سیم ارتودنسی (آرچ وایر) | انواع سیم ارتودنسی | عملکرد سیم ارتودنسی سیم ارتودنسی (آرچ وایر) | انواع سیم ارتودنسی | عملکرد سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی (آرچ وایر) | انواع سیم ارتودنسی | عملکرد سیم ارتودنسی

دوشنبه, 29 دی 1399 ساعت 13:06
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سیم ارتودنسی (Orthodontic archwire) نقش بسیار مهمی در حرکت و جا به جایی دندان ها ایفا می کند. آرچ وایر یا همان سیم ارتودنسی دندان انواع متفاوتی دارد که در این مقاله قصد داریم شما را با آن ها آشنا نماییم.

سیم ارتودنسی چیست؟

سیم ارتودنسی چیست؟

آرچ وایر و یا سیم ارتودنسی، یک سیم فلزی بوده که با قرار گرفتن در شیار براکت، به اعمال فشار بر روی دندان ها می پردازد. می توان گفت اصلی ترین وظیفه برای تغییر موقعیت دندان ها و شکل دهی آن ها، بر عهده سیم ارتودنسی می باشد.

عملکرد سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی وظیفه اصلی برای اعمال فشار بر روی دندان ها را بر عهده دارد که در این صورت با کمک براکت ها به آرامی سبب حرکت دندان ها می شوند.

انواع سیم های ارتودنسی

انواع سیم های ارتودنسی

فاکتور هایی که سبب تفاوت در انواع سیم های ارتودنسی می شوند، سطح مقطع و ضخامت سیم می باشند که نشان دهنده انعطاف، میزان اصطکاک و کنترل حرکات دندان هستند. متخصص ارتودنسی با بررسی شرایط دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی از سیم های متفاوتی استفاده می کند. با توجه به سطح مقطع، سیم های ارتودنسی به انواع زیر دسته بندی می شوند:

 1. سیم ارتودنسی دایره ای

  این سیم ها دارای مقطع دایره ای می باشند و به طور معمول استفاده از آن ها در مراحل ابتدایی درمان می باشد. از این سیم ها به منظور چینش صحیح دندان ها استفاده می شود. سیم های گرد خاصیت ارتجاعی دارند و برای پوشاندن یکنواخت دندان ها بسیار مناسب هستند. البته این نکته حائز اهمیت است که با استفاده از این سیم ها فشار کنترلی به منظور تغییر موقعیت دندان، وجود ندارد.
 2. سیم ارتودنسی مربعی

  این سیم ها انتخاب مناسبی برای حرکت دادن دندان ها می باشند و عملکرد بسیار بهتری را نسبت به دیگر سیم ها از خود نشان داده اند. سیم مربعی دارای لغزش مکانیکی نیز می باشد. البته این نوع سیم دارای پهنای کمی است که می توان نوعی تقص در سیم ارتودنسی مربعی محسوب شود.
 3. سیم ارتودنسی مستطیلی

  سیم ارتودنسی مستطیلی کنترل حرکات دندانی بسیار بهتری دارد که به همین جهت استفاده از آن در مراحل انتهایی درمان ارتودنسی بسیار پر کاربرد می باشد. استفاده از سیم ارتودنسی مستطیلی، نیاز به مهارت و دقت بسیار بالایی دارد، زیرا این سیم ها خاصت ارتجاعی نداشته و به علت سفت بودن، فشار زیادی را به براکت ها وارد می کنند.

جنس سیم های ارتودنسی

جنس سیم های ارتودنسی

سیم های ارتودنسی می توانند از جنس های متفاوتی ساخته شوند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. سیم ارتودنسی تیتانیوم

  این سیم مقاومت بالایی در برابر شکستگی، صیقلی و انعطاف دارد.
 2. سیم ارتودنسی نیکل تیتانیوم رفلکس

  این نوع سیم برای ایجاد نیرو های ثابت و فشار های ملایم بسیار کارآمد است و مقاوت خوبی در برابر انحرافات دائمی دارد. به همین صورت همانند یک مسکن عمل کرده و دندان ها را درگیر فشار بسیار شدید نمی کند. این نوع سیم می تواند سبب عملکرد بسیار مناسب براکت ها شود.
 3. سیم ارتودنسی TP Original Wire

  این نوع سیم دارای مقاومت بسیار زیادی می باشد و علاوه بر فراهم کردن درجه سختی برتر نسبت به دیگر سیم ها، نیروی بسیار ملایمی را بدون شکستگی به دندان ها اعمال می کند. این جنس سیم برای تراز نمودن دندان ها در مراحل ابتدایی درمان ارتودنسی بسیار مناسب است.

تعویض سیم ارتودنسی

به طور معمول در هر جلسه ویزیت، متخصص ارتودنسی به تعویض و یا تنظیم براکت های ارتودنسی می پردازد و با توجه به حرکت دندان ها و روند درمان گاهی اقدام به تعویض سیم ارتودنسی می نماید. اما در مواقعی نیز لازم است تا سیم ارتودنسی تعویض گردد. در درمان ارتودنسی اگر مراقبت های لازم و توصیه های دندانپزشک را در نظر نگیرید و انجام ندهید، ممکن است تا علاوه بر براکت ها سیم ارتودنسی نیز آسیب ببیند. در این صورت باید سریعا به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید. در این مدت زمان شما می توانید با استفاده از موم ارتودنسی از آسیب وارد شدن به بافت دهانی خود جلوگیری کنید. قرار گرفتن موم ارتودنسی روی قسمت سیم شل شده، مانع از تحریک بافت های نرم دهان خواهد شد.

سوالات متداول

 1. در روند تکامل سیم های ارتودنسی، چه عواملی موثر هستند؟

  اصطکاک بین سیم و شیار روی براکت، از موارد بسیار موثر بر تکامل سیم های ارتودنسی محسوب می شوند. اگر اصطکاک بین سیم و براکت بیش از حد باشد، اختلالاتی در حرکت دندان ها به وجود می آید.
 2. شماره سیم های ارتودنسی چگونه هستند؟

  در واقع شماره آرچ وایر، سبب مشخص شدن ضخامت انواع سیم ارتودنسی می شود. در مرحله اول درمان ارتودنسی، از شماره های پایین سیم استفاده می شود که نشان دهنده انعطاف بیشتر سیم است. شماره های 12، 14، 16، 18 و 20، از جمله سیم های معروف در درمان ارتودنسی به حساب می آیند. وقتی می گوییم شماره سیم ارتودنسی 16 است، یعنی این سیم دارای قطر شانزده هزارم اینچ می باشد.
 3. کدام نوع سیم در مراحل اولیه درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد؟

  سیم های دایره ای به دلیل داشتن خاصیت ارتجاعی و الاستیک، برای تراز کردن دندان ها در مراحل اولیه درمان استفاده می شوند. اگر در مراحل ابتدایی از سیمی سفت استفاده شود، با اعمال فشار زیاد بر روی براکت ها، احتمال کنده شدن براکت ها از روی دندان ها وجود دارد.
 4. آیا سیم های ارتودنسی در هر جلسه ویزیت تعویض می شوند؟

  متخصص ارتودنسی با توجه به شرایط بیمار و با تکیه بر مهارت های خود، در طول درمان ارتودنسی معمولا از 3 تا 5 مجموعه سیم استفاده می نماید. بنابراین در هر جلسه ویزیت، سیم ارتودنسی تعویض نمی شود.
 5. اگر سیم ارتودنسی شل شد، چه باید کرد؟

  در صورتی که چنین اتفاقی افتاد باید در اسرع وقت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. اگر در این شرایط، لبه های سیم سبب زخم شدن بافت های داخلی دهان شد، می توانید از موم ارتودنسی استفاده کنید.
خواندن 93 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 02 اسفند 1399 ساعت 13:56
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر