راهنمای جامع کشیدن دندان

چه چیز در این مطلب مطالعه خواهید کرد؟

آیا دچار درد دندان شده‌اید و فکر می‌کنید باید برای کشیدن آن اقدام کنید؟ آیا نگرانی‌ها و ترس از کشیدن دندان دارید؟
چه دلایلی نیاز به انجام این درمان را مطرح می‌کنند؟
چه هزینه‌ای باید بابت آن بپردازید؟
آیا می‌دانید اگر نیاز به این درمان داشته باشید و برای آن اقدام نکنید، با چه عوارض و مشکلاتی روبه‌رو خواهید شد؟
در این مقاله به طور کامل به بررسی درمان کشیدن دندان پرداخته‌ایم.
پاسخ تمام سؤالات خود در خصوص نحوه انجام این درمان، عوارض آن و مراقبت‌های پس از آن را در این مطلب مطالعه کنید.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

کشیدن دندان چیست؟

کشیدن دندان یک روش درمانی ساده در دندانپزشکی است که در آن دندان از حفره استخوان فک با استفاده از ابزارهای خاصی خارج می‌شود. اینکه چه زمانی به چنین درمانی نیاز دارید را ادامه مقاله بیان کرده‌ایم.

به چه دلایلی دندان کشیده می‌شود؟

موارد زیر از دلایل مهمی هستند که نیاز به کشیدن دندان را مطرح می‌کنند:

 1. پوسیدگی و عفونت دندان

  اگر میزان پوسیدگی و عفونت دندان تا حدی زیاد شده باشد که امکان نگهداری و نجات دندان با استفاده از روش‌هایی مانند عصب کشی و دیگر روش‌های ترمیمی وجود نداشته باشد، تنها راهکار کشیدن دندان است.
 2. ازدحام بیش از اندازه دندان‌ها

  در صورتی که فرد دارای تعداد دندان‌های زیاد و نامرتب باشد و یا چند دندان اضافی در مکانی نامناسب در دهان او رشد کرده باشند، لازم است برای قرار گیری دیگر دندان‌ها در موقعیت درست، دندان‌های اضافی کشیده شوند. این موضوع در قبل و حین درمان ارتودنسی از اهمیت بسیاری برخوردار است.
  دندان عقل نیز می‌تواند باعث شلوغی دندان شود. از آنجایی که معمولاً در سنین 17 تا 20 سالگی رشد می‌کند، می‌تواند دندان‌ها را جابه‌جا کند و باعث مشکلات بایت و هم‌ترازی شود.
 3. آسیب دیدگی و شکسته شدن دندان

  دندانی که دچار شکستگی تا زیر خط لثه شده باشد و نتوان اقدامی برای ترمیم آن انجام داد، باید کشیده شود.
 4. بیماری‌های لثه (پریودنتال)

  بیماری‌های شدید لثه می‌توانند به بافت و استخوان زیر لثه آسیب جدی وارد کنند که در نهایت موجب لق شدن دندان و از دست رفتن آن می‌گردند. اگر این بیماری‌ها به موقع درمان شوند، راه نجاتی برای دندان وجود خواهد داشت، اما با پیشرفت آن احتمال نیاز به کشیدن دندان افزایش پیدا خواهد کرد.
 5. دندان شیری که در زمان مناسب نیفتاده است.

  نیفتادن دندان شیری کودک در زمان مناسب، می‌تواند با عوارض متعددی همراه باشد. در این صورت رشد دندان دائمی با مشکل روبه‌رو شده و ممکن است در موقعیت نامناسبی رشد کند و یا به صورت نهفته باقی بماند. پس برای جلوگیری از بروز این مشکل باید برای کشیدن این دندان اقدام کرد.

کشیدن دندان چه مزایایی دارد؟

زمانی که هیچ یک از روش‌های درمانی نمی‌توانند برای نجات و نگهداری دندان مؤثر باشند، کشیدن دندان با فواید بسیاری همراه خواهد بود.
این درمان با برداشتن دندان آسیب دیده، سلامت دهان را حفظ کرده و از بروز دیگر مشکلات جلوگیری می‌کند. همچنین بیمار را از درد مدام آسوده خواهد کرد.

هزینه کشیدن دندان

هزینه کشیدن دندان بر اساس عوامل متعددی مانند سن، نوع دندان، کانال‌های دندان و ... تعیین می‌شود که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم:

 1. نوع درمان

  یکی از مهم‌ترین مواردی که بر هزینه‌های درمان تأثیر گذار است، نوع درمان می‌باشد. در صورتی که لازم باشد تا دندانی را بکشید، این موضوع اهمیت دارد که موقعیت و شرایط دندان در دهان به چه صورت است و به چگونه باید کشیده شود.
  هزینه کشیدن دندان عقل با دندان آسیاب تفاوت‌هایی دارد، زیرا در برخی مواقع کشیدن دندان عقل با پیچیدگی‌هایی همراه می‌باشد و شاید به جراحی نیازمند باشد.
  دندان نهفته با دندان نمایان به میزان تخصص و مهارت جداگانه‌ای از دندانپزشک نیاز دارند که در هزینه نهایی درمان تأثیر دارند.
 2. پیچیدگی درمان

  در بسیاری از موارد سختی‌ها و پیچیدگی‌های این درمان بر هزینه نهایی تأثیر می‌گذارد.
  هزینه کشیدن دندان سالم با عفونی تفاوت‌هایی دارد، زیرا کشیدن دندان عفونی به مهارت و دقت بیشتری نیاز دارد.
  همچنین اگر دندان نهفته باشد، برای کشیدن آن به جراحی نیاز است که تا حدودی می‌تواند سبب افزایش قیمت گردد.
  به طور کلی از بین تمامی دندان‌ها کشیدن دندان عقل سخت‌تر است، زیرا این دندان در بیشتر موارد به صورت نهفته و یا نیمه نهفته می‌باشد.
 3. بیمه

  با وجود اینکه بسیاری از بیمه‌های درمانی خدمات دندانپزشکی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند، اما برخی از بیمه‌ها تعرفه‌هایی را برای کشیدن دندان در شرایط خاصی به بیمه شدگان خود پرداخت می‌کنند.
  برای دریافت اطلاعات بیشتر باید با بیمه درمانی و تکمیلی خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا در صورت پرداخت هزینه، رسید مورد نیاز را از مطب دندانپزشکی تهیه نمایید.
  همچنین می‌توانید این اقدام درمانی را در مراکز طرف قرار داد با بیمه خود انجام دهید.
 4. تکنولوژی مورد استفاده

  علم دندانپزشکی نیز مانند سایر موارد پزشکی در حال رشد و توسعه می‌باشد. گاهی اوقات می‌توان برای کشیدن دندان از لیزر نیز کمک گرفت. استفاده از تجهیزات پیچیده‌تر و تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر می‌تواند تأثیری در افزایش قیمت نهایی درمان داشته باشد.
 5. تخصص دندانپزشک

  یکی از موارد دیگری که بر هزینه کشیدن دندان تأثیر گذار است، تخصص و مهارت دندانپزشک است.
  با توجه به اینکه وضعیت دندان شما چگونه باشد، هزینه کشیدن دندان از جانب دندانپزشک عمومی و یا جراح فک و صورت متفاوت است و به همین طریق جراح متخصص فک و صورت هزینه بیشتری را نسبت به دندانپزشک عمومی دریافت می‌کند.
 6. هزینه‌های جانبی

  برخی از هزینه‌های جانبی مانند ویزیت و معاینه و هزینه‌های عکس برداری می‌توانند بر هزینه نهایی درمان مؤثر باشند.

با این وجود قیمت کشیدن دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی معمولاً از حدود 700000 تومان (هفتصد هزار تومان) الی 1200000 تومان (یک میلیون و دویست هزار تومان) می‌باشد.
این قیمت برای کشیدن دندان شیری در حدود 300000 تومان (سیصد هزار تومان) و برای جراحی دندان عقل از حدود 1800000 تومان (یک میلیون و هشتصد هزار تومان) شروع می‌شود.

کشیدن دندان چقدر زمان می‌برد؟

کشیدن دندان به طور کلی یک فرایند ساده درمانی محسوب می‌شود که معمولاً 10 تا 15 دقیقه زمان نیاز دارد. البته مدت زمان این روش به تعداد دندان‌هایی که کشیده می‌شود، نوع دندان و نوع روش درمان بستگی دارد.
روش جراحی دندان‌های نهفته و نیمه نهفته معمولاً به مدت زمان بیشتر و شاید در حدود 20 دقیقه نیاز داشته باشند.

مدت زمان بهبودی پس از کشیدن دندان

بعد از این درمان اگر به خوبی توصیه ها و نکات مراقبتی که دندانپزشک برایتان شرح می‌دهد را رعایت کنید، بعد از حدود دو تا سه هفته بهبودی کامل خود را به دست خواهید آورد.

روش‌های کشیدن دندان

فرایند کشیدن دندان دو روش اصلی دارد، یکی کشیدن ساده و دیگری کشیدن از طریق جراحی که در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موارد می‌پردازیم:

 1. کشیدن ساده

  کشیدن ساده معمولاً برای دندان‌هایی به کار می‌رود که به راحتی دیده می‌شوند، در دسترس هستند و مشکل خاصی ندارند.
  در ابتدا دندان، استخوان فک و بافت لثه از طریق تزریق مواد بی حسی، کاملاً سِر می‌شوند. سپس فرایند بیرون آوردن دندان آغاز می‌شود. با استفاده از بالا برنده دندان را شُل کرده و توسط انبرک دندانپزشکی، دندان را از محل خود خارج می‌کند.
 2. کشیدن از طریق جراحی

  کشیدن از طریق جراحی برای دندان‌هایی کاربرد دارد که دیده نمی‌شوند (نهفته هستند.) و نیاز به ایجاد شکاف در لثه است، دسترسی به آنها راحت نیست (انتهای دندان هستند) و یا مشکل خاصی مانند شکستگی و ... دارند.
  بسته به نوع و حالت قرار گرفتن دندان، این شکاف مورد نظر در این روش ممکن است در لثه، استخوان اطراف دندان یا استخوان فک باشد.
  در اکثر موارد برای جراحی دندان، لازم است دندان چند تکه شود تا بتوان آن را از لثه خارج نمود. با توجه به پیچیدگی‌‌هایی جراحی دندان و دردی که همراه دارد، ممکن است دندانپزشک تصمیم بگیرد که این عمل تحت بیهوشی کامل و در یک بیمارستان مجهز به خدمات دندانپزشکی انجام شود.
  در برخی موارد نیز ممکن است یک دندانپزشک عمومی بتواند جراحی ساده کشیدن دندان را انجام دهد.
 3. کشیدن با کمک لیزر

  استفاده از لیزر امروزه کاربردهای بسیاری در دندانپزشکی دارد. استفاده از آن در کشیدن دندان معمولاً طی دو گام انجام می‌گیرد.
  در گام اول از لیزر به منظور جداسازی بافت اطراف دندان و لق شدن آن در استخوان استفاده می‌شود.
  به این ترتیب بیرون آوردن دندان از حفره دربرگیرنده آن، با استفاده از انبرک دندانپزشکی به سادگی ممکن است.
  در ادامه زمانی که دندان کشیده شد، از لیزر برای از بین بردن هرگونه باکتری و میکروب باقی مانده در دندان، بستن محل‌های خون ریزی، تحریک رشد استخوان فک و بافت‌های اطراف آن استفاده می‌شود.

کشیدن دندان شیری

معمولاً کشیدن دندان‌های شیری به روش ساده و بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود. با استفاده از بی حسی کودک شما هیچ دردی در حین درمان نخواهد داشت و تنها در چند دقیقه دندان شیری از دهان خارج می‌شود.
کشیدن دندان شیری همواره لزومی ندارد. اگر دندان در حال پوسیدگی است و سبب آسیب به رشد دندان‌های دائمی می‌گردد، در این شرایط این درمان توصیه می‌گردد.

برای کشیدن دندان به چه دندانپزشکی مراجعه کنم؟

تمام دندانپزشکان قادر به انجام این فرایند درمانی می‌باشند، اما در شرایط پیچیده‌تر و نیاز به انجام جراحی باید از متخصصان پریودنتیست و جراح فک و صورت کمک گرفته شود.
برای اینکه بدانید به چه شخصی باید مراجعه کنید، با ما تماس بگیرید و طی مشاوره‌ای رایگان از روش‌های درمان خود اطلاعات دقیقی را کسب کنید.

روند کشیدن دندان چگونه انجام می‌شود؟

دندانپزشک دندان آسیب دیده و لثه‌های اطراف را ارزیابی می‌کند. همچنین برای بررسی سطح استخوان و تعیین میزان آسیب دندان از ارزیابی عکس رادیولوژی کمک می‌گیرد.
در این مرحله حتماً در مورد هر دارو، ویتامین یا مکملی که مصرف می‌کنید به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
برای شروع درمان ابتدا تزریق بی حسی موضعی انجام می‌شود تا در حین درمان هیچ دردی احساس نکنید.
با استفاده از ابزارهای تخصصی دندانپزشکی، به‌آرامی دندان شما شل شده و با احتیاط از حفره استخوان فک خارج می‌گردد.
گاهی اوقات، دندانپزشک ممکن است نیاز به ایجاد برش‌هایی در لثه داشته باشد تا به دندان دسترسی پیدا کند. در انتهای درمان ممکن است از بخیه استفاده شود.
در نهایت گاز استریل روی محل درمان گذاشته شده و دندانپزشک تمام توصیه‌های لازم را به بیمار بیان خواهد کرد.

کشیدن دندان با لیزر چه مزایایی دارد؟

از جمله مزایای لیزر در این درمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کشیدن دندان با لیزر در مقایسه با روش سنتی کشیدن دندان، آسیب کمتری در ساختار استخوان فک را به دنبال دارد.
 2. کشیدن دندان از طریق لیزر، خون ریزی کمتری دارد. چرا که در این حالت با مسدود کردن مناطق خون ریزی، لخته خونی مورد نیاز در محل کشیدن دندان راحت‌تر تشکیل می‌شود. همچنین در این روش امکان احتمال خشک شدن حفره دندان به طور چشمگیر کاهش می‌یابد.
 3. یکی از توانایی‌های منحصر به فرد لیزر، خنثی سازی باکتری‌های موجود در بخش‌های عمیق حفره دندان و جلوگیری از عفونت دندان بعد از کشیدن می‌باشد.
 4. شاید بتوان مهم‌ترین مزیت کشیدن دندان و درمان با لیزر را تحریک رشد بافت سالم دندان دانست.
  این موضوع به ویژه در زمانی که لازم است دندان کشیده شده با ایمپلنت جایگزین شود، اهمیت می‌یابد.
  از لیزر می‌توان برای کشیدن دندان و تقویت موفقیت‌آمیز پیوندهای استخوان و لثه استفاده نمود.
  از این رو لیزر درمانی به یکی از روش‌های محبوب برای کشیدن و بهبود دادن بافت نرم و سخت در دهان تبدیل شده است.
 5. دوره ریکاوری و ناراحتی‌های مربوط به آن در این روش کاهش پیدا می‌کند.
 6. این روش دارای ریسک کمتر برای بیمارانی که در معرض خطر هستند، می‌باشد.

نکات مهم قبل از کشیدن دندان

با وجود اینکه این درمان کاملاً ایمن است، اما به دلایل مختلفی ممکن است باکتری‌های مضر از طریق محل برش ایجاد شده وارد جریان خون شوند که در این صورت لثه نیز در خطر عفونت قرار می‌گیرد.
بنابراین، بسیار اهمیت دارد که اگر دچار مشکل یا سابقه بیماری خاصی هستید، قبل از درمان به اطلاع دندانپزشک خود برسانید.
دندانپزشک خود را از موارد زیر مطلع کنید:

 • بیماری‌های نقص ایمنی
 • بیماری‌های کبد
 • انجام تعویض مفصل
 • آسیب دیدن دریچه قلب
 • داشتن سابقه اندوکاردیت باکتریایی
 • مصرف داروهای خاصی مانند وارفارین، هپارین، آسپرین و مسکن‌های غیر استروئیدی

عوارض کشیدن دندان

با وجود ایمن بودن این روش درمانی، اما این روش نیز مانند هر درمان دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد که عبارت‌اند از:

 1. خونریزی

  خارج کردن گاز استریل زودتر از زمانی که دندانپزشک بیان کرده است، خارج کردن آب دهان با فشار، عدم مصرف داروهای تجویز شده، سیگار کشیدن، استفاده از نی برای نوشیدن و ... همگی از مواردی هستند که سبب تشدید خونریزی بعد از درمان می‌شوند.
  لازم به ذکر است که اگر داروهایی مانند وارفارین و هپارین مصرف می‌کنید و یا دارای اختلالاتی از جمله هموفیل می‌باشید، باید برای انجام اقدامات لازم به منظور جلوگیری از خونریزی دندانپزشک خود را مطلع کنید.
  همچنین کسانی که داروهای مسکن غیراستروئیدی و آسپرین مصرف می‌کنند، ممکن است در معرض خونریزی پس از درمان قرار بگیرند.
 2. عفونت

  یکی از شایع‌ترین عوارضی که پس از این درمان ایجاد می‌شود، عفونت است. برای جلوگیری از بروز چنین عارضه‌ای دندانپزشک داروهای آنتی بیوتیک و چرک خشک کن تجویز می‌کند که شما باید سر وقت آنها را مصرف کنید.
  لازم به ذکر است که اگر درد و خونریزی بیش از 48 ساعت طول بکشد، احتمال بروز عفونت بیشتر خواهد بود. در این صورت بیمار باید سریعاً به مطب دندانپزشکی مراجعه کند.
 3. حفره خشک

  یکی از دردناک‌ترین عوارضی که بعد از این درمان رخ می‌دهد، عارضه حفره خشک است. این عارضه معمولاً بعد از 4 روز شروع می‌شود و درد بسیار زیادی به همراه دارد. عارضه حفره خشک معمولاً در دندان‌های پایینی شایع‌تر است و احتمال رخ دادن آن در شرایطی بیشتر می‌شود که بیمار نکات مراقبتی را به درستی رعایت نمی‌کند.
 4. سوراخ شدن حفره سینوس

  حفره‌های سینوسی در صورت و پیشانی وجود دارند و تقریباً به استخوان فک نزدیک می‌باشند. دندان‌های عقبی فک بالا نسبت به این حفره‌های در فاصله بسیار کمی قرار گرفته‌اند. آسیب دیدگی این حفره‌ها می‌تواند در تولید مخاط اختلالاتی ایجاد نماید.
  یک دندانپزشک باتجربه به خوبی از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند و دقت زیادی در حین درمان به خرج خواهد داد.
 5. استئونکروز

  یکی از دیگر از عوارض این درمان که البته رخ دادن آن بسیار نادر است، استئونکروز و مرگ استخوان می‌باشد. این عارضه معمولاً پس از هشت هفته رخ می‌دهد که در آن لثه پسروی کرده و استخوان‌های زیر آن قابل مشاهده می‌شوند. بروز چنین عارضه‌ای اغلب برای بیماران مبتلا به سرطان رخ می‌دهد. مراجعه به دندانپزشک متخصص و دارای مهارت از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توانید برای جلوگیری از بروز این عارضه انجام دهید.

بعد از کشیدن دندان چه نکاتی را رعایت کنم؟

مراقبت‌های پس از کشیدن دندان عبارت‌اند از:

 1. گاز استریل گذاشته شده روی دندان خود را تا حدود 1 ساعت با فشار ملایم در جای خود نگه دارید. پس از این مدت زمان به آرامی و بدون اینکه آب دهان خود را با فشار خارج کنید، گاز استریل را از دهان خود در بیاورید.
 2. بلافاصله بستنی بخورید. می‌توانید چند بستنی میل کنید. این کار به بسته شدن خونریزی و کاهش درد شما کمک زیادی خواهد کرد.
 3. برای کاهش درد از داروهای مسکن تجویز شده استفاده کنید. تا سه روز ابتدایی از کمپرس سرد نیز کمک بگیرید.
 4. مصرف آنتی بیوتیک را در موقع مناسب فراموش نکنید. این دارو برای جلوگیری از عفونت اهمیت ویژه‌ای دارد.
  برای این کار مقداری یخ را در کیسه‌ای تمیز ریخته و حوله یا پارچه‌ای دور آن بپیچید.
  استفاده از کمپرس را در بازه‌های زمانی 10 تا 15 دقیقه‌ای انجام دهید.
 5. سعی کنید تا حداقل 24 ساعت بعد از این درمان استراحت کنید و از انجام فعالیت‌های سنگین به طور جدی بپرهیزید.
 6. تا سه روز ابتدایی غذاهای سرد و نرم مصرف کنید. پس از آن نیز باید غذاهای نرم بخورید، اما دیگر می‌توانید از غذاهای گرم‌تر و سوپ نیز کمک بگیرید.
 7. توجه کنید که به هیچ عنوان نباید با استفاده از نی نوشیدنی میل کنید. این کار موجب کنده شدن لخته خون می‌گردد.
 8. پس از 24 ساعت با استفاده از محلول آب نمک دهان خود را بشویید. دقت کنید که برای این شست و شو آب دهان خود را با فشار خارج نکنید.
 9. سیگار نکشید و از استعمال دخانیات بپرهیزید تا از بروز عفونت‌های دردناک بعد از کشیدن دندان جلوگیری کنید.
 10. بهداشت دهان از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است که در صورت بی توجهی به آن با عفونت و عارضه دردناک حفره خشک روبه رو خواهید شد. در شب اول درمان مسواک نزنید، اما از فردای آن روز می‌توانید به آرامی بدون مسواک زدن قسمت دندان کشیده شده انجام دهید.
 11. بعد از سه روز برای کنترل درد علاوه بر مصرف داروها، از کمپرس گرم استفاده کنید.

با مشاهده چه علائمی بعد از کشیدن دندان با دندانپزشک خود تماس بگیرم؟

وجود تورم، کمی خونریزی و درد تا چند روز بعد از کشیدن دندان طبیعی است و جای نگرانی ندارد. برای کنترل آنها باید به دقت نکات مراقبتی را رعایت کنید.
در صورتی که خونریزی بیش از دو روز و درد شدید و مداوم بعد از 4 روز ادامه پیدا کرد و با علائم زیر روبه رو شدید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

 • تب و لرز
 • تهوع و استفراغ
 • ترشح زیاد از محل زخم
 • افزایش یافتن تورم به جای کاهش آن
 • سرفه زیاد، تنگی نفس و یا درد در قفسه سینه

از کشیدن دندان می‌ترسم، چه کنم؟

اگر شما هم جزء افرادی هستید که نسبت به انجام این درمان در دل خود هراسی ایجاد کرده‌اید، باید بدانید که دندانپزشک در مدیریت این ترس به خوبی به شما کمک خواهد کرد.
می‌توانید یک جلسه قبل از انجام درمان با دندانپزشک خود در این باره صحبت کنید تا ایشان راهکارهایی را به شما ارائه دهند.
استفاده از مسکن و داروهای آرامش‌بخش با تشخیص دندانپزشک از مواردی هستند که ایشان توصیه می‌کنند.
لازم به ذکر است که این پروسه درمانی با بی حسی انجام شده و شما هیچ دردی در حین درمان احساس نخواهید کرد. بعد از درمان نیز تا چند روز با رعایت تمام توصیه‌های دندانپزشک بهبود خود را به دست خواهید آورد.
اگر همچنان نگران این موضوع هستید، با کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی تماس بگیرید و زمانی را برای مشاوره رایگان با دندانپزشک ترتیب دهید.

پاسخ به برخی سؤالات پرتکرار شما

 1. آیا کشیدن دندان همواره با جراحی انجام می‌گیرد؟

  خیر، جراحی یکی از روش‌های این درمان است و در شرایط خاصی که در این مقاله برایتان مطرح کردیم، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. چگونه خونریزی بد از کشیدن دندان را بند بیاورم؟

  رعایت توصیه‌ها و نکات مراقبتی که دندانپزشک به شما بیان می‌کند، برای این کار کافی است. گاز استریل را تا مدت زمان حداقل 1 الی 2 ساعت از دهان خود در نیاورید، آب دهان خود را با فشار خارج نکنید، از کمپرس سرد و داروهای تجویز شده استفاده کنید، برای مصرف نوشیدنی از نی استفاده نکنید، زیرا این کار به از بین رفتن لخته خون کمک می‌کند.
 3. آیا حتماً باید دندان عقل خود را بکشم؟

  در صورتی که دندان عقل به صورت نیمه نهفته قرار گرفته باشد، ذرات غذایی، پلاک و باکتری در این مکان تجمع پیدا کرده و به فعالیت می‌پردازند. تمیز کردن این نقاط با کمک مسواک امکان‌پذیر نیست، در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان و عفونت لثه افزایش پیدا می‌کند.
  به همین دلیل بهتر است چنین دندانی کشیده شود تا مشکلی برای سلامت دهان ایجاد نکند. برای بررسی اینکه دندان عقل شما نیاز به کشیدن دارد یا نه بهتر است با یک دندانپزشک مشورت کنید.
 4. جای دندان کشیده شده تا چه مدت خوب می‌شود؟

  معمولاً حدود دو تا سه هفته زمان این بهبودی زمان می‌برد.
 5. آیا کشیدن دندان در بارداری ممکن است؟

  به طور کلی از انجام اقدامات غیر ضروری دندانپزشکی در زمان بارداری پرهیز می‌شود، اما اگر شرایط ویژه‌ای وجود داشته باشد و مادر باردار نیازمند این درمان باشد، در سه ماهه دوم بارداری کشیدن دندان قابل انجام است.
 6. کشیدن دندان چقدر دارد؟

  در حین روند درمان به دلیل استفاده از داروی بی حسی هیچ دردی نخواهید داشت. این ماده تا حدود 4 ساعت پس از درمان باقی می‌ماند و بعد از آن احساس درد و ناراحتی شروع خواهد شد. این درد معمولاً تا یک هفته ادامه دارد که طبیعی است. برای کنترل درد باید داروهای خود را به موقع مصرف کنید، تا سه روز ابتدایی از کمپرس سرد و پس از آن از کمپرس گرم برای کاهش درد خود استفاده داشته باشید. رعایت توصیه‌های دندانپزشک بهترین راه برای بهبود سریع‌تر شما است.
 7. بعد از کشیدن دندان باید چه نکاتی را رعایت کنم؟

  اگر اهل خوردن بستنی هستید، الان بهترین وقت است! بعد از کشیدن دندان عقل مجاز هستید هرچقدر دوست دارید بستنی بخورید.
  برای 24 ساعت اول یک رژیم غذایی مایع (ماست، پودینگ و معجون) به شما پیشنهاد می‌شود که برای خوردن آن به هیچ عنوان نباید از نی استفاده کنید، زیرا مکش می‌تواند باعث سست شدن لخته خون در محل جراحی دندان عقل نهفته شود.
  برای روزهای بعد از یک رژیم غذایی نرم به مدت چهار الی پنج روز استفاده کنید.
  این رژیم می‌تواند شامل پوره سیب زمینی، تخم مرغ آب‌پز، ماکارونی و یا پاستا باشد.
  در واقع می‌توان گفت از مصرف هر غذایی که نیازمند جویدن است خودداری کنید.
  تا می‌توانید از غذاهای سرد استفاده کنید.
 8. در چه مواردی کشیدن دندان ضرورت می‌یابد؟

  همان‌طور که قبلاً اشاره شد، کشیدن دندان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از مهم‌ترین دلایل تشخیص یک دندانپزشک برای کشیدن یک دندان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
  • عفونت عمیق دندان که با هیچ روشی درمان نشود.
  • پوسیدگی شدید دندان.
  • ازدحام دندان‌ها، به هم فشردگی یا نامرتبی دندان‌ها و کوچک بودن فک برای دندان‌ها
  • بیماری لثه‌ که دندان را لق کرده یا به آن آسیب زده باشد.
  • آسیب دیدن و شکستگی دندان‌ها.
  • دندان نهفته‌، مانند دندان عقل یا آسیاب سوم.
 9. بعد از کشیدن دندان چه بخورم؟

  در روزهای اول از خوردن غذاهای سفت و ترد خودداری کنید. غذاهایی مانند مانند برنج، پاستا، تخم مرغ، ماست و دیگر غذاهای نرم از بهترین انتخاب‌ها برایتان خواهند بود.
 10. چه زمانی می‌توانم به محل کار یا مدرسه برگردم؟

  اکثر مردم می‌توانند ظرف یک یا دو روز به محل کار یا مدرسه بازگردند. اما اگر شغلی دارید که نیاز به فعالیت فیزیکی سنگین و زیادی دارد، ممکن است لازم باشد چند روز دیگر مرخصی بگیرید.

به چه دلایلی بعد از کشیدن دندان دچار عفونت می شویم؟ علائم عفونت بعد از کشیدن دندان چیست؟ آیا می دانید در صورت عدم درمان چه عواقبی در پیش رو دارید؟ در این مقاله قصد داریم تا مطالبی کاربردی در ارتباط با عفونت بعد از کشیدن دندان را برای شما شرح دهیم.

آیا از هزینه های کشیدن دندان در سال 1401 مطلع هستید؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با تعرفه کشیدن دندان در سال 1401 آشنا نماییم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

چه روش هایی برای کشیدن دندان وجود دارد؟ کدام روش برای کشیدن دندان مناسب تر است و آیا کشیدن دندان درد دارد؟ در این مقاله می خواهیم به همراه دکتر فاطمه لبافی به این سوالات پاسخ بدهیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بدترین عوارض کشیدن دندانهای دائمی و شیری

پنج شنبه, 02 مرداد 1399 ساعت 10:07

کشیدن دندان چه عوارضی دارد؟ آیا این عوارض برای تمام افراد رخ خواهند داد؟ برای جلوگیری از بروز آنها چه اقداماتی باید انجام داد؟ در این مقاله با دکتر لبافی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید. 

در این مقاله به بیان ملاحظات و مراقبت های پس از کشیدن دندان پرداخته ایم. برای آگاهی از مراقبت های پس از کشیدن دندان تا انتهای این مقاله با همراه باشید.

بسیاری از خانم ها در دوره بارداری دچار دندان دردهایی می شوند که نیازمند مراجعه به دندانپزشکی است و سوالاتی در ذهن شان به وجود می آید. از جمله اینکه آیا امکان کشیدن دندان در دوره بارداری وجود دارد یا خیر و آیا کشیدن دندان در دوره بارداری برای جنین ضرر دارد؟

یکی از دردهایی که تقریباً همه ما تجربه کرده ایم، دندان درد است. درد دندان ممکن است به دلیل خرابی و کرم خوردگی دندان باشد، دلیل دیگر می تواند عفونت دندان باشد و یا ممکن است درد دندان به علت کشیدن دندان اتفاق بیفتد. اما چطور میتوان این درد طاقت فرسا را کاهش داد؟

عفونت دندان معمولاً با درد آغاز میشود. می توان گفت اگر یک دندان پوسیده و آسیب دیده درمان نشود و به حال خود رها شود، به عفونت دچار خواهد شد.

بعد از کشیدن دندان نیاز به برخی مراقبت‌ها است تا لثه و جای زخم دچار مشکل نشوند و خونریزی نکنند.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.