سفید کردن دندان در بارداری: آیا بلیچینگ حین بارداری خطر دارد؟

سفید کردن دندان در بارداری
فهرست محتوا (کلیک کنید)
۵/۵ - (۱ رای)

آیا می‌توانم در دوران بارداری یا شیردهی از بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌هایم استفاده کنم؟
این سؤالی است که برای مادران باردار و یا شیرده به وجود می‌آید. اغلب این نگرانی را دارند که سفید کردن دندان‌ها در بارداری بی‌خطر است یا خیر. همه خواهان لبخندی سفیدتر و درخشان‌تر هستند، اما انجام روش‌های سفید کردن دندان ممکن است ایده خوبی برای یک مادر باردار نباشد.
اگرچه ممکن است خطرات مرتبط با بلیچینگ برای جنین در حال رشد بسیار کم باشد، اما آیا انجام یک روش زیبایی دندان ارزش آن را دارد که مادر ریسک آن را بپذیرد؟
گاهی تصورات اشتباهی درباره بی‌خطر بودن سفید کردن دندان‌ها در دوران بارداری وجود دارد. به همین دلیل در این مقاله از دکتر فاطمه لبافی در مورد آنچه شما باید در این زمینه بدانید، صحبت خواهیم کرد.

پادکست بلیچینگ در بارداری

آیا می‌توانم در دوران بارداری دندان‌هایم را سفید کنم؟

آیا سفید کردن دندان در بارداری ممکن است؟

در حالی که به نظر می‌رسد هیچ عارضه جانبی برای بلیچینگ در بارداری وجود ندارد؛ اما دندانپزشکان به زنان باردار توصیه می‌کنند تا زمان به دنیا آوردن نوزاد خود، از انجام اقدامات دندانپزشکی غیرضروری خودداری کنند.
لازم به ذکر است که بارداری می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در دهان شود که ممکن است روند سفید کردن دندان‌ها را پیچیده کنند.

چرا نباید در بارداری بلیچینگ کرد؟

در ادامه برخی از مواردی که باعث می‌شوند نتوان در این دوران حساس دندان‌ها را بلیچینگ کرد را بیان کرده‌ایم:

 1. تورم و خونریزی لثه لثه‌های متورم یا خونریزی به دلیل تغییرات هورمونی که در دوران بارداری شایع است، اتفاق می‌افتد. این موضوع سبب بروز حساسیت بسیار شدید دندانی و لثه خواهد شد. به همین دلیل بهتر است برای پیشگیری از بدتر شدن آن از انجام چنین اقداماتی در این دوران خودداری کرد.
 2. تهوع‌های صبحگاهی فرسایش دندان و دمینرالیزاسیون ناشی از اسید معده از حالت تهوع صبحگاهی در زنان باردار دیده می‌شود. این حالت سبب می‌شود درمان بلیچینگ نتیجه مؤثر و ماندگاری معمول را برای یک خانم باردار به دنبال نداشته باشد. وجود حالت تهوع علاوه بر ایجاد اختلال در روند درمان، می‌تواند در این مدت دندان‌ها را ضعیف کند. اسید معده با تاثیر روی مینای دندان و از بین بردن بخشی از آن به مرور زمان، می‌تواند عوارض ناشی از سفید کردن دندان را بسیار افزایش دهد.
 3. خطر پوسیدگی دندان‌ها در این دوران خطر بیشتر پوسیدگی به دلیل هوس مکرر برای غذاهای شیرین و نشاسته‌ای در زنان باردار وجود دارد. به طور کلی در صورت وجود پوسیدگی دندان و بیماری لثه دندانپزشک اقدام به انجام این روش نمی‌کند و در ابتدا به درمان این مشکلات می‌پردازد.
 4. احتمال لق شدن دندان‌ها در این دوران لق شدن دندان‌ها به دلیل سطوح بالای استروژن و پروژسترون در بدن از دیگر دلایلی است که باعث می‌شود انجام بلیچینگ در این دوران توصیه نشود.
 5. تاثیر مواد بلیچینگ روی جنین با توجه به اینکه هر یک از ترکیباتی که مادر باردار استفاده می‌کند، می‌تواند روی جنین تاثیری بگذارد، نباید از این مواد در بارداری استفاده کرد. علی رغم اینکه هنوز مطالعاتی تاثیر منفی این مواد را روی جنین اثبات نکرده‌اند، اما تا اثبات بی‌خطر بودن آن بهتر است از چنین ریسکی پرهیز کرد.
 6. مشکلات نشستن مادر حین پروسه بلیچینگ توجه داشته باشید که اگر مادر بخواهد از روش آفیس بلیچینگ استفاده کند، این موضوع می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. چرا که مادر باردار به دلیل حجیم شدن شکم و رحم، نمی‌تواند روی یونیت دندانپزشک به راحتی دراز بکشد. به همین دلیل هم توصیه شده است تا مادر بعد از به دنیا آمدن نوزاد از این روش استفاده نکند.

آیا بلیچینگ کردن دندان‌ها در طول دوران بارداری خطر دارد؟

آیا بلیچینگ دندان در بارداری خطرساز است؟

در دوران بارداری، تقریباً هر چیزی که توسط مادر مصرف یا جذب می‌شود به جنین در حال رشد منتقل می‌شود. البته قرار گرفتن در معرض مواد بلیچینگ ممکن است به جنین آسیب نرساند؛ با توجه به تحقیقات انجام شده تاکنون اطلاعاتی مبنی بر آسیب رسیدن به جنین بر اثر استفاده از این‌گونه مواد وجود ندارد.
لازم به ذکر است که احتمال بلعیده شدن مواد بلیچینگ در حین انجام این روش وجود ندارد و به کمک دستگاه‌های دندانپزشکی در حین درمان از دهان خارج می‌شود؛ با این وجود این روش یک روش زیبایی به شمار می‌آید و به طور کلی بهتر است که انجام آن را به پس از زایمان موکول کنید.

عوارض بلیچینگ دندان در بارداری

بلیچینگ دندان در بارداری چه عوارضی دارد؟

از عوارض این اقدام زیبایی در دندانپزشکی برای این دسته از افراد می‌توان به حساسیت شدیدتر دندان و لثه در خانم‌های باردار به نسبت افراد دیگر اشاره داشت.
این حساسیت شدیدتر به دو دلیل رخ می‌دهد. یکی اینکه تورم و التهاب لثه به خودی خود در خانم‌های باردار وجود دارد؛ استفاده از پراکسید هیدروژن این موضوع را شدت می‌دهد و همچنین ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک در آنها شود.
دوم اینکه لق شدن دندان‌ها در بارداری ممکن است اجازه قرار گرفتن درست و مناسب محافظ لثه و همچنین مواد سفید کننده روی لثه و دندان را ندهد.

راهکارهای دیگر برای سفید کردن دندان در بارداری

توصیه می‌شود از انجام خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود در دوران بارداری خودداری کنید. با این وجود می‌توانید در این دوران از روش‌های دیگر برای سفید کردن و در واقع پیشگیری از زرد شدن دندان‌های خود استفاده کنید. در ادامه گزینه‌های جایگزین برای بلیچینگ دندان در مطب و همچنین در منزل را معرفی کرده‌ایم:

 1. جرم گیری دندان

  جرم گیری دندان در بارداری

  یکی از موارد مؤثر در این دوران، جرم گیری دندان است که با برداشتن جرم‌ها و پلاک‌های دندانی به بهبود سلامت دهان و دندان مادر باردار کمک می‌کند.
  این درمان به نوبه خود نمی‌تواند روش مجزایی برای سفید کردن دندان باشد؛ اما با برداشتن جرم‌هایی که سبب زردتر دیده شدن دندان‌ها می‌شوند، می‌تواند تا حدودی به سفید شدن دندان‌ها کمک کند.

 2. استفاده از خمیر دندان سفید کننده دندان

  استفاده از خمیر دندان سفید کننده در بارداری

  خمیر دندان‌های سفید کننده دندان حاوی مواد ساینده هستند که به برداشتن جرم و ذرات غذایی از روی سطح دندان‌ها کمک می‌کنند. اما توجه داشته باشید که استفاده همیشگی از این نوع خمیر دندان‌ها به مرور زمان می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند.
  به همین دلیل بهتر است ابتدا با دندانپزشک خود درباره مارک خمیر دندان مناسب دندان‌های خود و همچنین تعداد دفعات استفاده از آن مشورت کنید.

 3. استفاده از دهانشویه مناسب

  استفاده از دهانشویه از در دوران بارداری برای سفید کردن دندان

  استفاده از دهانشویه به پیشگیری از تجمع باکتری‌ها و تشکیل جرم و پلاک که دندان‌ها را زرد می‌کند، کمک می‌کند.
  برای انتخاب دهانشویه مناسب و تعداد دفعات استفاده از آن با دندانپزشک خود مشورت کنید. توجه داشته باشید که استفاده طولانی مدت از برخی از دهانشویه‌ها نیز سبب تغییر رنگ دندان و بد رنگ شدن آنها می‌شود.

چگونه از زرد شدن دندان‌هایم در بارداری جلوگیری کنم؟

برای درخشان‌تر شدن دندان‌های خود در بارداری نکات زیر را جدی بگیرید:

 1. اولین و مهم‌ترین نکته در این باره این است که بهداشت دهان و دندانتان را به صورت اصولی رعایت نمایید.
 2. یک رژیم غذایی متناسب و متعادل را دنبال کنید.
 3. مصرف نوشیدنی‌های رنگی از جمله چای و قهوه را کاهش دهید. این مواد نقش بسزایی در کدر شدن دندان‌ها دارند.
 4. خوب است که چکاپ‌های منظمی از شرایط دهان و دندان خود در مطب دندانپزشکی داشته باشید.

سؤالات متداول

 1. آیا سفید کردن دندان‌ها در دوران شیردهی بی خطر است؟

  به طور کلی توصیه می‌شود که انجام درمان‌ها و ترمیم‌های دندانی به دوران پس از بارداری موکول شود تا سلامتی جنین به خطر نیفتد. بنابراین مادران می‌توانند در دوران شیردهی ترمیم‌های دندانی از جمله بلیچینگ را انجام دهند. مواد شیمیایی که برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود بر شیر مادر تأثیر نمی‌گذارد.
  اگر علاقه‌مند به سفید کردن دندان‌هایتان پس از بارداری و در دوران شیردهی هستید، پس از مشورت با دندانپزشک می‌توانید این کار را انجام دهید.

 2. آیا استفاده از محصولات خانگی برای سفید کردن دندان‌ها در دوران بارداری مؤثر است؟

  مشاهده شده است که برخی از وب ‌سایت‌ها استفاده از محصولات خانگی مانند روغن نارگیل، سرکه یا زغال چوب را برای سفید کردن دندان‌ها در منزل و در دوران بارداری را توصیه می‌کنند. نه تنها هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند این روش‌ها مؤثر واقع می‌شوند، بلکه برخی از آنها می‌توانند عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کنند. به عنوان مثال، روغن نارگیل می‌تواند باعث ناراحتی معده یا اسهال شود.

 3. در دوران بارداری با استفاده از چه روش‌هایی می‌توانم دندان‌هایم را سفید کنم؟

  توصیه بر این است که درمان‌های زیبایی را بعد از دوره بارداری انجام دهید. به همین دلیل هم بهتر است در این دوران روش‌های پیشگیری از زرد شدن دندان را دنبال کنید.

 4. عوارض استفاده از مواد بلیچینگ در دوران بارداری چیست؟

  متخصصان در مورد خطرات بلیچینگ در دوران بارداری اطلاعات زیادی ندارند و در کل توصیه می‌کنند که خدمات زیبایی دندان‌ها را در دوران بارداری انجام ندهید. به طور کلی، شایع‌ترین عارضه جانبی درمان‌های سفید کننده دندان، حساسیت دندان است.

 5. آیا مادر باردار می‌تواند از محصولات سفید کننده بدون نسخه استفاده کند؟

  محصولات سفید کننده بدون نسخه حاوی بسیاری از مواد شیمیایی مشابه محصولات حرفه‌ای هستند؛ این محصولات با غلظت‌های پایین‌تری عرضه می‌شوند.
  در حالی که این محصولات حاوی مقدار کمتری پراکسید هیدروژن هستند، اما همچنان استفاده از آنها برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

 6. آیا زنان باردار می‌توانند از خمیردندان‌های سفید کننده استفاده کنند؟

  خمیر دندان‌های سفید کننده می‌توانند جایگزین موقتی برای بلیچینگ دندان در دوران بارداری باشند. با این حال باید با دندانپزشک در این باره مشورت کرد. چرا که برخی از این محصولات حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که لثه را ملتهب می‌کنند. مقالات زیادی توصیه کرده‌اند از این محصولات نیز تا بعد از دوران بارداری استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *