تغذیه در درمان‌های پیشگیرانه

داشتن تغذیه مناسب در کنار رعایت کردن بهداشت دهان و دندان، همواره نقش مفید و موثری در سالم ماندن دندان ها دارد. در هنگامی که مواد غذایی که نشاسته ای و یا دارای قند می باشند، مصرف می شوند، این مواد با باکتری هایی که در داخل دهان قرار دارند تماس پیدا کرده و باعث به وجود آمدن اسید می شوند. اسید تولید شده مستقیما شروع به تجزیه کردن مینای دندان که وظیفه ی حفاظت از بخش خارجی دندان ها را دارد، می کند. در نتیجه به مرور زمان این اسید اثر مخربی بر روی مینای دندان گذاشته و سبب پوسیدگی دندان ها می شود. اما در شرایطی که از تغذیه مناسب استفاده نمایید مقدار این اسید کاهش پیدا کرده و همچنین مینای دندان نیز آسیب کمتری دیده و در نهایت سلامت دندان ها افزایش می یابد.

تغذیه مناسب شامل چه مواردی است؟

  •  اصلی ترین نکته ای که در این زمینه باید به آن دقت شود، این است که مصرف مواد غذایی که مانند نوشابه ها و ... که دارای میزان بسیار زیاد قند می باشند، تا حد امکان کاهش پیدا کنند. این نکته را نیز باید در نظر داشت که نوشیدنی هایی که بدون قند هم می باشند، حاوی مقدار بسیار زیادی قند می باشند و مصرف این دسته از نوشیدنی ها هم می تواند سبب آسیب رساندن به دندان ها شود.
  •  قبل از خرید مواد غذایی باید از مقدار قندی که در آن ها موجود می باشد، اطلاع پیدا کنید و خرید مواد غذایی قندی و نشاسته ای را کاهش دهید تا از پوسیدگی دندان ها به میزان زیادی جلوگیری کنید.
  •  مصرف میوه های خشک را به دلیل این که آن ها به دندان ها چسبیده و می توانند اسید مخرب دندان را بیشتر تولید کنند، تا حد زیادی کاهش دهید. در میان میوه ها سیب به این خاطر که به صورت طبیعی می تواند سبب تمیز شدن دندان ها شود، جایگاه ویژه ای را دارد.
  •  در میان وعده های غذایی که مصرف می کنید، از مصرف مواد قندی خودداری کنید و به عنوان جایگزین آن ها می توانید از پنیر، هویج و یا کرفس استفاده نمایید که قابلیت تولید اسید کمتری را دارند.
  •  نوشیدنی هایی مانند نوشابه و آب میوه ها که از قند بسیار زیادی برخوردار هستند، باید به کمترین میزان و به صورت یکسره نوشیده شوند. زیرا مصرف آن ها به صورت جرعه ای، تماس آن ها را با دندان ها افزایش داده و سبب افزایش اسید مخرب مینای دندان می شود.
  •  در صورتی که در طول روز قهوه و یا چای زیاد مصرف می کنید، باید میزان مواد قندی که همراه آن ها مصرف می کنید را به حد زیادی کاهش داده و یا قطع کنید.
  •  مواد غذایی که برای مصرف کودکان در نظر می گیرید، باید شامل خوراکی هایی باشد که کمتر از مواد قندی بهره مند می باشند و بیشتر شامل سبزیجات و میوه های تازه باشند.
  •  در صورت مصرف میان وعده بلافاصله اقدام به مسواک زدن نمایید و یا در صورت نبود مسواک با آب دهان را شستشو دهید تا از آسیب دندان به وسیله اسید جلوگیری شود.