عفونت دندان عصب کشی شده؛ درمان آبسه دندان بعد از عصب کشی با ۲ روش + عوارض و مراقبتها

عفونت دندان عصب کشی شده
فهرست محتوا (کلیک کنید)
به این مقاله امتیاز دهید

گاهی ممکن است افراد پس از عصب کشی دندان، به دلایل مختلفی دچار مشکلات دیگری شوند. یکی از این مشکلات آبسه کردن دندان عصب کشی شده است.
در چنین حالتی ممکن است به دنبال پیدا کردن پاسخ سوالاتی از قبیل اینکه:
این مشکل چه علائمی دارد؟ علت عفونت دندان عصب کشی شده چیست؟
هزینه درمان آن چقدر است؟ و سایر  سوالات مربوط باشند.
در این مقاله پاسخ تمام این سوالات در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت تا بتوانید اقدام درست را در مواجهه با این گونه مشکلات داشته باشید. همراه ما باشید!

آیا دندان عصب کشی شده عفونت می‌کند؟

خیلی از اوقات افرادی که با درمان ریشه مشکل قبلی خود را برطرف کرده‌اند، ممکن است دوباره با مشکلات دیگری مثل آبسه دندان به دندانپزشک مراجعه کنند. بنابراین، دندانی که عصب کشی شده است، هیچ تضمینی برای عدم تشکیل آبسه به شما نخواهد داد.

چرا باید آبسه دندان بعد از عصب کشی را سریع درمان کنیم؟

دقت داشته باشید که درمان آبسه دندان عصب کشی شده، باید هرچه سریع‌تر انجام شود. در غیر این صورت، باید منتظر بروز مشکلات خیلی بدتری باشید. وجود آبسه در چنین دندانی، خود نشان دهنده مشکل حاد در دندان است؛ به همین دلیل حتما باید برای معاینه کامل و درمان سریع عفونت دندان عصب کشی شده به دندانپزشک مراجعه کنید.

علائم عفونت دندان عصب کشی شده

دندان عصب کشی شده آبسه کرده چه علائمی دارد؟

دندانی که عصب کشی شده است و اکنون بیمار با آبسه برگشته است، می‌تواند با هر یک از علائم زیر همراه باشد:

 1. درد قاعدتا بعد از انجام درمان ریشه، بیمار نباید دردی در دندان خود احساس کند. چرا که پوسیدگی و پالپ دندان برداشته شده‌اند و اکنون نباید مشکلی وجود داشته باشد. اما اگر بیمار هنوز هم دردی در آن دندان حس می‌کند، احتمالا درمان ریشه با شکست مواجه شده است.
 2. تب و افزایش دما اگر دمای بدن شما بعد از انجام این درمان بیشتر از حالت نرمال بود، باید به وجود آبسه در دهان خود شک کنید.
 3. مزه بد در دهان اگر فردی که درمان ریشه انجام داده است، احساس طعم بدی در دهان خود داشته باشد، باید به وجود عفونت شک کند.
 4. افزایش حساسیت دندان دندانی که عصب کشی شده است، نباید نسبت به گرما و سرما حساسیتی داشته باشد؛ چرا که پالپ و اعصاب داخل آن قبلا خارج شده‌اند. اما اگر چنین علائمی در همان دندان مشاهده کردید، احتمالا درمان ریشه با موفقیت همراه نبوده و اکنون عفونت دندان بعد از عصب کشی تشکیل شده است.
 5. مشکل بلع غذا یکی از موارد دیگر، مشکلات بلع غذا است. این مشکلات معمولا به دلیل عفونت متعاقب با آبسه است.
 6. تریسموس اگر بیمار پس از درمان ریشه نتواند دهان خود را به راحتی باز کند، احتمالا دندانش دچار آبسه شده‌ است. این بیماران معمولا در هنگام باز کردن دهان خود با درد شدیدی مواجه می‌شوند.
 7. تورم لثه اگر در ناحیه یا اطراف دندانی که درمان ریشه برای آن انجام شده است، تورم لثه مشاهده شود، احتمالا این عارضه ایجاد شده است.
 8. تیره شدن دندان در صورت مشاهده چنین تغییر رنگی، این درمان با شکست مواجه شده است و تشکیل آبسه داده است. البته این تغییر رنگ گاهی اوقات به دلیل استفاده از آمالگام نیز مشاهده می‌شود و نباید با این مشکل اشتباه گرفته شود.
 9. ترشح عفونت ممکن است از قسمت‌هایی از دندان مورد نظر، ترشح چرک و عفونت مشاهده شود.

روش‌های درمان عفونت دندان عصب کشی شده

آبسه دندان عصب کشی شده چگونه درمان می‌شود؟

بسته به اینکه وضعیت دندان به چه صورت است، ممکن است هر یک از روش‌های زیر برای حذف عفونت استفاده شوند:

 1. درمان ریشه مجدد

  دندانپزشکان معمولا با توجه به مقدار ترمیم و استحکام تاج، برای درمان ریشه مجدد آن دندان اقدام می‌کنند. همچنین ممکن است آنتی بیوتیک برای عفونت دندان عصب کشی شده تجویز کند. در صورتی که درمان با موقعیت همراه باشد، آبسه از بین خواهد رفت.

 2. کشیدن دندان عصب کشی شده عفونی

  خیلی از اوقات به دلیل اینکه دندان نمی‌تواند دوباره تحت درمان ریشه قرار گیرد، باید هرچه سریع‌تر برای کشیدن دندان عفونی اقدام کرد.

هزینه درمان آبسه دندان عصب کشی شده

قیمت درمان آبسه دندان عصب کشی شده

هزینه درمان کیست دندان عصب کشی شده بسته به نوع درمان متفاوت خواهد بود. اگر قرار باشد دندانپزشک دوباره تمام ترمیم‌ها را بردارد و مجددا برای درمان ریشه اقدام کند، مطمئنا هزینه بالایی خواهد داشت. اما اگر دندانپزشک ترجیح دهد که کشیدن دندان را انتخاب کند، هزینه کمتری نسبت به درمان ریشه خواهد داشت.

مدت زمان رفع آبسه دندان بعد از درمان ریشه چقدر است؟

با توجه به اینکه بعد از درمان، عفونت به طور کامل برطرف خواهد شد، آبسه نیز ظرف مدت یک تا دو هفته برطرف می‌شود.

بعد از درمان عفونت دندان پس از عصب کشی چه کنیم؟

پس از درمان آبسه دندان عصب کشی شده چه کنم؟

باید حتما بعد از این که عفونت لثه برطرف شد، نکات زیر را رعایت کنید:

 1. رعایت بیشتر بهداشت دهان دقت داشته باشید که درمان ریشه مجدد نمی‌تواند تضمین کننده درمان کامل مشکل شما باشد. در صورتی که دوباره به سمت مصرف بی‌رویه مواد قندی بروید، ممکن است با پوسیدگی‌هایی در آن دندان مواجه شوید و مجبور باشید دندان را بکشید.
 2. استفاده از مسکن در صورت نیاز در صورتی که بعد از درمان هنوز هم محل مورد نظر درد می‌کند، بهتر است از مسکن‌های پیشنهادی دندانپزشک خود استفاده کنید. ایشان بهترین دارو برای عفونت دندان عصب کشی شده را تجویز می‌کنند.
 3. استفاده از آنتی بیوتیک با توجه به اینکه با کشیدن این دندان، هنوز هم مقداری عفونت داخل لثه باقی می‌ماند، باید بعد از شست‌وشو، حتما از آنتی بیوتیک نیز استفاده کنید.

عوارض عدم درمان آبسه دندان عصب کشی شده

درمان نکردن آبسه دندان عصب کشی شده چه عوارضی دارد؟

ممکن است در صورت عدم درمان این مشکل، عوارض خیلی بدتری برای شما به همراه داشته باشد:

 1. عفونت سایر ارگان‌ها عفونت ناشی از آبسه خیلی از اوقات به سایر نواحی بدن منتشر می‌شود. در چنین مواقعی ممکن است حتی آن عضو بدن دچار اختلالات خیلی جدی شود.
 2. نفوذ عفونت به خون اگر عفونت ناشی از این دندان به خون وارد شود، می‌تواند مشکلاتی از قبیل روماتیسم در قلب و مفاصل را به بار آورد.
 3. نیاز به کشیدن دندان گاهی اوقات بیمار برای درمان آبسه اینقدر دیر اقدام می‌کند که هیچ راهی جز کشیدن آن باقی نمی‌ماند. در صورتی که اگر زودتر اقدام می‌کرد، شاید می‌شد با درمان ریشه مجدد نیز این مشکل را حل کرد.

علت تشکیل آبسه پس از درمان ریشه چیست؟

به چه دلیل دندان عصب کشی شده دچار آبسه می‌شود؟

هر یک از موارد زیر می‌تواند علت آبسه دندان بعد از عصب کشی باشد:

 1. ترک خوردگی قسمتی از ترمیم اگر بعد از عصب کشی، ترمیم دندان دچار ترک خوردگی شود، ممکن است بعد از مدتی باکتری‌ها بتوانند دوباره به فضای پالپ نفوذ کرده و سبب عفونت مجدد آن شوند. در چنین شرایطی شاهد تشکیل آبسه دندان خواهیم بود.
 2. عدم درمان ریشه مناسب گاهی اوقات دندانپزشک به دلیل اینکه از تبحر و مهارت خوبی برخوردار نیست، نمی‌تواند فضای کانال را به درستی شست و شو دهد و یا اینکه فضای کانال را به طول کامل مهر و موم نمی‌کند.
 3. تاخیر در گذاشتن ترمیم دندان خیلی از اوقات، علت کیست دندان بعد از درمان ریشه این است که بیمار برای ترمیم دندان خود سهل انگاری می‌کند؛ دندانپزشکان معمولا یک فاصله چند روزه بعد از درمان برای بیماران تعیین می‌کنند تا برای پر کردن دندان اقدام کنند.

آبسه دندان عصب کشی شده چگونه تشخیص داده می‌شود؟

دندانپزشک معمولا در ابتدا یک سری سوالات برای بررسی وضعیت شما می‌پرسد و سپس تک تک دندان‌ها را بررسی می‌کند؛ به این دلیل که خیلی از اوقات، دندانی که سبب تشکیل آبسه شده است مشخص نیست.
دندانپزشک با انجام یک سری تست‌ها مانند تست گرما و سرما برای بیمار، دندان مورد نظر را پیدا می‌کند. همچنین ممکن است با استفاده از تصاویر رادیوگرافی، تشخیص دهد این درمان با شکست مواجه شده است.

روش‌های پیشگیری از آبسه دندان پس از عصب کشی

چگونه می‌توان از آبسه دندان عصب کشی شده پیشگیری کرد؟

هر یک از روش‌های زیر، برای پیشگیری از این عارضه توصیه می‌شوند:

 1. رعایت بهداشت اگر شما بهداشت دهان خود را رعایت نکنید، نمی‌توانید انتظار عفونت مجدد را نداشته باشید.
 2. پرهیز از خوردن غذاهای سفت باید مراقب باشید که ترمیم روی دندان شما دچار آسیب نشود؛ چرا که هر گونه ترک روی آن می‌تواند راه نفوذ عفونت به داخل پالپ و شرایط تشکیل عفونت ریشه دندان عصب کشی شده را فراهم کند.
 3. ترمیم به موقع دندان بعد از اینکه دندان شما درمان ریشه شد، باید حتما در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای ترمیم آن اقدام کنید.

آیا باید دندان عصب کشی شده که دچار آبسه شده است را کشید؟

همیشه کشیدن آن توصیه نمی‌شود؛ خیلی از اوقات استحکام تاج به قدری است که می‌توان چنین دندانی را دوباره درمان ریشه و ترمیم کرد. در این گونه مواقع بهترین گزینه، درمان ریشه مجدد است.

روش‌های خانگی برای درمان آبسه دندان عصب کشی شده

کدام روش‌های خانگی برای درمان آبسه دندان عصب کشی شده مفید هستند؟

نه تنها برای درمان دندان عصب کشی شده عفونی، بلکه برای درمان هر نوع عفونت دهان و دندان دیگر، نمی‌توان از روشهای خانگی برای این مشکل استفاده کرد. صرفا ممکن است درد به صورت موقت تسکین پیدا کند.
علاوه بر این اگر در درمان چنین مشکلی سهل انگاری کنید، ممکن است با عوارض خیلی شدیدتری مواجه شوید. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که به جای استفاده از چنین روش‌هایی، به متخصص مربوطه مراجعه نمایید.
با این حال، شاید روش‌های زیر برای کاهش علائم آن موثر باشند:

 1. استفاده از کمپرس سرد
 2. استفاده از سیر
 3. آب نمک گرم
 4. استفاده از چای کیسه‌ای

عکس عفونت دندان عصب کشی شده

این عنوان به زودی به روز رسانی می‌شود.

سوالات متداول

 1. کشیدن دندان عصب کشی شده عفونی بهتر است یا درمان ریشه مجدد؟

  در صورتی که بتوان برای درمان آبسه ریشه دندان عصب کشی شده از درمان ریشه مجدد استفاده کرد، مطمئنا روش خیلی بهتری است. اما اگر دندانپزشک تشخیص دهد که نمی‌توان از این روش استفاده کرد، باید به سراغ کشیدن آن رفت.

 2. آیا آبسه ریشه دندان عصب کشی شده به خودی خود از بین می‌رود؟

  خیر، باید حتما برای درمان عفونت ریشه دندان عصب کشی شده اقدام کنید.

 3. آیا آبسه دندان عصب کشی شده، یک درمان اورژانسی است؟

  در کل باید بدانید که هر نوع آبسه‌ای در دهان شما یک درمان اورژانسی نیاز دارد. چرا که باید هرچه سریع‌تر جلوی انتشار آن را بگیرید. پس اگر علائم این عارضه را مشاهده کردید، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

 4. بهترین درمان خانگی کیست دندان عصب کشی شده چیست؟

  درمان کیست دندان عصب کشی شده باید تحت نظر دندانپزشک انجام شود. به هیچ عنوان برای درمان هر نوع عفونت دندانی اقدام به استفاده از روش‌های خانگی نکنید.

 5. چرا دندان عصب کشی شده آبسه می‌کند؟

  علت عفونت لثه بعد از عصب کشی و یا تشکیل کیست ریشه دندان عصب کشی شده در اغلب مواقع عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از انجام این درمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *