه های درمانی را پرداخت می کند، پس اگر جراحی فک صرفا به دلیل زیبایی باشد، بیمه هزینه ای بابت آن پرداخت نمی کند. برای اینکه از پرداخت هزینه توسط بیمه درمانی خود اطمینان حاصل کنید، باید به پزشک معتمد بیمه مورد نظر خود مراجعه کنید. پزشک معتمد با بررسی وضعیت دهان و دندان شما تشخیص می دهد عمل مربوط به زیبایی بوده و یا به دلیل مشکلات عملکردی دهان و فک می باشد. همچنین توجه داشته باشید بیمارستان مورد نظر برای جراحی، در تعهد بیمه درمانی شما باشد.

چگونه می توان هزینه جراحی فک را کاهش داد؟

چگونه می توان هزینه جراحی فک را کاهش داد؟

برای هزینه جراحی باید بعد از جراحی مراقبت های بعد از جراحی فک را به درستی انجام دهید تا پس از عمل دچار هزینه های جانبی دیگری نشوید. در زیر به بررسی این مراقبت ها می پردازیم:

 1. روز بعد از جراحی به هیچ عنوان دهان خود را نشویید.
 2. برای کاهش التهاب و تورم از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 3. سعی کنید به هنگام خوابیدن سر خود را بالا نگه دارید.
 4. برای جلوگیری از ایجاد عفونت از مسکن های تجویز شده توسط دندانپزشک خود استفاده نمایید.
 5. از مصرف الکل و سیگار تا حدود 3 هفته بعد از جراحی پرهیز نمایید.
 6. از مصرف آسپرین و وارفارین به جهت خاصیت رقیق کنندگی خون اجتناب کنید.
 7. به بهداشت دهان و دندان خود به خوبی توجه کنید و سعی کنید با دستمال مرطوب و تمیز دندان های خود را تمیز نمایید.
 8. تا 3 روز پس از عمل حمام نکنید و بعد از آن مدت زمان حمام خود را تا چند وقت کاهش دهید.
 9. مراجعه به مطب دندانپزشکی را برای چکاپ وضعیت دهان و دندان خود جدی بگیرید.
 10. بسیار مراقب رژیم غذایی خود باشید و غذا های سفت را به هیچ عنوان مصرف نکنید.

سوالات متداول

 1. دوره نقاهت بعد از جراحی فک چقدر است؟

  جراحی فک حدود 1 الی 2 ماه دوره نقاهت دارد که رعایت نکات و مراقبت های لازم اهمیت بسیاری در این دوره دارند، اما با این حال با توجه به نوع جراحی و شرایط بیمار اطلاعات دوره نقاهت خود را از پزشک خود بگیرید.
 2. آیا جراحی فک با درد بسیار زیادی همراه است؟

  پس از جراحی فک محدودیت هایی در صحبت کردن و غذا خوردن برای بیمار وجود دارد که شکایت اکثر افراد را بعد از جراحی به دنبال دارد، اما بعد از عمل، درد غیر قابل تحملی وجود ندارد و با کمک دارو های مسکن کاملا قابل کنترل است. بعد از مدت زمان کوتاهی درد و تورم از بین خواهد رفت، بنابراین جای نگرانی زیادی نیست.
 3. تفاوت جراح فک و صورت با جراح دندانپزشک چیست؟

  جراح دندانپزشک درمان بیماری های دندان و لثه را انجام می دهد، اما اگر درمان مشکلات دهان و فک نیاز به جا به جایی استخوان های فک داشته باشد، در این صورت جراح فک و صورت باید درمان را انجام دهد.
خواندن 3533 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 بهمن 1399 ساعت 07:07
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر