فیشورسیلانت تراپی | هزینه، فواید و مزایا، مراحل و عوارض

فیشورسیلانت تراپی | هزینه، فواید و مزایا، مراحل و عوارض

اقدامات پیشگیری و اهمیت به آن ها برای همه افراد قابل درک می باشد. دندان ها از این وضعیت مستثنی نبوده و با انجام اقدامات پیشگیرانه دندان می توان احتمال ایجاد مشکلات و هزینه های احتمالی آینده را به شدت کاهش داد. تمام والدین سعی دارند با رعایت تمام نکات بهداشت دهان و دندان، از پوسیدگی دندان های فرزندشان جلوگیری کنند. اما گاهی اوقات، این احتمال وجود دارد تا با تمام این مراقبت ها، باز هم پوسیدگی دندان برای کودکان آن ها وجود داشته باشد. معمولا پوسیدگی از شیار های عمیق دندان کودکان شروع می شود و گاهی با بی توجهی، شدت این پوسیدگی ها افزایش می یابد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها اقداماتی مانند فلوراید تراپی، فیشور سیلانت تراپی (fissure sealants) و غیره وجود دارند. فیشور سیلانت تراپی بدون نیاز به تراش دندان و با راه کار های بسیار راحت، مانع باقی ماندن غذا در شیار های عمیق دندان شده و به همین جهت به شدت بسیار زیادی از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می شود.

فیشور سیلانت تراپی چیست؟

فیشور سیلانت تراپی چیست؟

سطح جونده دندان های عقبی و در واقع همان قسمتی از دندان ها که سبب له شدن غذا می شوند، به علت داشتن شیار های فراوان، به شدت در معرض پوسیدگی قرار دارند. فیشور سیلانت تراپی یکی از تکنیک های دندانپزشکی جهت پیشگیری از این پوسیدگی می باشد. این کار با قرار دادن سیلانت ها به شکل لایه نازک در دندان های آسیای دائمی کودکان به جهت صاف شدن این شیار ها صورت می گیرد، بنابراین با صاف شدن این شیار ها میزان باقی ماندن غذا در این قسمت از دندان کمتر شده و خطر پوسیدگی به شدت کاهش می یابد. در سن 6 سالگی اولین دندان آسیای دائمی کودک شروع به رشد می کند که در این سن به علت استفاده زیاد کودک از تنقلات، برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، باید فیشور سیلانت تراپی انجام دهد. این کار زمانی قابل انجام است که دندان پوسیدگی و حالت لقی نداشته باشد و رویش آن کمتر از 4 سال باشد.

چه کسانی باید فیشور سیلانت تراپی انجام دهند؟

انجام فیشور سیلانت تراپی برای افراد زیر مناسب می باشد:

 1. فیشور سیلانت برای کودکانی که دندان آسیای دائمی آن ها تازه رشد کرده است و در معرض پوسیدگی می باشد، مناسب است.
 2. برخی از کودکان دندان های شیری به شدت پوسیده ای دارند و دندان آسیای شیری آن ها نیز در معرض پوسیدگی می باشد.
 3. بعضی از بزرگسالان دارای دندان هایی با شیار های فراوان می باشند که به شدت مستعد پوسیدگی هستند.
 4. برخی از افراد به جهت استفاده از داروهای خاص و یا داشتن بیماری خاص به خشکی دهان مبتلا می شوند که احتمال پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهد.

هزینه فیشور سیلانت تراپی

هزینه ای که صرف فیشور سیلانت تراپی می گردد، بسیار مقرون به صرفه است، زیرا جلوگیری از پوسیدگی دندان، هزینه هایی مانند عصب کشی دندان و یا پر کردن دندان را از بین می برد. هزینه آن به مقدار مواد سیلانت، میزان پوسیدگی، تعداد دندان ها و دستمزد دندانپزشک بستگی دارد. برای آگاهی از قیمت دقیق آن با کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی تماس گرفته و هماهنگی های لازم را انجام دهید.

مزایای فیشور سیلانت تراپی

فواید روش فیشور سیلانت عبارتند از:

 1. فیشور سیلانت تراپی یکی از بهترین راه کار ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشد.
 2. این تکنیک می تواند یه خوبی و به مدت طولانی مقاومت دندان های آسیا را در برابر پوسیدگی افزایش دهد.
 3. سطح دندان های جونده به شدت در معرض پوسیدگی قرار دارند، بنابراین این روش با صاف کردن شیار های مستعد پوسیدگی، مانع از پوسیدگی دندان ها می شوند.
 4. فیشور سیلانت تراپی می تواند از دندان های دائمی کودک که تازه رشد کرده، محافظت کند.
 5. باکمک این تکنیک تمیز کردن فیشور های عمیق ساده تر می شود.

مراحل فیشور سیلانت تراپی

مراحل فیشور سیلانت تراپی

مراحل انجام فیشور سیلانت تراپی بسیار آسان بوده که در زیر به بررسی کامل مراحل این روش می پردازیم:

 1. جرم گیری دندان و تمیز کردن برای فیشور سیلانت تراپی اهمیت بسیاری دارد که در ابتدا باید سطح دندان ها کاملا تمیز باشد. بنابراین دندانپزشک در ابتدا به کمک برس مخصوص، سطح دندان ها را تمیز کزده تا هیچگونه میکروب و پلاکی در بین آن ها نباشد.
 2. در صورتی که در دندان ها دچار پوسیدگی باشند، دندانپزشک پوسیدگی دندان ها برطرف می کند.
 3. در ادامه با کمک مواد مخصوص سطح دندان ها پر شده و با چسب مخصوص و نور آبی مخصوص این مواد بر روی دندان سفت می شوند.
 4. در انتهای کار دندانپزشک به تنظیم کوتاه و بلندی مواد فیشور سیلانت می پردازد.

طول عمر و ماندگاری فیشور سیلانت تراپی

فیشور سیلانت می تواند تا سال ها دوام و ماندگاری داشته باشد، اما با این حال به مرور زمان از بین می روند. به همین جهت جهت معاینه و بررسی دندان ها باید چکاپ های دائمی و مستمر دندان ها توسط دندانپزشک صورت گیرد. گاهی اوقات نیاز به اضافه کردن و یا جایگزینی مقداری سیلانت وجود دارد.

تفاوت فیشور سیلانت با پر کردن دندان چیست؟

تفاوت فیشور سیلانت با پر کردن دندان چیست؟

زمانی که به دلیل پوسیدگی شدید دندان، حفره هایی در دندان ایجاد شود، در این صورت باید این قسمت ها تراشیده شده و حفره ها با مواد مناسب پر شوند. اما فیشور سیلانت زمانی انجام می گیرد که دندان هنوز پوسیده نشده و یا مراحل ابتدایی پوسیدگی در آن مشاهده می شود. در فیشور سیلانت تراپی نیازی به تراش دندان وجود ندارد و تنها شیار های عمیق دندان با مواد مخصوص صاف می شوند تا باکتری و مواد غذایی نتوانند با نفوذ به این شیار ها سبب آسیب به دندان و پوسیدگی آن شوند. به طور کلی می توان بیان کرد که پر کردن دندان یک اقدام درمانی بوده در حالی که فیشور سیلانت تراپی اقدامی پیشگیرانه می باشد.

عوارض فیشور سیلانت تراپی

گاهی اوقات ممکن است سیلانت ها به مروز زمان فرسوده شده و از روی دندان بیفتند که در این صورت سیلانت نیاز به تعویض دارد. این اتفاق به این دلیل است که در هنگام انجام فیشور سیلانت تراپی، دندان خشک نبوده است. برای اینکه این کار به خوبی انجام شود، باید دندان کاملا خشک باشد که البته این کار برای کودک بسیار مشکل است. گاهی اوقات امکان دارد که قسمتی از سیلانت جدا شود و بخش دیگر به دندان بچسبد و یا حتی سیلانت به خوبی دندان ها را پوشش ندهد که در این صورت احتمال پوسیدگی دندان افزایش می یابد.

سوالات متداول

 1. آیا فیشور سیلانت تراپی نیاز به بی حسی دارد؟

  این روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها در زمان بسیار کوتاه و بدون نیاز به بی حسی و همچنین تراشیدن دندان صورت می گیرد. با انجام فیشور سیلانت تراپی می توان مانع درد، هزینه و عوارض پوسیدگی در آینده گردید. این نکته حائز اهمیت است که دندان هایی که تحت درمان فیشور سیلانت تراپی قرار گرفته اند، نیاز به چکاپ هر 6 ماه یک بار دندان ها دارند.
 2. فیشور سیلانت تراپی با ترمیم دندان چه تفاوتی دارد؟

  فیشور سیلانت تراپی زمانی انجام می شود که هنوز پوسیدگی در دندان ها رخ نداده است و یا پوسیدگی در مرحله شروع می باشد، اما در صورتی که پوسیدگی دندان به شکل کامل وجود داشته باشد، دندانپزشک باید ابتدا پوسیدگی را خارج کرده و با مواد ترمیمی جای آن را پر کند.
 3. بهترین زمان برای انجام فیشور سیلانت تراپی چه زمانی می باشد؟

  زمان در آمدن دندان های دائمی، بهترین زمان برای انجام فیشور سیلانت تراپی می باشد. شروع رشد دندان های دائمی سن 6 الی 7 سالگی بوده و تا حدود 14 سالگی ادامه دارد.
 4. آیا انجام فیشور سیلانت درد دارد؟

  فیشور سیلانت تراپی در زمان بسیار کوتاهی و بدون درد و نیاز به بی حسی صورت می گیرد.
 5. کدام دندان ها بیشتر به فیشور سیلانت نیاز دارند؟

  دندان های پشتی یعنی آسیای بزرگ و کوچک که دارای شیار های فراوانی هستند، به فیشور سیلانت تراپی نیاز دارند. به طور کل دندانپزشک با بررسی وضعیت دندان ها و عمق شیار آن ها نیاز دندان به فیشور سیلانت تراپی را بیان می کند.
 6. آیا بعد از انجام فیشور سیلانت تراپی مسواک زدن لازم است؟

  انجام هیچ درمان دندانپزشکی مانع رعایت بهداشت دهان و دندان نمی شود. بعد از انجام فیشور سیلانت تراپی، رسیدگی به دندان ها و مسواک زدن راحت تر خواهد شد.
 7. برای حفظ سیلانت دندان ها لازم است چه شرایطی داشته باشند؟

  دندان ها باید سطح تمیز و وسیعی داشته باشند. همچنین در حین انجام فیشور سیلانت تراپی، دندان باید خشک بوده و تماسی با بزاق دهان نداشته باشد. در صورتی که این شرایط برقرار نباشد، احتمال افتادن سیلانت ها از روی دندان بعد از گذشت چند ماه وجود دارد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.