فلوئوروزیس دندانی | پیشگیری و درمان فلوئوروزیس دندانی | پیشگیری و درمان

فلوئوروزیس دندانی | پیشگیری و درمان

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 11:43
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

فلوراید ماده ای معدنی که در ساختار زمین نیز یافت می شود به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان و خرابی آن ها به کار می رود.استفاده از این ماده در سنین کودکی دندان ها را تقویت می کند. اگر چه فلوراید برای دندان بسیار مفید می باشد اما مصرف بیش از اندازه آن سبب ایجاد مشکلاتی می شود که به آن می پردازیم.

فلوئوروزیس دندانی چیست؟

در اثر مصرف بیش از اندازه فلوراید، رنگ دندان ها تغییر پیدا می کند که به این فرایند فلوئوروزیس دندانی می گویند. این ماده را جهت تقویت دندان ها به آب آشامیدنی اضافه می کنند ولی اگر مقدار آن بیش از حد باشد باعث به وجود آمدن فلوئوروزیس دندانی می شود.

علل ایجاد فلوئوروزیس

  1.  در صورتی که در آب آشامیدنی مقدار فلوراید بیش از اندازه باشد، هنگام مصرف آن توسط کودکان بر روی سلول های مینا ساز دندان های ظان ها تاثیر گذاشته و از معدنی شدن مینا جلوگیری می کند و بافت زیر سطحی آن را با عیب مواجه می کند.
  2.  فلورایدی که به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان و همچنین تقویت دندان ها به آب و خمیر دندان اضافه می شود هم می تواند سبب ایجاد این مشکل شود.
  3.  معمولا در سنین رویش دندان فلوئوروزیس نمایان می شود. گرچه ممکن است برای بعضی دیرتر و یا زودتر رخ دهد. اما سنین نوزادی و تا قبل از شش ماهگی جدی ترین زمان برای به وجود آمدن فلوئوروزیس می باشد.
  4.  این مشکل بیشتر مخصوص دندان های دائمی می باشد. هر چند دندان های شیری نیز می توانند درگیر این قضیه شوند.

نشانه های فلوئوروزيس دندانی

در حالت کم این بیماری زرد شدن دندان ها و ایجاد لکه های سفید مشاهده می شود اما در حالت های شدیدتر لکه های سفید به رنگ زرد و قهوه ای در می آیند و مینای دندان نیز کدر می شود. در صورت به وجود آمدن این بیماری برگشت به حالت قبلی امکان پذیر نیست اما می توان با روش های زیبایی ظاهر افراد را بهتر کرد.

خواندن 114 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 09:45
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر