اسپلینت چیست؟ اسپلینت چیست؟

اسپلینت چیست؟

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 12:11
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مواد رزین کامپوزیت به همراه سیم ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی اسپلینت ها می باشد و با کمک این ها دندان لق را به سایر دندان های کنار آن می بندند و دندان های کناری که سالم هستند تکیه گاهی برای دندان های لق محسوب می شوند. زمان مورد نیاز برای ماندن اسپلینت در دهان برای افراد مختلف است ولی غالبا از چند هفته تا حتی چند ماه برای کامل شدن درمان زمان لازم است.

انواع اسپلینت دندان

اسپلینت موقتی دندان، از روش های زیر دندان ها را به یکیدیگر اتصال می دهد.
اسپلینت بیرون دندانی : طبق این روش مواد موجود در اسپلینت با اتصال به بعضی از دندان ها که اکثرا مینای دندان می باشد، باعث سفت تر و مقاوم تر شدن آن ها می شود.
اسپلینت داخل دندانی: در این روش با کنده شدن یک کانال کوچک و قرار دادن اسپلینت از نوع فلزی در داخل آن و محکم کردن آن به وسیله چسب و یا روش های مخصوص مانند باندینگ انجام می شود.
اسپلینت دائمی یا ثابت: در طی این روش که دائمی می باشد، دندان هایی که لق هستند برای همیشه و از کنار به یکیدیگر اتصال پیدا کرده و در جای خود محکم می شوند. از روکش برای انجام این روش بهره می گیرند و نوع اسپلینتی که ساخته می شود باعث جوش خوردن و یا وصل شدن تاج دندان ها به یکدیگر می شود.
اسپلینت بایت: افرادی که عادت به فشردن دندان ها به هم که اصطلاحا به دندان قروچه معروف است دارند، از این نوع اسپلینت به کار برده می شود تا فشار زیاد ناشی از فک به دندان ها وارد نشود و صدمه نبینند.

خواندن 160 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 27 فروردين 1399 ساعت 05:37

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما