دستگاه های ارتودنسی

انواع بریس

بریس‌های فلزی

بریس فلزی نخستین تصویری است که با شنیدن واژه ارتودنسی به ذهن بسیاری از ما خطور می‌کند و براکت‌های فلزی کوچک سیم‌پیچی شده‌ای را که روی دندان‌های جلو قرار می‌گیرد، معادل با ارتودنسی می‌دانیم. بریس فلزی به این شکل است که سیم ظریفی از بین براکت‌ها می‌گذرد و هر یک از دو انتهای آن به باندهایی فلزی متصل است که روی دندان‌های آسیا بسته می‌شود. بریس‌های فلزی تهیه شده از استیل ضدزنگ با درجه بالا تا به امروز متداول‌ترین وسیله ارتودنسی ثابت محسوب می‌شود. باندهای فلزی بریس دور دندان‌های آسیا را در انتها دربر می‌گیرد و براکت‌های فلزی (نگین‌های) کوچک‌تر با سیمان به سطوح جلویی دیگر دندان‌ها چسبانده می‌شود. سیم فلزی باریک و فنری نیز در امتداد براکت‌ها کشیده می‌شود تا بتواند دندان‌ها را با اعمال نیرویی ملایم به محل درست هدایت کند. این سیم قوسی شکل با کش، بست‌های فلزی یا انواع دیگر گیره به براکت‌ها متصل می‌شود.

بریس فلزی به این شکل است که سیم ظریفی از بین براکت‌ها می‌گذرد و هر یک از دو انتهای آن به باندهایی فلزی متصل است که روی دندان‌های آسیاب بسته می‌شودبریس شفاف دیمون (بریس سرامیکی)

به جای براکت‌های فلزی جلب توجه کننده می‌توان از بریس سرامیکی، پلاستیکی یا ترکیبی از این دو استفاده کرد. از یک سو این بریس‌ها مشخص نیستند و تنها سیم باریک روی دندان‌ها دیده می‌شود، از سوی دیگر بیش از بریس فلزی شکننده‌اند. بریس‌های سرامیکی دیمون گونه جدیدی از سیستم قدیمی ارتودنسی است که بسیار کمتر به چشم می‌آید. اجزاء بریس دیمون مانند بریس فلزی است، به جز این که براکت‌های جلوی دندان‌ها از ماده سرامیکی شفافی تهیه می‌شود که از دندان طبیعی قابل تشخیص نیست. بریس دیمون در میان بزرگسالان هواداران بسیاری دارد؛ چون تا زمانی که از نزدیک و با دقت به دندان‌ها نگاه نکنید، بعید است متوجه تحت درمان بودن فرد بشوید.

بریس شفاف دیمون بریس لینگوال

بریس لینگوال یا زبانی بریسی فلزی است که پشت دندان‌ها، سمت زبان قرار می‌گیرد تا جلب توجه نکند. بنابراین مزیت بریس لینگوال به غیرقابل تشخیص بودن آن برمی‌گردد، اما نقطه ضعفش این است که عادت کردن به آن دشوارتر است و از بریس قدیمی نیز گران‌تر است. از آنجایی که بریس زبانی پشت دندان‌ها، سمت زبان و کام قرار داده می‌شود، جایگزینی زیباتر برای افرادی است که می‌خواهند دندان‌های خود را بدون مشخص شدن بریس صاف و مرتب کنند. بریس لینگوال نیز مانند بریس فلزی دندان‌ها را با وارد کردن فشار ملایم اما مداوم به آن‌ها به آهستگی به طرف موقعیت صحیح حرکت می‌دهد.

بریس لینگوال یا زبانی بریسی فلزی است که روی پشت دندان‌ها، سمت زبان قرار می‌گیرد تا جلب توجه نکندارتودنسی نامرئی

در روش ارتودنسی نامرئی مجموعه‌ای از پلاک‌های شفاف و ظریف، شبیه به محافظ‌های دهانی یا نایت گارد ساخته می‌شود که در فواصل دو هفته‌ای تعویض می‌شود تا دندان‌ها اندک اندک صاف و مرتب شود. پلاک‌ها باید به طور مداوم، شب و روز استفاده شود و فقط هنگام غذا خوردن درآورده شود. ارتودنسی نامرئی برای درمان گستره وسیعی از مشکلات مرتبط با بی‌نظمی دندان‌ها کاربرد دارد. متخصصین کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت با بهره‌گیری از تکنولوژی تصویربرداری سه‌بعدی اینویزیلاین درمان را به صورت برخط به بیمار نشان می‌دهند، حرکت‌های مورد انتظار هر دندان را به تصویر می‌کشند و تصویر دقیقی از نتیجه نهایی درمان را ارائه می‌دهند.

در ارتودنسی نامرئی مجموعه‌ای از پلاک‌های شفاف و ظریف، شبیه محافظ دهانی ساخته می‌شود که در فواصل دو هفته‌ای تعویض می‌شود تا دندان‌ها اندک اندک صاف و مرتب شود


وسایل و تجهیزات مختلف ارتودنسی

در ارتودنسی از وسایل مختلف برای تغییر شیوه رشد استخوان‌های فک در صورتی استفاده می‌شود که بریس به تنهایی برای اصلاح کامل مشکل کافی نباشد و لازم باشد تجهیزات دیگر برای حرکت دادن دندان‌ها به کار برده شود.


سیم

برای حرکت دادن دندان‌ها سیم فلزی به براکت‌ها متصل می‌شود. سیم ارتودنسی سیمی است که به شکل قوس دندانی یا لثوی حالت داده می‌شود و در بریس به عنوان منبع نیرویی به کار برده می‌شود که ناهنجاری‌ها را اصلاح می‌کند و دندان‌ها را در موقعیت صحیح قرار می‌دهد.

سیم ارتودنسی سیمی است که به شکل قوس دندانی یا لثوی حالت داده می‌شود و در بریس به عنوان منبع نیرویی به کار برده می‌شود

باند

یک حلقه فلزی معمولاً روی دندان قرار داده می‌شود تا بخش‌هایی از بریس را نگه دارد. متخصص از محکم بستن باند دور دندان هدف‌های متعددی را دنبال می‌کند؛ نخست این که باند از دندان در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند، دوم این که از باند ارتودنسی به عنوان نگهدارنده اتصالات وسایل مختلف ارتودنسی استفاده می‌شود و گاهی برای اعمال فشار ارتوپدی نیز به کار برده می‌شود.

متخصص از محکم بستن باند دور دندان هدف‌های متعددی را دنبال می‌کند


براکت

براکت‌ها مدول‌های سرامیکی یا فلزی کوچکی هستند که روی هر دندان چسبانده می‌شود. براکت‌ها در حرکت دادن دندان‌ها مانند راهنما عمل می‌کنند و سیم قوسی را در جای خود نگه می‌دارند. براکت‌ها سیم قوسی را روی هر دندان نگه می‌دارند. سیم ارتودنسی به خوبی شیار قرارگیری براکت را دربر می‌گیرد. براکت یا با سیمان مخصوص دندانپزشکی روی دندان چسبانده می‌شود یا از باند برای قرارگیری آن استفاده می‌شود.


براکت‌ها مدول‌های سرامیکی یا فلزی کوچکی هستند که روی هر دندان چسبانده می‌شود

هوک

هوک یا قلاب اتصال کوچکی روی براکت است که به کش (رابر بند) متصل می‌شود. هوک به راحتی فنرهای مارپیچی بسته یا هر گونه اتصال جانبی دیگر را محکم نگه می‌دارد و می‌توان آن را روی سیم در داخل یا خارج دهان قرار داد.

هوک یا قلاب اتصال کوچکی روی براکت است که به کش (رابر بند) متصل می‌شود


فنر مارپیچی (بسته، باز)

فنر مارپیچی برای حفظ، باز کردن یا بستن فاصله بین دندان‌ها، بین براکت‌ها و روی سیم قوسی قرار می‌گیرد.

فنر مارپیچی برای حفظ، باز کردن یا بستن فاصله بین دندان‌ها بین براکت‌ها و روی سیم قوسی قرار می‌گیرد

باکال تیوب

باکال تیوب قطعه فلزی کوچکی است که روی باند قرار گرفته دور دندان آسیا چسبانده می‌شود. باند دندان آسیا شیارهایی دارد که سیم ارتودنسی، لیپ بامپر (ضربه‌گیر لب)، فیس‌بو و دیگر تجهیزات مورد استفاده برای حرکت دادن دندان‌ها را نگه می‌دارد.

باکال تیوب قطعه فلزی کوچکی است که روی باند قرار گرفته دور دندان آسیاب چسبانده می‌شود

کش ارتودنسی

کش ارتودنسی تناسب دندان‌های بالا و پایین را بهبود می‌دهد. کش ارتودنسی را باید مطابق دستور متخصص استفاده کرد تا اثر لازم را به جا بگذارد.

کش ارتودنسی تناسب دندان‌های بالا و پایین را بهبود می‌دهدهربست

هربست وسیله‌ای است که با هدف اصلاح بایت و بهبود ظاهر و نیمرخ بیمار طراحی شده است. چنانچه دندان‌های جلوی بیمار تا روی لب پایین آمده باشد، بریس به تنهایی نمی‌تواند نقص را اصلاح کند. در این حالت هربست به دندان‌های آسیا متصل می‌شود. هربست از لوله کشویی تشکیل شده است که به هر دو فک بالا و پایین متصل است.

هربست وسیله‌ای است که با هدف اصلاح بایت و بهبود ظاهر و نیمرخ بیمار طراحی شده استوسیع کننده کام

وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر برای عریض کردن فک بالا به کار برده می‌شود تا دندان‌های بالا و پایین به خوبی روی یکدیگر قرار بگیرد.

وسیع کننده کام برای عریض کردن فک بالا به کار برده می‌شود تا دندان‌های بالا و پایین به خوبی روی یکدیگر قرار بگیردفیس ماسک

از فیس ماسک برای درمان بیمارانی استفاده می‌شود که دندان‌هایشان در حالت دیپ بایت قرار دارد، یعنی دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین است. فیس ماسک فشار رو به داخل ملایمی را به دندان‌های بالا وارد می‌کند تا از رشد رو به جلوی بیشتر فک و دندان‌های بالا ممانعت کند.

فیس ماسک کششی معکوس

فیس ماسک کششی معکوس برای درمان بیمارانی به کار برده می‌شود که دندان‌هایشان در حالت آندربایت قرار دارد، یعنی دندان‌های پایین جلوتر از دندان‌های بالا است. این نوع فیس ماسک فشار رو به بیرون ملایمی را به فک و دندان‌های بالا وارد می‌کند تا آنها را رو به جلو براند.

پلاک دوقلو

پلاک دوقلو دیپ بایت را با رو به جلو راندن فک پایین و محدود کردن رشد رو به جلوی فک بالا کاهش می‌دهد. این پلاک متحرک برای بیماران جوان‌تر و کودکان در حال رشد تجویز می‌شود و باید مدت 12 تا 18 ماه از آن استفاده شود.

این پلاک متحرک برای بیماران جوان‌تر و کودکان در حال رشد تجویز می‌شود

نگهدارنده (پلاک متحرک)

نگهدارنده‌های متحرک یا ریتینر مورد استفاده دارای فنر یا پیچ (اسکرو) گسترش دهنده یا ترکیبی از این دو هستند و برای جابجا کردن دندان‌ها به سمت موقعیت مورد نظر به کار برده می‌شوند.

ریتینر برای جابجا کردن دندان‌ها به سمت موقعیت مورد نظر به کار برده می‌شوند

جدا کننده یا فضانگهدار

جداکننده‌ها حلقه‌های کشی کوچکی هستند که بین دندان‌ها قرار داده می‌شوند تا فاصله بین آن‌ها حفظ شود و بتوان باند ارتودنسی را در جلسات بعد در این فضا جای داد. جداکننده قبل از قرار دادن باند خارج می‌شود. خوردن غذاهای چسبناک، استفاده از نخ دندان یا خلال دندان در زمان وجود جداکننده بین دندان‌ها دشوار است.

مزایا و معایب بریس های لینگوال (پشت دندانی)

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 13:05

بریس های لینگوال در واقع بریس هایی تقریبا نامرئی هستند که بسیاری از افراد بزرگسال آن را نسبت به بریس های سنتی و معمولی و آلاینرهای اینویزیلاین ترجیح می دهند. بریس های لینگوال نسبت به طرح های اولیه شان، دهه ها پیشرفت را به خود دیده اند و اکنون گزینه ای بسیار موثر برای درمان های اورتودنسی محسوب می شوند. در این مقاله از بخش دندانپزشکی دکتر سلام به بررسی بریس های لینگوال یا بریس های پشت دندانی خواهیم پرداخت و مزایا و معایب آنها را بررسی می کنیم.

ابزارهای فضا نگهدار ارتودنسی چیست؟

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 13:01

از ابزارهای ارتودنسی میتوان به فضا نگهدارها اشاره کرد که با کمک آنها میتوان قوس دندانی را به طور دائمی حفظ و مدیریت کرد. در این مقاله تعدادی از ابزارهای ارتودنسی که از آنها برای فضا نگهدار استفاده می شود، آورده شده است. با دکتر سلام همراه باشید.

فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 12:57

فیس ماسک چیست؟ یکی از کاربردهای ارتودنسی در برطرف کردن نقص یا مشکلاتی در فک کودکان است. بعضی از افراد از همان کودکی دچار مشکلاتی در فک خود هستند که با بی توجهی والدینشان، این عارضه شدیدتر شده و در بزرگسالی مجبور به رفتن زیر تیغ جراحی هستند که نه تنها عوارض زیادی دارد، بلکه باید هزینه های بسیار بالایی بپردازند.

هدگیر ارتودنسی چیست؟

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 12:45

یکی از ابزارهایی که در ارتودنسی برای رفع ناهنجاری های فکی مورد استفاده قرار می گیرد، هدگیر است. ناهنجاری های فکی در صورتی با استفاده از این ابزار دندانپزشکی، برطرف می شود که در زمان کودکی یا اوایل نوجوانی اقدام گردد. بنابراین توجه به مشکلات فکی کودکانتان، می تواند از عوارض شدیدتر در آینده و همچنین هزینه های بیشتر جلوگیری کند.

براکت و سیم کشی دندان ها

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 12:31

در مورد براکت و سیم کشی دندان ها چقدر می دانید؟ گاهی دندانپزشک متخصص شما، تشخیص می دهد که با کمک بریس ها به درمان شما بپردازد. بریس ها انواع مختلفی دارند و هر کدام شامل مزایا و معایب خاص خود است که در ادامه به بررسی آنها پرداختیم. با دکتر سلام همراه باشید.

بیشتر افراد هنگامی که در سنین رشد می باشند به علل مختلفی به دنبال ارتودنسی می باشند. روش که در آن دندان های کج درمان می شوند و جایگاه دندان در دهان معین می شود.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر