نایت گارد (محافظ شب) | هزینه، مزایا، کاربردها، انواع و طول عمر

نایت گارد (محافظ شب) | هزینه، مزایا، کاربردها، انواع و طول عمر

برخی از افراد به هنگام خواب و یا در شرایطی که دچار استرس و ناراحتی می‌باشند، به طور ناخواسته و غیر ارادی دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند و با حرکت فک، دندان‌های خود را هم می‌سایند که این افراد مبتلا به دندان قروچه و یا بروکسیم هستند. این فعالیت غیر ارادی، یکی از شایع‌ترین اختلالات خواب بوده و علائمی مانند درد در ناحیه فک، گوش و سر را ایجاد می‌کند. دندان قروچه می‌تواند اثرات مخربی برای فرد داشته باشد و در موارد شدید حتی منجر به آرتریت مفاصل گردد. افرادی که این شرایط را دارند، برای حفاظت از دهان و دندان خود باید از نایت گارد (Mouth Guards) استفاده نمایند، البته نایت گارد برای درمان دندان قروچه نمی باشد و تنها برای حفاظت از فک و دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به طور کامل به بررسی انواع محافظ دهانی به خصوص نایت گارد می پردازیم.

نایت گارد (محافظ دندان) چیست؟

نایت گارد (محافظ دندان) چیست؟

برخی از افراد به دلیل داشتن برخی از عادات رفتاری نادرست مانند دندان قروچه در هنگام بیداری و یا در هنگام خواب، برای محافظت از دندان ها و فک، از وسیله ای به نام نایت گارد یا محافظ شب استفاده می کنند. جنس محافظ شب می تواند از نوعی پلاستیک به نام آکریلیک، نوعی لاستیک به نام استات یا وینیل و فلزاتی همانند کبالت و کروم باشد. این نکته حائز اهمیت می باشد که نایت گارد برای درمان دندان قروچه استفاده نمی شود، بلکه تنها برای حفاظت از دندان ها و فک در هنگام دندان قروچه می باشد. نایت گارد تمام فشار موجود به دندان ها و فک را در هنگان دندان قروچه به خود جذب می کند. در واقع زمانی که به جای فشار دادن فک و سایش دندان ها، این فشار جذب نایت گارد شود، به علت تماس پیدا نکردن فک ها با هم، دندان ها و فک سالم می مانند و دچار آسیب دیدگی نمی شوند. برای انتخاب نوع نایت گارد، دندانپزشک با توجه به شدت مشکل بیمار، بهترین و مناسب ترین محافظ شب را برای بیمار انتخاب می کند.

چه کسانی به نایت گارد نیاز دارند؟

استفاده از نایت گارد به افراد زیر توصیه می‌شود:

 1. افرادی که دارای دندان قروچه هستند.
 2. کسانی که در مواقع استرس و فشار عصبی عادت به فشردن دندان‌های خود دارند.
 3. افرادی که در ورزش‌های رزمی و یا ورزش‌هایی شرکت می‌کنند که احتمال ضربه به صورت وجود دارد.

هزینه نایت گارد و محافظ دهانی

نایت گارد در انواع متفاوتی به صورت تک سایز و سفارشی وجود دارد که هر کدام از آنها هزینه‌های خود را دارند. طبیعتا نوع سفارشی که با راحتی بیشتری همراه است، قیمت بالاتری نسبت به نوع تک سایز دارد. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در رابطه با قیمت نایت گارد سفارشی به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. 

قیمت نایت گارد در داروخانه‌ها معمولا از 150.000 هزار تومان شروع می‌شود.

مزایای استفاده از نایت گارد

مزایای استفاده از نایت گارد

دندان قروچه و سایش دندانها می‌توانند، اثرات مخربی برای فرد در پی داشته باشند که در این صورت استفاده از نایت گارد دندان توصیه می‌شود. نایت گارد دارای مزایایی بوده که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 1. نایت گارد می‌تواند از ساییده شدن و ترک خوردن دندانها جلوگیری کند.
 2. نایت گارد می‌تواند سبب بهبود تنفس در خواب شده و مانع خروپف در خواب گردد.
 3. با کاهش انقباضات و گرفتگی فک، می‌تواند مانع از ایجاد درد و ناراحتی فک و صورت شود.
 4. نایت گارد برای افرادی که به علت درد دندان قروچه در شب خواب راحتی ندارند، بسیار مناسب است.

موارد کاربرد محافظ شب

از بارزترین مزایا و کاربردهای نایت گارد، عبارت‌اند از:

 1. متوقف کردن درد ناشی از دندان قروچه

  افرادی که عادت به دندان قروچه در هنگام خواب دارند، ممکن است هنگام صبح و زمانی که از خواب بیدار می‌شوند، احساس درد و ناراحتی در ناحیه فک، گوش و یا سر خود داشته باشند که در این صورت نایت گارد با مهار این درد، فشار ناشی از دندان قروچه را به خود جذب می‌کند. به همین جهت اگر این افراد در هنگام خواب و یا حتی در زمان استرس از نایت گارد استفاده کنند، دیگر دردی به علت دندان قروچه احساس نخواهند کرد.
 2. حفاظت از مینای دندان و لثه

  محافظ شب می‌تواند مانع ساییده شدن مینای دندان و آسیب به لثه‌ها شود. مینای دندان لایه محافظ دندان است که از دندانها در برابر حساسیت‌هایی در هنگام خوردن نوشیدنی‌های سرد و یا گرم ایجاد می‌شود، محافظت می‌کند. همچنین خط لثه برای جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی و درد ناشی از آن، ریشه دندانها را می‌پوشاند. دندان قروچه می‌تواند اثرات مخرب و پنهانی بر این دو داشته باشد و به همین جهت اگر مینای دندان و خط لثه دچار آسیب شوند، احتمال ایجاد مشکلات جدی را برای دهان و دندان در پی خواهد داشت.
 3. کاهش از بین رفتن تراز دندانها

  در صورتی که دندان قروچه سبب آسیب به مینای دندان و خط لثه شود، یکی از آسیب‌هایی که ایجاد می‌کند، جا به جا شدن دندانها است. تراز نبودن دندانها می‌تواند باعث ضعف بهداشت دهان و دندان شده و همچنین احساس درد و ناراحتی برای فرد به دنبال داشته باشد.
 4. خواب آسوده و راحت‌تر

  اهمیت خواب شبانه برای آرامش جسم و روان به قدری ضروری بوده که در صورت از بین رفتن آرامش خواب شبانه، احتمال افزایش فشار خون، بیماری‌های قلبی، دیابت و سکته مغزی وجود خواهد داشت. درد ناشی از دندان قروچه و یا صدای آن می‌تواند سبب به هم خوردن آرامش خواب شود که استفاده از نایت گارد می‌تواند این آرامش را به فرد بازگرداند.

انواع محافظ دهان

محافظ دهان در سه نوع موجود می‌باشد که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 1. محافظ دهانی آماده

  محافظ دهانی آماده

  این نوع محافظ های دهانی، از قبل ساخته شده و در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های ورزشی با قیمت بسیار کمتر از انواع دیگر قابل خرید می‌باشند. اما این نکته حائز اهمیت است  که استفاده از آنها راحتی نوع سفارشی را نداشته و ممکن است صحبت کردن و تنفس را دچار مشکل کنند، به همین جهت استفاده از محافظ دهانی آماده توسط دندانپزشکان مورد تایید نمی‌باشد.
 2. محافظ دهانی بویل اند بایت

  محافظ دهانی بویل اند بایت

  این نوع محافظ های دهانی ساخته شده از مواد ترمو پلاستیک بوده و در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های ورزشی موجود می‌باشند. محافظ های دهانی بویل اند بایت ممکن است از نایت گاردهای آماده بهتر باشند که برای استفاده باید در آب گرم قرار بگیرند. پس از آن با فشار زبان و انگشت بر روی دندانها شکل می‌گیرند.
 3. محافظ دهانی سفارشی

  محافظ دهانی سفارشی

  برای استفاده از این نوع نایت گارد، ابتدا دندانپزشک از دندانهای بیمار قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت به لابراتوار می‌فرستد. به جهت وقت بیشتر و شرایط خاص برای ساخت این نوع محافظ دهانی، هزینه آن نسبت به انواع دیگر بیشتر می‌باشد، اما راحتی بسیار بیشتری دارند.

طول عمر و دوام نایت گارد

میزان ماندگاری و طول عمر محافظ شب، به نوع آن و شدت مشکل شما بستگی دارد. در صورتی که با وجود دندان قروچه شدید، نوع پلاستیکی نایت گارد را تهیه کرده باشید، نباید انتظار دوام طولانی از آن داشته باشید، اما نایت گارد سفارشی، ماندگاری بسیار بالایی دارد. زمانی که احساس درد و ناراحتی در دندانها و فک خود داشتید، این علامت به معنی فرسوده شدن نایت گارد است و در این صورت نایت گارد ضخامت و مقاومت کافی برای جذب فشار ناشی از دندان قروچه را ندارد، بنابراین باید برای تهیه نایت گارد جدید اقدام کنید.

محافظت از نایت گارد

محافظت از نایت گارد

مراقبت از محافظ دهانی و تمیز نگه داشتن آن اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا نایت گارد می تواند مکان مناسبی برای رشد انواع باکتری‌ها باشد و اگر به تمیز بودن آن توجهی نشود می‌تواند مشکلات بیشتری را برای دهان و دندان ایجاد نماید. بعد از خارج کردن نایت گارد از دهان خود، آن را با آب گرم و مسواک نرم بشویید. توجه داشته باشید که اگر در طول روز از آن استفاده نمی‌کنید، نایت گارد را در محلول پراکسید هیروژن و آب قرار دهید. همچنین سعی کنید حداقل هفته ای یک بار نایت گارد را به کمک پاک کننده مخصوص آن و مسواک تمیز نمایید.

سوالات متداول

 1. ویژگی محافظ دهانی خوب چیست؟

  یک محافظ دهانی خوب باید دوام و مقاومت بالایی در برابر پارگی داشته باشد، همچنین استفاده از آن باید راحت بوده و برای تنفس و صحبت کردن مشکلی را به وجود نیاورد.
 2. آیا استفاده از نایت گارد سختی زیادی دارد؟

  افراد زیادی هستند که با وجود اینکه دندانپزشک برای آنها نایت گارد را تجویز کرده اما از آن استفاده نمی‌کنند، زیرا حس می‌کنند جسم بسیار حجیمی در دهان آنها قرار می‌گیرد. به هر حال استفاده از نایت گارد ممکن است تا حدودی ناراحت کننده باشد، اما نایت گارد سفارشی بسیار راحت است. توجه داشته باشید حتی وجود ناراحتی اندک، در برابر عوارض و آسیب‌های ناشی از عدم استفاده از محافظ شب، بسیار بهتر است.
 3. آیا با وجود نایت گارد در دهان می‌توان صحبت کرد و یا غذا خورد؟

  در صورتی که نایت گارد آماده تهیه کرده باشید، احتمال دارد صحبت کردن را کمی برایتان سخت کند، اما با نایت گارد سفارشی به راحتی می‌توانید صحبت کنید. در ارتباط با غذا خوردن باید که گفت که زمانی که نایت گارد در دهان می‌باشد، نباید با آن غذا بخورید، زیرا با گیر کردن ذرات غذا بین دندانها و نایت گارد، محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌شود. بنابراین همیشه در هنگام غذا خوردن نایت گارد را از دهان خود خارج کنید و قبل از گذاشتن آن در دهان، حتما نایت گارد را تمیز نمایید.
 4. آیا استفاده از نایت گارد در طول روز خطر دارد؟

  بعضی از افراد علاوه بر عادت دندان قروچه شبانه، در مواقعی که دچار استرس و فشار روحی می‌شوند نیز دندان قروچه می‌کنند. این افراد می‌توانند در طی روز هم از محافظ دهانی استفاده نمایند، اما در این صورت باید از نوع سفارشی آن استفاده کنند تا مشکلی در هنگام صحبت کردن نداشته باشند. این افراد حتی می‌توانند دو نوع نایت گارد برای شب و روز تهیه کنند. در صورت تمیز نگه داشتن نایت گارد، هیج خطری نداشته و برای حفظ سلامت دهان و دندان نیز کاربرد دارد.
 5. علائم دندان قروچه در هنگام خواب چیست؟

  افرادی که عادت به دندان قروچه در هنگام خواب دارند، صبح‌ها سر درد داشته و همچنین احساس درد و ناراحتی در ناحیه گوش و فک خود دارند. این افراد گاهی فکر می‌کنند که تمام شب را خوابیده اند، در حالی که در طی روز خستگی زیادی دارند.

اگر شما هم در هنگام خواب دچار دندان قروچه هستید، این مقاله را مطالعه نمایید تا با علل، عوارض و روشهای درمان دندان قروچه آشنا شوید.

در زمانی که دندان ها بیش از حد لق باشند، آن ها را به وسیله ی نوعی آتل به نام اسپلینت به هم متصل نمود تا از این رو نیروی بایت به طور مساوی بین همه ی دندان ها تقسیم شود. در این مقاله کاربرد اسپلینت دندان برای درمان لق شدن دندان ها مورد بررسی قرار گرفته است.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.