راهنمای جامع پر کردن دندان (ترمیم دندان) | انواع، هزینه، مراقبت‌ها و سوالات رایج

پر کردن دندان
فهرست مطالب (کلیک کنید)
۵/۵ - (۷ رای)

تصویری که اغلب افراد از پر کردن دندان در ذهن خود دارند این است که این درمان با درد همراه بوده و در نهایت دندان سفیدی خواهند داشت که وسط آن با مواد سیاهی پر شده است! اما لزوما همیشه اینطور نیست.
حتما سوالات زیادی درباره روش ترمیم دندان دارید.
در این مطلب اطلاعات کامل و جامعی درباره این روش بیان شده است. از پاسخ به این سوال که ماندگاری پر کردن دندان چقدر است تا هزینه انجام آن و نحوه اجرا، معرفی و مقایسه انواع موادی به کار رفته و سایر موارد لازم دیگر مورد بحث قرار گرفته‌اند.
در انتها نیز روش‌های مراقبت از این درمان بیان شده‌اند. پس مطالعه این مطلب از دکتر فاطمه لبافی را از دست ندهید.

پر کردن دندان چیست؟

آشنایی با درمان پر کردن دندان

پر کردن دندان (Dental restoration) یک روش درمانی است که برای پر کردن حفره دندان استفاده می‌شود. اگر پوسیدگی دندان دارید یا ساختار آن دندان به دلیل ضربه از بین رفته است، ممکن است نیاز به این درمان داشته باشید.

چه زمانی نیاز به پر کردن دندان خواهید داشت؟

چه زمانی برای پر کردن دندان اقدام کنم؟

علائم و نشانه‌های مختلفی وجود دارند که ممکن است بیانگر نیاز شما به درمان پر کردن دندان باشند. این نشانه‌ها و علائم به شرح زیر هستند:

 1. به وجود آمدن یک سوراخ در دندان شما
 2. ایجاد لکه‌های تیره روی دندان
 3. گیر کردن غذا در برخی از نواحی خاص دندان
 4. حساسیت به غذا و نوشیدنی سرد و گرم

البته تصمیم نهایی پس از معاینه کامل دهان با دندانپزشک شما خواهد بود. برای انجام معاینه رایگان دندان‌های خود و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان چیست؟

هنگامی که بافت سخت دندان (مینای دندان) در اثر ترشح اسید به وسیله باکتری به نام استرپتوکوک مواد معدنی خود، یعنی کلسیم و فسفر را از دست می‌دهد، دندان دچار فرسایش می‌شود. اصطلاحا گفته می‌شود که شخص دچار پوسیدگی دندان شده است.

قبل و بعد از پر کردن دندان در کلینیک دکتر فاطمه لبافی

قبل و بعد از پر کردن دندان

قیمت پر کردن دندان چقدر است؟

هزینه پر کردن دندان

پر کردن یک روش ترمیم بسیار مقرون به صرفه است؛ اما هزینه آن تحت شرایطی تغییر پیدا می‌کند.
در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی هزینه این درمان با تخفیف سایت در حدود ۲,۲۰۰,۰۰۰ تومان (دو میلیون و دویست هزار تومان) الی ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان (دو میلیون و پانصد هزار تومان) است.
با مراجعه به مقاله هزینه پر کردن دندان، می‌توانید در مورد تعرفه ترمیم دندان با انواع مواد، نحوه پرداخت و پوشش بیمه اطلاعات کامل و جامعی را به دست آورید.

انواع مواد پرکننده دندان

مواد پرکننده دندان چند نوع دارد؟

مواد مختلفی را می‌توان به عنوان پرکننده دندان استفاده کرد. اینکه کدام یک از آنها برای شما مناسب است را دندانپزشک بررسی خواهد کرد. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم:

 1. آمالگام

  آمالگام مخلوطی از فلزات از جمله نقره، مس، قلع، جیوه و روی است و یک ماده پرکننده بسیار قوی است. اگرچه قرار گرفتن در معرض جیوه می‌تواند سمی باشد، اما آمالگام خطری را برای افراد به وجود نمی‌آورد.
  این ماده پرکننده به دلیل رنگ تیره معمولاً تنها برای ترمیم دندان‌های عقبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 2. رزین کامپوزیت

  رزین کامپوزیت یک ماده سفید یا همرنگ دندان است. می‌توان آن را با رنگ سایر دندان‌ها هماهنگ کرد و بسیار طبیعی‌تر از آمالگام به نظر می‌رسد، اما تفاوت قیمت کمی با آن دارد. استفاده از این ماده برای پر کردن دندان‌های عقب بزرگسالان که پوسیدگی شدیدی داشته و نیاز به پر کردگی بیشتری دارند، معمولاً توصیه نمی‌شود، زیرا در این حالت دوام زیادی نخواهد داشت. کامپوزیت بیشتر برای دندان‌های قدامی که در طرح لبخند فرد شرکت دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 3. سیمان گلاس آینومر

  سیمان گلاس آینومر را نیز می‌توان با رنگ دندان تطبیق داد، اما ممکن است به اندازه رزین کامپوزیت دوام نداشته باشد. معمولاً در مناطقی که فشار ناشی از گاز گرفتن زیاد وجود ندارد و همچنین روی دندان‌های شیری استفاده می‌شود.
  بنابراین، این پرکننده‌ها اغلب انتخاب خوبی برای کودکان هستند؛ زیرا می‌توانند فلوراید آزاد کنند که می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر دندان کمک کند.

 4. پرکننده‌های طلا و چینی یا سرامیکی

  طلا و پرسلن مواد پرکننده‌های بسیار بادوامی هستند. پرکننده‌های پرسلن را می‌توان با رنگ دندان‌های دیگر هماهنگ کرد. اما طلا همان‌طور که می‌دانید رنگ مختص به خود را دارد. با این حال برخی از افراد ظاهر آن را دوست دارند. هر دوی این پرکننده‌ها گران‌تر از آمالگام هستند.

جدول مقایسه مواد پر کننده دندان

در جدول زیر ویژگی‌های این مواد را در کنار هم بررسی کرده‌ایم:

نوع ماده پرکننده هزینه جنس دوام ظاهر
آمالگام ارزان‌ترین ماده پرکننده مخلوطی از فلزات از جمله جیوه، نقره، قلع و مس دوام بین ۵ تا ۱۰ سال ظاهری تیره رنگ
گلاس آینومر هزینه مناسب اکریلیک و نوع خاصی از مواد شیشه‌ای است زیر ۱۰ سال مشابه دندان‌های طبیعی
کامپوزیت مقرون به صرفه ساخته شده از رزین و مخلوط شیشه حداقل پنج سال دوام دارد ظاهری همرنگ دندان طبیعی
سرامیک هزینه بسیار بالا پرسلن (سرامیک) ۱۵ تا ۲۰ سال ظاهری زیبا و همرنگ دندان
طلا هزینه بسیار بالا طلا ماندگاری بسیار بالا ظاهر دلپسند به صورت سلیقه‌ای

نحوه پر کردن دندان چگونه است؟

مراحل پر کردن دندان

برای انجام فرآیند ترمیم دندان، مراحل زیر توسط دندانپزشک انجام می‌گیرد:

 1. ابتدا دندانپزشک ناحیه اطراف دندان را که قرار است روی آن کار شود با بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌کند.
 2. در مرحله بعد، یک مته، ابزار سایشی هوا یا لیزر برای حذف ناحیه پوسیده استفاده می‌شود. دندانپزشک در طول فرایند حذف پوسیدگی به دقت بررسی می‌کند که پوسیدگی در محل باقی نماند.
 3. هنگامی که پوسیدگی از بین رفت، دندانپزشک با تمیز کردن حفره از باکتری‌ها، فضا را برای پر کردن آماده می‌کند.
 4. در ادامه از مواد پرکننده استفاده می‌کند.
 5. هنگامی که فرایند چند لایه به پایان رسید، دندانپزشک مواد پرکننده دندان را به شکل استاندارد در می‌آورد؛ برای این کار، مواد اضافی را برداشته و ترمیم نهایی را صیقل می‌دهد. پالیش کردن دندان به این دلیل است که دندان لبه اضافی و تیزی نداشته باشد و همچنین بلندی دندان پر شده اصلاح شود.
 6. در نهایت وضعیت بایت و نحوه جویدن شما را ارزیابی می‌کند.

ماندگاری دندان ترمیم شده چقدر است؟

طول عمر ترمیم دندان شما به مواد مورد استفاده، محل ترمیم در دهان و میزان مراقبت از آن بستگی دارد. انتظار می‌رود پرکننده‌های کامپوزیت، گلاس آینومر و پرسلن تا ۵ سال، پرکننده‌های آمالگام تا ۱۵ سال و پرکننده‌های طلا تا ۲۰ سال دوام داشته باشند.

فرایند پر کردن دندان چقدر زمان می‌برد؟

مدت زمان ترمیم و پر کردن دندان

به طور کلی در پاسخ به این سوال که پر کردن دندان چند جلسه طول می‌کشد؟ باید گفت که این مدت زمان به شرایط دندان شما، مهارت دندانپزشک و نوع ماده پر کننده بستگی خواهد داشت.
این پروسه درمانی اغلب ساده و راحت است و مدت زمان انجام آن معمولاً بین ۲۰ دقیقه تا ۱ ساعت به طول می‌انجامد.

عوارض عدم پرکردن دندان

اگر در صورت داشتن پوسیدگی، به موقع به سراغ ترمیم دندان خود نروید، مینای دندان (قسمت خارجی) به آرامی شروع به گسترش پوسیدگی می‌کند و عاج (قسمت سخت زیر مینا) را آشکار می‌کند.
باکتری‌های موجود در دهان با عاج تماس پیدا کرده و باعث پوسیدگی بیشتر می‌شوند.
اگر توجهی به انجام این درمان نداشته باشید، عفونت به عصب می‌رسد. در نهایت همین این اتفاق به دندان آسیب جدی می‌رساند و پس از آن فرد باید تحت درمان ریشه یا عصب کشی قرار گیرد.

چرا اطراف پرکردگی دندانم احساس درد می‌کنم؟

علت درد بعد از پر کردن دندان

دلایل مختلفی برای درد و حساسیت دندان بعد از ترمیم وجود دارند که عبارت‌اند از:

 1. عدم قرارگیری ماده پرکننده در جای صحیح خوداگر درد هنگام گاز گرفتن و یا جویدن غذا احساس شود، در این شرایط ممکن است ماده پر کننده به خوبی روی دندان قرار نگرفته باشد و مشکلاتی را ایجاد کند. پس برای اصلاح آن باید مجدداً به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 2. درد طبیعیگاهی ممکن است هنگام لمس دندان‌ها دردی را احساس کنید. این نوع درد کاملاً طبیعی است و باید در مدت زمان کوتاهی خود به خود از بین برود.
 3. پیشرفت عمیق پوسیدگیاگر پوسیدگی تا پالپ دندان بسیار عمیق باشد، ممکن است درد تیز و ضربان‌دار رخ دهد. این پاسخ احتمال دارد به این معنی باشد که این بافت دیگر سالم نیست و نیاز به عصب کشی دندان است.
 4. درد ارجاعی درد ارجاعی به درد یا حساسیت در دندان‌های دیگر غیر از دندان پر شده گفته می‌شود. احتمالاً هیچ مشکلی برای دندان‌های شما وجود ندارد. دندان پر شده به سادگی از طریق “سیگنال‌های درد” که از دندان‌های دیگر دریافت می‌کند، منتقل می‌شود. این درد باید طی یک تا دو هفته خود به خود کاهش یابد.

مراقبت‌های لازم بعد از ترمیم دندان

بعد از پر کردن دندان این نکات مراقبتی را رعایت کنید

بعد از انجام این درمان به نکات و مراقبت های پس از پر کردن دندان توجه داشته باشید:

 1. در صورتی که از سرامیک و یا کامپوزیت به عنوان ماده پرکننده دندان استفاده شده باشد، باید تا حدود دو ساعت از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی پرهیز کنید.
 2. بهتر است تا چند روز از خوردن غذاهای سفت و چسبناک خودداری کنید.
 3. با سمت بی‌حس دهان چیزی نخورید؛ زیرا در این صورت احتمال گاز گرفتن زبان یا لب‌تان بیشتر است.
 4. مراقب نوشیدنی‌های داغ باشید، زیرا ممکن است بافت داخلی دهان خود را بسوزانید.
 5. اگر عادت به دندان قروچه دارید، حتماً از محافظ دهان یا نایت گارد برای محافظت از ترمیم دندان خود استفاده کنید.
 6. اگر برای مدت طولانی احساس حساسیت می‌کنید یا پرکردگی دندان شما بیرون می‌آید، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 7. حداقل روزی دو بار مسواک زدن به صورت اصولی، استفاده روزانه از نخ دندان و دهان‌شویه مناسب را در برنامه خود قرار دهید.

به چه دلایلی باید برای پر کردن مجدد اقدام کرد؟

به چه علتی برای پر کردن مجدد دندان باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

چند دلیل اصلی وجود دارد که چرا پرکننده‌های دندان باید جایگزین شوند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. وارد شدن فشار مداوم به ماده پر کننده فشار مداوم ناشی از جویدن، ساییدن یا فشردن آن می‌تواند باعث فرسودگی و ترک خوردن پرکردگی دندان شود.
 2. از بین رفتن ماده پر کننده به مرور زمان به مرور زمان پر کردگی از بین می‌رود و پوسیدگی ایجاد می‌شود. اگر مهر و موم بین مینای دندان و پرکردگی شکسته شود، ذرات غذا و باکتری‌ها می‌توانند در زیر پرکردگی دندان فعالیت کنند.
 3. گسترده بودن میزان پوسیدگی دندان اگر پرکردگی وسیع باشد، ممکن است ساختار دندانی به اندازه کافی برای پشتیبانی از پرکننده جایگزین باقی نمانده باشد.
  در این شرایط، دندانپزشک ممکن است علاوه بر ترمیم، روکشی روی دندان قرار دهد.
 4. کنده شدن مواد پر کننده توجه داشته باشید، اگر ترمیم دندان شما از سطح دندان جدا شود، حتما باید به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید. بسته به اینکه این ماده چگونه از دندان شما جدا شده باشد، ممکن است روش‌هایی برای پر کردن مجدد آن استفاده شوند.

سوالات متداول مراجعه کنندگان

 1. چند ساعت بعد از پر کردن دندان می‌توان غذا خورد؟
  بعد از ترمیم دندان، محل ترمیم شده به شدت حساس است، بنابراین سعی کنید با قسمتی از دندان که ترمیم انجام گرفته تا حدود ۳ ساعت غذای سفت نخورید.
 2. آیا پر کردن دندان درد دارد؟
  احساس درد بعد از این درمان رایج است. اما این درد در طی یک یا دو روز از بین می‌رود. مواد بی‌حس کننده، آمالگام و کامپوزیت برای برخی از افراد ایجاد آلژری می‌کنند که سبب احساس درد برای آنها می‌شود. اگر بعد از پر کردن دندان غذای خیلی سرد یا گرم و همچنین غذای سفت خورده شود، دندان درد می‌گیرد.
 3. آیا پرکردگی‌ها بعد از مدتی احتیاج به ترمیم دارند؟
  به طور کلی دندان پر شده در حدود ۱۰ سال نیازی به ترمیم مجدد نخواهد داشت. اگر شما نشانه‌هایی از فرسودگی و یا ترک در پرکردگی‌های خود مشاهده کردید، باید حتماً دوباره به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تا این پرکردگی‌ها دوباره ترمیم شوند.
 4. آیا دندان پر شده خراب می‌شود؟
  خراب شدن دندان پر شده ممکن است با گذشت زمان و به دلیل عوامل مختلفی اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از خرابی دندان پرشده، بهتر است مراقبت دندانی منظمی داشته باشید.
 5. چه زمانی باید دندان را پر کرد؟
  دندان باید در صورت داشتن ترک، شکاف و پوسیدگی پر شود. بهتر است پس از بررسی وضعیت دندان توسط دندانپزشک، سریع اقدام به پر کردن دندان خراب کنید تا از خراب شدن بیشتر آن و نیاز به درمان‌های جدی‌تر جلوگیری شود.
 6. با چه موادی دندان را پر می‌کنند؟
  انواع مواد پر کردن دندان عموماً شامل رزین‌های کامپوزیتی، آمالگام، آلیاژهای فلزی نقره و طلا هستند. نوع ماده‌ای که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود، بستگی به موقعیت دندان و نیاز بیمار دارد.
 7. آیا می‌شود دندان پر شده را دوباره پر کرد؟
  بله؛ اما پس از بررسی و تشخیص دلیل خرابی قبلی و ترمیم آن، این اقدام صورت می‌گیرد. اگر دندان پر شده خراب شده باشد، نیاز است که مواد پر کننده قدیمی برداشته شوند و دندان برای پر کردن دوباره آماده شود.

2 نظر در “راهنمای جامع پر کردن دندان (ترمیم دندان) | انواع، هزینه، مراقبت‌ها و سوالات رایج

 1. سارا رضوی گفت:

  یک سوالی داشتم، ترمیم دندان پوسیده درد داره؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام ترمیم با حسی انجام میشود و هیچ دردی برای شما نخواهد داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
دسته بندی مقالات
 • مقالات کشیدن دندان
 • مقالات پر کردن دندان
 • مقالات جرمگیری دندان
 • مقالات بلیچینگ دندان
 • مقالات ونیر کامپوزیت دندان
 • مقالات لمینت دندان
 • مقالات روکش دندان
 • مقالات جراحی زیبایی لثه
 • مقالات ایمپلنت دندان
 • مقالات ارتودنسی دندان
 • مقالات جراحی فک
 • مقالات درمان ریشه یا عصب کشی
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان