نایت گارد (محافظ شب) | هزینه، مزایا، کاربردها و انواع | سوالات متداول

نایت گارد (محافظ شب)
فهرست محتوا (کلیک کنید)
۵/۵ - (۱ رای)

موارد متعددی از جمله سایش دندان‌ها به هم، استرس و … می‌توانند موجب درد شوند. آیا شما هم فکر می‌کنید استفاده از نایت گارد دندان می‌تواند به شما کمک کند؟
چگونه باید برای خرید نایت گارد اقدام کنید؟
آیا استفاده از نایت گارد داروخانه عوارضی دارد؟
در این مقاله مختصر و مفید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص محافظ دندان به دست آورید.

نایت گارد (محافظ دندان) چیست؟

نایت گارد (محافظ دندان) چیست؟

نایت گارد یا محافظ دندان (night guard teeth)، یک نوع محافظ پلاستیکی است. افراد از این محصول به منظور جلوگیری از آسیب به دندان‌ها در زمان سایش و یا دیگر مشکلات استفاده می‌کنند. بعدی دیگر.

چه کسانی به نایت گارد نیاز دارند؟

افرادی که به نایت گارد احتیاج دارند

استفاده از نایت گارد به افراد زیر توصیه می‌شود:

 1. افراد دارای دندان قروچه

  افرادی که دارای دندان قروچه هستند، معمولا فشار زیادی به دندان‌های خود وارد می‌کنند؛ این فشار زیاد می‌تواند مشکلات زیادی برای فرد به وجود آورد. به همین دلیل هم پیشنهاد می‌شود از نایت گارد استفاده کنند.

 2. افراد دارای استرس زیاد

  کسانی که در مواقع استرس و فشار عصبی عادت به فشردن دندان‌های خود دارند.

 3. ورزشکاران رزمی

  افرادی که در ورزش‌های رزمی و یا ورزش‌هایی شرکت می‌کنند که احتمال ضربه به صورت وجود دارد.

 4. افراد دارای سیم‌های ارتودنسی

  افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارند، به خصوص کسانی که دندان قروچه داشته و یا در ورزش‌های رزمی فعالیت می‌کنند.

هزینه نایت گارد و محافظ دهانی

نایت گارد در انواع متفاوتی به صورت تک سایز و سفارشی وجود دارد که هر کدام از آنها هزینه‌های خود را دارند. طبیعتا نوع سفارشی که با راحتی بیشتری همراه است، قیمت بالاتری نسبت به نوع تک سایز دارد. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در رابطه با قیمت نایت گارد سفارشی به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

قیمت نایت گارد در داروخانه‌ها معمولا از ۱۵۰ هزار تومان شروع می‌شود.

مزایای استفاده از نایت گارد

مزایای استفاده از نایت گارد

دندان قروچه و سایش دندان‌ها می‌توانند اثرات مخربی برای فرد در پی داشته باشند. در این صورت استفاده از نایت گارد دندان توصیه می‌شود. نایت گارد دارای مزایایی بوده که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 1. جلوگیری از ساییدگی و ترک خوردگی نایت گارد دندان‌های شما را در برابر فشارهای مختلف محافظت می‌کند. به همین دلیل هم نایت گارد می‌تواند از ساییده شدن و ترک خوردن دندان‌ها جلوگیری کند.
 2. بهبود تنفس در حالت خوابیده نایت گارد می‌تواند سبب بهبود تنفس در خواب شده و مانع خروپف در خواب گردد.
 3. متوقف کردن درد ناشی از دندان قروچه افرادی که عادت به دندان قروچه در هنگام خواب دارند، ممکن است هنگام صبح و زمانی که از خواب بیدار می‌شوند، احساس درد و ناراحتی در ناحیه فک، گوش و یا سر خود داشته باشند که در این صورت نایت گارد فشار ناشی از دندان قروچه را به خود جذب کرده و با کاهش انقباضات و گرفتگی فک، می‌تواند مانع از ایجاد درد و ناراحتی فک و صورت شود.
  به همین جهت اگر این افراد در هنگام خواب و یا حتی در زمان استرس از نایت گارد استفاده کنند، دیگر دردی به علت دندان قروچه احساس نخواهند کرد.
 4. به ارمغان آوردن خواب راحت برای بیمار اهمیت خواب شبانه برای آرامش جسم و روان به قدری ضروری بوده که در صورت از بین رفتن آرامش خواب شبانه، احتمال افزایش فشار خون، بیماری‌های قلبی، دیابت و سکته مغزی وجود خواهد داشت. درد ناشی از دندان قروچه و یا صدای آن می‌تواند سبب به هم خوردن آرامش خواب شود.
  در این شرایط، استفاده از نایت گارد می‌تواند این آرامش را به فرد بازگرداند.
 5. حفاظت از مینای دندان و لثه محافظ شب می‌تواند مانع ساییده شدن مینای دندان و آسیب به لثه‌ها شود. مینای دندان لایه محافظ دندان است که از دندان‌ها در برابر حساسیت‌هایی در هنگام خوردن نوشیدنی‌های سرد و یا گرم ایجاد می‌شود، محافظت می‌کند. همچنین خط لثه برای جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی و درد ناشی از آن، ریشه دندان‌ها را می‌پوشاند.
  دندان قروچه می‌تواند اثرات مخرب و پنهانی بر این دو داشته باشد و به همین جهت اگر مینای دندان و خط لثه دچار آسیب شوند، احتمال ایجاد مشکلات جدی را برای دهان و دندان در پی خواهد داشت.
 6. کاهش احتمال از بین رفتن تراز دندان‌هادر صورتی که دندان قروچه سبب آسیب به مینای دندان و خط لثه شود، یکی از آسیب‌هایی که ایجاد می‌کند، جا‌به‌جا شدن دندان‌ها است. تراز نبودن دندان‌ها می‌تواند باعث ضعف بهداشت دهان و دندان شده و همچنین احساس درد و ناراحتی برای فرد به دنبال داشته باشد.

انواع محافظ دهان

محافظ دهان در سه نوع موجود است که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 1. محافظ دهانی آماده

  محافظ دهانی آماده

  این نوع محافظ‌های دهانی، از قبل ساخته شده و در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های ورزشی با قیمت بسیار کمتر از انواع دیگر قابل خرید هستند. اما این نکته حائز اهمیت است که استفاده از آنها راحتی نوع سفارشی را نداشته و ممکن است صحبت کردن و تنفس را دچار مشکل کنند.
  به همین جهت استفاده از محافظ دهانی آماده توسط دندانپزشکان مورد تایید نیست.

 2. محافظ دهانی بویل اند بایت

  محافظ دهانی بویل اند بایت

  این نوع محافظ‌های دهانی ساخته شده از مواد ترمو پلاستیک بوده و در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های ورزشی موجود می‌باشند. محافظ‌های دهانی بویل اند بایت ممکن است از نایت گاردهای آماده بهتر باشند که برای استفاده باید در آب گرم قرار بگیرند. پس از آن با فشار زبان و انگشت بر روی دندان‌ها شکل می‌گیرند.

 3. محافظ دهانی سفارشی

  محافظ دهانی سفارشی

  برای استفاده از این نوع نایت گارد، ابتدا دندانپزشک از دندان‌های بیمار قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت به لابراتوار می‌فرستد. به جهت وقت بیشتر و شرایط خاص برای ساخت این نوع محافظ دهانی، هزینه آن نسبت به انواع دیگر بیشتر است؛ اما راحتی بسیار بیشتری دارند.

عکس قالب‌گیری برای نایت گارد

قالب گیری نایت گارد

طول عمر و دوام نایت گارد

میزان ماندگاری و طول عمر محافظ شب، به نوع آن و شدت مشکل شما بستگی دارد. در صورتی که با وجود دندان قروچه شدید، نوع پلاستیکی نایت گارد را تهیه کرده باشید، نباید انتظار دوام طولانی از آن داشته باشید. اما نایت گارد سفارشی، ماندگاری بسیار بالایی دارد.
زمانی که احساس درد و ناراحتی در دندان‌ها و فک خود داشتید، این علامت به معنی فرسوده شدن نایت گارد است. در این صورت نایت گارد ضخامت و مقاومت کافی برای جذب فشار ناشی از دندان قروچه را ندارد؛ بنابراین باید برای تهیه نایت گارد جدید اقدام کنید.

نحوه استفاده از نایت گارد

نحوه استفاده از نایت گارد بسیار ساده است. البته استفاده از نوع آماده آن تا حدودی دشوار بوده و مشکلاتی به همراه خواهد داشت که پیش‌تر برایتان بیان کردیم.
طرز استفاده از نوع بویل ‌اند بایت این گونه است که باید آن را در آب گرم قرار دهید. بعد از اینکه کمی نرم شد، با کمک فشار زبان و دست آن را روی دندان قرار دهید.
نوع آماده آن از تمامی انواع نایت گارد راحت‌تر است. بعد از تهیه قالب و ساخته شدن پلاک سفارشی شما، تنها کافی است که زمان استفاده از آن را از دندانپزشک خود بپرسید.

نکات مراقبت از نایت گارد

محافظت از نایت گارد

مراقبت از محافظ دهانی و تمیز نگه داشتن آن اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا نایت گارد می‌تواند مکان مناسبی برای رشد انواع باکتری‌ها باشد. اگر به تمیز بودن آن توجهی نشود می‌تواند مشکلات بیشتری را برای دهان و دندان ایجاد نماید. بنابراین نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. بعد از خارج کردن نایت گارد از دهان خود، آن را با آب گرم و مسواک نرم بشویید.
 2. توجه داشته باشید که اگر در طول روز از آن استفاده نمی‌کنید، نایت گارد را در محلول پراکسید هیدروژن و آب قرار دهید.
 3. همچنین سعی کنید حداقل هفته‌ای یک بار نایت گارد را به کمک پاک کننده مخصوص آن و مسواک تمیز نمایید.
 4. در زمان مراجعه به کلینیک دندانپزشکی حتماً نایت گارد را به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم برای تعویض آن اقدام شود.
 5. در زمان غذا خوردن، نایت گارد را از دهان خود خارج نمایید.
 6. توجه کنید که محافظ دندان را زیر نور آفتاب قرار ندهید.

محافظ دندان در ارتودنسی

در شرایطی که براکت و سیم ارتودنسی در دهان قرار دارند، مراقبت‌هایی در نظر گرفته می‌شوند. در صورت بی‌توجهی به آنها ممکن است خللی در روند درمان ایجاد شود که در این شرایط طول مدت زمان درمان ارتودنسی افزایش پیدا خواهد کرد.
افرادی که دارای دندان قروچه هستند، این مشکل می‌تواند آسیب جدی به دستگاه‌های ارتودنسی وارد کند، در نتیجه بهترین کار استفاده از محافظ دندان در ارتودنسی است.
همچنین ورزشکارانی که در طول درمان ارتودنسی خود قرار دارند، از نایت گارد برای حفاظت از دندان‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی خود استفاده می‌کنند.
در رابطه با قیمت محافظ دندان در ارتودنسی باید بیان کرد که همانند قیمت نوع سفارشی خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر بهتر است با متخصص ارتودنسی خود مشورت نمایید.

عوارض نایت گارد

استفاده از نایت گارد به نسبت مزایایی که دارد، عوارض چندانی برای فرد به همراه نخواهد داشت. لازم به ذکر است که عوارض استفاده از این محصول در شرایطی بروز خواهد کرد که فرد از نوع آماده آن بیش از اندازه استفاده داشته باشد. محافظ دندان آماده با فشار نامتناسبی که به دندان‌ها وارد می‌کند، مشکلاتی برای سلامت دهان و دندان ایجاد خواهد کرد.

چگونه نایت گارد انتخاب کنم؟

برای یک انتخاب درست باید دو نکته را در نظر داشته باشید. نکته اول اینکه نایت گارد شما باید کاملاً با شکل دندان‌های شما تناسب داشته باشد. نکته بعد این که مهم‌ترین وظیفه، یعنی محافظت از دندان‌ها را انجام دهد.
راحتی و اثربخشی نایت گارد در نوع مواد و ضخامت آن است. این ماده تعیین کننده این است که محافظ دندان در برابر دندان چه واکنش‌هایی داشته باشد.
بنابراین یافتن بهترین گزینه این است که در نظر بگیرید چه موادی در نایت گارد به کار رفته و کدام ضخامت آن برای دندان‌های شما مناسب است.
برای این کار می‌توانید با دندانپزشک خود مشورت داشته باشید.

سوالات متداول

 1. ویژگی محافظ دهانی خوب چیست؟

  یک محافظ دهانی خوب باید دوام و مقاومت بالایی در برابر پارگی داشته باشد، همچنین استفاده از آن باید راحت بوده و برای تنفس و صحبت کردن مشکلی را به وجود نیاورد.

 2. آیا استفاده از نایت گارد سختی زیادی دارد؟

  افراد زیادی هستند که با وجود اینکه دندانپزشک برای آنها نایت گارد را تجویز کرده اما از آن استفاده نمی‌کنند؛ زیرا حس می‌کنند جسم بسیار حجیمی در دهان آنها قرار می‌گیرد. به هر حال استفاده از نایت گارد ممکن است تا حدودی ناراحت کننده باشد، اما نایت گارد سفارشی بسیار راحت‌تر است. توجه داشته باشید که حتی وجود ناراحتی اندک، در برابر عوارض و آسیب‌های ناشی از عدم استفاده از محافظ شب، بسیار بهتر است.

 3. آیا با وجود نایت گارد در دهان می‌توان صحبت کرد و یا غذا خورد؟

  در صورتی که نایت گارد آماده تهیه کرده باشید، احتمال دارد صحبت کردن را کمی برایتان سخت کند؛ اما با نایت گارد سفارشی به راحتی می‌توانید صحبت کنید. در ارتباط با غذا خوردن باید گفت زمانی که نایت گارد در دهان است، نباید با آن غذا بخورید، زیرا با گیر کردن ذرات غذا بین دندان‌ها و نایت گارد، محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌شود. بنابراین همیشه در هنگام غذا خوردن نایت گارد را از دهان خود خارج کنید. همچنین قبل از گذاشتن آن در دهان، حتما نایت گارد را تمیز نمایید.

 4. آیا استفاده از نایت گارد در طول روز خطر دارد؟

  بعضی از افراد علاوه بر عادت دندان قروچه شبانه، در مواقعی که دچار استرس و فشار روحی می‌شوند نیز دچار دندان قروچه می‌شوند. این افراد می‌توانند در طی روز هم از محافظ دهانی استفاده نمایند؛ اما در این صورت باید از نوع سفارشی آن استفاده کنند تا مشکلی در هنگام صحبت کردن نداشته باشند. این افراد حتی می‌توانند دو نوع نایت گارد برای شب و روز تهیه کنند. در صورت تمیز نگه داشتن نایت گارد، هیج خطری نداشته و برای حفظ سلامت دهان و دندان نیز کاربرد دارد.

 5. آیا نایت گارد می‌تواند سبب تخریب و آسیب رسیدن به دندان‌ها شود؟

  در صورتی که از نایت گارد به درستی استفاده شود، این وسیله از دندان‌ها محافظت خواهد کرد، نه اینکه سبب آسیب رسیدن به آنها گردد.
  با این وجود اگر از محافظ دهان آلوده و یا آسیب دیده استفاده داشته باشید، این وسیله می‌تواند سبب آسیب دیدگی دندان‌هایتان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تصادفی
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان