راهنمای جامع کشیدن دندان

راهنمای جامع کشیدن دندان: صفر تا صد کشیدن دندان + مراقبتها و روشها

چه چیز در این مطلب مطالعه خواهید کرد؟

آیا نیاز به کشیدن دندان دارید و به دنبال کسب اطلاعات کامل و لازم درباره آن هستید؟ آیا می‌خواهید بدانید روش‌های انجام این درمان کدام‌اند و هریک چگونه انجام می‌شوند؟ چه دلایلی نیاز به انجام آن را مطرح می‌کنند؟
چه هزینه‌ای باید بابت آن بپردازید؟
آیا می‌دانید اگر نیاز به این درمان داشته باشید و برای آن اقدام نکنید، با چه عوارض و مشکلاتی روبه‌رو خواهید شد؟
در این مقاله به طور کامل به بررسی درمان کشیدن دندان پرداخته‌ایم. پاسخ تمام سؤالات خود در این خصوص را در این مطلب مطالعه کنید.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

پادکست کشیدن دندان

...

کشیدن دندان چیست؟

آشنایی با درمان کشیدن دندان

کشیدن دندان یک روش درمانی ساده در دندانپزشکی است که در آن دندان از حفره استخوان فک با استفاده از ابزارهای خاصی خارج می‌شود. اینکه چه زمانی به چنین درمانی نیاز دارید را ادامه مقاله بیان کرده‌ایم.

به چه دلایلی دندان کشیده می‌شود؟

دلایل نیاز به کشیدن دندان

موارد زیر از دلایل مهمی هستند که نیاز به دندان کشیدن را مطرح می‌کنند:

 1. پوسیدگی و عفونت دندان

  اگر میزان پوسیدگی و عفونت دندان تا حدی زیاد شده باشد که امکان نگهداری و نجات دندان با استفاده از روش‌هایی مانند عصب کشی و دیگر روش‌های ترمیمی وجود نداشته باشد، تنها راهکار برای آن کشیدن دندان است.
 2. ازدحام بیش از اندازه دندان‌ها

  در صورتی که فرد دارای دندان‌های شلوغ و نامرتب باشد و یا چند دندان اضافی در مکانی نامناسب در دهان او رویش کرده باشند، لازم است برای قرار گیری تمام آنها در موقعیت درست، دندان‌های اضافی کشیده شوند. این موضوع در قبل و حین درمان ارتودنسی از اهمیت بسیاری برخوردار است.
 3. آسیب دیدگی و شکسته شدن دندان

  دندانی که دچار شکستگی تا زیر خط لثه شده باشد و نتوان اقدامی برای ترمیم آن انجام داد، باید کشیده شود.
 4. بیماری‌های لثه (پریودنتال)

  بیماری‌های شدید لثه می‌توانند به بافت و استخوان زیر لثه آسیب جدی وارد کنند که در نهایت موجب لق شدن دندان و از دست رفتن آن می‌گردند. اگر این بیماری‌ها به موقع درمان شوند، راه نجاتی برای دندان وجود خواهد داشت، اما با پیشرفت آن احتمال نیاز به کشیدن دندان افزایش پیدا خواهد کرد.
 5. عدم افتادن به موقع دندان شیری

  نیفتادن دندان شیری کودک در زمان مناسب می‌تواند با عوارض متعددی همراه باشد. در این صورت رویش دندان دائمی با مشکل روبه‌رو شده و ممکن است در موقعیت نامناسبی رشد کند و یا به صورت نهفته باقی بماند. پس برای جلوگیری از بروز این مشکل باید برای کشیدن آن اقدام کرد.

کشیدن دندان چه مزایایی دارد؟

زمانی که هیچ یک از روش‌های درمانی نمی‌توانند برای نجات و نگهداری دندان مؤثر باشند، کشیدن دندان با فواید بسیاری همراه خواهد بود.
این درمان با برداشتن دندان آسیب دیده، سلامت دهان را حفظ کرده و از بروز دیگر مشکلات جلوگیری می‌کند.

هزینه کشیدن دندان چقدر است؟

قیمت کشیدن دندان چقدر است؟

هزینه کشیدن دندان بر اساس عوامل متعددی تعیین می‌شود که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم:

 1. نوع روش کشیدن دندان اینکه دندان به روش ساده کشیده شود و یا برای خارج کردن آن نیاز به جراحی باشد، در قیمت انجام این کار موثر است.
 2.  نوع دندان هزینه کشیدن دندان عقل و دندان نهفته در مقایسه با سایر دندان‌ها تفاوت‌هایی دارد و معمولا بیشتر است.
 3. تعرفه بیمه با وجود اینکه بسیاری از بیمه‌های درمانی خدمات دندانپزشکی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند، اما برخی از بیمه‌ها تعرفه‌هایی را برای کشیدن دندان در شرایط خاصی به بیمه شدگان خود پرداخت می‌کنند.
 4. تعرفه‌ مشخص شده توسط دندانپزشک دندانپزشکان بر اساس تجربه و تخصص خود ممکن است هزینه‌های مختلفی را بابت انجام این درمان دریافت کنند.
 5. تکنولوژی مورد استفاده گاهی اوقات می‌توان برای کشیدن دندان از لیزر نیز کمک گرفت. استفاده از تجهیزات پیچیده‌تر و تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر می‌تواند تأثیری در افزایش قیمت نهایی درمان داشته باشد.

با این وجود قیمت کشیدن دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی معمولاً از حدود 700000 تومان (هفتصد هزار تومان) الی 1200000 تومان (یک میلیون و دویست هزار تومان) می‌باشد.
این قیمت برای کشیدن دندان شیری در حدود 300000 تومان (سیصد هزار تومان) و برای جراحی دندان عقل از حدود 1800000 تومان (یک میلیون و هشتصد هزار تومان) شروع می‌شود.

کشیدن دندان چقدر زمان می‌برد؟

مدت زمان کشیدن دندان

کشیدن دندان به طور کلی یک فرایند ساده درمانی محسوب می‌شود که معمولاً 10 تا 15 دقیقه زمان نیاز دارد. البته مدت زمان این روش به تعداد دندان‌هایی که کشیده می‌شوند، نوع دندان و نوع روش درمان بستگی دارد.
روش جراحی دندان‌های نهفته و نیمه نهفته معمولاً به مدت زمان بیشتر و شاید در حدود 20 دقیقه نیاز داشته باشند.

مدت زمان بهبودی پس از کشیدن دندان

بعد از این درمان اگر به خوبی توصیه ها و نکات مراقبتی که دندانپزشک برایتان شرح می‌دهد را رعایت کنید، بعد از حدود دو تا سه هفته بهبودی کامل خود را به دست خواهید آورد.

روش‌های کشیدن دندان

فرایند کشیدن دندان دو روش اصلی دارد، یکی ساده و دیگری از طریق جراحی که در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موارد می‌پردازیم:

 1. کشیدن ساده

  کشیدن ساده معمولاً برای دندان‌هایی به کار می‌رود که به راحتی دیده می‌شوند، در دسترس هستند و مشکل خاصی ندارند.
  در ابتدا دندان، استخوان فک و بافت لثه از طریق تزریق مواد بی حسی، کاملاً سِر می‌شوند. سپس فرایند بیرون آوردن دندان آغاز می‌شود. ابتدا دندان از بافت‌های لثه جدا شده و پس از شُل شدن با استفاده از انبرک دندانپزشکی، آن را از جای خود خارج کرده و در انتها محل آن را پانسمان می‌کند.
 2. کشیدن از طریق جراحی

  کشیدن از طریق جراحی برای دندان‌هایی کاربرد دارد که دیده نمی‌شوند (نهفته هستند)، دندان‌های عقل که دسترسی به آنها راحت نیست و یا مشکل خاصی مانند شکستگی و ... دارند، انجام می‌شود.
  در این روش ابتدا برشی بر روی بافت لثه ایجاد می‌شود و سپس همانند روش قبل ابتدا دندان را شل کرده و بعد آن را از جای خود خارج می‌کنند. در انتها نیز با بخیه زدن بافت لثه، محل مورد نظر بسته و پانسمان می‌شود.. 
 3. کشیدن دندان شیری

آیا دندان شیری را نیز باید کشید؟

معمولاً کشیدن دندان‌های شیری به روش ساده و بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود. با استفاده از بی حسی، کودک شما هیچ دردی در حین درمان نخواهد داشت و تنها در چند دقیقه دندان شیری از دهان خارج می‌شود.
کشیدن دندان شیری همواره لزومی ندارد. اگر دندان در حال پوسیدگی است و سبب آسیب به رشد دندان‌های دائمی می‌گردد، در این شرایط انجام آن توصیه می‌گردد.

برای کشیدن دندان به چه دندانپزشکی مراجعه کنم؟

برای کشیدن دندان به چه دندانپزشکی باید مراجعه کرد؟

تمام دندانپزشکان قادر به انجام این فرایند درمانی می‌باشند، اما در شرایط پیچیده‌تر و نیاز به انجام جراحی باید از متخصصان پریودنتیست و جراح فک و صورت کمک گرفته شود.
برای اینکه بدانید به چه شخصی باید مراجعه کنید، با ما تماس بگیرید و طی مشاوره‌ای رایگان از روش‌های درمان خود اطلاعات دقیقی را کسب کنید.

روند کشیدن دندان چگونه انجام می‌شود؟

روند کشیدن دندان به چه صورت می باشد؟

دندانپزشک ابتدا دندان آسیب دیده و لثه‌های اطراف آن را ارزیابی می‌کند. همچنین برای بررسی سطح استخوان و تعیین میزان آسیب دندان از ارزیابی عکس رادیولوژی کمک می‌گیرد. سپس این درمان را با طی کردن مراحل زیر انجام می‌دهد:

 1. برای شروع ابتدا تزریق بی حسی موضعی انجام می‌شود تا در حین درمان هیچ دردی احساس نکنید.
 2. اگر نیاز به جراحی کردن دندان باشد، ابتدا برشی بر روی بافت لثه انجام می‌‌شود. 
 3. با استفاده از ابزارهای تخصصی دندانپزشکی، به آرامی دندان شما شل شده و با احتیاط از حفره استخوان فک خارج می‌گردد.
 4. در صورت نیاز به بستن زخم لثه با استفاده از بخیه، این کار انجام می‌شود. 
 5. در نهایت گاز استریل روی محل درمان گذاشته شده و دندانپزشک تمام توصیه‌های مراقبتی لازم را به بیمار آموزش خواهد کرد.

نکات مهم قبل از کشیدن دندان

برای پیشگیری از خطر و عوارض ناشی از انجام این درمان، بسیار مهم است که به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. حتماً در مورد هر دارو، ویتامین یا مکملی که مصرف می‌کنید، به ویژه داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 2. در صورت بارداری، حتما دندانپزشک خود را از این مورد مطلع کنید. 
 3. در صورت ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های کبد، نقص ایمنی، داشتن سابقه اندوکاردیت باکتریایی و ... حتما مورد را به دندانپزشک خود گزارش دهید. 

عوارض کشیدن دندان

کشیدن دندان چه عوارضی دارد؟

با وجود ایمن بودن این روش درمانی، اما این روش نیز مانند هر درمان دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد که عبارت‌اند از:

 1. خونریزی

  خارج کردن گاز استریل زودتر از زمانی که دندانپزشک بیان کرده است، خارج کردن آب دهان با فشار، عدم مصرف داروهای تجویز شده، سیگار کشیدن، استفاده از نی برای نوشیدن و ... همگی از مواردی هستند که سبب تشدید خونریزی بعد از درمان می‌شوند.
 2. عفونت

  یکی از شایع‌ترین عوارضی که پس از این درمان ایجاد می‌شود، عفونت است. برای جلوگیری از بروز چنین عارضه‌ای دندانپزشک داروهای آنتی بیوتیک و چرک خشک کن تجویز می‌کند که شما باید سر وقت آنها را مصرف کنید.
  لازم به ذکر است که اگر درد و خونریزی بیش از 48 ساعت طول بکشد، احتمال بروز عفونت بیشتر خواهد بود. در این صورت بیمار باید سریعاً به مطب دندانپزشکی مراجعه کند.
 3. حفره خشک

  یکی از دردناک‌ترین عوارضی که بعد از این درمان رخ می‌دهد، حفره خشک است که عارضه دردناکی است. ایجاد حفره خشک معمولاً در دندان‌های پایینی شایع‌تر است و احتمال رخ دادن آن در شرایطی بیشتر می‌شود که بیمار نکات مراقبتی را به درستی رعایت نکند.
 4. سوراخ شدن حفره سینوس

  حفره‌های سینوسی در صورت و پیشانی وجود دارند و به استخوان فک نزدیک هستند. دندان‌های عقبی فک بالا در فاصله نزدیکی نسبت به این حفره‌ها قرار دارند و احتمال دارد هنگام کشیدن دندان، سوراخ شوند.
 5. استئونکروز

  یکی دیگر از عوارض این درمان که البته بسیار نادر است، استئونکروز و مرگ استخوان می‌باشد. این عارضه معمولاً مدتی پس از کشیدن دندان رخ می‌دهد که در آن لثه پسروی کرده و استخوان‌های زیر آن قابل مشاهده می‌شوند. مراجعه به دندانپزشک متخصص و دارای مهارت از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توانید برای جلوگیری از بروز این عارضه انجام دهید.

بعد از کشیدن دندان چه نکاتی را رعایت کنم؟

مراقبت‌های پس از کشیدن دندان عبارت‌اند از:

 1. گاز استریل گذاشته شده روی دندان خود را تا حدود 1 ساعت با فشار ملایم در جای خود نگه دارید. پس از این مدت زمان به آرامی و بدون اینکه آب دهان خود را با فشار خارج کنید، گاز استریل را از دهان خود در بیاورید.
 2. بلافاصله بستنی بخورید. این کار به بند آمدن خونریزی و کاهش درد شما کمک زیادی خواهد کرد.
 3. برای کاهش درد از داروهای مسکن تجویز شده استفاده کنید.
 4. تا سه روز ابتدایی از کمپرس سرد نیز کمک بگیرید. برای این کار مقداری یخ را در کیسه‌ای تمیز ریخته و حوله یا پارچه‌ای دور آن بپیچید.
  استفاده از کمپرس را در بازه‌های زمانی 10 تا 15 دقیقه‌ای انجام دهید.
 5. مصرف آنتی بیوتیک را در موقع مناسب فراموش نکنید. این دارو برای جلوگیری از عفونت اهمیت ویژه‌ای دارد.
 6. سعی کنید تا حداقل 24 ساعت بعد از این درمان استراحت کنید و از انجام فعالیت‌های سنگین به طور جدی بپرهیزید.
 7. تا سه روز ابتدایی غذاهای سرد و نرم مصرف کنید. پس از آن نیز باید غذاهای نرم بخورید، می‌توانید از غذاهای گرم‌تر و سوپ نیز کمک بگیرید.
 8. توجه کنید که به هیچ عنوان نباید با استفاده از نی نوشیدنی میل کنید. این کار موجب کنده شدن لخته خون می‌گردد.
 9. پس از 24 ساعت با استفاده از محلول آب نمک دهان خود را بشویید. دقت کنید که برای این شست و شو آب دهان خود را با فشار خارج نکنید.
 10. سیگار نکشید و از استعمال دخانیات بپرهیزید تا از بروز عفونت‌های دردناک بعد از کشیدن دندان جلوگیری کنید.
 11. بهداشت دهان از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است که در صورت بی توجهی به آن با عفونت و عارضه دردناک حفره خشک رو به رو خواهید شد. در شب اول درمان مسواک نزنید، اما از فردای آن روز می‌توانید به آرامی بدون مسواک زدن قسمت دندان کشیده شده انجام دهید.
 12. بعد از سه روز برای کنترل درد علاوه بر مصرف داروها، از کمپرس گرم استفاده کنید.

با مشاهده چه علائمی بعد از کشیدن دندان با دندانپزشک خود تماس بگیرم؟

وجود تورم، کمی خونریزی و درد تا چند روز بعد از کشیدن دندان طبیعی است و جای نگرانی ندارد. برای کنترل آنها باید به دقت نکات مراقبتی را رعایت کنید.
در صورتی که با علائم زیر رو به رو شدید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

 • تب و لرز
 • درد شدید و مداوم بعد از گذشت 4 روز
 • خونریزی بیش از 2 روز
 • تهوع و استفراغ
 • ترشح زیاد از محل زخم
 • افزایش یافتن تورم به جای کاهش آن
 • سرفه زیاد، تنگی نفس و یا درد در قفسه سینه

از کشیدن دندان می‌ترسم، چه کنم؟

اگر شما هم جزء افرادی هستید که نسبت به انجام این درمان در دل خود هراسی ایجاد کرده‌اید، باید بدانید که دندانپزشک در مدیریت این ترس به خوبی به شما کمک خواهد کرد.
می‌توانید یک جلسه قبل از انجام درمان با دندانپزشک خود در این باره صحبت کنید تا ایشان راهکارهایی را به شما ارائه دهد.
استفاده از مسکن و داروهای آرامش‌بخش با تشخیص دندانپزشک از مواردی هستند که ایشان توصیه می‌کنند.
لازم به ذکر است که این پروسه درمانی با بی حسی انجام شده و شما هیچ دردی در حین درمان احساس نخواهید کرد. بعد از درمان نیز تا چند روز با رعایت تمام توصیه‌های دندانپزشک بهبودی خود را به دست خواهید آورد.
اگر همچنان نگران این موضوع هستید، با کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی تماس بگیرید و زمانی را برای مشاوره رایگان با دندانپزشک هماهنگ کنید.

پاسخ به برخی سؤالات پرتکرار شما

 1. آیا کشیدن دندان همواره با جراحی انجام می‌گیرد؟

  خیر، جراحی یکی از روش‌های این درمان است و در شرایط خاصی که در این مقاله برایتان مطرح کردیم، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. چگونه خونریزی بد از کشیدن دندان را بند بیاورم؟

  رعایت توصیه‌ها و نکات مراقبتی که دندانپزشک به شما بیان می‌کند، برای این کار کافی است. گاز استریل را تا مدت زمان حداقل 1 الی 2 ساعت از دهان خود در نیاورید، آب دهان خود را با فشار خارج نکنید، از کمپرس سرد و داروهای تجویز شده استفاده کنید، برای مصرف نوشیدنی از نی استفاده نکنید، زیرا این کار باعث از بین رفتن لخته خون می‌شود.
 3. جای دندان کشیده شده تا چه مدت بعد خوب می‌شود؟

  معمولاً بهبودی آن حدود دو تا سه هفته زمان می‌برد.
 4. آیا کشیدن دندان در بارداری ممکن است؟

  به طور کلی از انجام اقدامات غیر ضروری دندانپزشکی در زمان بارداری پرهیز می‌شود، اما اگر شرایط ویژه‌ای وجود داشته باشد و مادر باردار نیازمند این درمان باشد، در سه ماهه دوم بارداری کشیدن دندان قابل انجام است.
 5. کشیدن دندان چقدر درد دارد؟

  در حین روند درمان به دلیل استفاده از داروی بی حسی هیچ دردی نخواهید داشت. این ماده تا حدود 4 ساعت پس از درمان باقی می‌ماند و بعد از آن احساس درد و ناراحتی شروع خواهد شد. این درد معمولاً تا یک هفته ادامه دارد که طبیعی است. برای کنترل درد باید داروهای خود را به موقع مصرف کنید، تا سه روز ابتدایی از کمپرس سرد و پس از آن از کمپرس گرم برای کاهش درد خود استفاده کنید. رعایت توصیه‌های دندانپزشک بهترین راه برای بهبود سریع‌تر شما است.
 6. بعد از کشیدن دندان چه بخورم؟

 7. در روزهای اول از خوردن غذاهای سفت و ترد خودداری کنید. غذاهایی مانند مانند برنج، پاستا، تخم مرغ، ماست و دیگر غذاهای نرم از بهترین انتخاب‌ها برایتان خواهند بود.
 8. چه زمانی می‌توانم به محل کار یا مدرسه برگردم؟

  اکثر مردم می‌توانند ظرف یک یا دو روز به محل کار یا مدرسه بازگردند. اما اگر شغلی دارید که نیاز به فعالیت فیزیکی سنگین و زیادی دارد، ممکن است لازم باشد چند روز دیگر مرخصی بگیرید.

درد فک بعد از کشیدن دندان به چه علت است؟ چگونه می‌توان این درد را کاهش داد و علت آن را درمان کرد؟ آیا این درد موقتی است یا دائمی؟ کدام روش‌های خانگی در درمان آن موثر هستند؟ آیا این درد طبیعی است یا خیر؟ در این مطلب با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا پاسخ تمام سوالات خود در این رابطه را به دست آورید. 

کشیدن دندان شامل چه مراحلی است؟ این مراحل چقدر زمان می‌برند؟ مراحل و نحوه کشیدن دندان‌های عصی کشی شده، روکش شده و پر شده چگونه است؟ چنانچه به دنبال پاسخ این سوالات هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه بمانید.

آیا زخم شدن لثه بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟ روش‌های کمک به بهبود و درمان این زخم چیست؟ آیا با استفاده از روش‌های خانگی می‌توان به بهبود آن کمک کرد؟ چقدر طول می‌کشد تا این زخم بهبود پیدا کند؟ آیا احساس سوزش در این ناحیه طبیعی است؟ آیا جمع شدن لثه می‌تواند نشان دهنده ترمیم این زخم باشد؟ چنانچه به دنبال دریافت پاسخ این سوالات و همچنین کسب اطلاعات و نکات لازم در این خصوص هستید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

آیا شما نیز دندان خود را کشیده‌اید و متوجه بد بو شدن دهان خود شده‌اید؟ آیا این اتفاق طبیعی است؟ ایا می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید آن را درمان کنید؟ چه زمانی باید برای این بوی ایجاد شده به دندانپزشک مراجعه کنید؟ در این مطلب از دکتر لبافی علاوه بر پاسخ این سوالات، روش‌های پیشگیری از این عارضه را نیز بیان کرده‌ایم. پس همراه ما بمانید. 

باز شدن سینوس یکی از اتفاقاتی است که ممکن است هنگام کشیدن دندان اتفاق بیفتد، اما آیا این عارضه خطرناک است؟ علائم آن چیست؟ آیا این عارضه به طور خود به خود بهبود پیدا می‌کند و یا نیاز به انجام درمان‌های خاصی دارد؟ عوارض آن چیست؟ آیا امکان پیشگیری از این اتفاق وجود دارد؟ در صورتی که به چنین عارضه‌ای دچار شوید، چه نکاتی را باید رعایت کنید؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات و دریافت اطلاعات و نکات مفید و صروری در این خصوص هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

آیا دندان خود را کشیده‌اید و دچار ورم و التهاب لثه و صورت پس از انجام این درمان شده‌اید؟ آیا به دنبال راهی برای کاهش آن هستید؟ چه زمانی این عارضه جدی است و باید برای آن به دندانپزشک مراجعه کرد؟ اصلا علت آن چیست؟ آیا احتمال افتادگی صورت بعد از کشیدن دندان وجود دارد؟ پاسخ تمام این سوالات در این مطلب مختصر و مفید درباره این عارضه بیان شده است. پس تا انتهای آن با ما همراه بمانید.

آیا نیاز به کشیدن دندان دارید، ولی از درد آن می‌ترسید؟ اصلا آیا کشیدن دندان درد دارد؟ دندانپزشک برای اینکه بیمار حین انجام این درمان، دردی را احساس نکند، از چه روش‌های بی حسی استفاده می‌کند؟ کشیدن دندان به صورت ساده بیشتر درد دارد یا با جراحی؟ کشیدن کدام دندان درد بیشتری دارد؟ پاسخ تمام شوالات خود در این خصوص را با مطالعه این مطلب به دست خواهید آورد. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آیا احتمال آسیب دیدن فک بعد از کشیدن دندان وجود دارد؟ انواع آسیب‌های احتمالی فک بعد از انجام این درمان کدام‌اند؟ این آسیب دیدگی‌ها چه علائمی دارند؟ روش‌های درمان هریک از آنها چیست؟ چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به این آسیب‌ها هستند؟ آیا می‌توان از آنها پیشگیری کرد؟ با همراهی ما تا انتهای این مطلب مفید و کامل می‌توانید تمام اطلاعات لازم در این خصوص را به دست آورید.

آیا بر اثر حادثه دندانتان شکسته و متوجه باقی ماندن ریشه آن در لثه‌تان شده‌اید؟ یا پس از کشیدن دندان، ریشه آن باقی مانده است؟ آیا می‌خواهید بدانید این اتفاق برایتان خطر دارد یا خیر؟ آیا باید آن را از جای خود خارج کرد؟ چه روش‌هایی برای خارج کردن آن وجود دارد؟ دندانپزشک و یبمار هنگام مواجه شدن با این مشکل چه اقدامی باید انجام دهند؟ عوارض باقی ماندن آن چیست؟ در این مطلب از دکتر لبافی تمام اطلاعات و نکات لازم در این رابطه بیان شده است. پی با ما همراه باشید. 

آیا در دوران بارداری خود هستید و دندان عقل‌تان ناراحتی‌هایی را برایتان به وجود آورده است؟ آیا می‌خواهید بدانید که می‌توان در این دوران اقدام به کشیدن آن کرد؟ در چه صورت باید دندان عقل را در دوران بارداری کشید؟ بهترین زمان برای انجام این کار در این دوران در چند ماهگی است؟ آیا می‌توان از داروهای بی حسی، مسکن و یا اشعه ایکس در این دوران استفاده کرد؟ در این مطلب پاسخ این سوالات و تمام نکات و اطلاعات لازم در این خصوص بیان شده است. با ما همراه باشید.

آیا دندانتان را کشیده‌اید و یا به دلیل دیگری آن را از دست داده‌اید و تنها ریشه آن در لثه‌تان باقی مانده است؟ آیا می‌خواهید بدانید که حتما باید این ریشه را کشید و یا باقی ماندن آن مشکلی را ایجاد نخواهد کرد؟ در صورت نیاز به کشیدن، حتما باید جراحی شود یا با استفاده از روش دیگری نیز می‌توان آن را خارج کرد؟ آیا باقی ماندن آن عوارضی را به همراه خواهد داشت؟ آیا کشیدن آن عوارض دارد؟ هزینه انجام این درمان چقدر است؟ چنانچه این مشکل و سوالات دغدغه شما نیز هست، شما را به مطالعه این مطلب مفید و کامل از دکتر لبافی دعوت می‌کنیم.

آیا می‌توان با لیزر دندان کشید؟ آیا کشیدن دندان بدون لیزر درد زیادی دارد؟ مزایای کشیدن دندان با لیزر چیست؟ آیا انجام این درمان با استفاده از لیزر ایمن است؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ تمام سؤالات خود در این خصوص را به دست آورید.

آیا می‌خواهید بینی خود را عمل کنید و همزمان متوجه وخامت وضعیت دندان‌های خود و نیاز به کشیدن دندان و یا جراحی دندان عقل خود شده‌اید؟ آیا می‌خواهید بدانید که اول باید رینوپلاستی را انجام دهید یا کشیدن دندان را؟ آیا می‌دانستید که درد دندان قبل از عمل رینوپلاستی را باید جدی بگیرید؟ مطالعه این مقاله مختصر و مفید از دکتر لبافی به شما پیشنهاد می‌شود تا اطلاعات و نکات لازم در این خصوص را به دست آورید.

آیا می‌توان بعد از کشیدن دندان سیگار کشید؟ به نظر شما سیگار کشیدن بعد از کشیدن دندان چه عوارض و مشکلاتی را برایتان ایجاد خواهد کرد؟ چه مدت پس از کشیدن دندان می‌توانم سیگار بکشم؟ تا انتهای این مطلب مختصر و مفید با ما همراه باشید تا نکات و اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید.

علت درد بعد از کشیدن دندان چیست؟ این درد چگونه کاهش پیدا می‌کند؟ چه زمانی باید نگران درد پس از کشیدن دندان بود؟ در این مطلب با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا اطلاعات کامل و مفیدی در رابطه با علت درد پس از کشیدن دندان به دست آورید.

کشیدن دندان شیری به چه دلایلی انجام می‌شود؟ آیا تمام دندان‌های شیری نیاز به کشیدن دارند؟ مراحل آن چگونه است؟ آیا ممکن است بزرگسالان نیز دندان شیری داشته باشند؟ در این مقاله با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

به چه دلایلی بعد از کشیدن دندان دچار عفونت می شویم؟ علائم عفونت بعد از کشیدن دندان چیست؟ آیا می دانید در صورت عدم درمان چه عواقبی در پیش رو دارید؟ در این مقاله قصد داریم تا مطالبی کاربردی در ارتباط با عفونت بعد از کشیدن دندان را برای شما شرح دهیم.

آیا از هزینه های کشیدن دندان در سال 1402 مطلع هستید؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با تعرفه کشیدن دندان در سال 1402 آشنا نماییم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

آیا روش‌های کشیدن دندان را می‌شناسید؟ کدام یک از روش‌های این درمان برای شما گزینه مناسبی است؟ چه زمانی از جراحی در این درمان کمک گرفته می‌شود؟ در این مقاله مختصر و مفید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

کشیدن دندان چه عوارضی دارد؟ آیا این عوارض برای تمام افراد رخ خواهند داد؟ برای جلوگیری از بروز آنها چه اقداماتی باید انجام داد؟ در این مقاله با دکتر لبافی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید. 

آیا مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان را می‌دانید؟ چه اقداماتی را باید در این زمان انجام دهید؟ چند ساعت بعد از کشیدن دندان می‌توان غذا خورد؟ چه داروهای مسکنی را می‌توان مصرف کرد؟ با مشاهده چه علائمی باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟ در این مقاله مختصر و مفید با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

بسیاری از خانم ها در دوره بارداری دچار دندان دردهایی می شوند که نیازمند مراجعه به دندانپزشکی است و سوالاتی در ذهن شان به وجود می آید. از جمله اینکه آیا امکان کشیدن دندان در دوره بارداری وجود دارد یا خیر و آیا کشیدن دندان در دوره بارداری برای جنین ضرر دارد؟

آیا درد بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟ چه راهکارهای خانگی برای کاهش درد بعد از کشیدن دندان وجود دارد؟ روش‌های غیر قابل تأیید کاهش درد بعد از کشیدن دندان  کدام اند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

عفونت دندان معمولاً با درد آغاز میشود. می توان گفت اگر یک دندان پوسیده و آسیب دیده درمان نشود و به حال خود رها شود، به عفونت دچار خواهد شد.

بعد از کشیدن دندان نیاز به برخی مراقبت‌ها است تا لثه و جای زخم دچار مشکل نشوند و خونریزی نکنند. همچنین این مقاله برای کسانی که در زمان مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن نیز دچار خونریزی می‌شوند، کاربرد دارد. با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.