بلیچینگ (سفید کردن دندان)

بلیچینگ (سفید کردن دندان): علل، انواع روش، مزایا و معایب، عوارض و هزینه درمان

امروزه بسیاری از افراد بیش از پیش به سلامت و زیبایی ظاهری دندان های خود اهمیت می دهند. سفیدی دندان همواره یکی از نکات بسیار مهم در زیبایی لبخند شما محسوب می شود. چرا که سفیدی دندان زیبایی شما را دو چندان و موجب افزایش اعتماد به نفستان خواهد شد.

اکثر افراد برای سفید کردن دندان هایشان از سه روش مرسوم درمانهای دندان پزشکی، لمینت سرامیکی، کامپوزیت ونیر و بلیچینگ دندان استفاده می کنند. ما در این مقاله قصد داریم راهنمای جامعی از بلیچینگ دندان را به شما ارائه داده و علاوه بر روشها، مزایا و معایب بلیچینگ دندان، برای آن دسته از افراد که قصد انتخاب یکی از این سه راهکار درمانی جهت سفید کردن دندانهای خود را دارند، مقایسه ای بین روش های سفید کردن دندان که در بالا اشاره شد، داشته باشیم.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان چیست؟
بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از درمان های حرفه ای در زمینه سفید کردن دندان هاست که به افراد کمک می کند تا بد رنگی دندان هایشان را رفع کرده  و دندان هایی سفید و درخشان داشته باشند. اغلب متخصصین بر این عقیده هستند که بلیچینگ ، کم عارضه ترین و بی خطرترین روش برای سفید کردن دندانهاست. در این تکنیک درمانی، رنگ دندان های شما بسته به جنس و میزان زردی دو تا سه درجه تغییر رنگ خواهد داد.

توجه داشته باشید که دندانپزشک معالج شما، لازم است برای حاصل شدن نتیجه بهتر، علت تغییر رنگ دندان شما را بررسی کند. چرا که تشخیص وی در انتخاب بهترین راهکار درمانی و حصول درمان موفقیت آمیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ در خانه
بلیچینگ در خانه

بلیچینگ خانگی یا همان home bleaching روشی برای سفید کردن دندانهاست که زیر نظر دندانپزشک توسط بیمار در منزل انجام می شود. در این روش دندانپزشک شما قالبی از دندانهایتان تهیه کرده و طبق آن تری های پلاستیکی نازک و شفاف برای شما ساخته می شود. این کار توسط لابراتوارهای دندانپزشکی انجام می شود.

در این روش شما ژل مخصوص بلیچینگ خانگی را در فضای خالی بین تری پلاستیکی و دندان خود طبق دستور پزشک به مدت چند ساعت در فاصله ی شب تا صبح قرار می دهید تا پس از گذشت چند هفته و چند بار استفاده از آن، سفیدی مطلوبی برای دندان هایتان حاصل شود. در این تکنیک موادی با غلظت 16 تا 20 درصد و  کمتر از ژل های بلیچینگ مطب ، مورد استفاده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که در سالهای اخیر ژل های سفید کننده ای در دارخانه ها بدون تجویز پزشک ارائه می شود که ممکن است به لثه های شما آسیب بزند.

بلیچینگ خانگی دندان شامل مراحل زیر می شود:

 1. قبل از انجام هر کاری لازم است دندان های خود را مسواک بزنید با نخ دندان فضای بین دندانهایتان را تمیز کنید.
 2. سری مخصوص مخلوط کردن سرنگ را وصل کنید.
 3. تنها یک قطره از ژل سفید کننده ر در سطح داخل هر یک از تری های ساخته شده برای دندانهای فک بالا و پایین بچکانید و پس از آن با نوک سرنگ مواد را در سطح تری پخش کنید.
 4. تری ها را بر روی دندان خود قرار دهید.
 5. دقت داشته باشید که ژل از سطح قالب بیرون نزده باشد و تری ها به درستی بر روی دندانهایتان قرار گرفته باشد.
 6. پس از آن حباب هایی در ژل سفید کننده دندان مشاهده خواهید کرد که این جزو روند درمان می باشد.
 7. قالب ها را به مدت چند دقیقه روی دندان ها نگهدارید.
 8. استفاده بیش از 15 دقیقه تاثیری نخواهد داشت.
 9. پس از هربار استفاده لازم است قالب ها را شست و شو داده و دهان و دندان خود را کامل بشویید.
 10. بهتر است برای حاصل شدن نتیجه بهتر ژل سفید کننده دندان را در دو نوبت روز و شب، قبل از خواب مورد استفاده قرار دهید.
 11. دقت داشته باشید که فاصله ی زمانی بین دو نوبت بلیچینگ در خانه حداقل باید یک ساعت باشد.
 12. طول درمان بلیچینگ خانگی حدودا 2 هفته است که باید به صورت متناوب در طول شب 4 تا 6 ساعت قالب را بر روی دندانهای خود قرار دهید.

هزینه بلیچینگ دندان‌

هزینه بلیچینگ دندان‌
هزینه بلیچینگ دندان‌

قیمت بلیچینگ دندان با توجه به روش درمانی که شما انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود. در هزینه بلیچینگ دندان عواملی همچون هزینه ساخت قالب توسط لابراتوار، مهارت دندانپزشک، ژل های سفید کننده مخصوص دندان تاثیر گذار خواهد بود. در بلیچینگ مطب نیز عواملی چون دستمزد دندانپزشک معالج، هزینه مواد و تجهیزات مصرفی دخیل می باشد. به طور کل هزینه درمان بلیچینگ دندان جز درمانهای کم هزینه دندانپزشکی زیبایی محسوب می شود.

توجه داشته باشید کیت های سفید کننده دندان که بدون نسخه توسط برخی از داروخانه ها فروخته می شوند، اگر چه که هزینه ی کمتری برای شما خواهد داشت اما غیر اصولی ترین روش برای سفید کردن دندان ها می باشد.

مزایای بلیچینگ دندان

 • بدون درد و عوارض جانبی
 • بدون آسیب زدن به دندان
 • درمان مقرون به صرفه

چگونگی درمان بلیچینگ دندان

مکانیزم درمان بلیچینگ دندان
مکانیزم درمان بلیچینگ دندان

پراکسید هیدروژن به عنوان اصلی ترین ماده برای سفید کردن دندان در درمان بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرد که رنگدانه های رسوب کرده در میان ساختار مینای دندان را اکسید می کند. این ماده پس از نفوذ به لایه های عمیق تر مینای دندان، رنگ دندان را تغییر داده و چند درجه سفید تر می کند. در کل درمان سفید کردن دندان که با نام علمی بلیچینگ دندان Bleaching شناخته می شود به دو روش بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در مطب دندانپزشکی قابل انجام است.این دو روش هم به لحاظ مواد مورد استفاده و هم تکنیک و حتی هزینه ی درمان دارای تفاوت می باشند. روش صحیح و اصولی بلیچینگ دندان ارائه درمان اصولی از ترکیب هر دو روش می باشد.

مواد مصرفی در بلیچینگ خانگی کارباماید پر اکسید و هیدروژن پر اکسید در بلیچینگ مطب مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد به لحاظ غلظت با هم متفاوت هستند.

سوالات متداول درباره بلیچینگ دندان

سوالات متداول درباره بلیچینگ دندان
سوالات متداول درباره بلیچینگ دندان
 1. در چه سنی می توان بلیچینگ دندان را انجام داد؟

  بلیچینگ دندان را برای تمامی افراد بالای 18 سال می توان انجام داد. از آنجایی که قبل از سن 18 سالگی دندان ها هنوز عاج و مینای بالغ شده ای ندارند، انجام بلیچینگ دندان می تواند موجب حساسیت های دندانی شود. علاوه بر این افرادی که در دندان های جلو، ترمیم همرنگ دندان دارند نمی توانند بلیچینگ دندان را انجام دهند. چرا که با سفید کردن دندان هایشان، دو رنگی بین مواد ترمیمی و دندان های طبیعی شان ایجاد خواهد شد.
 2. برای بلیچینگ دندان به چند جلسه درمانی نیاز است؟

  معمولا بلیچینگ دندان در مطب با یک جلسه ی درمانی در طی یک ساعت انجام می پذیرد. با این وجود بسته به شرایط بیمار و میزان لکه های دندانی ممکن است به یک جلسه مجدد برای بلیچینگ در مطب و یا درمان تکمیلی بلیچینگ در منزل نیاز باشد.
 3. میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان چقدر است؟

  میزان قطعی برای سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان نمی توان اعلام کرد چرا که بسته به میزان بد رنگی دندان و جنس دندان بیمار ممکن است دندان ها از یک تا چند درجه تغییر رنگ کند.
 4. بعد ازبلیچینگ دندان، تا چه زمانی دندان ها سفید می ماند؟

  با توجه به توجه و یا عدم توجه شما به توصیه ها و مراقبت های پس از درمان که پیش از این به آن پرداخته ایم و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان و نوع تغذیه شما دوام و ماندگاری سفیدی دندان شما متغیر خواهد بود. اما لازم است برای تثبیت سفیدی دندان، هر چند وقت یکبار درمان بلیچینگ دندان را تکرار کنید. این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.
 5. چه کارهایی را قبل از بلیچینگ دندان باید انجام دهیم؟

  برای انجام بلیچینگ دندان بهتر است جهت ترمیم پوسیدگی ها، جرمگیری به دندانپزشک مراجعه کنید تا نتیجه بهتری از درمان سفید کردن دندان ها حاصل شود. در نظر داشته باشید که بلیچینگ کردن دندان های کامپوزیت شده و یا لمینت سرامیکی دندان، روکش های دندانی دیگر و پرکردگی ها تاثیری نخواهد داشت.
 6. آیا بلیچینگ دندان برای دندان ها ضرر دارد؟

  خیر، طبق تحقیقات صورت گرفته در سالهای اخیر، بلیچینگ دندان، کم عارضه ترین و بی خطر ترین روش برای سفید کردن دندان هاست.
 7. آیا نور دستگاه بلیچینگ دندان ضرر دارد؟

  از نظر پزشکی، تمامی نورهایی که به صورت مستقیم به چشم تابانده می شود، می تواند خطراتی را در پی داشته باشد. اما نوری که در دستگاه بلیچینگ در کلینیک های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، هالوژن های متمرکز شده و بی خطر است. البته توصیه می شود برای اطمینان بیشتر از عینک های مخصوص در حین درمان استفاده شود.
 8. آیا بلیچینگ دندان در دوران بارداری مضر است؟

  به دلیل استفاده از مواد شیمیایی  در تمامی روش های سفید کردن دندان، توصیه می شود درمان بلیچینگ دندان قبل از اقدام به بارداری و یا بعد از دوران بارداری انجام شود.
 9. بازه زمانی درمان بلیچینگ دندان چقدر است؟

  بازه زمانی درمان به نوع روشی که برای بلیچینگ انتخاب می‌شود بستگی دارد اگر روش بلیچینگ در مطب انتخاب شود طی 2 الی 3 جلسه که هر جلسه حدود 45 دقیقه و اگر روش انتخابی بلیچینگ در خانه باشد حدود 2 الی 3 هفته به طول می‌انجامد. فقط باید به این نکته توجه شود که تاثیر مواد سفید کننده در مطب به دلیل اکسیدکنندگی بیشتر از روش بلیچ در خانه تاثیرگذاری بیشتری دارد.
 10. آیا بلیچینگ دندان به مینای دندان آسیب می زند؟

  اگر تغییر رنگ دندان و لکه های دندانی در لایه های عمیق مینای دندان اتفاق افتاده باشد، ممکن است دندانپزشک شما درمانی تکمیلی برای سایش لایه نازکی از مینای دندان را تجویز کند. در غیر این صورت بلیچینگ دندان بدون هیچ آسیبی به مینای دندان، قابل انجام است. اگر در برخی موارد در لایه‌های سطحی مینای دندان تغییر رنگ رخ داده باشد برای نتیجه بهتر در بلیچینگ ابتدا مایکروابرژن و سپس بلیچینگ صورت می‌گیرد. در مایکروابرژن سطح مینای دندان به مقدار خیلی کمی با خمیرهای ساینده مخصوصی تراشیده می‌شود تا بدرنگی‌های سطحی دندان حذف شود.
امروزه بلیچینگ دندان ها به دو شیوه بلیچینگ در مطب یا آفیس بلیچینگ و بلیچینگ در خانه یا هوم بلیچینگ انجام می گیرد. اما این دو روش چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ در این مقاله به بررسی این دو…
رعایت بهداشت دهان و دندان باعث ارتقای سلامت دندان و لثه‌ها می‌شود، اما باز هم دندان‌ها دچار پلاک می‌شوند و نیاز است که از سفید کننده دندان استفاده کنید. پلاک تشکیل شده بر روی مینای دندان که ناشی از رژیم…
آیا از دلایل ایجاد کننده انواع لکه ها بر روی دندان مطلع هستید؟ آیا روش های سفید کردن سریع دندان را می شناسید؟ ممکن است در هنگام آماده شدن برای حضور در یک جلسه ی کاری و یا مهمانی مهم…
کشیدن سیگار و یا استعمال دخانیات، سبب محدود کردن جریان خون به ناحیه‌ی دهان و همچنین به وجود آوردن مکانی برای تکثیر باکتری‌ها شده که همین امر سبب زرد شدن و نیاز به سفید کردن دندان می‌شود. استعمال دخانیات علاوه…
بلیچینگ دندان یکی از موضوعات مهم در حوزه دندانپزشکی محسوب می شود که طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. سفید کردن دندان های زرد برای افراد بسیاری به خصوص جوانان و کسانی که در جامعه حضور فعال دارند به…
رعایت بهداشت و نیاز به سفید کردن دندان، صرفا برای افرادی با دندان های طبیعی نبوده و افراد دارای دندان های مصنوعی نیز باید آن را رعایت کنند. نگهداری درست از دندان های مصنوعی، باعث افزایش طول عمر آن شده…
کیت سفید کننده دندان یکی از سفید کننده هایی است که با سرعت و ایمنی بالا تمام دندان های شما را به صورت یک دست سفید خواهد کرد و در واقع این کیت ها کار بلیچینگ دندان را برای شما…
روش‌های مختلفی برای سفید شدن دندان‌ها وجود دارد، بلیچینگ، روش‌های خانگی، خمیر دندان سفید کننده، ژل‌های خانگی، کامپوزیت و... از جمله این روش‌ها هستند. افرادی که دندان‌های سالم و مرتبی دارند، همواره به فکر سفید کردن دندان‌های خود هستند چرا…
رعایت بهداشت دهان و دندان مهم‌ترین فاکتوری است که در چهره‌ی هر فردی مشخص می‌شود، سفید کننده‌ دندان یکی از ابزاری است که به وسیله‌ی آن می‌توانید باعث ارتقای سلامت و بهداشت دندان و لثه‌ی خود شوید. حال ممکن است…
برای سفید کردن دندان ها از روش های مختلفی می توان بهره برد. قبل از این که از هر کدام از این روش ها استفاده کنید، لازم است در مورد هر کدام اطلاعات کاملی داشته باشید و مزایا و معایب…
امروزه داشتن دندان های سفید و لبخندی زیبا از اهمیت بالایی برخوردار است. البته داشتن لبخند زیبا و درخشان را نباید تنها مزیت سفید کردن دندان دانست بلکه افزایش اعتماد به نفس، سلامتی دهان و دندان و ... را می…
سفید بودن دندان ها یکی از عوامل مهم در زیبایی به شمار می آید که می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی اعتماد به نفس افراد داشته باشد. امروزه در حوزه دندانپزشکی روش های متفاوتی برای سفید کردن دندان ها…
بلیچینگ دندان روشی برای سفید کردن دندان هاست و می تواند زیبایی دندان ها و لبخند شما را دو چندان کند.
همواره این سوال برای افراد مطرح می‌شود که سفید کردن دندان به چه صورتی انجام می‌شود؟ آیا روش خانگی و ارزان قیمتی وجود دارد؟ زردی دندان به چه علتی به وجود می‌آید؟ زرد شدن دندان از عواملی است که افراد…
تغییر رنگ در دندان ها بخصوص در دندان های پیش و نیش، یک مشکل جدی محسوب می شود و به درمان موثر توسط دندانپزشکی زیبایی نیاز دارد.
بلیچینگ دندان به معنی استفاده از روشهای درمانی مختلف جهت سفید کردن دندان ها است.
بلیچینگ دندان به نوعی درمان زیبایی محسوب می شود. این روش درمان در عصر حاضر مورد پسند و توجه بسیاری از افراد جوان می باشد. بلیچینگ دندان ها برحسب نیاز و بر طبق تشخیص دندانپزشک از ۲ درجه تا تا…
بلیچینگ یکی از روش های زیبایی دندان هاست که در جوامع امروزی به دلیل عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان، مصرف سیگار، غذاهای پرچرب و حاوی رنگ غذا و غیره بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. البته توجه داشته…

14 نکته 100 درصد ضروری پیش از سفید کردن دندان

سه شنبه, 19 فروردين 1399 ساعت 07:32
هرکسی به دنبال یک لبخند درخشان است؛ اما سفید کردن دندان برای همه افراد مناسب نیست.

طب سنتی برای سفید کردن دندانها

سه شنبه, 19 فروردين 1399 ساعت 06:42
یک متخصص طب سنتی گفت: همه افراد در آرزوی داشتن دندان‌هایی سالم و درخشان هستند که با رعایت رژیم غذایی صحیح و به کمک برخی نکات ساده می‌توان به این امر دست پیدا کرد.
همواره ایجاد لکه ها بر روی دندان سبب کم شدن زیبایی دندان ها می شود. ذر ادامه دلایل ایجاد آن ها و درمان های موجود را بررسی می کنیم.
ژل هایی که به منظور سفید کردن دندان ها به کار می روند در شرایطی مانند بارداری ممکن است ضرر هم داشته باشند.
شناسایی موادی که برای بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرند و مزایا و معایب آن ها می تواند در انتخاب محصول مناسب بسیار موثر باشد.
هیدروژن پراکسید به عنوان ماده ای مهم است که در بلیچینگ کاربرد دارد. مزایا و معایب این ماده در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر