اصلاح طرح لبخند | هزینه، مزایا، روشها، نحوه انجام و سوالات متداول

اصلاح طرح لبخند
فهرست مطالب (کلیک کنید)
۵/۵ - (۴ رای)

دندان ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فرد دارند و اگر دچار نقصی باشند، این زیبایی را دچار مشکل می کنند. پس نمی توان نسبت به دندان ها بی تفاوت بود. لبخند تاثیر بسیاری بر اعتماد به نفس دارد. با مراجعه به مطب دندانپزشکی و مشورت با پزشک خود می توانید یک روش مناسب برای زیبایی لبخند خود انتخاب کنید. اصلاح طرح لبخند خدماتی مانند ترمیم دندان، ارتودنسی دندان، پر کردن دندان ها، روکش دندان، لمینت دندان و… را شامل می شود.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند چیست؟

هر نوع درمان دندان که منجر به زیبایی دندان ها شود، اصطلاحا اصلاح طرح لبخند نامیده می شود. زیبایی دندان ها تاثیر به سزایی در زیبایی صورت دارد. اگر نیاز به اصلاح طرح لبخند دارید، قبل از آن حتما باید برای چکاپ دندان به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده تا دندان های شما پوسیدگی نداشته باشد. در صورتی که دچار مشکلاتی مانند عفونت های لثه باشید، ابتدا درمان و ترمیم لثه توسط دندانپزشک انجام می گیرد. باید توجه کنید که هر شخصی نیاز به اصلاح طرح لبخند ندارد و این کار با مشورت متخصص دندانپزشک با دلایل متفاوت و روش های مختلفی انجام می گیرد. رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن به شیوه صحیح در کنار چکاپ دندانپزشک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

اصلاح طرح لبخند برای چه کسانی مناسب است؟

طرح لبخند تاثیر زیادی در جوان به نظر رسیدن دارد. بعضی از افراد به موجب شغل خود باید به فکر سلامت و زیبایی دندان های خود باشند، به همین جهت طرح لبخند برایشان مناسب است. بسیاری از افراد به جز زیبایی از لحاظ درمانی به طرح لبخند نیاز دارند. از نظر بسیاری از پزشکان در صورتی که فرد بیمار مشکلی در فرم دهان و دندان خود نداشته باشد و فقط از بابت زیبایی دندان به دنبال اصلاح طرح لبخند باشد، دلیل کافی برای انجام این کار نمی باشد. اینکه اصلاح طرح لبخند برای فرد لازم است یا نه توسط دندانپزشک تعیین می شود. بنابراین لمینت و کامپوزیت دندان به تشخیص پزشک انجام می گیرد. طرح لبخند هالیوودی که صرفا جهت زیبایی می باشد، برای افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت می کنند، مناسب می باشد. بسیاری از هنرمندان ایرانی و خارجی که به دنبال اصلاح طرح لبخند هستند، برای حفظ سلامت دندان های خود از قالب های چینی متحرک استفاده می کنند.

هزینه اصلاح طرح لبخند

قیمت اصلاح طرح لبخند

هزینه اصلاح طرح لبخند بستگی به عوامل متعددی دارد. وزارت بهداشت بر اساس مواردی مانند تورم تعرفه هایی را برای دستمزد دندانپزشک و هزینه های درمانی تعیین می کند. البته محل کلینیک دندانپزشکی و مهارت او تعرفه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. دستمزد دندانپزشک متخصص و فوق تخصص با هم تفاوت دارد. تعداد دندان هایی که تحت درمان قرار می گیرند، قیمت و موادی که در ونیر ها به کار رفته است(ونیر کامپوزیت نسبت به بقیه روکش ها قیمت کمتری داشته ولی لمینت بسیار گران است)، باعث تفاوت در هزینه طرح لبخند به روش های گوناگون آن می شود. هر کدام از روش های اصلاح طرح لبخند تعداد مراجعات مختلفی به مطب دندانپزشکی دارد، بنابراین هزینه تعداد ویزیت ها و دستمزد افزایش می یابد. اگر بیمار نیازمند به ایمپلنت دندان، لیفت لثه و باز سازی کامل دهان باشد، هزینه ها بیشتر می شوند.

مزایای اصلاح طرح لبخند

 

مزایای اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند به جهت زیبا ساختن دندان ها و برای درمان برخی از بیماری ها و معایب دهان و دندان انجام می گیرد. لبخند زیبایی بی نظیری به چهره هدیه داده و اعتماد به نفس را دو چندان می کند. مزایای اصلاح طرح لبخند عبارتند از:

 1. طرح لبخند چهره را جوان تر نشان می دهد و سبب سفید و روشن شدن دندان ها می گردد.
 2. اصلاح طرح لبخند می تواند بسیاری از بیماری ها و معایب دهان و دندان را اصلاح نماید.
 3. اصلاح طرح لبخند برای کاهش بسیاری از بیماری های لثه، عفونت ها و پوسیدگی ها موثر
  است.
 4. اصلاح طرح لبخند می تواند ساختار دهان و دندان را بهبود بخشیده و نسبت لثه را تنظیم نماید.

روش های اصلاح طرح لبخند

طرح لبخند تاثیر به سزایی در زیبایی و اعتماد به نفس فرد دارد. با توجه به مشکلات دهان و دندان فرد بیمار، روش های متفاوتی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد. جهت اینکه کدام روش طرح لبخند برای بیمار مناسب است، باید از دندانپزشک راهنمایی گرفته شود. در ذیل به بررسی انواع روش های اصلاح طرح لبخند می پردازیم:

 1. سفید کردن دندان ها (بلیچینگ)

  سفید کردن دندان ها (بلیچینگ)

  مصرف برخی مواد غذایی مانند قهوه و چای، مصرف دخانیات، افزایش سن از جمله مواردی هستند که سبب لکه دار شدن و تغییر رنگ دندان می شوند. سفیدی دندان در زیبا نشان داده شدن آن بسیار تاثیر گذار است. برای سفید کردن دندان، بلیچینگ دندان روش بسیار موثری است که طی آن تغییر رنگ هایی که در طول زمان رخ داده و هم چنین تغییر رنگ های مربوط به ژنتیک را از بین برده و دندان ها را سفید و زیبا می کند.

 2. باندینگ دندان (ونیر کامپوزیت)

  باندینگ دندان (ونیر کامپوزیت)

  در صورتی که دندان دچار شکستگی، پوسیدگی، تراشیده شدن، لب پر شدن و حتی تغییر رنگ شده باشد، روش باندینگ دندان برای بهبود دندان ها بسیار مناسب است. مواد کامپوزیت(ونیر کامپوزیت) توسط دندانپزشک به وسیله چسب مخصوص روی دندان قرار داده شده و به وسیله نور آبی مخصوص روی دندان فیکس می شوند. قیمت این نوع مواد بسیار کمتر از لمینت می باشد، بنابراین این نوع روکش جهت اصلاح طرح لبخند کاربرد بیشتری دارد.

 3. لمینت دندان (ونیر پرسلین)

  لمینت دندان (ونیر پرسلین)

  برای زیبا شدن سطح رویی دندان و پوشاندن عیوب سطح دندان از لمینت استفاده می شود که از لایه های شیشه ای ظریف که جنس آن ها سرامیک بوده ساخته شده است. لمینت، تغییر رنگ دندان، فاصله بین دندان ها، شکستگی دندان ها، نامرتبی و کجی دندان ها را اصلاح می کند. انجام لمینت در یک جلسه انجام نمی شود و لازم است قبل از شروع انجام لمینت در صورتی که دندان نیاز به ترمیم و درمان اولیه دارد، ترمیم های قبل از انجام کار صورت گیرد. دندانپزشک ابتدا قالب گیری کرده و بعد از آن لمینت ها را در لابراتوار تهیه می کند. پس از آن به کمک چسب مخصوص لمینت ها را به سطح دندان می چسباند و با اشعه آن ها را روی دندان محکم می کند.

 4. روکش دندان(پروتز دندان ثابت)

  روکش دندان(پروتز دندان ثابت)

  اگر تاج دندان در اثر عواملی مانند شکستگی، پوسیدگی زیاد، ضعیف شدن ساختار دندان و ضربه آسیب دیده باشد، در این صورت درمان آن به وسیله روکش دندان الزام است. در واقع هنگامی که فرد با مشکل شدید دندانی رو به رو شده باشد، این روش اصلاح طرح لبخند بهترین انتخاب است. روکش دندان از سرامیک ساخته شده و توسط دندانپزشک روی دندان قرار داده می شود. در روش روکش دندان ابتدا قالب گیری انجام می شود. سپس آن ها را به لابراتوار فرستاده تا روکش دندان ساخته شود. پس از آماده شدن قالب ها، دندانپزشک آن ها را با چسب مخصوصی روی دندان ها قرار می دهد. روکش دندان طول عمر دندان آسیب دیده را زیاد می کند، به این دلیل که روکش کاملا دندان آسیب دیده را پوشانده و احتمال پوسیدگی آن را به شدت کاهش می دهد.

 5. بریج دندان(پل دندانپزشکی)

  بریج دندان(پل دندانپزشکی)

  اگر بر اثر کشیدن دندان یا هر دلیل دیگری جای دندان خالی شده باشد، انتخاب بریج دندان یکی از روش هایی است که برای پر کردن جای خالی دندان استفاده می شود. این پل دندانی از یک یا چند دندان مصنوعی ساخته شده که به شکل راحت در کنار دندان های دیگر قرار می گیرد. بریج علاوه بر اصلاح طرح لبخند موارد دیگری مانند مشکل در تکلم و کجی دندان ها را نیز بر طرف می کند. برای افزایش طول عمر بریج باید بهداشت دهان و دندان را به طور جدی رعایت کرد و از خوردن غذا های سفت دوری کرد.

 6. ایمپلنت دندان

  ایمپلنت دندان

  یکی دیگر از روش هایی که برای پر کردن جای خالی دندان استفاده می شود، ایمپلنت دندان می باشد. جنس ایمپلنت از تیتانیوم بوده و دندانپزشک آن را به شکل میله باریکی درون استخوان فک قرار می دهد. تیتانیومی که در روش ایمپلنت استفاده می شود هیچ مشکلی را برای بدن ایجاد نمی کند. برای افزایش طول عمر ایمپلنت باید به طور صحیح از آن مراقبت شود.

 7. طرح لبخند لثه ای

  طرح لبخند لثه ای

  اگر زمانی که دندان های دائمی رشد کرد، لثه به خوبی عقب نرفت و در صحبت کردن و لبخند زدن به طور واضح نمایان بود، در این صورت لیفت لثه این مشکل را حل می کند. لیفت لثه یک جراحی زیبایی دندان است که طی آن قسمتی از بافت لثه برداشته شده تا دندان ها به صورت بلند تر دیده شوند. بنابراین جراحی لیفت لثه لبخند زیبایی را برای فرد به ارمغان آورده و سبب افزایش اعتماد به نفس او می گردد.

 8. ارتودنسی دندان

  ارتودنسی دندان

  ارتودنسی برای افرادی که دارای دندان های کج و نامرتب هستند، یک طرح لبخند مناسب ایجاد می کند. ناصافی دندان ها علاوه بر کاهش اعتماد به نفس مشکلاتی در تکلم؛ غذا خوردن و بهداشت دهان و دندان ایجاد می کند. متخصص ارتودنسی براکت هایی که از جنس سرامیک، پلاستیک و یا فلز بوده را روی دندان بیمار چسبانده و از درون براکت ها سیم های ارتودنسی را عبور می دهد. این سیم ها سبب حرکت دندان ها شده و دندان ها را صاف و مرتب می کند. ارتودنسی انواع مختلفی دارد که تشخیص نوع آن برای هر بیمار بر عهده متخصص ارتودنسی می باشد.

 9. اصلاح طرح لبخند به وسیله نرم افزار

  اصلاح طرح لبخند به وسیله نرم افزار

  سیستم DSD(طراحی دیجیتال لبخند) یک سیتم بی نظیر است که کار تمام شده را قبل از هر گونه عملیات دندانپزشکی بر صورت بیمار نشان می دهد. این یک روش طبیعی است و بهترین انتخاب برای افرادی که به شدت به اصلاح طرح لبخند خود اهمیت می دهند. در این روش طراحی لبخند بیمار به شکل دقیقی بررسی می شود و مواردی مانند تناسب فک، تناسب دندان ها، ارتفاع صورت، خط لثه و… شبیه سازی شده و لبخند بی نظیری انتخاب می گردد.

نحوه انجام اصلاح طرح لبخند

در ابتدا قبل از انجام اصلاح طرح لبخند، دندانپزشک سلامت دهان و دندان، زیبایی دندان ها، لثه ها و به طور کامل ساختار دندان را بررسی می کند. این بررسی به این علت است که اگر دچار بیماری های دهان و دندان، مانند عفونت لثه، چفت نشدن دندان ها روی هم و دیگر بیماری ها هستید، قبل از انجام اصلاح طرح لبخند باید به درمان این بیماری ها بپردازید. قرار نگرفتن دندان ها روی هم منجر به باز سازی کل دهان می شود که زمان طولانی را شامل می شود، اما این درمان بخشی از لبخند را اصلاح کرده معمولا بیشتر بیماران رضایت کافی را دارند. برای اصلاح طرح لبخند چندین متخصص برای درمان بیمار همکاری می کنند. در ابتدا تکنسین دندان آزمایشگاه، آزمایش های مربوطه را گرفته و بیمار را به متخصص دندان ارجاع می دهد. پس از آن متخصص عصب کشی، متخصص ارتودنسی یا جراح دهان و دندان، متخصص بیماری های لثه برای درمان مشغول به کار می شوند. پیشرفت امروزه سبب شده تا با استفاده از سیستم DSD(طراحی دیجیتال لبخند) قبل از شروع درمان طرح لبخند تغییرات روی صورت بیمار نشان داده شود. همچنین دندانپزشک با ساخت قالب های گچی خیال بیمار را از بابت برنامه درمانی آسوده می کند. بعد از انتخاب روش مناسب توسط دندانپزشک درمان طرح لبخند متناسب با روش انتخابی پیش خواهد رفت.

کاربرد های اصلاح طرح لبخند

کاربرد های اصلاح طرح لبخند

مواردی که باعث ایجاد فرم ظاهری نامناسب در چهره فرد و سبب کاهش اعتماد به نفس او می گردند، با اصلاح طرح لبخند توسط دندانپزشک درمان می شوند که عبارتند از:

 1. فاصله بین دندان ها

  فاصله بین دندان ها علاوه بر ظاهر نامناسبی که برای دهان و دندان دارد، گاهی برای تکلم هم مشکلاتی را به وجود می آورد.

 2. نداشتن دندان

  گاهی بر اثر ژنتیک و یا حادثه جای یکی از دندان ها به طور کامل خالی می شود، بنابراین نیاز به اصلاح طرح لبخند وجود دارد.

 3. بد رنگ شدن دندان ها

  بد رنگ شدن دندان ها بر اثر عواملی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف دخانیات، برخی خوراکی ها مثل چای و قهوه، عوامل ارثی و محیطی، افزایش سن، آسیب رسیدن به دندان، تاثیر برخی از دارو ها و تاثیر بعضی از بیماری ها ایجاد می شوند.

 4. پوسیدگی دندان

  اگر پوسیدگی دندان بر روی دندان های جلویی به وجود بیاید و قابل مشاهده باشد، فرد نیازمند اصلاح طرح لبخند است.

 5. داشتن لبخند لثه ای

  نمایان شدن لثه به هنگام صحبت کردن و یا لبخند زدن می تواند تاثیر منفی بر زیبایی صورت داشته و سبب کاهش اعتماد به نفس فرد شود.

 6. داشتن دندان های کج

  کج بودن دندان ها یک ناهنجاری دهانی است که بر سلامتی و زیبایی فرد تاثیر می گذارد.

 7. لب پر شدن دندان ها

  در صورتی که دندان بشکند یا ترک بخورد، برای رفع این مشکل اصلاح طرح لبخند صورت می گیرد.

 8. دندان های کوتاه

  دندان کوتاه بر لبخند و زیبایی تاثیر منفی می گذارد و فرد را دچار کاهش اعتماد به نفس می کند.

سوالات متداول

 1. آیا اصلاح طرح لبخند درد دارد؟

  دندانپزشکان با استفاده از روش های پیشرفته این فرآیند را تا حد ممکن بدون درد و راحت انجام می دهند. به جهت اینکه درد تزریق داروی بی حسی بیمار را متوجه نکند، دندانپزشک ابتدا لثه ها را بی حس می کند. استفاده از دارو های آرام بخش با مشورت پزشک نیز می تواند انجام فرآیند اصلاح لبخند را برای بیمار راحت تر کند.

 2. اصلاح طرح لبخند چقدر زمان می برد؟

  طول کشیدن مراحل فرآیند اصلاح طرح لبخند، به روش انجام و میزان تغییرات مورد نیاز مرتبط می باشد. بسته به تعداد جراحی های مورد نیاز، تعداد جلسات بیشتری مورد نیاز است. با مشورت با دندانپزشک خود در این باره می توانید راهنمایی لازم رابه دست آورید.

 3. آیا اصلاح طرح لبخند به ارتودنسی نیازمند است؟

  درمان هایی مانند روکش، لمینت و کامپوزیت نمی توانند ناهنجاری های دندان ها مانند کجی دندان، حالت نامناسب لثه و ناهنجاری های فکی را بر طرف سازند. بنابراین قبل از طرح لبخند افرادی که دچار این مشکلات هستند به ارتودنسی نیاز دارند.

 4. آیا بعد از انجام طرح لبخند مراقبت خاصی لازم است؟

  با توجه به اینکه کدام روش برای طرح لبخند استفاده شده است، به جهت افزایش طول عمر و ماندگاری بیشتر مراقبت هایی لازم است. اما این مراقبت ها به هیچ وجه سخت نیستند که باعث نگرانی شما از انجام طرح لبخند شوند.

2 نظر در “اصلاح طرح لبخند

 1. زهرا قاسمی گفت:

  با سلام من لبخند لثه ای دارم چجوری باید بفهمم که جراحی فک نیاز دارم یا نه؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام بهتر است با متخصص لثه مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
دسته بندی مقالات
 • مقالات کشیدن دندان
 • مقالات پر کردن دندان
 • مقالات جرمگیری دندان
 • مقالات بلیچینگ دندان
 • مقالات ونیر کامپوزیت دندان
 • مقالات لمینت دندان
 • مقالات روکش دندان
 • مقالات جراحی زیبایی لثه
 • مقالات ایمپلنت دندان
 • مقالات ارتودنسی دندان
 • مقالات جراحی فک
 • مقالات درمان ریشه یا عصب کشی
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان