موم ارتودنسی؛ طرز استفاده از انواع موم ارتودنسی + مزایا، معایب و قیمت

موم ارتودنسی چیست؟
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

اگر شما برای اصلاح ناهنجاری های دهان و دندان خود، درمان ارتودنسی دندان در کلینیک دندانپزشکی را انتخاب کرده اید، حتما گاهی اوقات قسمت های داخلی گونه ها و لب هایتان دچار ساییدگی و یا زخم شده است. بهترین راه حلی که برای جلوگیری از این زخم ها وجود دارد، موم ارتودنسی است. در این مقاله قصد داریم شما را با تمام موارد مربوط یه موم ارتودنسی آشنا کنیم.

موم ارتودنسی چیست؟

موم ارتودنسی چیست؟

برای بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته اند، نوعی ماده نرم و همچنین قالب بندی شده به نام موم ارتودنسی وجود دارد. موم ارتودنسی به عنوان یک محافظ بین براکت و بافت های دهان قرار گرفته و مانع از ساییدگی و زخم شدن قسمت های داخلی دهان می شود. نصب براکت ها در بیشتر افراد زخم هایی را ایجاد می کند که موجب نارضایتی بیمار می گردد، اما موم ارتودنسی می تواند از این اتفاق جلوگیری نماید.

مزایای موم ارتودنسی

موم ارتودنسی با داشتن فرمولاسیون بی نظیر می تواند ناراحتی و درد ناشی از براکت ارتودنسی را در حین درمان کاهش دهد. موم ارتودنسی می تواند مانع از ساییدگی و زخم شدن قسمت های داخلی گونه و لب ها شود. همچنین برخی از افراد که دارای دندان های مصنوعی تکه ای می باشند، می توانند برای جلوگیری از ایجاد زخم توسط گیره های سیم، از موم ارتودنسی استفاده نمایند. بسته بندی این موم ها در قوطی های کوچکی بوده که بیماران به راحتی می توانند از آن استفاده نموده و حتی در خارج از خانه به همراه داشته باشند.

مواد تشکیل دهنده موم ارتودنسی

موم ارتودنسی دارای مواد متفاوتی می باشد، اما در اکثر موارد برای تهیه آن ها از مواد طبیعی استفاده می شود. برخی از آن ها از موم زنبور عسل، موم نخل، پارافین تهیه می شوند. موم ارتودنسی شفاف و بدون مزه بوده و به دلیل غیر سمی بودن، بلعیدن آن هیچ خطری برای بیمار ندارد.

کاربرد موم ارتودنسی

در حین درمان ارتودنسی دندان به خصوص در روز های اول که بیمار هنوز به وجود دستگاه ارتودنسی در دهان خود عادت نکرده است، ممکن است که گاهی اوقات براکت ها و یا سیم ارتودنسی ایجاد زخم و خراش های کوچکی در دهان کرده که سبب ایجاد درد و ناراحتی برای بیمار شود. برای جلوگیری از ایجاد زخم در دهان در اثر ابزار های ارتودنسی، متخصص ارتودنسی موم ارتودنسی را به بیماران خود توصیه می کند تا همیشه به همراه خود داشته باشند. موم ارتودنسی کاملا بی خطر و غیر سمی است و استفاده از آن در هر زمانی که بیمار حس ناراحتی از طرف دستگاه های ارتودنسی در دهان خود داشته باشد، امکان پذیر است.

نحوه استفاده از موم ارتودنسی

نحوه استفاده از موم ارتودنسی

به طور کلی اگر قبل از قرار دادن موم ارتودنسی در دهان، دندان های خود را مسواک بزنید، می تواند تاثیر خوبی بر کاهش میزان باکتری های دهان داشته باشد. باید این نکته را در نظر داشته باشید که موم ارتودنسی همیشگی نبوده و بعد از گذشت مدت زمانی، آن را روی براکت بردارید. شاید لازم باشد تا چندین بار در طی روز از آن استفاده کنید. همچنین سعی کنید تا بعد از خارج کردن موم ارتودنسی از دهان خود، دهانتان را بشویید. در ادامه نحوه استفاده از موم ارتودنسی را به طور کامل برای شما شرح می دهیم:

 1. دست های خود را بشویید.در ابتدا به مدت ۲۰ ثانیه دست های خود را با آب و صابون شسته و پس از آن کاملا خشک کنید. این کار مانع از ورود باکتری ها به دهان می شود.
 2. یک گلوله کوچک درست کنید.مقدار کمی از موم ارتودنسی را از جعبه خود برداشته و حدود ۵ ثانیه در بین انگشتان خود قرار دهید تا به شکل یک گلوله کوچک در بیاید. گرمای انگشتان دست به نرم شدن و شکل پذیری راحت تر موم کمک می کند. دقت کنید که اندازه گلوله باید به مقدار مورد نیاز یعنی آن قسمت از براکت که درد و ناراحتی ایجاد کرده است، باشد. اگر اندازه گلوله بیش از حد بزرگ باشد، احتمال افتادن آن از دهان وجود دارد.
 3. محل درد خود را بیابید.موم ارتودنسی باید هر بخشی از براکت و یا سیم ارتودنسی که سبب زخم و خراش در دهان شما شده است را بپوشاند. با عقب کشیدن گونه خود قسمت متورم و زخم شده دهان خود را بیابید.
 4. براکت ها را خشک نمایید.قبل از اینکه موم ارتودنسی را روی براکت قرار دهید، آن را با دستمالی تمیز خشک نمایید، زیرا این کار سبب می شود تا موم ارتودنسی به مدت بیشتری در جایگاه مورد نظر باقی بماند.
 5. موم ارتودنسی را روی براکت قرار دهید.به کمک انگشت اشاره و شست خود، موم ارتودنسی را روی براکت مورد نظر گذاشته و آن را به کمک انگشت و زبان خود تنطیم و سفت نمایید. توجه داشته باشید که موم ارتودنسی کاملا غیر سمی و بی خطر بوده، پس نگرانی از بابت آن نداشته باشید.

زمانبندی استفاده از موم ارتودنسی

در هر زمانی که براکت های ارتودنسی سبب درد و ناراحتی شما شدند، می توانید برای کاهش درد از موم ارتودنسی استفاده نمایید. معمولا استفاده از آن در روز های ابتدایی ضروری تر می باشد، زیرا دهان شما هنوز به وجود سیم و بریس عادت نکرده است. استفاده از موم، زمان لازم برای ترمیم و التیام زخم ها را ایجاد می کند.

نکات مهم برای استفاده از موم ارتودنسی

برای استفاده از موم ارتودنسی بهتر است توجهی به برخی از نکات داشته باشید که عبارتند از:

 • موم ارتودنسی را قبل از مسواک زدن از روی براکت ها جدا نمایید.
 • با وجود اینکه بلعیدن موم ارتودنسی هیچ گونه مشکل و خطری را برایتان ایجاد نمی کند، اما قبل از غذا خوردن آن را از دهان خود خارج کنید.
 • موم ارتودنسی به مرور زمان پوسته پوسته خواهد شد، پس بهتر است تا هر چند وقت یکبار آن را عوض نمایید.
 • پس از برداشتن موم ارتودنسی، دهان خود را با آب بشویید.

سوالات متداول

 1. اگر موم ارتودنسی را قورت دهیم، چه اتفاقی می افتد؟

  تمام افرادی که قصد استفاده از موم ارتودنسی را دارند، این سوال برایشان مطرح خواهد شد. مخصوصا اگر بیمار کودک باشد، حتما نگرانی در این باره برای والدین به وجود می آید. موم ارتودنسی ماده غیر سمی و کاملا بی خطر بوده و قورت دادن آن به هیچ عنوان خطری ندارد و عوارضی برای بیمار به وجود نمی آورد.

 2. آیا با وجود موم ارتودنسی می توان غذا خورد؟

  قبل از غذا خوردن و همچنین در حین غذا خوردن، هیچگاه از موم ارتودنسی استفاده نکنید، زیرا موم دارای خاصیت آب گریز است و در زمان غذا خوردن و مصرف نوشیدنی می تواند به راحتی از روی براکت جدا شود.

 3. آیا امکان استفاده از سایر وکس ها و موم های آرایشی به جای موم ارتودنسی وجود دارد؟

  به هیچ عنوان نباید از هرگونه موم دیگر به جای موم ارتودنسی استفاده کنید، زیرا موم ارتودنسی بی خطر است، اما بلعیدن سایر موم ها و وکس ها می تواند سبب مسومیت شما شود.

 4. پاک کردن موم ارتودنسی از روی براکت به چه صورت است؟

  برای پاک کردن موم ارتودنسی می توانید از خلال دندان، نخ دندان و پراکسی براش استفاده نمایید. باقی ماندن بیش از حد موم نیز می تواند موجب ناراحتی شود.

 5. آیا موم ارتودنسی گران قیمت است؟

  خیر. هزینه موم ارتودنسی بسیار ارزان بوده و بیماران به راحتی می توانند آن را تهیه نمایند.

 6. آیا می توان از یک موم دو بار استفاده کرد؟

  هزینه موم ارتودنسی به قدری ارزان است که هیچ نیازی به استفاده مجدد از یک موم نمی باشد.

 7. آیا برای تمام بیماران ارتودنسی از موم استفاده می شود؟

  تمام افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته اند، به موم ارتودنسی نیاز ندارند. معمولا افرادی که براکت ها سبب حساسیت دهان آن ها و همچنین سیم ارتودنسی موجب زخم شدن دهان آن ها می شود، از این موم استفاده می کنند. همچنین بیمارانی که از ارتودنسی متحرک و ارتودنسی دیمون استفاده می کنند، نیازی به موم ارتودنسی نخواهند داشت.

2 نظر در “موم ارتودنسی؛ طرز استفاده از انواع موم ارتودنسی + مزایا، معایب و قیمت

 1. سام طاهانژاد گفت:

  من دخترم قراره هفته آینده دندوناشو ارتودنسی کنه. لازمه قبلش کار خاصی انجام بدیم؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام مشاوره با متخصص ارتودنسی کافی است اما بهتر است با دندانپزشک نیز مشاوره ای داشته باشید تا شرایط پوسیدگی دندانهای شما نیز بررسی شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان