مراقبت از دندان کودکان

هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، تمام دندان های او نیز در دهان وجود دارند ولی به دلیل این که در لثه پنهان می باشند، قابل مشاهده نیستند. به همین علت رعایت نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان باید پیش از این که نخستین دندان شروع به رویش کند، آغاز شود. وجود دندان های سالم به دلیل سالم بودن لثه ها می باشد. تا سن 3 سالگی تمام دندان های شیری کودکان رشد می کنند و در حدود سن 6 سالگی با آغاز رشد دندان های دائمی، دندان های شیری که سبب ایجاد فضای مناسب برای رشد دندان های دائمی می شوند، شروع به افتادن می کنند. بیشتر دندان های دائمی تا سن 13 سالگی به طور کامل رویش می یابند. مواردی از قبیل استفاده زیاد از شیشه شیر و همچنین نوشیدن شیر و یا آب میوه با بطری برای مدتی طولانی می تواند سبب پوسیدگی دندان ها شوند.

روش های مراقبت از دندان در کودکان

مسواک

مسواک مورد استفاده برای کودکان باید نرم و دارای موهای گرد، برس کوچک و دارای دسته ی بلند باشد. اندازه برس باید با اندازه ی دهان و همچنین سن کودک متناسب باشد. برای استفاده از مسواک های الکتریکی جهت تمیز کردن دندان کودکان نیز باید با دندانپزشک مشورت کرد. پس از گذشت هر 4 ماه باید از مسواک جدیدی استفاده شود. زیرا در صورتی که مسواک فرسوده باشد، عمل مسواک زدن به خوبی انجام نگرفته و احتمال دارد لثه های کودک دچار آسیب شوند.

خمیر دندان

  •  برای کودکانی که کمتر از دو سال سن دارند، استفاده از خمیر دندان توصیه نمی شود.
  •  کودکانی که بازه ی سنی 2 تا 6 سال دارند، باید میزان کمی از خمیر دندان که شامل ppm1000 فلوراید می باشد، استفاده کنند.
  •  برای کودکانی که بیش از 6 سال سن دارند، خمیر دندان دارای ppm1400 فلوراید توصیه می شود.

در هنگام تهیه ی خمیر دندان باید به تاییدیه ی که بر روی آن قرار دارد توجه کرد تا از وجود فلوراید در آن اطمینان حاصل نمود و در هنگام مسواک زدن مقداری کم از خمیر دندان استفاده نمود. در صورتی که میزان زیادی از خمیر دندان توسط کودکان خورده شود، می تواند سبب بروز فلوئوروزیس دندانی شود. به همین خاطر کودکانی که کم تر از 6 سال سن دارند باید در حضور والدین و با استفاده از میزان کمی از خمیر دندان، اقدام به مسواک زدن نمایند. برای کودکانی که زیر 3 سال سن دارند، در صورتی که با نظر پزشک، خطر پوسیدگی دندان برای آن ها وجود داشته باشد، باید مسواک زدن توسط فردی بالغ و با مقدار بسیار کمی خمیر دندان برای جلوگیری از فلوئوروزیس دندانی، صورت گیرد. ولی اگر این خطر برای کودک وجود ندارد، مسواک زدن باید توسط فردی بالغ و به وسیله ی مسواکی مرطوب شده با آب و بدون خمیر دندان صورت گیرد.

نخ دندان

در زمانی که دو دندانی که مجاور یکدیگر هستند، روییده باشند، می توان از نخ دندان برای تمیز شدن دندان های کودکان استفاده نمود. در مواقعی نیز می توان برای این کار از خلال دندان استفاده نمود.

تاثیر مکمل آهن بر دندان کودکان

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 08:12

حدود 6 تا 15 درصد از کودکان نو پا  مبتلا به کمبود آهن هستند که نگرانیهایی را برای والدین بوجود آورده است. کمبود آهن باعث کارکرد ذهنی، جسمی و رفتاری می تواند باشد که این موارد بسیار مهم هستند.  با این حال، رژیم غذایی  کمبود آهن  محتمل ترین علت در این گروه سنی است که  مکمل اآهن توصیه می شود. متاسفانه، یک عارضه جانبی شایع مکمل تاثیر برروی دندانهای کودک است

خراب شدن دندان کودک با شیر دادن شبانه به آن

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 08:08

والدین باید از همان کودکی حواس شان بصورت کامل به کودک شان باشد و باید تک تک اعضای بدن شان را زیر نظر داشته باشند تا در صورت وجود مشکل برای رفع مشکل آن اقدام کنند.موضوعی که به تازگی به میان آمده و توسط خانم اصفهانی زاده ارائه شده این است که شیر دادن در شب به کودکان سبب پوسیدگی دندان هایشان میشود.

دندان‌های کودکان نوپا بسیار دوست داشتنی است، این دندان‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی در می‌آیند تا یک لبخند کاملا طبیعی و واقعی را درست کنند و با توجه به اینکه نوزادان از چای و قهوه و نوشیدنی‌های دیگر استفاده نمی‌کنند، آن‌ها باید کاملا سفید باشند. بیشتر اوقات همینطور است اما گاهی ممکن است لکه‌ های سفید روی دندان‌ آن‌ها به طور تصادفی مشاهده کنید. این امر ممکن است پدرها و مادرها را نگران کند که آیا این لکه‌ها برای سلامتی کودک ضرر دارد یا خیر؟

شکلات‌های پشت ویترین مغازه‌ها بسیار وسوسه کننده هستند. زمانی که فرزندتان از شما می‌خواهد که برایش یک شکلات بخرید، بسیار سخت است که به او نه بگویید. بااین‌حال، قبل از این‌که یکی از آن شکلات‌های خوش آب و رنگ را برای فرزندتان بخرید بهتر است برای دانستن مشکلات دندان کودکان که بخاطر خوردن این شکلات ها ایجاد می شوند، این مقاله را مطالعه کنید.

احتمالا شما هم مثل بسیاری از پدر و مادرهای دیگر انتظار دارید لبخند لثه‌ای نوزاد بدون دندانتان خیلی ساده و طبیعی بعد از دندان درآوردن کودک به لبخندی زیبا تبدیل شود و سلامت و سفیدی دندان‌های او را به رخ بکشد. احتمالا شگفت‌زده خواهید شد اگر ببینید دندان‌های فرزندتان مثل مروارید سفید نیست. در حالی که بیشتر اوقات، رنگ دندان‌های کودک کاملا سفید نیست و بیشتر به رنگ عاج دیده می‌شود، اما عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث تغییر رنگ دندان کودک شما شود.

همه ما در مورد رعایت بهداشت و دندان به خوبی می‌دانیم اما برای بسیاری از والدین این سوال وجود دارد که آیا تمیز کردن لثه کودک پیش از درآمدن دندان هم مهم است؟

دندان‌های کودک به او کمک می‌کند بجود، صحبت کند و لبخند بزند، پس مراقبت از آن‌ها بسیار مهم است. همچنین، دندان‌های شیری فضایی را در فک برای دندان‌های دائمی، که زیر لثه‌ها در حال رشد هستند، نگه می‌دارند و مانع از به هم ریختگی آن‌ها هنگام رویش و کاهش نیاز به ارتودنسی می‌شوند. آنچه در ادامه این مقاله از کودکت می‌خوانید مهم‌ترین دغدغه‌های مادران، درباره مراقبت از دندان کودک است.

چگونگی محافظت از دندانهای کودکان

یکشنبه, 24 فروردين 1399 ساعت 05:16

یکی از معضلات بسیار مهم ، بخصوص در کشورهای جهان سوم پوسیدگی هایی است که در دو سال اول تولد شروع شده و باعث مشکلات بسیار زیادی برای کودک و والدین وی می شود.

معمولا هنگامیکه کودک شش ماهه است اولین دندان‌های شیری در دهان او ظاهر می‌شود. رویش بقیه این دندان‌ها تا پایان دو یا سه سالگی طول می‌کشد. تعداد دندان‌های شیری در هر فک ۱۰ عدد و در تمامی دهان ۲۰ عدد است.

کی باید برای اولین بار فرزندم را پیش دندانپزشک ببرم؟ آیا کودک ۳ ساله‌ام باید از نخ دندان استفاده کند؟ از کجا باید بفهمم دندان‌های فرزندم به ارتودنسی نیاز دارد؟

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر