بیشترین علت جداشدن لامینیت از دندان

سه شنبه, 19 فروردين 1399 ساعت 11:50

لامینیت لایه نازک از جنس چینی است که روی سطح بیرون دندانها چسبیده می شود. مثل لایه نازک ناخن مصنوعی. گاهسی مواقع جنس این لایه از کامپوزیتهای همرنگ دندان می باشد.

یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی، گفت: برخلاف برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسانه سودجویان در فضای مجازی، انجام لمینت باعث از بین رفتن کامل مینای دندان نمی شود.

صفر تا صد لامینت دندان

سه شنبه, 19 فروردين 1399 ساعت 11:41

برخی به خاطر دندان‌های بد شکل یا بد رنگ از داشتن لبخند زیبا محرومند اینجاست که دندان‌پزشکی ترمیمی به میدان وارد می‌شود و با معجزه‌ای به نام لامینت، لبخند و زیبایی را به صورت افراد بازمی‌گرداند.

تقریبا در نیمی از افرادی که برای انجام لمینت به متخصص مراجعه می کنند، لزومی به انجام این نوع درمان نیست.

همه چیز درباره لمینت دندان

سه شنبه, 19 فروردين 1399 ساعت 11:11

لمینت دندان (لامینت) یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید رنگ هالیوودی است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود.

قیمت لمینت سرامیکی برای هر واحد از یک میلیون تا دو میلیون تومان است. زیبایی طبیعی، مقاومت به رنگ پذیری و مقاومت بیشتر نسبت به انواع ونیر کامپوزیتی از مزایای لمینت سرامیکی است انتخاب بهترین نوع لمینت دندان و تکنیک پزشک مهم‌ترین دلایل رضایت شما بعد از انجام لمینت دندان و اصلاح طرح لبخند است.

لمینت دندان برای زیبا نشان دادن لبخند و دندان ها استفاده می شود اگر دندان های بد رنگ و بد فرم با فاصله دارید لمینت به شما پیشنهاد می شود.

لمینت لومینیرز چیست؟ | قیمت 99

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 09:27

نوعی روکش که در چند سال گذشته توانسته علاقه مندان زیادی را به خود جلب کند، با عنوان لومینیرز شناخته می شود.

لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی دندان | مزایا و عوارض | مراحل درمان و قیمت

آنچه که در روابط اجتماعی برای اولین نگاه توجه مخاطب را به خود جلب می کند، شکل ظاهری صورت و لبخند شماست. نامنظمی دندان ها و بر رنگی آنها از طرفی اثر منفی بر روابط اجتماعی خواهد گذاشت و از طرف دیگر اعتماد به نفس فرد را پایین می آورد. از همین رو،

داشتن دندانهایی مرتب و درخشان که نتیجتا لبخندی بی نقص را برای شما می سازد، بسیار حائز اهمیت است و خوشبختانه در سالهای اخیر بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته است.

لمینیت دندان چیست؟

لمینت دندان، از جمله درمانهای دندانپزشکی زیبایی ست که به ترمیم شکستگی و بد شکلی، ترک خوردگی و یا بدرنگی دندان می پردازد. از لمینت دندان می توان برای داشتن دندانهایی با ظاهری زیبا و طبیعی و درخشان بهره برد.
لمینت دندان بدون آسیب به دندان و با استحکام بالا، لبخندی زیبا را به شما هدیه می دهد. شما به کمک این درمان کوتاه مدت می توانید فرم و رنگ دندانهای خود را انتخاب کنید.
اگر قصد لمینت کردن دندانهایتان را دارید، در نظر داشته باشید که باید توسط دندانپزشک معالج معاینه شوید تا وضعیت شرایط فک و لثه هایتان بررسی شود. پس از آن متخصص تشخیص می دهد که شما در وضعیت مطلوبی برای درمان قرار دارید یا نه. چرا که در صورت ابتلا به وجود مشکلات فکی و یا بیماری های تحلیل لثه، و یا لزوم انجام درمان ارتودنسی، لمینت دندان برای شما مناسب نیست.

مراحل لمینت کردن دندان

مراحل لمینت کردن دندان
مراحل لمینت کردن دندان

در مرحله اول پس از انجام معاینات توسط دندانپزشک، لایه نازکی از مینای دندان شما بدون اینکه آسیبی به دندانتان وارد شود، تراشیده می شود و پس از آن قالب گیری جهت ساخت روکش های دندانی صورت می گیرد. مرحله بعدی ساخت لمینت های سرامیکی توسط لابراتوار است که در خود لابراتوار نیز این مرحله انجام می شود.
روش های لمینتی دندان پوسته ی بسیار نازکی از جنس سرامیک است که همانند دندان، ظاهری طبیعی و بسیار مقاوم دارد. این لمینت ها یکی یکی مناسب دندانهای شما ساخته شده و پس از آن با چسب های مخصوص به دندان اصلی شما می چسبد. این چسب های مخصوص توسط اشعه UV مقاوم و غیر قابل جدا شدن می شود.
توجه داشته باشید که برای داشتن دندانهای زیبا و بی نقص، لمینت کردن دندان، پایان راهی برای لبخند همیشگی زیبای شما نیست، بلکه پس از انجام لمینت دندان، رعایت بهداشت و مراقبت های روزانه را حتما باید داشته باشید که در این خصوص برخی نکات مهم را در ادامه مقاله برای شما آورده ایم.
اگر چه که روکش های سرامیکی دندان بسیار مقاوم طراحی و ساخته می شوند، اما اگر لمینت دندان شما دچار شکستگی و یا بر اثر ضربه از دندان جدا شد، به هیچ وجه نگران نباشید چرا که قابلیت تعویض و چسباندن مجدد آن وجود دارد و در صورت تغییر رنگ نیز می توان با پولیش کشیدن دندان توسط دندانپزشک، رنگ دندان را به شکل اولیه خود باز گرداند.

تفاوت لمینت دندان با روکشهای دیگر دندان در چیست؟

تفاوت لمینت دندان با روکشهای دیگر
تفاوت لمینت دندان با روکشهای دیگر

لمینت دندان تنها سطح بیرونی دندان را پوشش می دهد و صرفا برای درمانهای زیبایی کاربرد دارد. در صورتی که در برخی موارد، علاوه بر جنبه زیبایی ، جهت محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی هایی که در حال گسترش است، از روکش های مخصوص دندان استفاده می شود که تمام سطح دندان را پوشش می دهد. البته که ضخامت تمام روکشهای دندانی با هم برابر است اما تفاوت آنها در میزان پوشانندگی سطح دندان می باشد.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان در انواع مختلفی توسط شرکت های سازنده محصولات دندانپزشکی ارائه شده است ولی در مجموع لمینت ها به دو دسته کلی روکش های سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شود. دندانپزشک معالج شما با بررسی وضعیت دندانهایتان تشخیص می دهد که کدام نوع از لمینت ها برای شما مناسب است.

لمینت سرامیکی

لایه زیرین لمینت های سرامیکی از جنس فلز یا زیرکونیا ساخته می شود. در صورتی که هسته ی این لمینت ها از جنس زیرکونیا ساخته شود، هزینه آن بیشتر و البته زیبایی آن مطلوب تر است. نوع پیشرفته تر لمینت های سرامیکی، لمینت های فوق نازک لومینیرز می باشند که جهت آشنایی بیشتر شما می توانید مقاله مربوط به لمینت لومینیرز دندان را مطالعه بفرمایید.

ونیر کامپوزیت

کامپوزیت ونیر یکی دیگر از انواع روکش های دندان است که بدون نیاز به ساخت در لابراتوار توسط دندانپزشک در همان جلسه درمان روی دندان های بیمار شکل داده می شود. دردرمان ونیر های کامپوزیتی، دنانهای بیمار تراش کمتری داده می شود و ماده به صورت مستقیم روی دندان بیمار فرم داده میشود. 
برای کسب اطلاعات بیشتر از این درمان زیبایی دندان، می توانید مقاله ونیر کامپوزیت دندان را مطالعه بفرمایید.

در چه مواردی از لمینت سرامیکی دندان استفاده می شود؟

لمینت دندان برای اصلاح بد رنگی، ترک و یا شکستگی دندانها، طراحی و اصلاح لبخند و بستن فواصل بین دندان ها استفاده می شود. در برخی موارد به تشخیص دندانپزشک شما، از لمینت سرامیکی بجای درمان ارتودنسی دندان برای رفع بی نظمی و بد شکلی دنداها استفاده می شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای لمینت سرامیکی دندان هستند؟

کاندیداهای لمینت سرامیکی دندان
کاندیداهای لمینت سرامیکی دندان

افرادی که از شک و وضعیت دندانهای خود رضایت ندارند و به دنبال داشتن لبخندی زیبا و دندانهای درخشان و اصلاح به هم ریختگی دندانهایشان هستند کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت سرامیکی دندان می باشند.
لمینت سرامیکی دندان بیشتر مناسب افرادی ست که قصد دارند وضعیت ناخوشایند دندانهای جلویی خود را بهبود بخشند. به این ترتیب دیگر هنگام صحبت کردن و یا خندیدن اعتماد به نفس خود را از دست نمی دهند. در برخی موارد پس از انجام ارتودنسی برای اصلاح شکل، فرم و رنگ دندانها از لمینت سرامیکی استفاده میشود.
هرچقدر که این درهم ریختگی های دندانی بیشتر باشند مشکلات درمانی نیز بیشتر شده . یکی از علت های اساسی برای تقاضای لمینت درهم بودن دندان های جلویی است که هنگام صحبت کردن و یا خندین دیده شده و منظره ای ناخوشایند را به چهره ی فرد میدهد .
افرادی که دندانهایشان به سرعت رنگ می گیرد و درمان با بلیچینگ راه حل مناسبی برایشان نیست کاندیدای مناسبی برای لمینت سرامیکی دندان می باشند.

لمینت سرامیکی دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که دچار عادات اشتباه از جمله دندان قروچه در خواب هستند و یا عادت به گاز گرفتن اشیاء سفت مانند ته مداد دارند. این افراد کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت سرامیکی نبوده چرا که به سرعت بر اثر فشار زیاد و ضربه ی وارد شده به لمینت های دندان، روکش های دندان خود را از دست میدهند. از طرف دیگر افرادی که دچار فرسایش شدید مینای دندان و یا پوسیدگی های شدید دندانی هستند. این افراد در ابتدا باید به درمان پوسیدگی دندان خود بپردازند و پس از آن برای انجام لمینت سرامیکی دندان مراجعه کنند. همچنین افرادی که به بیماری های پریودنتال و عفونت لثه مبتلا هستند نمی توانند تحت درمان لمینت دندان قرار بگیرند.

عوارض لمینت سرامیکی دندان

عوارض لمینت سرامیکی دندان
عوارض لمینت سرامیکی دندان

ایجاد حساسیت برای مدتی کوتاه

ممکن است پس از انجام لمینت دندان همانند دیگر درمان های ترمیمی دندانپزشکی، دندان ها نسبت به سرما و گرما حساسیت داشته و واکنش نشان دهند. اما با کمی صبوری می توانید این زمان کوتاه را پشت سر بگذارید.

شکستگی و جدا شدن لمینت سرامیکی دندان

اگر چه که لمینت های سرامیکی از استحکام بالایی برخوردار هستند، اما در صورت عدم مراقبت صحیح از لمینت های دندانی خود و یا وارد شدن فشار و ضربه شدید ممکن است به این دوکش های سرامیکی آسیب وارد شود. با این حال شما می توانید بدون نگرانی برای نصب و یا تعویض مجدد لمینت دندان خود به دندانپزشک معالج مراجعه کنید.

تغییر کردن رنگ لمینت دندان

در صورت رعایت نکردن نکات توصیه شده توسط دندانپزشک، در خصوص پرهیز از خوردن برخی از خوراکی های رنگ دار، ممکن است لمینت دندان شما دچار تغییر رنگ شود. این سوالی است که برای بیشتر افراد متقاضی پیش می آید که آیا لمینت سرامیکی دندان دچار تغییر رنگ می شود؟
در جواب به این سوال باید گفت که لمینت دندان نیز مانند دندان طبیعی شما در صورت مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی رنگدانه های زیاد مثل قهوه، چای و یا موارد مشابه واکنش نشان داده و رنگ می گیرد. ولی این موضوع ارتباط مستقیمی با کیفیت مواد به کار رفته در مواد روکش های سرامیکی داشته و بسته به مرغوبیت آن، پیامدهای این چنینی نیز متغیر است. از این رو قبل از انجام لمینت دندان در انتخاب متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دقت فرمایید و از مرغوبیت مواد لمینت دندان خود اطمینان حاصل کنید.
علاوه بر این مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان تاثیر بسزایی بر تغییر رنگ لایه رویی لمینت های دندان می گذارد به همین دلیل توصیه می شود مراقبت های روزانه را برای نگهداری صحیح از لمینت دندانهایتان در الویت بگذارید.
لازم به ذکر است که مقاومت لمینت های سرامیکی نسبت به ونیر های کامپوزیتی در برابر رنگ پذیری بیشتر است.

مراقبت های لازم پس از لمینت دندان

مراقبت های لازم پس از لمینت دندان
مراقبت های لازم پس از لمینت دندان

همانطور که گفته شد، پس از انجام لمینت دندان، باید به توصیه های دندانپزشک و مراقبت های پس از درمان توجه شود. از این رو مروری مجدد خواهیم داشت بر برخی نکات مهم در خصوص مراقبت های روزانه:

• رعایت بهداشت دهان و دندان
• مسواک زدن مرتب روزانه
نخ دندان کشیدن روزانه
• استفاده از دهانشویه به تشخیص دندانپزشک شما باید باشد.
• استفاده بی رویه از دهانشویه هایی که حاوی فلوراید هستند می تواند به شفافیت پوسته ی بیرونی لمینت ها آسیب بزند.
• اگر دندانهایتان نیاز به جرم گیری داشت به صورت دوره ای به دندانپزشک خود هر 6 ماه یکبار مراجعه کنید.
• هرگز از دندانهای خود برای باز کردن و یا گاز زدن اشیا سخت استفاده نکنید.
• عادات غلطی همچون دندان قروچه در خواب را کنار بگذارید. در خصوص درمان دندان قروچه مقاله مرتبط با آن را مطالعه بفرمایید.

هزینه لمینت سرامیکی دندان

قیمت لمینت های سرامیکی بسته به نوع مواد به کار رفته و مرغوبیت آنها، درمان های تکمیلی که توسط پزشک قبل از لمینت کردن دندان انجام شده است، مهارت متخصص و موقعیت جغرافیایی که در آن ساکن هستید، هزینه ساخت روکش های سرایمیک توسط لابراتوار و از همه مهمتر تعداد دندانهایی که تحت درمان قرار میگیرند، متفاوت است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه درمان و قیمت لمینت دندان می توانید با دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی مورد تایید خود تماس حاصل فرمایید.