قفل شدن مفصل فک | علل، علائم، تشخیص و روشهای درمان خانگی و پزشکی قفل شدن مفصل فک | علل، علائم، تشخیص و روشهای درمان خانگی و پزشکی

قفل شدن مفصل فک | علل، علائم، تشخیص و روشهای درمان خانگی و پزشکی

دوشنبه, 25 فروردين 1399 ساعت 06:03
این مورد را ارزیابی کنید
(10 رای‌ها)

گاهی اوقات بعضی از افراد وقتی دهان خود را باز می کنند، احتمال دارد در قسمت فک پایین خود احساس درد داشته باشند. اختلال در مفصل گیجگاهی فکی سبب می شود تا گاهی اوقات دهان به شکل باز یا بسته باقی بماند. این اختلال برای عضلات جونده و مفصل فک ایجاد مشکل کرده و سبب درد فک پایین می شود. به وجود آمدن مشکل در این ناحیه فقط به درد فک پایین ختم نمی شود و مشکلات بسیار دیگری از جمله، ایجاد مشکل و ناراحتی در قسمت سر و گردن، درد در قسمت صورت، درد ناحیه گوش، سر درد و مشکل در غذا خوردن را سبب می شود. در هر دو سمت فک، مفصل گیجگاهی فکی وجود داشته که از عضلات، عصب ها، عروق خونی و استخوان تشکیل شده است و استخوان فک را کنترل می کند. فعالیت این مفصل ها به فرد امکان صحبت کردن، جویدن و حتی خمیازه کشیدن را می دهد. هر اختلالی که در این ناحیه به وجود بیاید، باعث درد فک می شود. اگر شما نیز دچار چنین مشکلاتی هستید حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. اینکه این بیماری چه علل و علائمی دارد و درمان آن به چه صورت است، در ادامه مقاله به طور کامل بررسی شده است.

قفل شدن فک چیست؟

قفل شدن فک چیست؟

منظور از قفل شدن فک یک ناتوانی در باز کردن درست دهان می باشد که این اشکال در ناحیه مفصل فک، بیمار را با مشکلاتی از جمله درد در ناحیه فک پایین، ایجاد مشکل در غذا خوردن، درد در ناحیه گوش و مشکلاتی در جهت صحبت کردن و ... رو به رو می کند. مفصل فک نوعی مفصل لولا بوده که سبب ارتباط بین فک بالا و پایین می شود.

علل قفل شدن فک

مشکل قفل شدن فک می تواند دلایل متعددی داشته باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. استرس

  استرس و اضطراب می تواند سبب شود تا دندان های خود را ناخواسته بر روی هم فشار دهید. این اتفاق حتی ممکن است به هنگام خواب برای شما پیش بیاید و شما متوجه آن نشوید. فشردن دندان ها به مرور زمان برای شما احساس درد در هنگام غذا خوردن و یا صحبت کردن ایجاد می کند.
  ساییدن دندان ها روی هم بر اثر عواملی مانند استرس، ژنتیک و ناهماهنگی دندان ها، امکان ساییدن دندان ها و به اصطلاح دندان قروچه پیش می آید. در برخی مواقع چه در خواب و یا چه در بیداری ممکن است دندان قروچه را متوجه نشوید و احساس نکنید. با این وجود این اتفاق می تواند در ناحیه صورت، گردن و فک درد ایجاد کند. در برخی مواقع نیز سردرد و یا مشکلات شنوایی را سبب می شود.
 2. اختلال در مفصل گیجگاهی یا TMD

  مشکلاتی که مربوط به استخوان و ماهیچه های صورت می شود، به نام TMD شناخته شده است.
  TMD در مفصل فک و عضلات سبب درد می شود و می تواند در ناحیه صورت و گوش نیز ناراحتی و درد ایجاد کند. در این صورت به هنگام جویدن غذا احساس درد به وجود می آید. دردی را که TMD به وجود می آورد می توان با مراقبت در منزل درمان کرد، زیرا این درد موقتی است.
 3. جویدن بیش از اندازه

  اگر آدامس یا هر چیز دیگری را بیش از اندازه بجوید، فشردگی در فک پایین ایجاد می کند.
 4. روماتیسم مفصلی

  روماتیسم مفصلی نوعی بیماری خود ایمنی بوده که بر روی عضلات و مفاصل تمام بدن اثر گذار است. بیش از نیمی از افرادی که به روماتیسم مفصلی مبتلا هستند، دچار TMD بوده که فک را قفل می کند. روماتیسم مفصلی هم چنین می تواند استخوان های فک را از بین ببرد.
 5. استئوآرتریت

  استئوآرتریت عملکرد استخوان های فک، غضروف و بافت فک را متوقف می کند و به آن ها آسیب وارد می کند. در نهایت در ناحیه فک و اطراف آن درد ایجاد کرده که سبب قفل شدن فک می شود. البته باید گفت این عامل بسیار نادر می باشد.

علائم قفل شدن فک

علائم قفل شدن فک

در رابطه با علائمی که در قفل شدن فک وجود دارد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. قفل شدن فک پایین

  فک پایین شبیه یک استخوان نعلی متحرک بوده که سبب تشکیل قسمت انتهایی استخوان بندی صورت و استخوان بندی کف دهان می شود. در این وضعیت فک پایین به شکل باز یا بسته باقی می ماند.
 2. صدا دادن فک پایینٰ

  در برخی افراد مبتلا به سندروم فک گیجگاهی صدای ساییدگی و تق تق هنگام باز و بسته کردن دهان ایجاد می شود که ممکن است با درد همراه باشد.
 3. گوش درد

  هنگامی که در قسمت جلو و یا زیر گوش احساس درد داشته باشید، احتمال دارد تصور شما عفونت گوش باشد، اما این درد می تواند ناشی از التهاب مفصل فک باشد.
 4. سر درد

  التهاب مفصل گیجگاهی می تواند سردرد برای شما به وجود بیاورد. برای اینکه علت سردرد خود را متوجه شوید، بهتر است به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا اگر مشکل شما ناشی از التهاب مفصل گیجگاهی باشد، دندانپزشک آن را تشخیص می دهد.
 5. درد عضلات به هنگام صبح

  گاهی امکان دارد عضلات شما بعد از بیدار شدن از خواب صبح حالت کوفتگی و درد داشته باشند که احتمال دارد به دلیل دندان قروچه در خواب باشد.
 6. مشکل به هنگام غذا خوردن

  احتمال دارد در هنگام جویدن غذا به علت تغییر در شکل قرار گرفتن دندان های بالایی و پایینی مشکلاتی برای شما به وجود بیاید.
 7. مشکل در صحبت کردنٰ

  گاهی ممکن است در هنگام صحبت کردن در قسمت فک احساس درد داشته باشید.
 8. آسیب

  بر اثر تصادف، ضرب و شتم و یا افتادن ممکن است استخوان فک دچار شکستگی شود که امکان دارد این شکستگی به قفل شدن فک منجر گردد.

تشخیص قفل شدن فک

خیلی از بیماری های دیگر علائم مشابهی با قفل شدن فک مانند التهاب مفصل، پوسیدگی دندان و بیماری لثه دارند. برای تشخیص آن دندانپزشک شما را معاینه کرده و به سراغ سابقه پزشکی شما خواهد رفت. دندانپزشک به درستی بررسی می کند که فک شما برای باز و بسته شدن درد دارد و یا دچار مشکلی است. برای این کار رادیولوژی کامل صورت و گاهی اوقات سی تی اسکن و ام آر آی، مورد نیاز دندانپزشک می باشد. سی تی اسکن، جزئیات مفصل گیجگاهی را به خوبی نشان می دهد. در برخی مواقع برای بررسی بیشتر، دندانپزشک شما را به متخصص ارتودنسی و با جراح فک و صورت ارجاع می دهد.

روش های درمان خانگی قفل شدن فک

روش های درمان خانگی قفل شدن فک

اگر مفصل فک و دهان شما دچار مشکلاتی شود، برای تشخیص راه درمان آن حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. اما با عواملی مانند تغییر دادن سبک زندگی و رعایت نکاتی که در ادامه مقاله بیان می شود، می توانید از ایجاد مشکلات ناشی از قفل شدن فک جلوگیری کنید. برخی درمان های خانگی برای قفل شدن فک در زیر بیان شده اند که عبارتند از:

 1. رعایت کردن در هنگان غذا خوردن

  سعی کنید دهانتان را در هنگام غذا خوردن بیش از اندازه باز نکنید و با آرامش کامل غذا بخورید، زیرا احتمال دارد دیسک آرواره را جابه جا کند. خوردن غذا های سفت مانند سبزیجات خام و یا استیک را به حداقل برسانید. جویدن قطعات یخ بسیار برای آرواره ها سخت و محکم است، پس از جویدن یخ خودداری کنید.
 2. استفاده از محافظ دهان

  اگر جز افرادی هستید که به هنگام خواب عادت دارید دندان های خود را روی هم فشار دهید، از محافظ دهان استفاده کنید تا جلوی دندان قروچه شما را به هنگام خواب بگیرد.
 3. استفاده از کیسه آب گرم

  کیسه آب گرم را به مدت ۱0 الی ۱5 دقیقه بر روی هر دو سمت فک خود قرار دهید. این کار سبب آرامش آرواره ها و کاهش التهاب به وجود آمده می شود. اگر فک شما دچار گرفتگی شده است، قبل از ماساژ دادن با کیسه آب گرم کمی گرفتگی آن را کم کنید.
 4. ماساژ دادن و ورزش دادن فک

  ماساژ آرواره ها به تحریک این ناحیه و شل شدن آن کمک می کند. در صورتی که دچار گرفتگی فک شده باشید، ماساژ دادن می تواند جهت کاهش گرفتگی به شما کمک کند. ماساژ می تواند باعث کشش در عضلات فک شود و هم چنین ماهیچه های فک را تقویت کند و در نهایت روند بهبودی را بسیار بهتر کند. برای انجام حرکات درمانی مشخص باید از دندانپزشک خود راهنمایی و برنامه بگیرید.

روش های پزشکی درمان قفل شدن فک

در صورتی که مفصل فک و دهان شما دچار مشکلاتی مانند درد فک در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن شد، حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید و راه حل درمانی را دنبال کنید. این راه حل ها شامل موارد زیر می باشد:

 1. استفاده از دارو به تجویز دندانپزشک

  استفاده از دارو به تجویز دندانپزشک

  دندانپزشک برای تسکین درد بیمار داروهایی همانند ایبوپروفن، پاراسیتامول و یا کدئین را برای او تجویز می کند. هم چنین برای شل کردن عضلات فک، دوز پایینی از داروی ضد افسردگی توسط دندانپزشک تجویز می شود.
 2. جراحی

  جراحی

  در صورت موثر نشدن درمان های خانگی و پیشگیری های گفته شده، برای انتخاب جراحی مورد نظر به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید. جراحی های مفصل فک عبارتند از:
  1. آرتروسنتز

   در هنگامی که سابقه مشکلات فکی ندارید، دندانپزشک عمل آرتروسنتز را در مطب برای درمان شما انجام می دهد. دندانپزشک در ابتدا شما را بیهوش کرده و سوزن هایی را وارد مفصل می کند. پس از آن برای خارج کردن بافت آسیب دیده، آزاد کردن دیسک از ابزار های خاصی استفاده می کند.
  2. آرتروسکوپی

   این جراحی با ابزاری به نام آرتروسکوپ انجام می گیرد. به کمک لنز این ابزار و چراغی که روی آن قرار گرفته، دندانپزشک می تواند درون مفصل را مشاهده کند. در این جراحی دندانپزشک شما را بیهوش کرده و جلوی گوش شما یک بریدگی کوچک ایجاد می کند و بعد از آن وسیله را وارد مفصل می کند. دندانپزشک سعی می کند مفصل و یا دیسک را به جای صحیح خود بازگرداند و یا بافت آسیب دیده را خارج کند. آرتروسکوپ می تواند یک صفحه ویدیوئی برای بررسی مفصل و اطراف آن داشته باشد. این نوع جراحی عوارض کم و دوره نقاهت کوتاهی دارد.
  3. جراحی مفصل باز

   در هنگامی که با جراحی آرتروسکوپی مشکل فک شما قابل درمان نباشد، دندانپزشک جراحی مفصل باز را انجام می دهد.

روش های پیشگیری از قفل شدن فک

برای پیشگیری از قفل شدن فک ها و جلوگیری از این مشکل باید موارد زیر را رعایت کنید:

 1. از تند غذا خوردن به شدت دوری کنید. سعی کنید غذا را به آرامی بخورید.
 2. جویدن یخ را ترک کنید.
 3. اگر متوجه شدید که به هنگام خواب دندان قروچه می کنید، حتما از محافظ دهان استفاده کنید و هم چنین از دندانپزشک راهنمایی بگیرید.
 4. عادت فشردن دندان هایتان را به هم در هنگام استرس یا فشار های عصبی کنار بگذارید.
خواندن 8645 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 20 خرداد 1400 ساعت 14:42
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر