از بین بردن اثرات و لکه های سیگار روی دندان؛ ۶ روش رفع لکه نیکوتین از روی دندان

از بین بردن اثرات و لکه های سیگار روی دندان
فهرست محتوا (کلیک کنید)
۵/۵ - (۱ رای)

افراد سیگاری که قصد ترک آن را دارند، ممکن است با یک سری عوارض دهانی و دندانی آن مواجه شوند. اگر شما هم جزو همین افراد هستید، ممکن است با خود بپرسید آیا می‌توان اثرات سیگار بر روی دندان را از بین برد؟
چه روش‌هایی برای از بین بردن اثرات سیگار روی دندان وجود دارند؟ آیا روش‎های خانگی هم برای این امر وجود دارن
ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا یک سری اطلاعات درمورد اثر سیگار روی دندان و رو‌ش‌های درمان آن را بیان کنیم تا شما عزیزان بتوانید به این اطلاعات دست پیدا کنید.

اثرات سیگار روی دندان و لثه

سیگار کشیدن چه تاثیری بر روی دندان‌ها دارد؟

سیگار علاوه بر تاثیری که روی سایر ارگان‌های بدن می‌گذارد، اثرات زیادی هم روی دندان و لثه بیمار به جای می‌گذارد. این تاثیرات می‌توانند به اشکال زیر باشند:

 1. پوسیدگی دندان

  سیگار جزو محصولاتی است که می‌تواند سبب تجمع بیشتر باکتری‌ها روی دندان شود. همین موضوع خود علتی برای افزایش احتمال پوسیدگی دندان است.

 2. لکه دار شدن دندان

  به دلیل وجود نیکوتین و قطران در ترکیبات سیگار، لکه‌هایی ممکن است روی دندان‌های شما نمایان شوند. این دو ترکیب در واقع می‌توانند از طریق منافذ مینای دندان، خود را به لایه‌های دیگر برسانند و سبب تغییر رنگ و لکه دار شدن آن شوند. ناگفته نماند که نیکوتین سبب ایجاد لکه‌های زرد، اما قطران سبب ایجاد لکه‌‎های قهوه‌ای رنگ روی دندان می‌شود.

 3. از دست دادن دندان

  سیگار می‌تواند با توجه به بیماری‌های لثه و تجمع جرم و پلاکی که سبب می‌شود، باعث افتادن زود هنگام دندان‌های فرد سیگاری نیز شود. تجمع باکتری‌های بیشتر روی دندان، سبب پوسیدگی بیشتر دندان و در نتیجه افتادن آنها خواهد شد.

 4. بوی بد دهان

  ترکیبات موجود در سیگار معمولا در دهان فرد سیگاری باقی می‌مانند. همین باقی ماندن و ترکیب شدن این ترکیبات با بزاق می‌تواند سبب چنین بوی بدی در دهان این افراد شود.

 5. سرطان دهان

  یکی دیگر از اثراتی که ترکیبات موجود در سیگار می‌توانند روی بدن بگذارند، ایجاد تغییرات ژنتیکی در سلول‌های بدن فرد است. به خصوص سلول‌های دهان که تماس مستقیم با دود سیگار دارند، دچار یک سری تغییراتی می‌شوند که همین تغییرات، مقدمه بدخیمی و سرطان دهان خواهند بود.

 6. بیماری‌های لثه‌ای

  با تجمع بیشتر پلاک در دهان افراد سیگاری روی لثه، روند و سیر بیماری‌های لثه‌ای معمولا در این افراد به سوی بدتر شدن طی می‌شود. علاوه بر این، ممکن است فرد به بیماری‎‎هایی مثل ژینژیویت و پریودنتیت مبتلا شود.

روش‌های دندانپزشکی رفع اثرات سیگار روی دندان

چگونه می‌توان اثرات سیگار روی دندان را درمان کرد؟

دقت داشته باشید که روش‌های دندانپزشکی برای درمان اثرات سیگار روی دندان، بستگی به نوع اثر آن دارد. معمولا دندانپزشکان با معاینه بیمار و بررسی نوع اثر، یکی از روش‌های درمانی زیر را انتخاب می‌کنند:

 1. بلیچینگ

  بلیچینگ یکی از روش‌هایی است که برای سفید کردن دندان‌ها کاربرد دارد. این روش را می‌توان برای از بین بردن لکه‌های ناشی از سیگار نیز به کار برد. از بین بردن اثرات سیگار روی دندان با بلیچینگ توسط دندانپزشک انجام می‌شود.

 2. ترمیم پوسیدگی دندان

  اگر در اثر مصرف سیگار، دندان‌های شما دچار پوسیدگی شده باشند، می‌توانید برای ترمیم این نوع پوسیدگی اقدام کرده و این مشکل را برطرف سازید.

 3. کامپوزیت دندان

  برای اینکه بتوانید از شر لکه‌های زرد و قهوه‌ای ناشی از استعمال سیگار خلاص شوید، می‌توانید به استفاده از کامپوزیت دندانی روی آورید. این نوع ترمیم روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد و سبب به ارمغان آوردن رنگ طبیعی یا سفیدتر برای دندان‌های شما می‌شوند.

 4. لمینت سرامیکی

  لمینت‌های سرامیکی نیز جزو روش‌های سفید کردن دندان‌ هستند و می‌توانند به از بین بردن اثرات سیگار روی دندان کمک کنند. این نوع ترمیم نیز روی خود دندان قرار می‌گیرند.

 5. جرم گیری

  در صورتی که در اثر مصرف سیگار جرم و پلاک زیادی روی دندان‌های شما تجمع پیدا کرده باشد، می‌توانید با استفاده از این روش، این موارد را از بین ببرید.

 6. ایمپلنت

  در صورتی که فرد در اثر مصرف سیگار دندان خود را از دست داده باشد، می‌تواند برای جایگزینی این دندان، از ایمپلنت استفاده کند.

روش‌های دندانپزشکی از بین بردن اثرات سیگار روی لثه

چگونه می‌توان اثرات سیگار روی لثه را درمان کرد؟

روش‌های دندانپزشکی جهت رفع اثرات سیگار روی لثه به شرح زیر هستند:

 1. جرمگیری زیر لثه‌ای

  جرمگیری می‌تواند روش موثری برای پیشگیری از بیماری‌های لثه و یا حتی درمان آن‌ها باشد. گاهی اوقات تاثیر سیگار به گونه‌ای است که جرم‌های زیادی زیر لثه تجمع پیدا می‌کنند. در چنین شرایطی، شاید اصلا فرد به وجود این جرم‌ها پی نبرد و در دراز مدت، عوارض آن روی دندان و لثه نمایان شود. جرم‌گیری زیر لثه‌ای می‌تواند چنین جرم‌هایی را جدا کرده و از بروز این عوارض جلوگیری نماید.

 2. جراحی در صورت نیاز

  اگر بافت لثه و دهان فرد دچار بدخیمی شده باشند، می‌توان با تشخیص دندانپزشک، برای حذف تومور ایجاد شده از جراحی استفاده کرد. البته در چنین شرایطی معمولا شما را به یک متخصص و جراح دهان و فک و صورت ارجاع می‌دهد.

روش‌های خانگی از بین بردن اثرات سیگار بر روی دندان

از بین بردن اثرات سیگار روی دندان با استفاده از روش‌های خانگی

گاهی اوقات ممکن است فرد برای رفع اثرات سیگار روی دندان، از یک سری روش‌های خانگی استفاده کند. دقت داشته باشید که این روش‌ها تاثیر زیادی در حل مشکلات ناشی از سیگار نخواهند داشت.

ممکن است بعضی از این روش‌ها اگر به درستی استفاده شوند، تاثیر اندکی برای کاهش اثرات سیگار داشته باشند؛ اما این تاثیر به قدری نیست که بتواند آن را حس کرد. حتی گاهی اوقات این روش‌ها ممکن است تاثیر منفی روی دندان‌ها داشته باشند و سبب آسیب رساندن به بافت دندان شوند.

هر یک از روش‌های زیر می‌توانند در خانه برای این منظور استفاده شوند:

 1. جوش شیرین و پراکسید گاهی ممکن است استفاده از جوش شیرین و پراکسید برای سفید کردن دندان و از بین لکه‌های ناشی از سیگار دیده شود. اما دقت داشته باشید که استفاده از این مواد ممکن است اثرات منفی روی دندان‌های شما نیز داشته باشد.
 2. سرکه سرکه نیز گاهی اوقات به عنوان یک روش خانگی برای سفید کردن دندان به کار گرفته می‌شود. اما باز هم تاکید می‌کنیم که هیچ گونه اثبات علمی درباره تاثیر این روش‌ها برای از بین بردن اثرات سیگار وجود ندارد.

سوالات متداول

 1. آیا اصلا از بین بردن اثرات سیگار روی دندان امکان‌پذیر است؟

  معمولا روش‌هایی که دندانپزشک شما برای رفع این اثرات به کار می‌برد، تاثیر خوبی روی وضعیت دندان می‌گذارند. البته باید توجه کنید که از بین بردن این اثرات، باید با رعایت بهداشت دهان توسط شما ادامه‌دار باشد.

 2. چه مدت پس از ترک سیگار وضعیت دندان‌ها بهبود می‌یابند؟

  این بستگی به شرایط دندان و لثه شما دارد. اگر صرفا مشکل در تغییر رنگ دندان باشد، ممکن است با نصب کامپوزیت یا لمینت در یک جلسه نیز درمان شود. اما اگر بیماری مربوط به لثه باشد، ممکن است تا یک سال هم به طول انجامد.

 3. آیا دندان های فرد سیگاری دوباره سفید می‌شوند؟

  بله، دندانپزشک می‌تواند بسته به درجه تغییر رنگی که در دندان‌های شما به وجود آمده، از یکی از روش‌های سفید کردن دندان برای رفع این مشکل استفاده کند.

 4. آیا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در کاهش اثرات سیگار بر دندان تاثیر دارد؟

  استفاده از مسواک و نخ دندان می‌توانند برای رفع تاثیر سیگار روی دندان گزینه نسبتا خوبی باشند. البته باید توجه داشته باشید که حتما برای رفع این اثرات، به دندانپزشک نیز مراجعه کنید.

 5. آیا دهانشویه به از بین بردن اثرات سیگار بر دندان کمک می‌کند؟

  دهانشویه می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های دهان کمک کند. به همین دلیل برخی از افراد برای از بین بردن اثرات سیگار بر روی دندان، از این محصولات استفاده می‎کنند. اما نکته قابل توجه این است که استفاده از دهانشویه باید تحت نظر دندانپزشک باشد؛ چرا که این محصولات در دراز مدت ممکن است سبب تغییر رنگ در دندان شما شوند.

2 نظر در “از بین بردن اثرات و لکه های سیگار روی دندان؛ ۶ روش رفع لکه نیکوتین از روی دندان

 1. مجتبی خیرخواهان گفت:

  سلام.. چگونه وبه چه خمیر دندان و چه پودر مطلوبی رابرای ازبین بردن، زردی روی دندان های جلو ، فک بالاوپایین ، که بر اثرکشیدن چندین ساله است را پیشنهاد می دهید، سیگار نمی کشم، از چند خمیر دندان معروف خارجی و پودرسفید کننده استفاده کرده ام و از روش های سنتی ،سرکه با جوش شیرین، پودر زغال فعال شده، ترکیب زردچوبه با جوش شیرین ، وهمچنین از محصول پودر سفید کنندهدندان شوروب ، محصولی ازمجتمع تعاونی صنایعداروسازی مهدارو،_ طوبی، نیز مقطعی استفاده کرده ام ولی هیچ تغییری بر روی زردی روی دندان ها رخ نداده. با تشکر از همکارری شما.

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام برای سفید و روشن تر کردن دندانهای خود باید در ابتدا جرمگیری کنید بعد بررسی کنیم که کدام یک از روشها برای شما مناسب تر است . بهتر است به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تصادفی
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان