مال اکلوژن | علائم و علل ایجاد مال اکلوژن | درمانهای مال اکلوژن مال اکلوژن | علائم و علل ایجاد مال اکلوژن | درمانهای مال اکلوژن

مال اکلوژن | علائم و علل ایجاد مال اکلوژن | درمانهای مال اکلوژن

دوشنبه, 13 بهمن 1399 ساعت 15:25
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

به حالتی که دندان ها و فک در موقعیت صحیح و طبیعی قرار داشته باشند، اکلوژن گفته می شود، اما اگر هرگونه اختلال و مشکلی در قرار گیری صحیح دندان ها و حالت فک به وجود بیاید، مال اکلوژن (Malocclusion) ایجاد شده است. در واقع شایع ترین موردی که سبب مراجعات افراد به کلینیک های ارتودنسی می شود، مال اکلوژن است. حالت طبیعی وضعیت دندان ها به این صورت است که دندان های فک پایین تا حدود 2 میلیمتر، توسط دندان های فک بالا پوشیده شده است و اگر دندان ها در هر حالتی جز این قرار داشته باشند، به این معنی است که وضعیت آناتومیکی طبیعی دندان ها از بین رفته است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع مال اکلوژن، روش های درمانی و تمام موارد مربوط به آن، آشنا نماییم.

مال اکلوژن چیست؟

مال اکلوژن چیست؟

به شرایطی که به دلایل متفاوتی دندان ها در جایگاه مناسب خود قرار نگرفته و به درستی روی هم قرار نگیرند و همچنین فک در وضعیت نادرستی قرار داشته باشد، مال اکلوژن گفته می شود. مال الکلوژن به دلایل متفاوتی ایجاد می شود که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

علل وقوع مال اکلوژن

علل وقوع مال اکلوژن

معمولا بروز مال اکلوژن بر اساس عوامل ژنتیکی ایجاد می شود، اما با این حال بروز آن می تواند دارای دلایل محیطی نیز باشد. در واقع اندازه صورت و شکل فک و صورت به طور ارثی به نسل های بعد منتقل می شود. به طور کلی دلایل بروز مال اکلوژن عبارتند از:

 1. پوسیدگی دندان های شیری

  در صورتی که دندان های شیری کودک دچار پوسیدگی شود، برای درمان آن باید سریعا اقدام نمایید، در غیر این صورت آسیب های بیشتری به سلامت دهان و دندان وارد می شود. به طور کلی دلایل مختلفی برای پوسیدگی دندان های شیری کودک وجود دارند که عبارتند از:
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان کودک در زمان رویش اولین دندان شیری
  • کاهش بزاق دهان کودک در زمان خواب
  • مصرف بیش از اندازه شیرینی جات
 2. عفونت های شدید و التهاب

  عفونت ها و التهابات شدید در صورت عدم درمان می توانند سبب بروز انواع مال اکلوژن ها شوند.
 3. مکیدن انگشت دست

  این عادت رفتاری نادرست می تواند با تحت تاثیر قرار دادن رویش دندان های دائمی، سبب بروز مشکلاتی در سلامت دهان و دندان گردد.
 4. استفاده طولانی مدت از شیشه شیر

  یکی دیگر از مواردی که می تواند سبب بروز مال اکلوژن شود، استفاده طولانی مدت از شیشه شیر می باشد.
 5. از دست دادن زود هنگام دندان های شیری

  گاهی اوقات به دلایل متعددی مانند بیماری های خونی، مشکلات سیستم ایمنی، نقص آنزیم های سلولی، ژنتیک و برخی بیماری های خاص، احتمال از دست دادن زود هنگام دندان شیری وجود دارد. در این صورت جای خالی دندان، باعث حرکت دندان های مجاور شده و بی نظمی و ناهماهنگی هایی در وضعیت دندان ها ایجاد می شود. این اتفاق می تواند عوارض بسیاری را برای کودک در سنین بالاتر ایجاد نماید. در این زمان دندانپزشک متخصص از فضا نگهدار برای حفظ سلامت دهان و دندان کودک استفاده می کند.
 6. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

  به طور کلی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند آسیب های جدی به سلامت آن وارد کرده و سبب بروز انواع مال اکلوژن ها شود.
 7. تروما به فک و صورت

  گاهی اوقات یک حادثه مانند تصاوف و یا ضربه در بازی و یا مسابقات ورزشی می تواند باعث تغییراتی در موقعیت دندان ها و یا فک شود که در این صورت می تواند دلیلی بر ایجاد مال اکلوژن باشد.
 8. بروز برخی از تومور های دهانی

  گاهی اوقات برخی از تومور های دهانی با آسیب به بافت های دهان و دندان علاوه بر ایجاد انواع مال اکلوژن ها، سبب بروز آسیب های جدی تری می شوند.

هزینه درمان مال اکلوژن

شدت ناهنجاری، نوع مال اکلوژن و همچنین موارد دیگری مانند نوع روش درمانی، دستمزد دندانپزشک و هزینه های جانبی دیگر از مواردی هستند که بر هزینه درمان مال اکلوژن تاثیر گذار می باشند. اگر ارتودنسی دندان روش درمانی مورد نظر باشد، انواع ارتودنسی دندان دارای هزینه های متفاوتی می باشند. همچنین جراحی هزینه بالاتری را به خود اختصاص می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از هزینه درمان مال اکلوژن، باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده تا دندانپزشک متخصص با بررسی وضعیت دهان و دندان شما، نوع مال اکلوژن را تشخیص و هزینه درمانی آن را برای شما شرح دهد.

علائم مال اکلوژن

مال اکلوژن دارای علائمی است که با توجه به وضعیت بیمار به صورت خفیف و یا شدید بروز می کنند. به طور کلی این علائم عبارتند از:

 • ناهماهنگی و تراز نبودن دندان ها
 • به وجود آمدن تغییراتی در ظاهر صورت
 • بروز حس درد در زمان غذا خوردن
 • وجود مشکلاتی در تکلم
 • تنفس دهانی به جای تنفس از بینی

انواع مال اکلوژن

مال اکلوژن دارای سه دسته بندی کلی می باشد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. مال اکلوژن کلاس 1

  مال اکلوژن نوع 1 در شرایطی است که فک جایگاه صحیح خود را دارد، اما دندان ها در حالت ناهماهنگ قرار گرفته اند که البته مقدار آن جزئی می باشد. مال اکلوژن کلاس 1، از شایع ترین انواع مال اکلوژن محسوب شده و می تواند عوارضی مانند افزایش تراکم دندانی، رشد بیش از اندازه یک و یا چند دندان و همچنین ایجاد فاصله بین دندان ها داشته باشد.
 2. مال اکلوژن کلاس 2

  مال اکلوژن نوع 2 در شرایطی است که فرد دارای فک کوچک می باشد و یا دندان های فک پایین عقب تر از حالت طبیعی قرار گرفته اند. در واقع در این ناهنجاری بیمار دارای فک بالا بیش از حد جلو و یا فک پایین بیش از اندازه عقب می باشد.
 3. مال اکلوژن کلاس 3

  برخی از افراد دارای فک پایین بزرگ و یا فک بالای کوچک می باشند که در این صورت مال اکلوژن نوع 3 ایجاد شده است. در این شرایط فک بالا بسیار عقب تر از اندازه معمول می باشد.

روش های درمان مال اکلوژن

گاهی اوقات میزان بی نظمی های دندان به حدی است که درمان آن ها ضروری نمی باشد، اما زمانی که ناهنجاری های دندانی سبب آسیب به سلامت دهان و دندان و تاثیر در زیبایی فرد شود، نیاز به درمان مال اکلوژن مطرح می شود. به طور کلی 2 راه درمانی وجود دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. ارتودنسی دندان

  ارتودنسی دندان

  معمولا اکثر مال اکلوژن ها با ارتودنسی قابل درمان می باشند. ارتودنسی، روش های درمانی بسیار متنوعی دارد و از دستگاه های مختلفی برای درمان در این روش، استفاده می شود. دندانپزشک متخصص با بررسی و معاینه بیمار، می تواند در صورت لزوم با کشیدن دندان اقدام به درمان نماید و با استفاده از ارتودنسی ثابت و یا ارتودنسی متحرک به اصلاح مال اکلوژن بپردازد.
 2. جراحی

  جراحی

  در شرایطی که میزان ناهنجاری شدید تر باشد، متخصص ارتودنسی عمل جراحی به تنهایی و یا جراحی به همراه ارتودنسی را پیشنهاد می دهد.

سوالات متداول

 1. مدت زمان درمان مال اکلوژن به چه مواردی بستگی دارد؟

  مواردی مانند شدت ناهنجاری، شرایط بیمار و نوع روش درمانی در مدت زمان درمان مال اکلوژن تاثیر گذار می باشند.
 2. تشخیص مال اکلوژن به چه صورت می باشد؟

  به طور معمول دندانپزشک متخصص با معاینات لازم و در صورت لزوم با استفاده از عکس های رادیوگرافی و اشعه ایکس، مال اکلوژن را تشخیص داده و برای درمان آن اقدام می کند.
 3. آیا می توان از بروز مال اکلوژن جلوگیری کرد؟

  در بیشتر اوقات بروز انواع مال اکلوژن به دلایل ارثی ایجاد می شوند، اما برخی از دلایل محیطی نیز می توانند باعث بروز این عارضه باشند. برای جلوگیری از بروز مال اکلوژن والدین باید مدت زمان استفاده از شیشه شیر برای فرزند خود را محدود کنند. همچنین مراجعات مکرر به مطب دندانپزشکی و رعایت بهداشت دهان و دندان، می تواند نقش بسیار موثری در جلوگیری از بروز مال اکلوژن داشته باشد.
خواندن 430 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1400 ساعت 06:19
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر