علت و درمان تغییر رنگ دندان کودکان | پیشگیری از تغییر رنگ دندان علت و درمان تغییر رنگ دندان کودکان | پیشگیری از تغییر رنگ دندان

علت و درمان تغییر رنگ دندان کودکان | پیشگیری از تغییر رنگ دندان

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 07:44
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

معمولا تمام والدین انتظار تماشای درخشش و سفیدی دندان کودکان خود را دارند. اغلب دندان های شیری کودکان سفید تر از دندان های دائمی بزرگسالان می باشند، زیرا کلسیم بیشتری در تماس با دندان کودکان است. اما با این وجود در برخی از مواقع والدین شاهد تغییر رنگ دندان های کودک خود و یا حتی سیاه شدن آن ها هستند که این یکی از شایع ترین مشکلات دندانی در سنین کودکی می باشد. دلایل متفاوتی مانند سبک زندگی کودک، حادثه و یا ضربه به دندان کودک می تواند منجر به بروز لکه های زرد، قهوه ای و یا سیاه بر روی دندان کودکان شوند. با توجه به اینکه هر کدام از رنگ های شکل گرفته بر روی دندان کودک، به دلایل متفاوتی ایجاد شده است، بنابراین به درمان های خاص خود نیز نیاز دارد. در این مقاله همراه ما باشید تا انواع لکه های دندان کودکان، دلایل ایجاد آن ها، روش های پیشگیری از بروز این لکه ها و روش های درمانی آن ها بشناسید.

منظور از تغییر رنگ دندان چیست؟

منظور از تغییر رنگ دندان، زمانی است که رنگ سفید و یا شیری دندان بر اثر عوامل متفاوتی دچار لکه های قهوه ای، زرد، خاکستری و یا سیاه گردد. می توان تغییر رنگ دندان را بر دو نوع بیان نمود. یکی از آن ها، تغییر رنگ خارجی بوده که احتمالا موقت می باشد و مواردی مانند مصرف برخی از غذا ها و یا دارو ها می توانند علت بروز این نوع تغییر رنگ باشند. نوع دیگر آن، تغییر رنگ داخلی بوده که احتمال بروز آن بر مبنای عوامل متعددی مانند اختلالات متابولیکی، هیپولیز مینای دندان و یا موارد دیگر وجود دارد.

علل تغییر رنگ دندان کودکان

علل تغییر رنگ دندان کودکان

دلایل متعددی سبب تغییر رنگ دندان کودکان خواهند شد که در زیر مهمترین و اصلی ترین آن ها را برایتان شرح می دهیم:

 1. ژنتیک و برخی بیماری های خاص

  گاهی اوقات در هنگام دندان در آوردن کودکان، شرایطی مانند تغذیه نامناسب، به وجود آمدن تب بالای کودک، برخی بیماری ها مانند سندرم داون، سیفلیس مادرزادی و هرگونه عفونت دندان در کودک می تواند منجر به تغییر رنگ دندان کودک شود. همچنین اکثر کودکانی که دارای بیماری زردی در زمان تولد می باشند، دندان های شیری آن ها رو به سبز خواهد رفت.
 2. مصرف بیش از اندازه فلوراید در کودکان

  اگر تغذیه کودک به کمک شیر خشک باشد، احتمال دارد آبی که برای تهیه آن مورد استفاده قرار می گیرد، سبب افزایش تغییر رنگ دندان کودک شود. البته این مورد نیز به عنوان یک بیماری جدی به نام فلوئوروزیس دندانی شناخته می شود. قرار گرفتن کودک در معرض نور سفید، رگه های سفیدی را بر روی دندان او نشان خواهد داد.
 3. دارو

  به طور کل مصرف مکمل های آهن توسط پزشک برای کودکان توصیه می شود، اما مکمل های آهن می توانند لکه های سیاه رنگی را بر روی دندان کودک ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه خاص، مقاله تاثیر مکمل های آهن بر دندان کودکان را مطالعه نمایید. همچنین شاید برخی از مادران باردار مجبور به استفاده از داروی تتراسایکلین باشند که سبب بروز بیماری هیپوپلازی در نوزاد خواهد شد. هیپوپلازی نوعی بیماری مینای دندان بوده که تعادل مینای دندان را از بین می برد و باعث تغییر رنگ دندان می شود.
 4. آسیب به دندان کودک

  یکی دیگر از مواردی که می تواند منجر به تغییر رنگ دندان کودک شود، آسیب رسیدن به دندان و بروز یک حادثه می باشد که می تواند خونرسانی به دندان ها را مختل کند. ضربه به دندان کودک می تواند سبب تغییر رنگ دندان به صورتی، ارغوانی و یا خاکستری گردد.
 5. مصرف بیش از حد آبمیوه های شیرین

  قند بیش از حد، سبب افزایش پوسیدگی دندان کودکان خواهد شد که دندان های پوسیده دچار تغییر رنگ از سفید به خاکستری ویا سیاه می وند. اگر پستانک توسط عسل و یا آبمیوه های شیرین خیس گردد، احتمال پوسیگی دندان کودک و تغییر رنگ دندان او را بیشتر خواهد کرد. 
 6. کیفیت ضعیف مینای دندان در برخی از کودکان

  گاهی اوقات برخی از کودکان مینای دندان ضعیفی دارند که این اتفاق به نوبه ی خود می تواند بر اثر دلایل متعددی مانند مصرف بیش از حد آب مرکبات و یا دلایل ارثی نیز ایجاد شود.
 7. کمبود ویتامین D

  کمبود این ویتامین در هنگام درآوردن دندان کودکان می تواند موجب تغییر رنگ دندان آن ها شود. همچنین کمبود ویتامین D می تواند عاج دندان کودک را سست و نرم کرده که این اتفاق، نوعی بیماری جدی در کودکان محسوی می شود که همان بیماری هیپوپلازی مینا است.
 8. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان کودک

  برخی از مادران تصور می کنند که به دلیل افتادن دندان های شیری،‌ نیازی به مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان فرزندشان نیست، اما باید این نکته را در نظر داشته باشند که مسواک نزدن دندان های شیری و بی توجهی به بهداشت دهان دندان کودک، علاوه بر تغییر رنگ دندان ها، مشکلات بسیاری را برای کودک ایجاد می کند. توصیه می شود تا مراجعات منظم به کلینیک دندانپزشکی فراموش نشود و همچنین والدین آمورش های لازم برای بهداشت دهان و دندان کودک خود را از دندانپزشک یاد بگیرند. اگر دندان های شیری کودک تغییر رنگ دهد، شاید درمان آن در کوتاه مدت اتفاق نیفتد و به همین دلیل نگرانی های بسیاری را برای والدین ایجاد می کند. پس توجه لازم به بهداشت دهان و دندان کودک، یک امر ضروری می باشد. برای مراقبت از دندان های فرزند خود باید از شیر دادن به او قبل از خواب شب پرهیز کرده و همچنین لثه ها و دندان های او را با پارچه ای تمیز، پاک نمایید.

درمان تغییر رنگ دندان کودک

توجه داشته باشید که اگر دندان کودکتان دچار تغییر رنگ شد، به هیچ عنوان از محصولات سفید کننده برای فرزند خود استفاده نکنید و برای هر اقدامی با دندانپزشک مشورت نمایید. برای برنامه درمانی حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. به طور کلی راهکار های درمانی تغییر رنگ دندان کودک عبارتند از:

 1. در صورتی که دندان کودک دچار لکه های جزئی و زرد رنگ باشد، احتمالا توصیه دندانپزشک استفاده از خمیر دندان های بزرگسالان خواهد بود.
 2. افزودن جوش شیرین به خمیر دندان می تواند برای کاهش لکه ها کمک کننده باشد که با مشورت دندانپزشک می توانید از این روش استفاده نمایید.
 3. اگر تغییر رنگ دندان کودک بر اثر پوسیدگی، فلوروز و یا ضعیف شدن مینای دندان باشد،‌ روکش رنگی دندان نیز می تواند یکی دیگر از انتخاب های دندانپزشک باشد.
 4. برای کودکان نوپا، مخلوط پومیس نیز می تواند انتخاب درمانی دندانپزشک باشد.
 5. در برخی از موارد، دندانپزشک دندان ها را به صورت کاملا حرفه ای تمیز کرده و صیقل می دهد.
 6. در مواقعی که دندانپزشک تشخیص دهد، می تواند از روش های بلیچینگ دندان برای سفید کردن دندان کودک استفاده نماید.

پیشگیری از تغییر رنگ دندان کودک

پیشگیری از تغییر رنگ دندان کودک

در صورتی که علت تغییر رنگ دندان های کودک بر اثر دلایل ژنتیک و برخی از بیماری های خاص باشد،‌ نمی توان از بروز آن ها جلوگیری نمود و تنها باید برای درمان آن اقدام کرد. اما در بسیاری از مواقع با انجام برخی از اقدامات می توان مانع از بروز تغییر رنگ دندان های کودک شد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان کودک خود را جدی بگیرید. سعی کنید لثه و دندان های کودک نوپای خود را به کمک پارچه ای تمیز، پاک کنید. دندان های فرزندتان را به درستی مسواک زده و از زمانی که فرزندتان شرایط یادگیری مسواک زدن صحیح را داشت،‌ با آموزش درست نحوه مسواک زدن را به کودکتان یاد دهید.
 2. پستانک فرزند خود را با آبمیوه های شیرین و یا عسل خیس نکنید و از دادن آبمیوه های شیرین به کودک خود پرهیز کنید.
 3. مراجعات منظم به مطب دندانپزشکی و معاینات مکرر دندانپزشک همانگونه که برای تمامی افراد لازم است، برای کودکان نیز بسیار ضروری بوده و باید حدود هر 6 ماه یکبار فرزندتان را برای چکاپ دندان به مطب دندانپزشکی ببرید.
 4. برای دادن مکمل های آهن به کودک خود، با کمک قطره چکان آهن را در انتهای دهان فرزندتان بریزید تا سطح تماس کمتری با دندان هایش داشته باشد.
 5. هنگام خواب به کودک خود شیر ندهید و سعی کنید اگر این اتفاق کنید، لثه ها و دندان های کودک خود را با پارچه ای مناسب، تمیز کنید.
 6. برای اینکه مانع از بروز پوسیدگی دندان کودک خود شوید، رژیم غذایی سالم و مناسبی را برای او در نظر بگیرید. رژیم غذایی با میزان قند کم می تواند در پیشگیری از تغییر رنگ دندان ها بسیار موثر باشد. همچنین مصرف ویتامین های مورد نیاز مانند ویتامین D را فراموش نکنید.

سوالات متداول

 1. آیا می توان برای سفید کردن دندان کودک از محصولات سفید کننده دندان استفاده نمود؟

  محصولات سفید کننده دندان بسیار زیادی در بازار موجود هستند که استفاده از آن ها برای کودک خود اصلا مناسب نمی باشند، زیرا دندان های کودک شما شیری و موقت بوده و با دندان های دائمی تعویض می شوند. همچنین حتی اگر کودک شما دندان های دائمی خود را در آورده است، باز هم نباید از محصولات سفید کننده موجود در بازار برای تغییر رنگ دندان هایش استفاده کنید، زیرا می تواند به دندان های کودکتان آسیب زده و مشکلات بیشتری را برای دندان های کودکتان ایجاد نماید.
 2. رنگ ها و لکه های متفاوت روی دندان کودکان بر اثر چه دلایلی ایجاد می شوند؟

  هر رنگی که بر روی دندان کودکان ایجاد می شود، می تواند دلایل مختلفی داشته باشند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:
 • لکه های زرد و یا نارنجی

  این نوع لکه ها می توانند بر اثر مصرف بیش از اندازه نوشیدنی و آبمیوه های شیرین بر روی دندان های کودک ظاهر شوند. البته مسواک زدن کودک به صورت صحیح و درست می تواند از بروز این لکه ها جلوگیری کند. اگر لازم است برای آموزش و دریافت اطلاعات کافی درباره نحوه صحیح بهداشت دهان و دندان کودک خود با دندانپزشک مشورت نمایید.
 • لکه های سیاه و تیره

  رایج ترین نوع تغییر رنگ در کودکان، لکه های سیاه و تیره می باشد که شایع ترین دلیل آن مصرف مکمل های آهن است. همچنین لکه های سیاه بر اثر ضربه به دندان،‌ افتادن از بلندی و همچنین استفاده از خمیر دندان فاسد نیز اتفاق می افتند.
 • لکه های سفید و یا قهوه ای

  این نوع لکه ها می توانند علائم فلوروز دندانی باشند و اگر مقدار بیش از حدی فلوراید به دندان کودک برسد،‌ این لکه ها بر روی دندان ها ایجاد می شوند. میزان فلوراید زیادی علاوه بر خمیر دندان می تواند از طریق آب آشامیدنی نیز ایجاد شود. بهتر است تا زمانی که کودکتان خارج کردن آب دهان را یاد نگرفته،‌ خمیر دندان هایی با میزان فلوراید کم استفاده کنید. همچنین آب آشامیدنی برخی از مناطق دارای فلوراید بوده که اگر این میزان برای دندان های کودک شما مخرب باشد، باید منابع آب جایگزین را استفاده نمایید.
خواندن 267 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 06 اسفند 1399 ساعت 09:33
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر