راهنمای جامع کشیدن دندان | روش ها، مراحل، هزینه | دریافت تخفیف

راهنمای جامع کشیدن دندان | روش ها، مراحل، هزینه | دریافت تخفیف

کشیدن دندان چیست؟

کشیدن دندان چیست؟

کشیدن دندان از جمله اتفاقاتی است که همه ما در طول عمر تجربه می کنیم. قاعدتاً کشیدن دندان برای حفظ سلامت دهان و دیگر دندان ها انجام می شود، اما اگر به درستی انجام نشود، می تواند به دندان های دیگر آسیب برساند. از این رو مهارت کشیدن دندان و مراقبت های پس از کشیدن دندان نیز اهمیت بالایی دارد.
دلایل مختلفی برای کشیدن دندان وجود دارد. از جمله عمده ترین دلایل آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  نیفتادن به موقع دندان شیری و مسدود کردن مسیر رشد دندان دائمی
 •  شکستن یا ترک خوردن عمیق دندان
 •  جلوگیری از انتشار عفونت و تخریب استخوان فک به دلیل وجود یک دندان خراب
 •  پوسیدگی ریشه دندان و بخش های داخلی آن
 •  بعضی از موارد ارتودنسی به دلیل کمبود فضا برای رشد دندان های دیگر
 •  وجود دندان اضافه و جوش خوردن دندان به استخوان فک
 •  عدم وجود فضای کافی برای رشد دندان عقل
 •  وجود بیماری و عفونت های لثه

هزینه کشیدن دندان

این مطلب به زودی به روز رسانی می شود.

مزایای کشیدن دندان با لیزر

 1. حفظ بافت و ساختار استخوان فک

  کشیدن دندان با لیزر در مقایسه با روش سنتی کشیدن دندان، آسیب کمتری در ساختار استخوان فک را به دنبال دارد. این موضوع در شرایطی که نیاز به استفاده از ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان باشد، مزیت بسیار بزرگی محسوب می شود. این روش همنچنین از آسیب دیدن بافت لثه و خون ریزی تا حد زیادی جلوگیری میکند.
 2. بهبود سریع تر حفره ایجاد شده

  همانطور که اشاره شد، کشیدن دندان از طریق لیزر، خون ریزی کمتری دارد. چرا که در این حالت با مسدود کردن مناطق خون ریزی، لخته خونی مورد نیاز در محل کشیدن دندان راحت تر تشکیل می شود. همچنین در این روش امکان احتمال خشک شدن حفره دندان به طور چشمگیر کاهش می یابد.
 3. کاهش ریسک عفونت باکتریایی

  یکی از توانایی های منحصر به فرد لیزر، خنثی سازی باکتری های موجود در بخش های عمیق حفره دندان و جلوگیری از عفونت دندان بعد از کشیدن میباشد.
 4. تحریک رشد بافت سالم

  شاید بتوان مهمترین مزیت کشیدن دندان و درمان با لیزر را تحریک رشد بافت سالم دندان دانست. این موضوع به ویژه در زمانی که لازم است دندان کشیده شده با ایمپلنت جایگزین شود، اهمیت می یابد. از لیزر می توان برای کشیدن دندان و تقویت موفقیت آمیز پیوندهای استخوان و لثه استفاده نمود. از این رو لیزر درمانی به یکی از روش های محبوب برای کشیدن و بهبود دادن بافت نرم و سخت در دهان تبدیل شده است.
 5. کاهش دوره ریکاوری و ناراحتی های مربوط به آن

  در بسیاری از موارد، کشیدن دندان با استفاده از لیزر مدت زمان کمتری در مقایسه با روش سنتی نیاز دارد. همچنین در این روش به هیچگونه کشیدن، فشار دادن، تکان دادن شدید دندان در استخوان فک به منظور خارج کردن دندان از درون حفره نیاز نیست.
 6. کاهش درد کشیدن دندان

  از آنجاییکه کشیدن دندان با استفاده از لیزر هیچگونه فشار و تکانی ندارد، بعد از کشیدن دندان نیز، درد آن به مراتب کمتر از حالت سنتی است. همچنین وارد شدن آسیب کمتر به استخوان فک، درد را تا حد زیادی کاهش می دهد.
 7. ریسک کمتر برای بیمارانی که در معرض خطر هستند

  مطالعات انجام شده در حوزه روش های کشیدن دندان نشان داده است که کشیدن دندان از طریق لیزر، راهکار درمانی بسیار مناسب برای بیمارانی است که با ریسک عفونت شدید بعد از کشیدن دندان مواجه هستند. از جمله افرادی که مبتلا به بیماری هایی همچون پوکی استخوان، بیماری های قلبی و عروقی هستند، بهتر است از روش لیزر استفاده کنند.

روش های مختلف کشیدن دندان

فرآیند کشیدن دندان دو روش اصلی دارد:

 • کشیدن ساده
 • کشیدن از طریق جراحی

کشیدن ساده معمولاً برای دندان هایی به کار می رود که به راحتی دیده می شوند، در دسترس هستند و مشکل خاصی ندارند. در مقابل کشیدن از طریق جراحی برای دندان هایی کاربرد دارد که دیده نمی شوند و نیاز به ایجاد شکاف در لثه است (نهفته هستند)، دسترسی به آنها راحت نیست (انتهای دندان هستند) و یا مشکل خاصی مانند شکستگی و ... دارند. در این مقاله هر دو روش کشیدن دندان و همچنین کشیدن دندان های مختلف، به طور کامل توضیح داده شده است.

 1. روش کشیدن دندان ساده

  روش کشیدن دندان ساده

  این روش در واقع عبارت است از حذف یک دندان که در دهان کاملاً قابل مشاهده است. در ابتدا دندان، استخوان فک و بافت لثه از طریق تزریق مواد بی حسی، کاملاً سِر می شود. سپس فرآیند بیرون آوردن دندان آغاز می شود. با استفاده از بالابرنده دندان را شُل کرده و توسط انبرک دندانپزشکی، دندان را از محل خود خارج می کند.
 2. روش کشیدن دندان با جراحی

  روش کشیدن دندان با جراحی

  کشیدن دندان از طریق جراحی، مواقعی استفاده می شود که دندان در دهان به راحتی در دسترس نیست. این حالت ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. مثلاً دندان کاملاً از لثه بیرون نیامده باشد و یا زیر لثه شکسته باشد. در چنین شرایطی لازم است شکافی در بافت لثه ایجاد شود و از این طریق به دندان دسترسی پیدا نمود. بسته به نوع و حالت قرار گرفتن دندان، این شکاف ممکن است در لثه، استخوان اطراف دندان یا استخوان فک باشد. در اکثر موارد جراحی دندان، لازم است دندان چند تکه شود تا بتوان آن را از لثه خارج نمود. با توجه به پیچیدگی های جراحی دندان و دردی که همراه دارد، ممکن است متخصص دندانپزشکی تصمیم بگیرد که این عمل تحت بیهوشی کامل و در یک بیمارستان مجهز به خدمات دندانپزشکی انجام شود. در برخی موارد نیز ممکن است یک دندانپزشک عمومی بتواند جراحی ساده کشیدن دندان را انجام دهد.
 3. روش کشیدن دندان با لیزر

  روش کشیدن دندان با لیزر

  روش سومی که به تازگی وارد حیطه دندانپزشکی شده است، کشیدن دندان از طریق لیزر است. این روش طی دو گام، بهبود فرآیند درمان و دستیابی به نتایج برای کشیدن دندان بدون درد را امکان پذیر می سازد. در گام اول از لیزر به منظور جداسازی بافت اطراف دندان و لق شدن آن در استخوان استفاده می شود. به این ترتیب بیرون آوردن دندان از حفره دربرگیرنده آن، با استفاده از انبرک دندانپزشکی به سادگی ممکن می شود. در ادامه زمانی که دندان کشیده شد، از لیزر برای از بین بردن هرگونه باکتری و میکروب باقی مانده در دندان، بستن محل های خون ریزی، تحریک رشد استخوان فک و بافت های اطراف آن استفاده می شود.

سوالات متداول کشیدن دندان

 1. در دوره ریکاوری چه مواردی باید حتما رعایت شود؟

  1. باید ها و نبایدهای خوراکی

   اگر اهل خوردن بستنی هستید، الان بهترین وقت است! بعد از کشیدن دندان عقل مجاز هستید هرچقدر دوست دارید بستنی بخورید. برای 24 ساعت اول یک رژیم غذایی مایع (ماست، پودینگ و معجون) به شما پیشنهاد می شود که برای خوردن آن به هیچ عنوان نباید از نی استفاده کنید، زیرا مکش می تواند باعث سست شدن لخته خون در محل جراحی دندان عقل نهفته شود. برای روزهای بعد از یک رژیم غذایی نرم به مدت چهار الی پنج روز استفاده کنید. این رژیم می تواند شامل پوره سیب زمینی، تخم مرغ آبپز، ماکارونی و یا پاستا باشد. در واقع میتوان گفت از مصرف هر غذایی که نیازمند جویدن است خودداری کنید. تا می توانید از غذاهای سرد استفاده کنید. این غذاها احساس آرامش بیشتری میدهد و درد را تا حد زیادی کاهش می دهد. یکی از ممنوعیت های این دوران تنقلات است، تنقلات مصرف نکنید!
  2. کار و رانندگی کردن

   معمولاً به افراد توصیه می شود برای چند روز پس از کشیدن دندان عقل، از محل کار خود مرخصی بگیرند و به استراحت بپردازند. در این مدت می توانید استراحت کرده و خود را تقویت کنید تا کاملاً به آرامش برسید. بعد از کشیدن دندان عقل با وجود داروی بی حسی تزریق شده، می توانید رانندگی کنید اما توصیه می شود برای اجتناب از هرگونه استرس و نگرانی، 24 ساعت رانندگی را کنار بگذارید. همچنین اگر کشیدن دندان عقل نهفته شما تحت استفاده از داروی بی هوشی عمومی انجام شده است، لازم است برای 48 ساعت از رانندگی کردن پس از عمل جراحی اجتناب کنید.
  3. بازگشت به وضعیت عادی

   پس از تمام شدن دوره نقاهت چند روزه و از بین رفتن التهاب و کبودی (احتمالی)، دهان و صورت شما باید به وضعیت عادی خود بازگردد. به این صورت که شما معمولاً پس از چند روز می توانید دندان های خود را به شکل عادی مسواک بزنید. برای جلوگیری از عفونت احتمالی، از تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک اطمینان حاصل کنید. همچنین داروهای تجویز شده را در ساعت های مقرر مصرف نمائید. چند روز پس از کشیدن دندان، برای معاینه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. در این زمان بخیه های باقی مانده در دهان در صورت نیاز کشیده خواهد شد.
 2. در چه مواردی کشیدن دندان ضرورت می یابد؟

  همانطور که قبلاً اشاره شد، کشیدن دندان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از مهمترین دلایل تشخیص یک دندانپزشک برای کشیدن یک دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  •  عفونت عمیق دندان که با هیچ روشی درمان نشود،
  •  پوسیدگی شدید دندان،
  •  ازدحام دندان ها، به هم فشردگی یا نامرتبی دندان‌ها و کوچک بودن فک برای دندان ها،
  • بیماری لثه‌ که دندان را لق کرده یا به آن آسیب زده باشد،
  •  آسیب دیدن و شکستگی دندان ها،
  •  دندان نهفته‌، مانند دندان عقل یا آسیاب سوم،

  اگر یکی از موارد فوق اتفاق بیفتد، لازم است دندان کشیده شود تا پروسه درمان سایر دندان ها امکان پذیر باشد. همچنین قبل از کشیدن دندان لازم است بیمار در مورد داروهایی که مصرف می کند و یا سایر بیماری ها و سوابق پزشکی خود توضیحاتی به دندانپزشک بدهد. همچنین بعد از کشیدن دندان ممکن است باکتری هایی وارد جریان خون شوند و امکان بروز عوارضی مانند عفونت وجود دارد. از این رو اگر بیمار به یکی از بیماری های زیر نیز مبتلا است باید حتما دندانپزشک خود را در جریان قرار دهد.

  •  بیماری های قلبی و عروقی
  •  بیماری کبدی
  •  ضعیف بودن سیستم ایمنی
  •  به تازگی انجام دادن جراحی‌هایی مانند تعویض مفصل

علائم عفونت بعد از کشیدن دندان

چهارشنبه, 01 بهمن 1399 ساعت 12:41

به چه دلایلی بعد از کشیدن دندان دچار عفونت می شویم؟ علائم عفونت بعد از کشیدن دندان چیست؟ آیا می دانید در صورت عدم درمان چه عواقبی در پیش رو دارید؟ در این مقاله قصد داریم تا مطالبی کاربردی در ارتباط با عفونت بعد از کشیدن دندان را برای شما شرح دهیم.

آیا از هزینه های کشیدن دندان در سال 99 مطلع هستید؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با قیمت کشیدن دندان در سال 99 آشنا نماییم.

چه روش هایی برای کشیدن دندان وجود دارد؟ کدام روش برای کشیدن دندان مناسب تر است و آیا کشیدن دندان درد دارد؟ در این مقاله می خواهیم به همراه دکتر فاطمه لبافی به این سوالات پاسخ بدهیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بدترین عوارض کشیدن دندانهای دائمی و شیری

پنج شنبه, 02 مرداد 1399 ساعت 10:07

کشیدن دندان چه در دوره خردسالی باشد و چه در دوره بزرگسالی معمولاً با عوارضی همراه است. شدت و ضعف این عوارض بستگی به نوع دندان، شرایط بدنی فرد و محل قرار گیری دندان دارد. در این یادداشت به بررسی عوارض کشیدن دندان از دوره کودکی و کشیدن دندان شیری تا کشیدن دندان ها در دوره بزرگسالی و به ویژه عوارض کشیدن دندان عقل پرداخته شده است. برای دانستن عوارض کشیدن دندان تا انتهای این مقاله با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

در این مقاله به بیان ملاحظات و مراقبت های پس از کشیدن دندان پرداخته ایم. برای آگاهی از مراقبت های پس از کشیدن دندان تا انتهای این مقاله با همراه باشید.

بسیاری از خانم ها در دوره بارداری دچار دندان دردهایی می شوند که نیازمند مراجعه به دندانپزشکی است و سوالاتی در ذهن شان به وجود می آید. از جمله اینکه آیا امکان کشیدن دندان در دوره بارداری وجود دارد یا خیر و آیا کشیدن دندان در دوره بارداری برای جنین ضرر دارد؟

یکی از دردهایی که تقریباً همه ما تجربه کرده ایم، دندان درد است. درد دندان ممکن است به دلیل خرابی و کرم خوردگی دندان باشد، دلیل دیگر می تواند عفونت دندان باشد و یا ممکن است درد دندان به علت کشیدن دندان اتفاق بیفتد. اما چطور میتوان این درد طاقت فرسا را کاهش داد؟

عفونت دندان معمولاً با درد آغاز میشود. می توان گفت اگر یک دندان پوسیده و آسیب دیده درمان نشود و به حال خود رها شود، به عفونت دچار خواهد شد.

بعد از کشیدن دندان نیاز به برخی مراقبت‌ها است تا لثه و جای زخم دچار مشکل نشوند و خونریزی نکنند.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر