نخ دندان، را پیش یا پس از مسواک زدن استفاده کنیم؟ نخ دندان، را پیش یا پس از مسواک زدن استفاده کنیم؟

نخ دندان، را پیش یا پس از مسواک زدن استفاده کنیم؟

چهارشنبه, 20 فروردين 1399 ساعت 13:12
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، شکوه مربان کار مسئول واحد دهان و دندان مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز با بیان اینکه در زمینه استفاده از نخ دندان برای حفظ سلامت دندان ها، افراد به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند، اظهار کرد: افرادی که بر اساس راهنمایی دندانپزشک خود به طور مرتب از نخ دندان استفاده می‌کنند؛ کسانی که تنها در صورت مشاهده گیر افتادن چیزی بین دندان‌های خود از نخ دندان استفاده می‌کنند؛ و برخی دیگر که هرگز از نخ دندان استفاده نمی‌کنند.

او ادامه داد: اگر یکی از افرادی در دو گروه آخر هستید، چندان جای شگفتی نیست، زیرا با وجود ساده بودن این کار، استفاده از نخ دندان برای بسیاری از ما بیش از حد خسته کننده و وقت گیر به نظر می‌رسد و شاید نیازی به انجام این کار احساس نکنیم.

شکوه مربان کار تصریح کرد: بر اساس تحقیقات استفاده از نخ دندان بخشی جدایی ناپذیر در حفظ سلامت دندان هاست و ممکن است به پیشگیری از پوسیدگی دندان، بیماری لثه و تشکیل پلاک روی دندان‌ها کمک کند.

مسئول واحد دهان و دندان مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز بیان کرد: همراه با دو بار مسواک زدن دندان‌ها به مدت ۲ دقیقه با خمیر دندان حاوی فلوراید در روز، دست کم یک بار استفاده از نخ دندان در روز نیز توصیه شده است؛ نخ دندان می‌تواند به از بین بردن باکتری‌ها و پلاک که بین دندان‌ها شکل می‌گیرد و مسواک به آن‌ها دسترسی ندارد، کمک کند.

چه زمانی باید از نخ دندان استفاده کنیم؟

او اضافه کرد: درباره اینکه چه زمانی در روز باید از نخ دندان استفاده کرد و اینکه بهتر است پیش یا پس از مسواک زدن این کار را انجام داد، انعطاف پذیری بیشتری وجود دارد؛ ما می‌توانیم مراقبت از دهان و دندان‌های خود را بر اساس ترجیح‌های شخصی و اینکه در چه زمانی از روز احتمال بیشتری دارد برای پاکسازی دندان‌های خود وقت بگذاریم، تنظیم کنیم.

شکوه مربان کار با بیان اینکه دندانپزشکان و دیگر متخصصان پزشکی ممکن است ترجیح‌های خود را داشته باشند، افزود: برخی ترجیح می‌دهند استفاده از نخ دندان پیش از مسواک زدن انجام شود، زیرا با این کار پلاک دندان شل شده و راحت‌تر با مسواک از بین می‌رود، از سوی دیگر، مردم زمان بیشتری را به مسواک زدن اختصاص می‌دهند که می‌تواند به معنای استفاده از نخ دندان پس از مسواک زدن باشد.

او تصریح کرد:، اما در نهایت تمام مطالعات، این حقیقت را نشان می‌دهند تا زمانی که ۲ بار در روز دندان‌های خود را مسواک زده و یک بار هم از نخ دندان استفاده کنیم، این که استفاده از نخ دندان پیش یا پس از مسواک زدن باشد تفاوت چندانی ندارد و از فواید این اقدامات برای حفظ سلامت دهان و دندان‌های خود برخوردار می‌شویم.

بهترین روش استفاده از نخ دندان چیست؟

مسئول واحد دهان و دندان مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز گفت: شیوه درست استفاده از نخ دندان نسبت به اینکه چه زمانی در روز از آن استفاده می‌کنیم، اهمیت بیشتری دارد؛ اینکه بین دو دندان را تمیز کرده و بین دو دندان دیگر را تمیز نکنیم یا به درستی این کار را انجام ندهیم، شاید چندان مفید نباشد.

او بیان کرد: برای اطمینان از نابودی پلاک دندان باید نخ دندان را بین دو دندان وارد کرده آن را اطراف دندان خم کرده و چند بار نخ را بالا و پایین ببریم و سپس همین کار را اطراف دندان دیگر تکرار کنیم، نخ دندان تنها برای خارج کردن بقایای مواد غذایی از بین دندان‌ها نیست و استفاده از آن می‌تواند به از بین بردن پلاک دندان از پایین خط لثه بین دو دندان کمک کند.

شکوه مربان کار افزود: برای پاکسازی بین دندان‌های خود می‌توانیم از نخ‌های دندان سنتی و گزینه‌های دیگر مانند «واتر فلاسر» و مسواک بین دندان استفاده کنیم؛ با مشورت با دندانپزشک خود می‌توانیم بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

منبع: yjc

خواندن 106 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 09:51
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر