معاینات دندانپزشکی را هر 6 ماه یک‌بار انجام دهید معاینات دندانپزشکی را هر 6 ماه یک‌بار انجام دهید

معاینات دندانپزشکی را هر 6 ماه یک‌ بار انجام دهید

چهارشنبه, 20 فروردين 1399 ساعت 13:45
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسئول بهداشت دهان و دندان مرکز بهداشت خوزستان بر لزوم انجام دوره‌ای معاینات دندانپزشکی و جرم‌گیری دندان‌ها تاکید کرد.

دکتر حسین زمان‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، با اشاره به 23 فروردین روز دندانپزشکی، اظهار کرد: رعایت اصول بهداشتی مرتبط با هر عضو بدن الزامی است و دهان و دندان نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ دهان و دندان از اعضای مهم بدن هستند و بهداشت آن باید رعایت شود.

وی ادامه داد: همان‌گونه که دهان و دندان در زیبایی، تکلم و جویدن نقش دارند، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در بدن نیز تبعات بسیاری از جمله بر سلامتی دستگاه گوارش خواهد داشت؛ سلامتی دهان و دندان تاثیر مستقیمی بر دستگاه گوارش دارد و اگر جویدن به درستی صورت نگیرد، دستگاه گوارش به ویژه معده برای هضم غذا با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

زمان‌زاده با تاکید بر انجام دوره‌ای جرم‌گیری دندان‌ها گفت: در برخی مواقع عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند موجب ایجاد برخی تومورها در لثه شود، باید توجه داشت که اگر دور طوق دندان جرم ایجاد شود و دندان جرم‌گیری نشود به مرور زمان منجر به ایجاد تومور در لثه خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم انجام جرم‌گیری دندان‌ها افزود: جرم‌گیری دندان‌ها باید به تشخیص دندانپزشک انجام شود، ولی جهت پیشگیری از بروز بیماری‌های دهان و دندان و بروز عفونت‌ و التهاب که از عوارض عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است، افراد می‌توانند هر شش ماه یک‌بار برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنند.

مسئول بهداشت دهان و دندان مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به مطلوب بودن شاخص DMFT در کشور بیان کرد: شاخص DMFT شاخص سلامت دهان و دندان است؛ این شاخص نشان از توسعه‌یافتگی یک کشور دارد و به دندان های پوسیده، از بین رفته و پرشده یک فرد را می‌سنجد که این شاخص در کشور ما 1.9 برای گروه‌های سنی 6 تا 12 سال است.

زمان‌زاده اظهار کرد: هر چقدر شاخص DMFT به عدد یک نزدیک‌تر شود نشان از ارتقا سلامت دهان و دندان دارد.

وی افزود: مرکز بهداشت خوزستان در تلاش است که این شاخص را با اجرای برنامه‌های وارنیش فلوراید در مدارس استان ارتقا دهد و امید است با راه‌اندازی طرح تحول سلامت دهان و دندان در مراکز بهداشت شهری و روستایی در سال جاری این شاخص ارتقا یابد.

منبع: ایسنا

خواندن 56 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 26 فروردين 1399 ساعت 11:09
محتوای بیشتر در این بخش: « نخ دندان استفاده کنیم یا نه؟

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما