تغذیه در درمان‌های پیشگیرانه

داشتن تغذیه مناسب در کنار رعایت کردن بهداشت دهان و دندان، همواره نقش مفید و موثری در سالم ماندن دندان ها دارد. در هنگامی که مواد غذایی که نشاسته ای و یا دارای قند می باشند، مصرف می شوند، این مواد با باکتری هایی که در داخل دهان قرار دارند تماس پیدا کرده و باعث به وجود آمدن اسید می شوند. اسید تولید شده مستقیما شروع به تجزیه کردن مینای دندان که وظیفه ی حفاظت از بخش خارجی دندان ها را دارد، می کند. در نتیجه به مرور زمان این اسید اثر مخربی بر روی مینای دندان گذاشته و سبب پوسیدگی دندان ها می شود. اما در شرایطی که از تغذیه مناسب استفاده نمایید مقدار این اسید کاهش پیدا کرده و همچنین مینای دندان نیز آسیب کمتری دیده و در نهایت سلامت دندان ها افزایش می یابد.

تغذیه مناسب شامل چه مواردی است؟

  •  اصلی ترین نکته ای که در این زمینه باید به آن دقت شود، این است که مصرف مواد غذایی که مانند نوشابه ها و ... که دارای میزان بسیار زیاد قند می باشند، تا حد امکان کاهش پیدا کنند. این نکته را نیز باید در نظر داشت که نوشیدنی هایی که بدون قند هم می باشند، حاوی مقدار بسیار زیادی قند می باشند و مصرف این دسته از نوشیدنی ها هم می تواند سبب آسیب رساندن به دندان ها شود.
  •  قبل از خرید مواد غذایی باید از مقدار قندی که در آن ها موجود می باشد، اطلاع پیدا کنید و خرید مواد غذایی قندی و نشاسته ای را کاهش دهید تا از پوسیدگی دندان ها به میزان زیادی جلوگیری کنید.
  •  مصرف میوه های خشک را به دلیل این که آن ها به دندان ها چسبیده و می توانند اسید مخرب دندان را بیشتر تولید کنند، تا حد زیادی کاهش دهید. در میان میوه ها سیب به این خاطر که به صورت طبیعی می تواند سبب تمیز شدن دندان ها شود، جایگاه ویژه ای را دارد.
  •  در میان وعده های غذایی که مصرف می کنید، از مصرف مواد قندی خودداری کنید و به عنوان جایگزین آن ها می توانید از پنیر، هویج و یا کرفس استفاده نمایید که قابلیت تولید اسید کمتری را دارند.
  •  نوشیدنی هایی مانند نوشابه و آب میوه ها که از قند بسیار زیادی برخوردار هستند، باید به کمترین میزان و به صورت یکسره نوشیده شوند. زیرا مصرف آن ها به صورت جرعه ای، تماس آن ها را با دندان ها افزایش داده و سبب افزایش اسید مخرب مینای دندان می شود.
  •  در صورتی که در طول روز قهوه و یا چای زیاد مصرف می کنید، باید میزان مواد قندی که همراه آن ها مصرف می کنید را به حد زیادی کاهش داده و یا قطع کنید.
  •  مواد غذایی که برای مصرف کودکان در نظر می گیرید، باید شامل خوراکی هایی باشد که کمتر از مواد قندی بهره مند می باشند و بیشتر شامل سبزیجات و میوه های تازه باشند.
  •  در صورت مصرف میان وعده بلافاصله اقدام به مسواک زدن نمایید و یا در صورت نبود مسواک با آب دهان را شستشو دهید تا از آسیب دندان به وسیله اسید جلوگیری شود.

مصرف قند و شکر دارای کالری و ارزش غذایی بسیار کمی است و توصیه می شود مصرف آن ها را در رژیم غذایی کودکان کاهش دهید. چون مصرف زیاد قند و شکر باعث چاقی می شود و همچنین باعث پوسیدگی دندان ها می شود. در این مقاله از دکتر سلام به کاهش مصرف قند و شکر در تغذیه کودکان پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

پوسیدگی دندان از رایج ترین بیماری های دهان و دندان است. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها مراقبت های تغذیه ای مهمی را باید در پیش بگیرید. بهتر است بدانید مواد قندی تاثیرات منفی زیادی را بر پوسیده شدن دندان هایتان میگذارند. همچنین مواد غذایی اسیدی نیز به مینای دندان آسیب وارد میکنند..

نقش تغذیه در سلامت دهان و دندان

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 11:48

آشامیدنى ها و تعداد وعده هاى غذایى با تاثیر بر روى میکروب هاى موجود در دهان، نقش مهمى را در تکامل دندان، لثه، نسوج و ساختار استخوانى محیط دهان و همچنین پیشگیرى از انواع بیمارى هاى دهان ایفا می کنند که عمدتاً این تاثیرات به شکل سیستمیک است.

پوسیدگى دندان یکى از رایج ترین بیمارى هاى عفونى است و بر اساس گزارشات ارائه شده 5 برابر رایج تر از بیماری آسم است.

برای سلامتی دهان و دندان چی نخوریم؟

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 11:32

ما بدان آنکه بدانیم با خوردن یکسری مواد غذایی مضر آسیب های جبران ناپذیری به دندان هایمان وارد می کنیم که باید بدانید باعث بروز بیماری های دیگر نیز می شود.

این عادت اشتباه دلیل پوسیدگی دندان شماست!

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 11:27

پوسیدگی دندان چیست و چرا به سراغمان می آید؟ راههای پیشگیری از پوسیدگی دندان کدامند؟چی بخوریم تا دندان هایمان دچار پوسیدگی نشوند؟ کدام عادت و رفتار ما موجب پوسیدگی شدید دندان ها می شوند؟

یادگیری اصول بهداشت دهان و دندان در کودکان بسیار حائز اهمیت است وبرای جلوگیری از پوسیدگی دندان درخرد سالان باید آموزش های لازم را به آنها داد.

برای سلامت دهان ، دندان و لثه چی بخوریم؟

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 11:00

سلامت دهان و دندان یک امر بسیار مهم و ضروری است، که به همین دلیل حتما باید برای حفظ سلامت دهان و دندان از برخی نکات جلوگیری کنید و خوراکی های مفید برای سلامت دهان و دندان را مصرف کنید.

تغذیه ناسالم و خوردن مواد غذایی مضر با گذشت زمان به سلامت دندان و لثه آسیب های جدی وارد می کند پس برای داشتن دندان های سالم و مقاوم باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

مواد غذایی ضد پوسیدگی و خراب شدن دندان ها

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 09:55

شما می توانید با تغذیه مناسب و اصولی ضد پوسیدگی دندان عمل کنید و از خراب شدن این مروارید های با ارزش در دهان جلوگیری کنید.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر