تاریخچه درخشان زنان پیشگام در دندانپزشکی | ۱۰ دندانپزشک برتر زن

تاریخچه درخشان زنان پیشگام در دندانپزشکی
فهرست محتوا (کلیک کنید)
به این مقاله امتیاز دهید

دندانپزشکی یکی از رشته‌های پیشرو در مراقبت‌های بهداشتی است که می‌تواند تعادل بین کار و زندگی را برای زنان ایجاد کند. در واقع، طبق گزارش ADA اکثر زنانی که وارد حرفه دندانپزشکی می‌شوند به دلیل سبک زندگی متعادل و راهنمایی‌ها و کمک زنان دندانپزشک نسل پیش از خود، این کار را انجام می‌دهند.
از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۴، درصد زنانی که وارد دانشکده دندانپزشکی می‌شوند بیش از دو برابر شده است.
تعدادی از دندانپزشکان زن که به عنوان دندانپزشکان پیشتاز شناخته شده‌اند برای ایجاد فرصت‌هایی که امروز وجود دارد کمک زیادی کرده‌اند.

 1. املین رابرتز جونز

  املین رابرتز جونز به عنوان اولین دندانپزشک زن شاغل شناخته شد. او این رشته را از همسر دندانپزشکش دکتر دانیل جونز آموخت. زمانی که همسرش درگذشت، املین به کار دندانپزشکی ادامه داد. او در سال ۱۹۱۴ به عضویت افتخاری انجمن ملی دندانپزشکی درآمد.

 2. لوسی هابز تیلور

  لوسی هابز تیلور اولین دندانپزشک زنی است که مدرک دندانپزشکی در ایالات متحده گرفت. او ابتدا معلم مدرسه بود و می‌خواست وارد حرفه پزشکی شود، اما به دلیل جنسیتش قادر به انجام این کار نبود. لوسی مخفیانه به تحصیل و فعالیت دندانپزشکی زیر نظر رئیس دانشکده جراحی دندان اوهایو پرداخت و مدرک خود را در سال ۱۸۶۶ دریافت کرد.
  او تا زمان بازنشستگی در سال ۱۸۸۶ به فعالیت خود ادامه داد و از حامیان پرشور حقوق زنان بود.

 3. آیدا گری

  آیدا گری به عنوان اولین دندانپزشک زن آفریقایی آمریکایی شناخته شد. او در سال ۱۸۹۰ از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه میشیگان فارغ‌التحصیل شد و به همراه همسرش در اوهایو و شیکاگو به فعالیت دندانپزشکی پرداخت. او افراد با هر پیشینه‌ای را درمان می‌کرد و افراد از گروه‌های مختلف را برای ورود به عرصه دندانپزشکی تشویق می‌کرد.

 4. کلارا دبلیو مک ناتون

  دکتر مک ناتون در سال ۱۸۸۵ از دانشگاه میشیگان فارغ‌التحصیل شد و به یکی از شناخته شده‌ترین دندانپزشکان زن فعال در جنبش حق رأی تبدیل شد. در سال ۱۸۸۹، او نایب رئیس انجمن دندانپزشکی ایالتی میشیگان شد که اعضای آن بیشتر از مردان تشکیل شده بود. به غیر از دندانپزشکی، او زمینه حقوق زنان از جمله حقوق برابر والدین، اصلاحات در زندان و آموزش برابر تلاش‌های زیادی کرد.

 5. مینی اونگلین جردن

  دکتر جردن اساس تخصص دندانپزشکی کودکان را پایه گذاری کرده است. حرفه او ابتدا در آموزش بود اما در نهایت به دندانپزشکی مشغول شد. دکتر جردن در سال ۱۸۹۸ از دانشگاه کالیفرنیا فارغ‌التحصیل شد.
  او کلینیکی را در یتیم خانه راه اندازی کرد و دوره‌ای به نام “مراقبت از دندان‌های کودکان” را توسعه داد. او یکی از بنیان‌گذاران انجمن دندانپزشکی کودکان آمریکاست.
  او یکی از اولین دندانپزشکان است که “پوسیدگی دندان مربوط به شیشه شیر نوزاد” و نیاز به آموزش و تحصیل برای درمان دندان‌های کودکان را تشخیص داد.

 6. آیرین نیومن

  متخصصان بهداشت در دندانپزشکی ضروری هستند و ایرن نیومن اولین زن با مدرک بهداشت دهان و دندان است.
  او زیر نظر پسر عموی دندانپزشکش، دکتر آلفرد فونز، برای انجام پروفیلاکسی دندان آموزش دید. او در سال ۱۹۱۷ در کانکتیکات به عنوان یک متخصص بهداشت دهان و دندان فارغ‌التحصیل شد که در نهایت منجر به توسعه برنامه‌های بهداشتی در ایالت‌های دیگر شد.

 7. الیزابت موری

  الیزابت موری در قرن نوزدهم به همراه همسرش به عنوان دستیار و دندانپزشک به فعالیت پرداختند.
  او برای اولین بار موفق به ساخت تاج دندان مصنوعی برای قرار دادن روی دندان‌های آسیب دیده شد.

  او در آن زمان پزشکی مترقی محسوب می‌شد و گام‌هایی مهم در جهت تولید مواد دندانپزشکی نوآورانه برداشت.

 8. جین سی سینکفورد

  دکتر سینکفورد در سال ۱۹۵۸ از کالج دندانپزشکی دانشگاه هاوارد فارغ‌التحصیل شد و در نهایت موفق به اخذ مدرک دکترا شد و به این ترتیب به اولین متخصص آفریقایی آمریکایی پروتزهای دندان با مدرک دکترا مبدل شد. او اولین زن در کشور بود که ریاست یک بخش تخصصی را بر عهده گرفت و در سازمان‌های معتبر مختلف عضویت داشت.
  زمانی که دکتر سینکفورد در سال ۱۹۷۵ به عنوان رئیس دانشگاه هاوارد منصوب شد، به عنوان اولین زن در مقام ریاست در آن زمان شناخته شد.

 9. جرالدین مورو

  دکتر جرالدین مورو اولین رئیس زن انجمن دندانپزشکی آمریکا بود که از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۲ خدمت کرد. علاوه بر ریاست، او همچنین اولین معتمد زن برای ADA در سال ۱۹۸۴ بود.
  او در طول زندگی حرفه‌ای خود چندین عنوان در دندانپزشکی سازمان یافته داشت و همچنین در مطب خصوصی فعالیت داشت و به برنامه‌های بهداشتی در دانشگاه آلاسکا کمک می‌کرد و برنامه‌های جدیدی را در فناوری پزشکی توسعه داد.
  همچنین در برنامه‌های بهداشت خصوصی و کمک به بهداشت در دانشگاه آلاسکا، برنامه‌های جدید در فناوری پزشکی را توسعه می‌دهد.

 10. افی حبشا

  دکتر حبشا یک دندانپزشک در مطب خصوصی است، اما بیشتر به دلیل تأسیس «زنان در دندانپزشکی: کار زندگی تعادل سازمان» شناخته شده است.
  او با سخنرانی در سطح ملی و بین‌المللی در مورد موضوعات پروتز از زنان در دندانپزشکی حمایت می‌کند، اما سازمان او بر اهمیت زندگی متعادل به عنوان یک دندانپزشک زن تأکید می‌کند.

  هر یک از این زنان در از میان برداشتن موانع، رفع باورهای غلط و پیشرفت دندانپزشکی سهیم بوده‌اند.
  امروزه زنان در حرفه دندانپزشکی از میراث زنان همکار خود در گذشته بهره می‌برند و به شیوه خود در تداوم این حرفه شایسته سهیم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *