فیشورسیلانت تراپی

فیشور سیلانت تراپی چیست؟

خطر پوسیدگی سطح اکلوزال برای شیار هایی که در دندان های آسیای اول و دوم، به ویژه در زمان آغاز رویش آن ها، نسبت به دندان های دیگر بیشتر می باشد. به همین خاطر برای جلوگیری از پوسیدگی آن ها باید مراقبت هایی از جمله فلوراید تراپی و فیشور سیلانت را به کار برد.
در روش فیشور سیلانت و یا شیار پوش، دندانپزشک شیار سطح دندان را می پوشاند که این کار سبب می شود تا تجمع پلاک میکروبی در آن قسمت صورت نگیرد.
در این روش از بی حس کننده استفاده نمی شود و انجام آن با درد همراه نیست. در فیشورسیلانت تراپی دندان تراش داده نمی شود و یا کمترین تراش دندان صورت می گیرد و دندان در آن سالم خواهد ماند. انجام این روش با رعایت تمام نکات و اصول مربوط به آن، این قابلیت را دارد که تا 80 درصد از پوسیده شدن سطح جونده دندان جلوگیری کند. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در صورت کم عمق بودن شیارهای دندان های آسیای کودکان، نیازی به انجام روش فیشور سیلانت تراپی نمی باشد. ولی به جهت پوسیده نشدن عمق شیارهایی که قابل دسترسی نمی باشند، فیشور سیلانت تراپی راهی مناسب برای این موضوع می باشد.

هزینه فیشور سیلانت تراپی

عوامل گوناگونی برای تعیین هزینه ی این روش نقش دارند. مواردی از جمله : مقدار پوسیدگی، میزان مواد مصرفی، تعداد دندان ها و همچنین دستمزد دندانپزشک در مشخص شدن هزینه ی فیشور سیلانت تراپی نقش دارند.

مزایای فیشور سیلانت تراپی

فیشور سیلانت تراپی در جلوگیری از پوسیدگی دندان های آسیای کودکان، بسیار موثر می باشد و دندان های آسیا را به مدت طولانی در برابر این خطر مقاوم می نماید. همچنین به جهت وجود ماده ی فلوراید در آن و آزاد شدن آن به مرور زمان در عمق شیار، مینایی که در عمق این شیار ها وجود دارد، مستحکم تر می شود. از مزایای دیگر این روش، به کار بردن موادی است که همرنگ دندان ها می باشند و برای پوسیده نشدن نواحی از دندان ها که 70 درصد پوسیدگی در آن جا اتفاق می افتد، به کار می روند. همچنین این روش بدون درد و سریع انجام شده و در صورتی که دستورات مربوطه رعایت شوند به مدت زیادی می تواند از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نماید.

مراحل فیشور سیلانت تراپی

همان طور که گفته شد، در این شیوه دندان تراش داده نمی شود و به وسیله ی روش هایی پلاک دندانی و سایر موارد از شیارهای دندان ها برداشته می شوند و سپس موادی که همرنگ با دندان نیز می باشند، در عمق آن ها قرار می گیرند. همچنین این مواد مشکلی برای زیبایی دندان های کودکان به وجود نمی آورند. در نتیجه علاوه بر پاک سازی شیارها از پلاک ها و مواد غذایی، از ورود میکروب ها نیز به عمق شیارها جلوگیری می شود.

مهر و موم های دندانپزشکی  به عنوان فیشورسیلانت شناخته شده  که به عنوان یک درمان دندان های پیشگیرانه است . در آن یک ماده پلاستیکی است که در چاله ها و منافذ و یا سطح جونده معمولا دندان مولر دائمی در عقب دهان قرار داده می شود. فیشورسیلانت  از پوسیدگی دندان جلوگیری می شوند.

فیشورسیلانت چیست و چه کاربردی دارد؟

دوشنبه, 25 فروردين 1399 ساعت 06:42

فیشورسیلانت به معنی مهر و موم کردن و بستن درز و شیار دندان است. فیشورسیلانت ماده ترمیمی و همرنگ دندان است که توسط آن شیارهای عمیق سطح جونده دندان‌ها پوشیده شده و بدین ترتیب شیارها کم عمق می‌ شوند. استفاده از این روش به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌ کند.

فیشورسیلانت و فواید آن برای دندان دائمی

دوشنبه, 25 فروردين 1399 ساعت 06:38

فیشور سیلانت یک لایه محافظ است که برای کاهش پوسیدگی دندان روی دندانهای آسیا (مولرها) اعمال می شود. استفاده از سیلانت سریع و بدون درد است و توسط دندانپزشک قابل انجام است.

فیشور سیلانت یک لایه محافظتی است که روی دندان ها نصب می شود و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری میکنند و این فیشور ها از دندان در برابر باکتری و پلاک ها محافظت می کنند.

رئیس پانزدهمین کنگره انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران، تاکید کرد: یکی از موثرترین روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان ها، استفاده از روش فیشورسیلانت است.

همه چیز در مورد فیشور سیلانت دندان

شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 06:25

یک جراح و متخصص دندانپزشک گفت: در برخی سطوح دندانی به ویژه سطوح جونده، شیارها و فرو رفتگی‌هایی وجود دارد که می‌توان با فیشور سیلانت آنها را ترمیم کرد.

بدون شک هیچ پدر و مادری دوست ندارد که فرزندش با وجود دندان‌های شیری، دندان‌هایش کرم خورده و سیاه باشد و برای پیشگیری از این مشکل حسابی به بهداشت دهان و دندان کودک خود توجه می‌کنند اما در مورد برخی کودکان با وجود رعایت تمام نکات بهداشتی، والدین شاهد پوسیدگی دندان‌های فرزندشان هستند.

فیشورسیلانت‌ها می‌توانند سال‌های زیادی (حدود پنج سال) بر روی دندان باقی بمانند، گاهی اوقات به علت جویدن مواد غذای سفت و چسبنده مانند آبنبات، ممکن است از جا کنده و شکسته شوند که در این صورت جهت اصلاح و قرار دادن مواد باید به دندانپزشک مراجعه شود.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر