مراقبت از دندان کودکان

هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، تمام دندان های او نیز در دهان وجود دارند ولی به دلیل این که در لثه پنهان می باشند، قابل مشاهده نیستند. به همین علت رعایت نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان باید پیش از این که نخستین دندان شروع به رویش کند، آغاز شود. وجود دندان های سالم به دلیل سالم بودن لثه ها می باشد. تا سن 3 سالگی تمام دندان های شیری کودکان رشد می کنند و در حدود سن 6 سالگی با آغاز رشد دندان های دائمی، دندان های شیری که سبب ایجاد فضای مناسب برای رشد دندان های دائمی می شوند، شروع به افتادن می کنند. بیشتر دندان های دائمی تا سن 13 سالگی به طور کامل رویش می یابند. مواردی از قبیل استفاده زیاد از شیشه شیر و همچنین نوشیدن شیر و یا آب میوه با بطری برای مدتی طولانی می تواند سبب پوسیدگی دندان ها شوند.

روش های مراقبت از دندان در کودکان

مسواک

مسواک مورد استفاده برای کودکان باید نرم و دارای موهای گرد، برس کوچک و دارای دسته ی بلند باشد. اندازه برس باید با اندازه ی دهان و همچنین سن کودک متناسب باشد. برای استفاده از مسواک های الکتریکی جهت تمیز کردن دندان کودکان نیز باید با دندانپزشک مشورت کرد. پس از گذشت هر 4 ماه باید از مسواک جدیدی استفاده شود. زیرا در صورتی که مسواک فرسوده باشد، عمل مسواک زدن به خوبی انجام نگرفته و احتمال دارد لثه های کودک دچار آسیب شوند.

خمیر دندان

  •  برای کودکانی که کمتر از دو سال سن دارند، استفاده از خمیر دندان توصیه نمی شود.
  •  کودکانی که بازه ی سنی 2 تا 6 سال دارند، باید میزان کمی از خمیر دندان که شامل ppm1000 فلوراید می باشد، استفاده کنند.
  •  برای کودکانی که بیش از 6 سال سن دارند، خمیر دندان دارای ppm1400 فلوراید توصیه می شود.

در هنگام تهیه ی خمیر دندان باید به تاییدیه ی که بر روی آن قرار دارد توجه کرد تا از وجود فلوراید در آن اطمینان حاصل نمود و در هنگام مسواک زدن مقداری کم از خمیر دندان استفاده نمود. در صورتی که میزان زیادی از خمیر دندان توسط کودکان خورده شود، می تواند سبب بروز فلوئوروزیس دندانی شود. به همین خاطر کودکانی که کم تر از 6 سال سن دارند باید در حضور والدین و با استفاده از میزان کمی از خمیر دندان، اقدام به مسواک زدن نمایند. برای کودکانی که زیر 3 سال سن دارند، در صورتی که با نظر پزشک، خطر پوسیدگی دندان برای آن ها وجود داشته باشد، باید مسواک زدن توسط فردی بالغ و با مقدار بسیار کمی خمیر دندان برای جلوگیری از فلوئوروزیس دندانی، صورت گیرد. ولی اگر این خطر برای کودک وجود ندارد، مسواک زدن باید توسط فردی بالغ و به وسیله ی مسواکی مرطوب شده با آب و بدون خمیر دندان صورت گیرد.

نخ دندان

در زمانی که دو دندانی که مجاور یکدیگر هستند، روییده باشند، می توان از نخ دندان برای تمیز شدن دندان های کودکان استفاده نمود. در مواقعی نیز می توان برای این کار از خلال دندان استفاده نمود.