بلیچینگ (سفید کردن دندان)

بلیچینگ (سفید کردن دندان): علل، انواع روش، مزایا و معایب، عوارض و هزینه درمان

امروزه بسیاری از افراد بیش از پیش به سلامت و زیبایی ظاهری دندان های خود اهمیت می دهند. سفیدی دندان همواره یکی از نکات بسیار مهم در زیبایی لبخند شما محسوب می شود. چرا که سفیدی دندان زیبایی شما را دو چندان و موجب افزایش اعتماد به نفستان خواهد شد.

اکثر افراد برای سفید کردن دندان هایشان از سه روش مرسوم درمانهای دندان پزشکی، لمینت سرامیکی، کامپوزیت ونیر و بلیچینگ دندان استفاده می کنند. ما در این مقاله قصد داریم راهنمای جامعی از بلیچینگ دندان را به شما ارائه داده و علاوه بر روشها، مزایا و معایب بلیچینگ دندان، برای آن دسته از افراد که قصد انتخاب یکی از این سه راهکار درمانی جهت سفید کردن دندانهای خود را دارند، مقایسه ای بین روش های سفید کردن دندان که در بالا اشاره شد، داشته باشیم.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان چیست؟
بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از درمان های حرفه ای در زمینه سفید کردن دندان هاست که به افراد کمک می کند تا بد رنگی دندان هایشان را رفع کرده  و دندان هایی سفید و درخشان داشته باشند. اغلب متخصصین بر این عقیده هستند که بلیچینگ ، کم عارضه ترین و بی خطرترین روش برای سفید کردن دندانهاست. در این تکنیک درمانی، رنگ دندان های شما بسته به جنس و میزان زردی دو تا سه درجه تغییر رنگ خواهد داد.

توجه داشته باشید که دندانپزشک معالج شما، لازم است برای حاصل شدن نتیجه بهتر، علت تغییر رنگ دندان شما را بررسی کند. چرا که تشخیص وی در انتخاب بهترین راهکار درمانی و حصول درمان موفقیت آمیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

تغییر رنگ دندان

تغییر رنگ دندان
تغییر رنگ دندان

بد رنگی دندان به دنبال نفوذ رنگ دانه به مینای دندان که ساختار لوله ای شکلی دارد و ایجاد تغییرات در مواد معدنی عاج دندان اتفاق می افتد که در نهایت موجب زردی دندان خواهد شد. برخی از افراد به صورت مادرزادی دندانهایشان دارای رنگ مناسبی نیست. از طرف دیگر بد رنگی دندان می تواند با افزایش سن ، مصرف مکرر و زیاد دخانیاتی همچون سیگار و قلیان اتفاق بیافتد. لازم به ذکر است که به مرور زمان و به صورت طبیعی دندان های هر شخصی به علت استفاده از مواد خوراکی حاوی رنگ دانه های زیاد، نوشیدنی های رنگ داری همچون قهوه و چای سیاه، مصرف برخی از داروها، تجمع باکتری و تشکیل پلاک یا جرم بر روی دندان به خصوص در افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی کنند، دچار تغییر رنگ خواهد شد.

به این ترتیب از مهم ترین عوامل تغییر رنگ دندان ها می توان اینگونه برشمرد:

 • مشکلات ژنتیکی
 • مصرف برخی از داروها همچون آنتی بیوتیک و فلوراید
 • ابتلا به پوسیدگی دندان
 • مصرف دخانیات
 • نوشیدنی و غذاهای رنگدار
 • بالا رفتن سن
 • عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

مکانیزم درمان بلیچینگ دندان

مکانیزم درمان بلیچینگ دندان
مکانیزم درمان بلیچینگ دندان

پراکسید هیدروژن به عنوان اصلی ترین ماده برای سفید کردن دندان در درمان بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرد که رنگدانه های رسوب کرده در میان ساختار مینای دندان را اکسید می کند. این ماده پس از نفوذ به لایه های عمیق تر مینای دندان، رنگ دندان را تغییر داده و چند درجه سفید تر می کند. در کل درمان سفید کردن دندان که با نام علمی بلیچینگ دندان Bleaching شناخته می شود به دو روش بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در مطب دندانپزشکی قابل انجام است.این دو روش هم به لحاظ مواد مورد استفاده و هم تکنیک و حتی هزینه ی درمان دارای تفاوت می باشند. روش صحیح و اصولی بلیچینگ دندان ارائه درمان اصولی از ترکیب هر دو روش می باشد.

مواد مصرفی در بلیچینگ خانگی کارباماید پر اکسید و هیدروژن پر اکسید در بلیچینگ مطب مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد به لحاظ غلظت با هم متفاوت هستند.

آماده سازی لازم قبل از انجام بلیچینگ

آماده سازی لازم قبل از انجام بلیچینگ
آماده سازی لازم قبل از انجام بلیچینگ

اگر قصد انجام بلیچینگ دندان را دارید لازم است بدانید که قبل از اقدام به این درمان باید دندانپزشک معالج از سلامت دندانهایتان اطمینان حاصل کند و در صورتی هرگونه پوسیدگی اقدام به درمانهای ترمیمی نماید. نکته حائز اهمیت دیگر این است که بلیچینگ دندان برای پر کردگی دندان ها، روکش های دندانی، ونیر کامپوزیت، لمینت دندان و تغییر رنگ حاصل از تحلیل لثه امکان پذیر نیست.

معمولا دندانپزشک ترمیمی توصیه می کند قبل از اقدام به بلیچینگ دندان، جرمگیری و بروساژ انجام شود تا نتیجه بهتری حاصل شود.

انواع روش بلیچینگ دندان

بلیچینگ در مطب

بلیچینگ در مطب
بلیچینگ در مطب

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی یا همان office bleaching به دو روش بلیچینگ با لیزر و بدون لیزر قابل انجام است که در نتیجه ی کار تفاوت چندانی با هم نداشته و استفاده از لیزر در فرآیند درمان تنها سرعت فرآیند درمان را تسریع می کند.

در فرآیند درمان بلیچینگ مطب که طی یک جلسه درمانی یک ساعته قابل انجام است، دندانپزشک ابتدا از ژل مخصوصی برای حفاظت از لثه ها استفاده خواهد کرد و به کمک ابزار مخصوص دهان بیمار را باز کرده تا مواد هیچگونه تماسی با لب بیمار نداشته باشد. پس از آن از ژل مخصوص بلیچینگ مطب که پیش از این اشاره کردیم به عنوان ماده سفید کننده دندان با غلظت بالا و با دقت بسیار بر روی دندان ها قرار می گیرد. سپس با دستگاه مخصوصی اشعه آبی با فرکانس بالایی برای چند بار بر روی دندان ها تابانده شده تا ژل بلیچینگ فعال شود و فرآیند اثر بخشی آن را تسریع کند.

بلیچینگ دندان در مطب با سرعت بیشتری نسبت به بلیچینگ خانگی نتیجه بخش خواهد بود. اما اگر به روش صحیح با مواد مرغوب این درمان انجام نشود ممکن است سبب بروز حساسیت و التهاب لثه شود. از این رو بهتر است در انتخاب دندانپزشک خوب برای بلیچینگ دندان دقت فرمایید.

بلیچینگ در خانه

بلیچینگ در خانه
بلیچینگ در خانه

بلیچینگ خانگی یا همان home bleaching روشی برای سفید کردن دندانهاست که زیر نظر دندانپزشک توسط بیمار در منزل انجام می شود. در این روش دندانپزشک شما قالبی از دندانهایتان تهیه کرده و طبق آن تری های پلاستیکی نازک و شفاف برای شما ساخته می شود. این کار توسط لابراتوارهای دندانپزشکی انجام می شود.

در این روش شما ژل مخصوص بلیچینگ خانگی را در فضای خالی بین تری پلاستیکی و دندان خود طبق دستور پزشک به مدت چند ساعت در فاصله ی شب تا صبح قرار می دهید تا پس از گذشت چند هفته و چند بار استفاده از آن، سفیدی مطلوبی برای دندان هایتان حاصل شود. در این تکنیک موادی با غلظت 16 تا 20 درصد و  کمتر از ژل های بلیچینگ مطب ، مورد استفاده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که در سالهای اخیر ژل های سفید کننده ای در دارخانه ها بدون تجویز پزشک ارائه می شود که ممکن است به لثه های شما آسیب بزند.

مراحل انجام بلیچینگ دندان در خانه

 • قبل از انجام هر کاری لازم است دندان های خود را مسواک بزنید با نخ دندان فضای بین دندانهایتان را تمیز کنید.
 • سری مخصوص مخلوط کردن سرنگ را وصل کنید.
 • تنها یک قطره از ژل سفید کننده ر در سطح داخل هر یک از تری های ساخته شده برای دندانهای فک بالا و پایین بچکانید و پس از آن با نوک سرنگ مواد را در سطح تری پخش کنید.
 • تری ها را بر روی دندان خود قرار دهید.
 • دقت داشته باشید که ژل از سطح قالب بیرون نزده باشد و تری ها به درستی بر روی دندانهایتان قرار گرفته باشد.
 • پس از آن حباب هایی در ژل سفید کننده دندان مشاهده خواهید کرد که این جزو روند درمان می باشد.
 • قالب ها را به مدت چند دقیقه روی دندان ها نگهدارید.
 • استفاده بیش از 15 دقیقه تاثیری نخواهد داشت.
 • پس از هربار استفاده لازم است قالب ها را شست و شو داده و دهان و دندان خود را کامل بشویید.
 • بهتر است برای حاصل شدن نتیجه بهتر ژل سفید کننده دندان را در دو نوبت روز و شب، قبل از خواب مورد استفاده قرار دهید.
 • دقت داشته باشید که فاصله ی زمانی بین دو نوبت بلیچینگ در خانه حداقل باید یک ساعت باشد.
 • طول درمان بلیچینگ خانگی حدودا 2 هفته است که باید به صورت متناوب در طول شب 4 تا 6 ساعت قالب را بر روی دندانهای خود قرار دهید.

نکات مهم درخصوص استفاده از ژل های سفید کننده دندان

نکات مهم درخصوص استفاده از ژل های سفید کننده دندان
نکات مهم درخصوص استفاده از ژل های سفید کننده دندان
 • اگر بخشی از قالب های بلیچینگ شما به رنگ تیره در آمد جای نگرانی نیست. این اتفاق نتیجه اکسیداسیون آمالگام در ناحیه دندان های پر شده است.
 • لازم به ذکر است که سطوحی از دندان که نزدیک به لثه است از دیگر بخش های دندان دیرتر سفید خواهد شد.
 • ممکن است مدتی دندان های شما به سرما حساسیت نشان دهد. اگر این حساسیت ناداحت کننده و ادامه دار بود با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 • ممکن است برای چند روز دندان، لثه، زبان و یا گلوی شما حساس شود. با قطع مصرف ژل سفید کننده دندان، این حساسیت برطرف خواهد شد.
 • اگر قالب بلیچینگ خانگی دندان به لثه ها فشار می آورد بهتر است با دندانپزشک خود تماس بگیرید. در غیر این صورت حساسیت های جزیی با کم کردن میزان ژل مصرفی در هر نوبت استفاده، کمتر خواهد شد.
 • شما می توانید برای کم شدن حساسیت های دندانی و لثه ها، در فواصل طولانی تر بلیچینگ دندان را تکرار کنید.
 • شما می توانید از ژل های ضد حساسیت موجود در بازار استفاده کنید.
 • پس از انجام بلیچینگ ممکن است دندانهای شما کمی غیر طبیعی سفید شده باشند که با گذشت 2 هفته زمان، دندان ها رنگ طبیعی به خود خواهند گرفت.
 • در طول درمان از مصرف دخانیاتی همچون سیگار، قلیان و توتون، نوشیدن قهوه و خوراکی های رنگدار پرهیز کنید. چرا که این مواد مانع از حاصل شدن نتیجه مطلوب برای سفیدی دندان های شما خواهد شد.
 • توصیه اکید می شود در دوران بارداری، شیردهی از ژل های سفید کننده دندان استفاده نکنید.
 • بیماران قلبی و دیابتی، افراد دارای دندان های حساس و کودکان زیر 16 سال نباید از سفید کننده های دندانی استفاده کنند.
 • قالب های بلیچینگ دندان را نباید از ژل لبریز کرد.
 • از خوردن و نوشیدن خوراکی های حاوی سیتریک اسید خودداری فرمایید.
 • سرنگ و قالب های بلیچینگ دندان را در جای خشک و خنگ نگهداری کنید و هرگز آنها را در یخچال قرار ندهید.

بلیچینگ خانگی بهتر است یا بلیچینگ در مطب؟

بلیچینگ خانگی بهتر است یا بلیچینگ در مطب؟
بلیچینگ خانگی بهتر است یا بلیچینگ در مطب؟

همانطور که پیش از این اشاره شد تکنیک و مواد مورد استفاده در این دو روش با هم متفاوت است.  اما به توصیه دندانپزشکان بهتر است برای حاصل شدن نتیجه مطلوب تر از ترکیب هر دو روش برای درمان بلیچینگ استفاده کرد. به عبارت دیگر لازم است پس از بلیچینگ دندان در مطب، درمان بلیچینگ خانگی را شروع کنید. چرا که نتایج ماندگارتری را برای شما به دنبال خواهد داشت.

مزایای بلیچینگ دندان

 • بدون درد و عوارض جانبی
 • بدون آسیب زدن به دندان
 • درمان مقرون به صرفه

معایب بلیچینگ دندان

 • یکی از شایع ترین مشکلات پس از بلیچینگ دندان، حساسیت های جزیی و گذرا پس از درمان می باشد که ابدا جای نگرانی نداشته و به سرعت رفع خواهد شد.
 • از دیگر مشکلات بلیچینگ دندان، عدم ماندگاری دائم نتایج درمان است. به عبارت دیگر به مرور زمان و با ایجاد رسوب بر روی دندانهایتان شما به بلیچینگ مجدد نیاز خواهید داشت.
 • علاوه بر این میزان اثربخشی بلیچینگ دندان در افراد متختلف متفاوت است. بسته به میزان لک های دندانی ، سن و ژنتیک هر فرد میزان سفید شدن دندانها پس از درمان بلیچینگ دندان متفاوت خواهد بود.

عوارض بلیچینگ دندان

عوارض بلیچینگ دندان
عوارض بلیچینگ دندان

به طور کل اگر شما درمان بلیچینگ دندان را تحت نظارت دندانپزشک خوب و معتبری انجام داده باشید عارضه ای برایتان به دنبال نخواهد داشت. از این رو حساسیت های کوتاه مدت دندان به سرما و گرما تنها عارضه ی بلیچینگ دندان محسوب می شود که راه حل آن استفاده از خمیر دندانهای ضد حساسیت می باشد. چنانچه حساسیت های دندانی طولانی مدت شد بهتر است به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

دوام بلیچینگ دندان

نوشيدن زياد قهوه و چاي پررنگ، سيگار کشیدن، استفاده زياد از نوشابه ها و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان، مدت زمان دوام بلیچینگ را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دائمی سفید بمانند.

مراقبت های پس از بلیچینگ دندان

مراقبت های پس از بلیچینگ دندان
مراقبت های پس از بلیچینگ دندان
 • یک هفته پس از درمان به دندانپزشک خود جهت چکاپ مراجعه کنید.
 • بعد از یک هفته درمان به دندانپزشک خود جهت ویزیت و بررسی دندان ها مراجعه نمایید.
 • اگر به مواد بلیچینگ دندان حساسیت نداشته باشید می توانید در طول شبانه روز 2 بار از قالب بلیچینگ استفاده نمایید.
 • داشتن حساسیت های جزیی امری طبیعی و گذراست اما اگر حساسین و ناراحتی شما زیاد شد بهتر است به مدت دو روز از قالب استفاده نکنید.
 • پس از خارج کردن قالب از دهان، آن را با مسواک نرم و آب بشویید و در یک محفظه ی خشک و خنک نگهداری کنید.
 • دندانهای خود را پس از درآوردن قالب با مسواک بشویید.
 • در نظر داشته باشید که پس از انجام بلیچینگ دندان، به مرور زمان و به طور طبیعی دندانهای شما تغییر رنگ خواهد داد. اما با رعایت بهداشت دهان و دندان خیلی دیرتر به بلیچینگ مجدد نیاز پیدا خواهید کرد.
 • لازم به ذکر است که استفاده بیش از حد شما از ژل های بلیچینگ دندان، به دندانهایتان آسیب خواهد زد.
 • میزان سفید شدن دندان در درمان بلیچینگ دندان، به جنس و میزان جرم و رسوب دندان شما بستگی دارد.
 • اغلب دندانپزشکان توصیه می کنند که هر دو روش بلیچینگ دندان را با هم انجام دهید چرا که نتیجه ی مطلوب تری حاصل خواهد شد.
 • قبل از انجام بلیچینگ دندان بهتر است جهت درمان پوسیدگی های دندان و جرم گیری به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • پس از بلیچینگ برای جلوگیری از ایجاد التهاب بهتر است لثه خود را با آب گرم بشویید و به آرامی ماساژ دهید.
 • از خوردن مواد خوراکی حاوی رنگدانه به مدت یک روز پرهیز کنید.
 • از خوردن نوشابه، قهوه و چای پررنگ حدالامکان پرهیز کنید.
 • برای جلوگیری از حساسیت های دندانی از مصرف خوراکی های اسیدی و سرد خودداری کنید.
 • از مصرف دخانیات پرهیز کنید.
 • بهتر است از خمیر دندانهای ضدحساسیت استفاده نمایید.

تغذیه مناسب پس از بلیچینگ دندان

تغذیه مناسب پس از بلیچینگ دندان
تغذیه مناسب پس از بلیچینگ دندان

مواد خوراکی که شما پس از بلیچینگ دندان می توانید مصرف کنید عبارت است از:

 • نوشیدنی های بدون رنگ مثل شی و آب
 • میوه هایی همچون موز و سیب پوست گرفته شده
 • نان سفید
 • لبنیات
 • برنج و سیب زمینی پخته
 • ماکارونی همراه با سس سفید

هزینه بلیچینگ دندان‌

هزینه بلیچینگ دندان‌
هزینه بلیچینگ دندان‌

قیمت بلیچینگ دندان با توجه به روش درمانی که شما انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود. در هزینه بلیچینگ دندان عواملی همچون هزینه ساخت قالب توسط لابراتوار، مهارت دندانپزشک، ژل های سفید کننده مخصوص دندان تاثیر گذار خواهد بود. در بلیچینگ مطب نیز عواملی چون دستمزد دندانپزشک معالج، هزینه مواد و تجهیزات مصرفی دخیل می باشد. به طور کل هزینه درمان بلیچینگ دندان جز درمانهای کم هزینه دندانپزشکی زیبایی محسوب می شود.

توجه داشته باشید کیت های سفید کننده دندان که بدون نسخه توسط برخی از داروخانه ها فروخته می شوند، اگر چه که هزینه ی کمتری برای شما خواهد داشت اما غیر اصولی ترین روش برای سفید کردن دندان ها می باشد.

آیا از خمیر دندان، پودر و لاکهای سفید کننده دندان می توان استفاده کرد؟

آیا از خمیر دندان، پودر و لاکهای سفید کننده دندان می توان استفاده کرد؟
آیا از خمیر دندان، پودر و لاکهای سفید کننده دندان می توان استفاده کرد؟

خمیر دندان های سفید کننده دندان و همچنین پودرهای مخصوص حاوی مقادیر زیادی ساینده هستند که سبب آسیب دیدن مینای دندان خواهند شد. از این رو استفاده مکرر و طولانی مدت از این مواد توصیه نمی شود.

لاک سفید کننده دندان نیز شامل درصد پایینی از هیدروژن پراکسید میباشد که با سرعت کمتری سبب سفید شدن دندان ها می شود. اما به علت استفاده غیر اصولی و بدون قالب از لاک های سفید کننده، این مواد با بزاق دندان مخلوط شده و صدمات جدی از جمله خطر ابتلا به سرطان را به دنبال خواهد داشت.

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان
تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان

همانطور که پیش از این به شرح کامل بلیچینگ دندان پرداختیم، بلیچینگ روشی ست کم هزینه و بدون عارضه برای سفید کردن دندان ها که در زمان کوتاهی توسط دندانپزشک و یا به تجویز وی توسط بیمار در خانه انجام می گیرد.

اما لمینت دندان یکی دیگر از درمانهای زیبایی دندانپزشکی ست که توسط دندانپزشک متخصص زیبایی طی یک فرآیند چند مرحله ای، با دقت و حساسیت بالا، قابل انجام است. لمینت دندان یکی از درمانهای پرهزینه دندانپزشکی زیبایی محسوب می شود.

اگرچه که لمینت دندان درمانی ماندگار تر نسبت به بلیچینگ دندان است اما لمینت های سرامیکی نیز همانند دندان بلیچینگ شده پس از مدتی با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، تغییر رنگ خواهد داد. از طرف دیگر در طی فرآیند درمان لمینت دندان، برای ایجاد اتصال بین روکش های سرامیکی و دندان های فرد، سطحی از مینای دندان شخص تراشیده می شود. این در حالی ست که بلیچینگ دندان بدون کوچکترین آسیبی به ساختار دندان های فرد قابل انجام است.

اما گاهی میزان بد رنگی ، لک و رسوبات دندانی شخص تا حدی  زیاد است که با بلیچینگ دندان قابل درمان نیست. پس در این صورت لازم است به کمک روکش های زیبایی دندان ترمیم صورت گیرد. از این رو تشخیص بهترین شیوه درمانی برای شما، تنها توسط دندانپزشک متخصص میسر است. او بهترین راه برای اصلاح طرح لبخند را به شما توصیه خواهد کرد.

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان
تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان

بلیچینگ دندان مناسب افرادی است که تنها قصد سفید کردن دندانهایشان را دارند. این در حالی ست که درمان کامپوزیت ونیر به افرادی توصیه می شود که علاوه بر بد رنگی دندان، دچار بد فرمی و بی نظمی دندان نیز هستند. شما به کمک کامپوزیت دندان می توانید علاوه بر تغییر رنگ، دندان هایی ردیف و مرتب ، البته با صرف هزینه ای بیشتر داشته باشید.

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان
تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان

اگر چه که از هر دو روش برای پاکسازی و سفید کردن دندان ها استفاده می شود اما میزان تغییر رنگ دندان در این دو روش با هم متفاوت است. جرمگیری درمانی ست که به پاکسازی دندانها از رسوبات و تجمع پلاک هایی که روی دندان تشکیل شده می پردازد. این جرم ها سبب بوی بد دهان و پوسیدگی های دندانی می شوند. از این رو فرآیند جرمیگیری یکی از راه های دندانپزشکی پیشگیرانه برای جلوگیری از آسیب های بعدی محسوب شده و تا حدودی رنگ دندان را روشن تر می کند. اما بلیچینگ، سفیدی بیشتری به دندان های شما خواهد داد. با این وجود بلیچینگ دندان تنها برای سفید شدن دندان ها تجویز می شود.

سوالات متداول درباره بلیچینگ دندان

سوالات متداول درباره بلیچینگ دندان
سوالات متداول درباره بلیچینگ دندان
 1. در چه سنی می توان بلیچینگ دندان را انجام داد؟

  بلیچینگ دندان را برای تمامی افراد بالای 18 سال می توان انجام داد. از آنجایی که قبل از سن 18 سالگی دندان ها هنوز عاج و مینای بالغ شده ای ندارند، انجام بلیچینگ دندان می تواند موجب حساسیت های دندانی شود. علاوه بر این افرادی که در دندان های جلو، ترمیم همرنگ دندان دارند نمی توانند بلیچینگ دندان را انجام دهند. چرا که با سفید کردن دندان هایشان، دو رنگی بین مواد ترمیمی و دندان های طبیعی شان ایجاد خواهد شد.
 2. برای بلیچینگ دندان به چند جلسه درمانی نیاز است؟

  معمولا بلیچینگ دندان در مطب با یک جلسه ی درمانی در طی یک ساعت انجام می پذیرد. با این وجود بسته به شرایط بیمار و میزان لکه های دندانی ممکن است به یک جلسه مجدد برای بلیچینگ در مطب و یا درمان تکمیلی بلیچینگ در منزل نیاز باشد.
 3. میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان چقدر است؟

  میزان قطعی برای سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان نمی توان اعلام کرد چرا که بسته به میزان بد رنگی دندان و جنس دندان بیمار ممکن است دندان ها از یک تا چند درجه تغییر رنگ کند.
 4. بعد ازبلیچینگ دندان، تا چه زمانی دندان ها سفید می ماند؟

  با توجه به توجه و یا عدم توجه شما به توصیه ها و مراقبت های پس از درمان که پیش از این به آن پرداخته ایم و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان و نوع تغذیه شما دوام و ماندگاری سفیدی دندان شما متغیر خواهد بود. اما لازم است برای تثبیت سفیدی دندان، هر چند وقت یکبار درمان بلیچینگ دندان را تکرار کنید. این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.
 5. چه کارهایی را قبل از بلیچینگ دندان باید انجام دهیم؟

  برای انجام بلیچینگ دندان بهتر است جهت ترمیم پوسیدگی ها، جرمگیری به دندانپزشک مراجعه کنید تا نتیجه بهتری از درمان سفید کردن دندان ها حاصل شود. در نظر داشته باشید که بلیچینگ کردن دندان های کامپوزیت شده و یا لمینت سرامیکی دندان، روکش های دندانی دیگر و پرکردگی ها تاثیری نخواهد داشت.
 6. آیا بلیچینگ دندان برای دندان ها ضرر دارد؟

  خیر، طبق تحقیقات صورت گرفته در سالهای اخیر، بلیچینگ دندان، کم عارضه ترین و بی خطر ترین روش برای سفید کردن دندان هاست.
 7. آیا نور دستگاه بلیچینگ دندان ضرر دارد؟

  از نظر پزشکی، تمامی نورهایی که به صورت مستقیم به چشم تابانده می شود، می تواند خطراتی را در پی داشته باشد. اما نوری که در دستگاه بلیچینگ در کلینیک های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، هالوژن های متمرکز شده و بی خطر است. البته توصیه می شود برای اطمینان بیشتر از عینک های مخصوص در حین درمان استفاده شود.
 8. آیا بلیچینگ دندان در دوران بارداری مضر است؟

  به دلیل استفاده از مواد شیمیایی  در تمامی روش های سفید کردن دندان، توصیه می شود درمان بلیچینگ دندان قبل از اقدام به بارداری و یا بعد از دوران بارداری انجام شود.
 9. بازه زمانی درمان بلیچینگ دندان چقدر است؟

  بازه زمانی درمان به نوع روشی که برای بلیچینگ انتخاب می‌شود بستگی دارد اگر روش بلیچینگ در مطب انتخاب شود طی 2 الی 3 جلسه که هر جلسه حدود 45 دقیقه و اگر روش انتخابی بلیچینگ در خانه باشد حدود 2 الی 3 هفته به طول می‌انجامد. فقط باید به این نکته توجه شود که تاثیر مواد سفید کننده در مطب به دلیل اکسیدکنندگی بیشتر از روش بلیچ در خانه تاثیرگذاری بیشتری دارد.
 10. آیا بلیچینگ دندان به مینای دندان آسیب می زند؟

  اگر تغییر رنگ دندان و لکه های دندانی در لایه های عمیق مینای دندان اتفاق افتاده باشد، ممکن است دندانپزشک شما درمانی تکمیلی برای سایش لایه نازکی از مینای دندان را تجویز کند. در غیر این صورت بلیچینگ دندان بدون هیچ آسیبی به مینای دندان، قابل انجام است. اگر در برخی موارد در لایه‌های سطحی مینای دندان تغییر رنگ رخ داده باشد برای نتیجه بهتر در بلیچینگ ابتدا مایکروابرژن و سپس بلیچینگ صورت می‌گیرد. در مایکروابرژن سطح مینای دندان به مقدار خیلی کمی با خمیرهای ساینده مخصوصی تراشیده می‌شود تا بدرنگی‌های سطحی دندان حذف شود.
رعایت بهداشت دهان و دندان باعث ارتقای سلامت دندان و لثه‌ها می‌شود، اما باز هم دندان‌ها دچار پلاک می‌شوند و نیاز است که از سفید کننده دندان استفاده کنید. پلاک تشکیل شده بر روی مینای دندان که ناشی از رژیم…
دندان‌ها که در تماس مستقیم با مواد غذایی هستند، ممکن است پس از مدتی رنگ مواد غذایی را به خود گرفته و رنگ آن‌ها تغییر کند و نیاز به انجام روش‌های سفیدی دندان داشته باشید.
کشیدن سیگار و یا استعمال دخانیات، سبب محدود کردن جریان خون به ناحیه‌ی دهان و همچنین به وجود آوردن مکانی برای تکثیر باکتری‌ها شده که همین امر سبب زرد شدن و نیاز به سفید کردن دندان می‌شود. استعمال دخانیات علاوه…
بلیچینگ دندان یکی از موضوعات مهم در حوزه دندانپزشکی محسوب می شود که طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. سفید کردن دندان های زرد برای افراد بسیاری به خصوص جوانان و کسانی که در جامعه حضور فعال دارند به…
بسیاری از ما می خواهیم که دندان هایی سفید و درخشان داشته باشیم اما برای این کار شاید صبر و حوصله ی لازم را نداشته باشیم و بخواهیم در کوتاه ترین زمان ممکن به مقصود خود برسیم و مدام از…
رعایت بهداشت و نیاز به سفید کردن دندان، صرفا برای افرادی با دندان های طبیعی نبوده و افراد دارای دندان های مصنوعی نیز باید آن را رعایت کنند. نگهداری درست از دندان های مصنوعی، باعث افزایش طول عمر آن شده…
آیا از دلایل ایجاد کننده انواع لکه ها بر روی دندان مطلع هستید؟ آیا روش های سفید کردن سریع دندان را می شناسید؟ ممکن است در هنگام آماده شدن برای حضور در یک جلسه ی کاری و یا مهمانی مهم…
سؤال رایجی که همواره افراد مختلف مطرح می کنند این است که چگونه دندان های خود را سفید کنیم؟ و ما نیز همواره استفاده از بلیچینگ و ژل بلیچینگ را توصیه می کنیم. قرار گرفتن مینای دندان به صورت مستقیم…
کیت سفید کننده دندان یکی از سفید کننده هایی است که با سرعت و ایمنی بالا تمام دندان های شما را به صورت یک دست سفید خواهد کرد و در واقع این کیت ها کار بلیچینگ دندان را برای شما…
روش‌های مختلفی برای سفید شدن دندان‌ها وجود دارد، بلیچینگ، روش‌های خانگی، خمیر دندان سفید کننده، ژل‌های خانگی، کامپوزیت و... از جمله این روش‌ها هستند. افرادی که دندان‌های سالم و مرتبی دارند، همواره به فکر سفید کردن دندان‌های خود هستند چرا…
رعایت بهداشت دهان و دندان مهم‌ترین فاکتوری است که در چهره‌ی هر فردی مشخص می‌شود، سفید کننده‌ دندان یکی از ابزاری است که به وسیله‌ی آن می‌توانید باعث ارتقای سلامت و بهداشت دندان و لثه‌ی خود شوید. حال ممکن است…
بسیاری از افراد با این که همواره به بهداشت دهان و دندان خود توجه دارند و به صورت مرتب از مسواک، دهان شویه و نخ دندان استفاده می کنند باز هم دچار زردی دندان ها می شوند. داشتن دندان های…
مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از روش‌های متداول برای رعایت بهداشت دندان، لثه و همچنین سفید کردن دندان محسوب می‌شود که اکثر افراد سعی دارند این کارها را به صورت روزانه انجام دهند. تیره شدن دندان‌ها به صورت محسوس…
برای سفید کردن دندان ها از روش های مختلفی می توان بهره برد. قبل از این که از هر کدام از این روش ها استفاده کنید، لازم است در مورد هر کدام اطلاعات کاملی داشته باشید و مزایا و معایب…
با وجود این که روش های مختلفی در علم دندانپزشکی برای سفید کردن دندان به وجود آمده است و هر روزه پیشرفت های زیادی در این روش ها دیده می شود اما بعضی افراد هنوز هم ترجیح می دهند که…
امروزه داشتن دندان های سفید و لبخندی زیبا از اهمیت بالایی برخوردار است. البته داشتن لبخند زیبا و درخشان را نباید تنها مزیت سفید کردن دندان دانست بلکه افزایش اعتماد به نفس، سلامتی دهان و دندان و ... را می…
سفید بودن دندان ها یکی از عوامل مهم در زیبایی به شمار می آید که می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی اعتماد به نفس افراد داشته باشد. امروزه در حوزه دندانپزشکی روش های متفاوتی برای سفید کردن دندان ها…
روش انجام بلیچینگ دندان در خانه مستلزم مراجعه به دندانپزشک، دریافت قالب برای دندان ها، استفاده از مایع سفید کننده و انتقال آن از قالب ها به دندان برای سفیدتر کردن دندان ها است. بلیچینگ شامل پراکسید کاربامید، دارای غلظت…
دلایل زیادی برای بلیچینگ دندان ها و سفیدتر شدن دندان های شما وجود دارد؛ و دقیقاً همانطور که رنگ مو و پوست ما متفاوت است، دندان هایمان نیز گاهی رنگ متفاوتی دارند. تعداد بسیار کمی از افراد در دنیا دارای…
حتما راجب بلیچینگ شنیده اید. همه ما می دانیم که هر چهره ای با لبخند زیباتر است، اما باید بدانیم مهم ترین عاملی که این لبخند را زیبا می کند دندان های ماست. دندان های زیبا و سفید مروارید هایی…
بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها روشی است برای داشتن دندان های سفید و زیبا که به افزایش اعتماد به نفس نیز منجر می شود. داشتن دندان های زرد و جرم گرفته علاوه بر چهره نازیبایی که دارد به سلامت…
آیا مرواریدهای دهان شما به دلیل وجود لکه های خاکستری یا زرد رنگ، درخشش خود را از دست داده اند؟ دندانهای لکه دار می توانند در سن پیری رخ دهند؛ اما برخی از غذاهای معمولی، نوشیدنی ها و حتی روش…
بلیچینگ روشی برای سفید کردن دندان هاست و می تواند زیبایی دندان ها و لبخند شما را دو چندان کند.
در سال های گذشته برای درمان برای پوسیدگی دندان بیشتر با آمالگام بود. این ماده که به طور سنتی سیاه یا نقره ای و غیر همرنگ هستند. پر کردن دندان با جیوه مایع و آلیاژ فلز از سال 1904 به…
سفید کردن دندان از جمله دلایل بسیار رایج مراجعه کنندگان به مطب های دندانپزشکی است که به دلایل مختلف ایجاد شده است. تنها مسواک زدن کافی نیست بلکه در کنار مسواک زدن، استفاده از خلال دندان و تصحیح عادات و…
محصولات زیادی برای بلیچینگ یا سفیدتر کردن دندان هایتان وجود دارد. اگر برای سفید کردن دندان های خود از bleach که یک نوع ماده سفید کننده است، استفاده شود، به این روش بلیچینگ (bleaching) گفته می شود. بلیچینگ و رفع…
همه افراد دوست دارند دندان های سفید و لبخندی جذاب داشته باشند و دندان های زرد برای هیچ کس خوشایند نیست. بیشتر افراد حاضر هستند برای دندان های خود هزینه کنند تا زیباترین لبخند را داشته باشند. بعضی غذاها باعث…
همواره این سوال برای افراد مطرح می‌شود که سفید کردن دندان به چه صورتی انجام می‌شود؟ آیا روش خانگی و ارزان قیمتی وجود دارد؟ زردی دندان به چه علتی به وجود می‌آید؟ زرد شدن دندان از عواملی است که افراد…
در جوامع امروزی مخصوصا در کشورهای در حال توسعه بهداشت دهان و دندان یکی از مشکلاتی است که اکثریت مردم به آن بی اعتنا هستند و مطب های دندانپزشکی پر از مراجعه کنندگانی است که برای سفید کردن دندان اقدام…
تغییر رنگ در دندان ها بخصوص در دندان های پیش و نیش، یک مشکل جدی محسوب می شود و به درمان موثر توسط دندانپزشکی زیبایی نیاز دارد.
بلیچینگ دندان به معنی استفاده از روشهای درمانی مختلف جهت سفید کردن دندان ها است.
در واقع بلیچینگ دندان، به نوعی درمان زیبایی نیز محسوب می شود. این روش درمان در عصر حاضر مورد پسند و توجه بسیاری از افراد به خصوص عروس ها و خانم های جوان می باشد. بلیچینگ دندان ها برحسب نیاز…
بلیچینگ یکی از روش های زیبایی دندان هاست که در جوامع امروزی به دلیل عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان، مصرف سیگار، غذاهای پرچرب و حاوی رنگ غذا و غیره بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. البته توجه داشته…
هرکسی به دنبال یک لبخند درخشان است؛ اما سفید کردن دندان برای همه افراد مناسب نیست.
یک متخصص طب سنتی گفت: همه افراد در آرزوی داشتن دندان‌هایی سالم و درخشان هستند که با رعایت رژیم غذایی صحیح و به کمک برخی نکات ساده می‌توان به این امر دست پیدا کرد.
همواره ایجاد لکه ها بر روی دندان سبب کم شدن زیبایی دندان ها می شود. ذر ادامه دلایل ایجاد آن ها و درمان های موجود را بررسی می کنیم.
ژل هایی که به منظور سفید کردن دندان ها به کار می روند در شرایطی مانند بارداری ممکن است ضرر هم داشته باشند.
شناسایی موادی که برای بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرند و مزایا و معایب آن ها می تواند در انتخاب محصول مناسب بسیار موثر باشد.
هیدروژن پراکسید به عنوان ماده ای مهم است که در بلیچینگ کاربرد دارد. مزایا و معایب این ماده در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر