نایت گارد (محافظ شب) | هزینه، مزایا، کاربردها، انواع و طول عمر

نایت گارد (محافظ شب) | هزینه، مزایا، کاربردها، انواع و طول عمر

برخی از افراد به هنگام خواب و یا در شرایطی که دچار استرس و ناراحتی می باشند، به طور ناخواسته و غیر ارادی دندان های خود را به هم فشار می دهند و با حرکت فک، دندان های خود را هم می سایند که این افراد مبتلا به دندان قروچه و یا بروکسیم می باشند. این فعالیت غیر ارادی، یکی از شایع ترین اختلالات خواب بوده و علائمی مانند درد در ناحیه فک، گوش و سر را ایجاد می کند. دندان قروچه می تواند اثرات مخربی برای فرد داشته باشد و در موارد شدید حتی منجر به آرتریت مفاصل شود. افرادی که این شرایط را دارند، برای حفاظت از دهان و دندان خود باید از نایت گارد (Mouth Guards) استفاده نمایند، البته نایت گارد برای درمان دندان قروچه نمی باشد و تنها برای حفاظت از فک و دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به طور کامل به بررسی انواع محافظ دهانی به خصوص نایت گارد می پردازیم.

نایت گارد (محافظ دندان) چیست؟

نایت گارد (محافظ دندان) چیست؟

برخی از افراد به دلیل داشتن برخی از عادات رفتاری نادرست مانند دندان قروچه در هنگام بیداری و یا در هنگام خواب، برای محافظت از دندان ها و فک، از وسیله ای به نام نایت گارد یا محافظ شب استفاده می کنند. جنس محافظ شب می تواند از نوعی پلاستیک به نام آکریلیک، نوعی لاستیک به نام استات یا وینیل و فلزاتی همانند کبالت و کروم باشد. این نکته حائز اهمیت می باشد که نایت گارد برای درمان دندان قروچه استفاده نمی شود، بلکه تنها برای حفاظت از دندان ها و فک در هنگام دندان قروچه می باشد. نایت گارد تمام فشار موجود به دندان ها و فک را در هنگان دندان قروچه به خود جذب می کند. در واقع زمانی که به جای فشار دادن فک و سایش دندان ها، این فشار جذب نایت گارد شود، به علت تماس پیدا نکردن فک ها با هم، دندان ها و فک سالم می مانند و دچار آسیب دیدگی نمی شوند. برای انتخاب نوع نایت گارد، دندانپزشک با توجه به شدت مشکل بیمار، بهترین و مناسب ترین محافظ شب را برای بیمار انتخاب می کند.

چه کسانی به نایت گارد نیاز دارند؟

استفاده از نایت گارد برای افرادی که دارای برخی از عادات رفتاری نادرست مانند دندان قروچه می باشند، بسیار کار آمد است. افرادی که در هنگام شب، دندان قروچه می کنند و یا بر اثر استرس و فشار عصبی عادت به دندان قروچه دارند، برای حفاظت از دهان و دندان خود نیاز به استفاده از نایت گارد دارند.

هزینه نایت گارد و محافظ دهانی

محافظ دهانی دارای مدل های متفاوتی بوده که با قیمت های مختلفی نیز وجود دارند. داروخانه ها، محافظ دهان تک سایز آماده دارند، اما نوع سفارشی، راحتی بسیار بیشتری در مقابل بقیه محافظ های دهانی برای بیمار دارد. نایت گارد های سفارشی برای هر بیمار و به اندازه دهان فرد ساخته می شوند، به همین جهت بسیار راحت تر از نوع آماده آن می باشند. البته برای نایت گارد سفارشی نیاز به چندین بار مراجعه به کلینیک دندانپزشکی می باشد. دندانپزشک قالبی از دهان بیمار تهیه و آن را برای ساخت نایت گارد به لابراتوار ارسال می کند. به همین جهت، هزینه نایت گارد سفارشی از نوع آماده آن بیشتر خواهد بود.

مزایای استفاده از نایت گارد

مزایای استفاده از نایت گارد

دندان قروچه می تواند، اثرات مخربی را برای فرد در پی داشته باشد که در این صورت استفاده از نایت گارد توصیه می شود. نایت گارد دارای مزایایی بوده که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 1. نایت گارد می تواند از ساییده شدن و ترک خوردن دندان ها جلوگیری کند.
 2. نایت گارد می تواند سبب بهبود تنفس در خواب شده و مانع خروپف در خواب شود.
 3. با کاهش انقباضات و گرفتگی فک، می تواند مانع ایجاد درد و ناراحتی فک و صورت شود.
 4. نایت گارد برای افرادی به علت درد دندان قروچه در شب خواب راحتی ندارند، بسیار مناسب می باشد.

موارد کاربرد محافظ شب

از بارز ترین مزایا و کاربرد های نایت گارد، عبارت است از:

 1. متوقف کردن درد ناشی از دندان قروچه

  افرادی که عادت به دندان قروچه در هنگام خواب دارند، ممکن است هنگام صبح و زمانی که از خواب بیدار می شوند، احساس درد و ناراحتی در ناحیه فک، گوش و یا سر خود داشته باشند که در این صورت نایت گارد با مهار این درد، فشار ناشی از دندان قروچه را به خود جذب می کند. به همین جهت اگر این افراد در هنگام خواب و یا حتی در زمان استرس از نایت گارد استفاده کنند، دیگر دردی به علت دندان قروچه احساس نخواهند کرد.
 2. حفاظت از مینای دندان و لثه

  محافظ شب می تواند مانع ساییده شدن مینای دندان و آسیب به لثه ها شود. مینای دندان لایه محافظ دندان می باشد که از دندان ها در برابر حساسیت هایی در هنگام خوردن نوشیدنی های سرد و یا گرم ایجاد می شود، محافظت می کند. همچنین خط لثه برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی و درد ناشی از آن، ریشه دندان ها را می پوشاند. دندان قروچه می تواند اثرات مخرب و پنهانی بر این دو داشته باشد و به همین جهت اگر مینای دندان و خط لثه دچار آسیب شوند، احتمال ایجاد مشکلات جدی را برای دهان و دندان در پی خواهد داشت.
 3. کاهش از بین رفتن تراز دندان ها

  در صورتی که دندان قروچه سبب آسیب به مینای دندان و خط لثه شود، یکی از آسیب هایی که ایجاد می کند، جا به جا شدن دندان ها می باشد. تراز نبودن دندان ها می تواند باعث ضعف بهداشت دهان و دندان شده و همچنین احساس درد و ناراحتی برای فرد به دنبال داشته باشد.
 4. خواب آسوده و راحت تر

  اهمیت خواب شبانه برای آرامش جسم و روان به قدری ضروری بوده که در صورت از بین رفتن آرامش خواب شبانه، احتمال افزایش فشار خون، بیماری های قلبی، دیابت و سکته مغزی وجود خواهد داشت. درد ناشی از دندان قروچه و یا صدای آن می تواند سبب به هم خوردن آرامش خواب شود که استفاده از نایت گارد می تواند این آرامش را به فرد بازگرداند.

انواع محافظ دهان

محافظ دهان در سه نوع موجود می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. محافظ دهانی آماده

  محافظ دهانی آماده

  این نوع محافظ های دهانی از قبل ساخته شده و در داروخانه ها و فروشگاه های خوب ورزشی با قیمت بسیار کمتر از انواع دیگر آن قابل خرید می باشند. اما این نکته حائز اهمیت می باشد که استفاده از آن ها راحتی نوع سفارشی را نداشته و ممکن است صحبت کردن و تنفس را دچار مشکل کنند، به همین جهت استفاده از محافظ دهانی آماده توسط دندانپزشکان مورد تایید نمی باشد.
 2. محافظ دهانی بویل اند بایت

  محافظ دهانی بویل اند بایت

  این نوع محافظ های دهانی ساخته شده از مواد ترمو پلاستیک بوده و در داروخانه ها و فروشگاه های ورزشی موجود می باشند. محافظ های دهانی بویل اند بایت ممکن است از محافظ دهانی آماده بهتر باشند که برای استفاده باید در آب گرم قرار بگیرند. پس از آن با فشار زبان و انگشت بر روی دندان ها شکل می گیرند.
 3. محافظ دهانی سفارشی

  محافظ دهانی سفارشی

  برای محافظ دهانی سفارشی نیاز به چند بار مراجعه به مطب دندانپزشکی می باشد که ابتدا دندانپزشک از دندان های بیمار قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت به لابراتوار می فرستد. به جهت وقت بیشتر و شرایط خاص برای ساخت این نوع محافظ دهانی، هزینه آن نسبت به انواع آن بیشتر می باشد، اما راحتی بسیار بیشتری دارند.

طول عمر و دوام نایت گارد

میزان ماندگاری و طول عمر محافظ شب، به نوع آن و شدت مشکل شما بستگی دارد. در صورتی که با وجود دندان قروچه شدید، نوع پلاستیکی نایت گارد را تهیه کرده باشید، نباید انتظار دوام طولانی آن را داشته باشید، اما نایت گارد سفارشی، ماندگاری بسیار بالایی دارد. زمانی که احساس درد و ناراحتی در دندان ها و فک خود داشتید، این علامت به معنی فرسوده شدن نایت گارد شما می باشد و در این صورت نایت گارد ضخامت و مقاومت کافی برای جذب فشار ناشی از دندان قروچه را ندارد، بنابراین باید برای تهیه نایت گارد جدید اقدام کنید.

محافظت از نایت گارد

محافظت از نایت گارد

مراقبت از محافظ دهانی و تمیز نگه داشتن آن اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا نایت گارد می تواند مکان مناسبی برای رشد انواع باکتری ها باشد و اگر به تمیز بودن آن توجهی نشود می تواند مشکلات بیشتری را برای دهان و دندان ایجاد نماید. بعد از خارج کردن نایت گارد از دهان خود، آن را با آب گرم و مسواک نرم بشورید. توجه داشته باشید که اگر در طول روز از آن استفاده نمی کنید، نایت گارد را در محلول پراکسید هیروژن و آب قرار دهید. همچنین سعی کنید حداقل هفته ای یک بار نایت گارد را به کمک پاک کننده مخصوص آن و مسواک تمیز نمایید.

سوالات متداول

 1. ویژگی محافظ دهانی خوب چیست؟

  یک محافظ دهانی خوب باید دوام و مقاومت بالایی در برابر پارگی داشته باشد، همچنین استفاده از آن باید راحت بوده و برای تنفس و صحبت کردن مشکلی را به وجود نیاورد.
 2. آیا استفاده از نایت گارد سختی زیادی دارد؟

  افراد زیادی هستند که با وجود اینکه دندانپزشک برای آن ها نایت گارد را تجویز کرده اما از آن استفاده نمی کنند، زیرا حس می کنند جسم بسیار حجیمی در دهان آن ها قرار می گیرد. به هر حال استفاده از نایت گارد ممکن است تا حدودی ناراحت کننده باشد، اما نایت گارد سفارشی بسیار راحت می باشد. توجه داشته باشید حتی وجود ناراحتی اندک، در برابر عوارض و آسیب های ناشی از عدم استفاده از محافظ شب، بسیار بهتر است.
 3. آیا با وجود نایت گارد در دهان می توان صحبت کرد و یا غذا خورد؟

  در صورتی که نایت گارد آماده تهیه کرده باشید، احتمال دارد صحبت کردن را کمی برایتان سخت کند، اما با نایت گارد سفارشی به راحتی می توانید صحبت کنید. در ارتباط با غذا خوردن باید که گفت که زمانی که نایت گارد در دهان می باشد، نباید با آن غذا بخورید، زیرا با گیر کردن ذرات غذا بین دندان ها و نایت گارد، محیط مناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد می شود. بنابراین همیشه در هنگام غذا خوردن نایت گارد را از دهان خود خارج کنید و قبل از گذاشتن آن در دهان، حتما نایت گارد را تمیز نمایید.
 4. آیا استفاده از نایت گارد در طول روز خطر دارد؟

  بعضی از افراد علاوه بر عادت دندان قروچه شبانه، در مواقعی که دچار استرس و فشار روحی می شوند نیز دندان قروچه می کنند. این افراد می توانند در طی روز هم از محافظ دهانی استفاده نمایند، اما در این صورت باید از نوع سفارشی آن استفاده کنند تا مشکلی در هنگام صحبت کردن نداشته باشند. این افراد حتی می توانند دو نوع نایت گارد برای شب و روز تهیه کنند. در صورت تمیز نگه داشتن نایت گارد، هیج خطری نداشته و برای حفظ سلامت دهان و دندان نیز کاربرد دارد.
 5. علائم دندان قروچه در هنگام خواب چیست؟

  افرادی که عادت به دندان قروچه در هنگام خواب دارند، صبح ها سر درد داشته و همچنین احساس درد و ناراحتی در ناحیه گوش و فک خود دارند. این افراد گاهی فکر می کنند که تمام شب را خوابیده اند، در حالی که در طی روز خستگی زیادی دارند.

اگر شما هم در هنگام خواب دچار دندان قروچه هستید، این مقاله را مطالعه نمایید تا با علل، عوارض و روشهای درمان دندان قروچه آشنا شوید.

در زمانی که دندان ها بیش از حد لق باشند، آن ها را به وسیله ی نوعی آتل به نام اسپلینت به هم متصل نمود تا از این رو نیروی بایت به طور مساوی بین همه ی دندان ها تقسیم شود. در این مقاله کاربرد اسپلینت دندان برای درمان لق شدن دندان ها مورد بررسی قرار گرفته است.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر