مراقبت از دندان‌ در دوره بارداری

تغییرات هورمونی در دوره بارداری می تواند باعث شود که لثه ها به راحتی دچار آزردگی و تورم شوند. اگر لثه هایتان دچار قرمزی، ورم و حساسیت شده و در هنگام مسواک زدن خونریزی می کند، در حال تجربه واکنشی اغراق شده نسبت به تشکیل پلاک روی دندان ها هستید. مراقبت از دندان ها در دوران بارداری اهمیت بیشتری نسبت به سایر مراحل زندگی دارد. واکنش های افراطی بدن به تغییرات هورمونی باعث افزایش استعداد فرد برای ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می شود.

 

مراقبت از دندان ها پیش از بارداری

مراقبت از لثه و دندان ها قبل از بارداری اهمیت دارد. ثابت شده است که بین بیماری لثه در بارداری و تولد نوزاد نارس با وزن کم ارتباطی وجود دارد که موجب می شود فرزند شما در معرض بیماری های مختلف قرار بگیرد. تحقیقات نشان می دهند که از هر ۱۰۰ تولد زودهنگام، حدود ۱۸ تولد ناشی از بیماری های دندانی هستند. دندان ها و سرتاسر خط لثه را دو بار در روز با مسواکی نرم و کوچک و خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

مراجعه به دندانپزشک قبل از بارداری

انجام درمان های دندانپزشکی قبل از بارداری راحت تر هستند. زیرا فرد ممکن است دچار حالت تهوع صبحگاهی باشد و یا به دلیل بارداری زودتر خسته شود. در عین حال، بهتر است از بی حسی و برخی روش های درمانی در طول دوران بارداری اجتناب شود. بنابراین، اگر قصد بارداری دارید، بهتر است برای معاینه دندان ها و لثه و ترمیم پوسیدگی های احتمالی به دندان پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از دندان ها در دوران بارداری

اگر باردار هستید یا احتمال می دهید که باردار باشید، این مسئله را حتما با دندانپزشک خود در میان بگذارید. در طول بارداری از دندانپزشک خود بخواهید لثه هایتان را معاینه کرده و برای مراقبت از آنها توصیه های لازم را بکند. دندانپزشکان و پزشکان در تجویز دارو برای زنان باردار احتیاط می کنند. بعضی از داروها مانند آنتی بیوتیک تتراسایکلین می توانند روی دندان درآوردن فرزندتان تأثیر بگذارند.

حالت تهوع صبحگاهی

در دوره بارداری ممکن است دچار حالت تهوع صبحگاهی یا سوزش سر دل (ریفلاکس معده) شوید. محتویات معده اسیدی هستند و در هنگام استفراغ به دندان ها نیز برخورد می کنند. این اسید می تواند باعث فرسایش دندان ها شده و با حل کردن مینای دندان احتمال پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

برای مراقبت از دندان ها در دوران بارداری تا حداقل ۳۰ دقیقه بعد از استفراغ یا ریفلاکس دندان ها را مسواک نزنید. با این کار به مینای دندان زمان می دهید تا خود را بهبود بخشد. بعد از استفراغ دهان خود را با آب شستشو دهید. این کار به پاک کردن اسید از روی دندان ها کمک می کند. به دندان های خود نیز مقداری خمیردندان حاوی فلوراید بمالید تا دهانتان تازه شده و مینای دندان تقویت شود.

اهمیت مسواک زدن در بارداری

برای جلوگیری از تشکیل پلاک، دندان و لثه های خود را دو بار در روز به طور کامل مسواک بزنید. صبح ها بعد از صرف صبحانه و شب ها قبل از خواب مسواک بزنید. این امر در مراقبت از دندان ها در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. تشکیل پلاک بر روی دندان در بارداری سریع تر و راحت تر رخ می دهد.

بعضی از زنان باردار در هنگام مسواک زدن حالت تهوع پیدا می کنند. اگر مسواک زدن باعث حالت تهوع شما می شود، از مسواک هایی که سر کوچک و نرمی دارند و مخصوص کودکان هستند استفاده کنید و در اواخر صبح ها که حالت تهوع زیادی ندارید مسواک بزنید. هنگام مسواک زدن دندان های عقبی روی تنفس خود تمرکز کنید.

مسواک زدن بدون خمیردندان هم می تواند کمک کننده باشد. سپس خمیردندان حاوی فلوراید را روی دندان ها مالیده و با آب شستشو ندهید. در اسرع وقت مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید را ادامه دهید.

فلوراید

فلوراید باعث تقویت دندان ها شده و از پوسیدگی آنها جلوگیری می کند. وجود فلوراید داخل آب یا خمیردندان به رشد کودک صدمه ای نمی زند. بعضی از منابع آب مانند مخزن آب یا بعضی آب های شهری حاوی فلوراید نیستند و ممکن است به مکمل نیاز باشد. برای مراقبت از دندان ها در دوران بارداری، در مراجعه بعدی با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

تصویربرداری از دندان با اشعه ایکس در بارداری:
در دوره بارداری، تا جایی که امکان دارد باید از تصویربرداری از دندان با اشعه ایکس خودداری شود. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که انجام این کار برای شما ضروری است، باید مراقبت و محافظت تخصصی انجام پذیرد.

ویار غذاهای خاص

مصرف مکرر خوردنی و نوشیدنی های شیرین یا ترش (مانند آب پرتقال) احتمال پوسیدگی و ساییدگی دندان ها را افزایش می دهد.
غذاهایی را انتخاب کنید که شکر، چربی و نمک کم و فیبر بالایی دارند.
آب بنوشید.
در بین وعده های غذایی دهان خود را با آب بشویید.

نکاتی مفید در مورد سلامت دندان زنان باردار

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 09:17

حالا دیگر این روایت تبدیل به ضرب‌المثل شده است که مادران می‌گویند: هر کدام از دندان‌هایم را به خاطر تولد یکی از فرزندانم از دست دادم!
اگرچه کاملا واضح است که سرنوشت تلخ این دندان‌های ناکام را باید در تنبلی و بی مبالاتی مادران جست‌و‌جو کرد تا تولد یک نوزاد تازه، اما دغدغه دندان و درد دندان، سایه شومی است که با توجه به شرایط دوران بارداری همیشه بالای سر مادران ایستاده است؟

بهداشت دهان و دندان در بارداری

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 09:10

دوران بارداری دورانی است که در آن بالا رفتن سطح هورمون‌ها می‌تواند حتی بر روی دهان و دندان و لثه‌ها نیز تأثیر خود را بگذارد. به همین خاطر رعایت نکات بهداشتی در این دوران به زنان باردار بیشتر توصیه می‌شود.

توجه به سلامت و رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان در همه طول عمر لازم و ضروری است، اما این موضوع یعنی سلامت دهان و دندان در دوره بارداری اهمیت ویژه ای می یابد. برای آشنایی بیشتر با نکات مهم برای سلامت دندانها در بارداری این مقاله را مطالعه نمایید. 

تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند لثه‌های شما را به راحتی تحریک و ملتهب کند. اگر لثه‌های شما قرمز و ملتهب شده است و موقع مسواک زدن خونریزی می‌کند، شما حساسیت‌ها ناشی از دلاک‌های روی دندان را تجربه می‌کنید. مسواک زدن با دقت و آرام و استفاده از نخ دندان از این اتفاق جلوگیری می‌کند. برای مراقبت از دندان ها در دوران بارداری می‌توانید از درمان‌های خانگی و پزشکی استفاده کنید.

مراقبت از دندان‌ها در دوران بارداری

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 08:33

همشهری آنلاین: هر یک از اعضای بدن وظیفه‌ای بر عهده دارند و اختلال در آنها به‌معنای تهدید سلامتی است. دندان عضوی است که شاید کمتر از سایر اعضای بدن مورد توجه قرار می‌گیرد و مردم نسبت به اهمیت این عضو آگاهی کاملی ندارند.

مراقبت از دندان در بارداری، نکات مهم

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 08:30

هنگامی که باردار می ‏شوید، دندانپزشک و بهداشت دندان‏های خود را نادیده نگیرید.

مراقبت دهان و دندان در زمان بارداری

پنج شنبه, 28 فروردين 1399 ساعت 08:18

« بهداشت دهان ودندان » و پيشگيري از بيماريهاي دهان ودندان هر چند در همه طول عمر امري لازم و ضروري است و ليكن...

سلامت دهان و دندان در دوران بارداری

یکشنبه, 24 فروردين 1399 ساعت 05:36

رعایت نکات بهداشتی و درمانی مطلوب در دوران بارداری بسیار ضروری می باشد. در این مطلب درمان انواع مشکلات دهان و دندان و تجویز داروهای دندانپزشکی را مورد بررسی قرار داده ایم.

تا حد امکان از قرار گرفتن در برابر اشعه ایکس در دوران بارداری باید جلوگیری کرد. در ادامه به بررسی معایب این اشعه در بارداری می پردازیم.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر