راهنمای جامع پر کردن دندان (ترمیم دندان) | انواع، هزینه | دریافت تخفیف

راهنمای جامع پر کردن دندان (ترمیم دندان) | انواع، هزینه | دریافت تخفیف

پوسیدگی دندان توسط باکتری های دندان ایجاد می شود. اکثر افراد چه در سنین کودکی و بلوغ باشند یا در سنین بزرگسالی دچار پوسیدگی دندان می شوند. هنگامی که پوسیدگی ها و یا شکستگی ها در دندان رخ می دهند، باید توسط یک سری مواد بازسازی و ترمیم شوند. همان طور که می دانید دندان یکی از مهم ترین‌ اعضای بدن به حساب می آید. دندان ها به ما کمک می کنند تا بتوانیم انواع مختلفی از خوراکی‌ های سفت و نرم را به راحتی بجویم. دندان های شیری به مرور زمان در صورتی که مراقبت های لازم از آن ها در کودکی به عمل نیاید و بهداشت دهان و دندان به درستی انجام نشود، دچار این پوسیدگی ها و یا شکستگی ها می شوند که باید سریعا برای رفع پوسیدگی دندان و یا ترمیم شکستگی دندان اقدام نمود. اگر ما نتوانیم بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنیم به باکتری ها این فرصت را می‌ دهیم تا برای دندان ها پوسیدگی ایجاد کنند. این باکتری ها وقتی وارد دهان و دندان ما شوند، یک نوع اسید تولید می کنند که مینای دندان را کاملا از بین می برد. اگر ما به موقع از این پوسیدگی ها جلوگیری نکنیم، این باکتری ها آسیب بسیار شدیدتری به مینای دندان و لثه و دندان ما وارد می کند و در نتیجه حفره های خیلی بزرگ تری در دندان ما ایجاد می کند. وقتی دندان به این اوج از پوسیدگی می رسد، مرکز دندان یا همان عصب دچار آسیب می شود و منجر به سوراخ شدن دندان می شود که این حفره ها باید توسط دندانپزشک با مواد مناسبی پر شود. همچنین در مواقعی هم عصب کشی دندان نیاز می باشد. موادی را که پزشک برای پر کردن دندان (Dental restoration) به کار می برد باید با محیط دهان و دندان ما سازگار باشند.

متخصص دندانپزشکی بخش های پوسیده دندان را از آن جدا کرده و جای خالی آن را با مواد مناسبی پر می کنند. به این روند، پرکردن دندان گفته می شود. هنگامی که پوسیدگی در سطح وسیعی برای بیمار رخ می دهد، پزشک به طور موقت دندان ها را پر می کند تا حساسیت دندان کم شود ولی بعد از گذشت چند روز اگر مشکل خاصی نداشته باشد، دندانپزشک ترمیم موقت را برمی دارد و ترمیم دائمی را جایگزین آن می کند.
دندانپزشک برای پر کردن دندان از مواد مختلفی استفاده می کند، ولی باید این را بدانید که ماده ای که برای پر کردن دندان استفاده می شود، بستگی به نوع دندان و محل و موقعیت دندان دارد. دندان های آسیا که معروف به دندان های خلفی می باشند، بیشترین عمل را برای فرد انجام می دهند. یعنی در هنگام جویدن به دندان های آسیا فشار زیادی وارد می شود. بنابراین این دندان ها باید با مواد مستحکم تری پر شوند ولی اگر دندان های جلویی دچار آسیب شده باشند باید از موادی استفاده کنند که به رنگ دندان خود بیمار باشد تا بیمار بتواند از زیبایی ظاهری بهره مند شود.

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان چیست؟

هنگامی که بافت سخت دندان (مینای دندان) در اثر ترشح اسید به وسیله باکتری به نام استرپتوکوک مواد معدنی خود، یعنی کلسیم و فسفر را از دست می دهد، دندان دچار فرسایش شده و اصطلاحا گفته می شود که شخص دچار پوسیدگی دندان شده است.
باکتری موجود در دهان قندی را که در غذاهای شیرین وجود دارد را شکسته و آن را به اسید تبدیل می کند. مواد اسیدی سبب آسیب رسیدن به مینای دندان می شوند و اگر به موقع به دنبال درمان پوسیدگی دندان خود نروید، دندان شما دچار درد و عفونت شده و حتی احتمال دارد دندان خود را از دست بدهید.
هر دندان از سه لایه تشکیل شده است که عبارتند از:

 1. مینای دندان (لایه سخت بیرونی)
 2. دنتین(لایه میانی)
 3. پالپ(مرکز دندان)

در صورتی که پوسیدگی به لایه درونی تر دندان برسد، آسیب بیشتری رخ می دهد.

دریافت کد تخفیف پر کردن دندان
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

چرا دندان دچار پوسیدگی می شود؟

چرا دندان دچار پوسیدگی می شود؟

پوسیدگی دندان علل مختلفی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 1. ارث و جنس دندان

  در سال های اخیر تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد ژنتیک بر سلامت دندان ها نقش بسیار پر رنگی داشته است. اغلب اوقات عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به عنوان عامل اصلی پوسیدگی دندان شناخته شده است، این در حالی است که تاثیر ژنتیک به هیچ عنوان کم رنگ نیست.
 2. مسواک نزدن و عدم استفاده مداوم از نخ دندان

  بهداشت دهان و دندان در همه حال لازم و دارای اهمیت زیادی می باشد. بهتر است روزانه دوبار از مسواک و یکبار از نخ دندان استفاده کرد.
 3. عدم مراجعه به دندانپزشک برای چکاپ

  هر چند وقت یکبار مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی اهمیت بسیار بالایی دارد. زیرا احتمال ابتلا به پوسیدگی های دندان و هم چنین بسیاری از بیماری های دیگر دهان و دندان را کاهش می دهد.
 4. مصرف غذاهایی با کربوهیدرات بالا

  مصرف غذاهای شیرین به باکتری های درون دندان این امکان را می دهد که ترکیبات شکر موجود در غذا را شکسته و آن ها را به اسید تبدیل کند، بنابراین مواد اسیدی به وجود آمده به مینای دندان آسیب می زنند. در صورتی که برای رفع این مشکل اقدامی نشود، مینای دندان فرو ریخته و دندان دچار پوسیدگی می شود. بنابراین اگر به دندانپزشک مراجعه نشود، این فرآیند آنچنان پیش می رود تا کل دندان را از بین ببرد.
 5. خشکی دهان

  بزاق دهان سبب می شود تا جرم روی دندان ها دیرتر رسوب کند. بزاق دهان باعث شسته شدن قند و غذاهای مضر می شود.
 6. استفاده از سیگار و دخانیات

  احتمال ایجاد جرم روی دندان های افرادی که سیگار می کشند، نسبت به افراد عادی بسیار بالاتر است، بنابراین بیش از بقیه افراد مجبورند به دندانپزشک مراجعه کنند.
 7. مصرف برخی از دارو ها

  داروهایی با عوارض جانبی مانند خشکی دهان احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهند. در زیر به بررسی رایج ترین داروهایی که این مشکل را ایجاد می کنند، می پردازیم:
  1. داروهای ضد اسید

   رفلاکس اسید معده می تواند سبب پوسیدگی دندان ها شود. درمان این بیماری با آنتی اسید می تواند منجر به ضعیف شدن دندان و در نتیجه پوسیدگی آن شود. آنتی اسید ها همچنین دارای قند هستند که سبب پوسیدگی دندان می شوند. ضد اسید های جویدنی نیز ممکن است به علت گیر کردن بین دندان ها باعث پوسیدگی شوند.
  2. داروهای مسکن

   عوارض جانبی که دارو های مسکن ایجاد می کنند، سبب خشکی دهان و در نتیجه پوسیدگی دندان می شوند.
  3. آنتی هیستامین ها

   آنتی هیستامین ها مانع آزاد سازی بزاق دهان شده و به این ترتیب سبب خشکی دهان می شوند. در نتیجه ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش می دهند.
  4. دارو های فشار خون

   انواع دیورتیک ها، بلوک کننده های سمپاتیک، شل کننده های عروق، داروهای قلب و آنژیوتانسین ها دارای عوارض جانبی مانند خشکی دهان می باشند که سبب پوسیدگی دندان ها می شوند.
  5. دارو های ضد افسردگی

   این داروها اثرات مخرب زیادی دارند که خشکی دهان و پس از آن پوسیدگی دندان را شامل می شوند.
 8. نفس کشیدن از دهان

  تنفس از راه دهان سبب کاهش بزاق دهان شده و در نتیجه خشکی دهان را ایجاد می کند که عاملی برای پوسیدگی دندان است.
 9. دیابت

  افراد دیابتی به شدت در معرض خشکی دهان هستند. بنابراین باید مرتب به دندانپزشک برای چکاپ دندان های خود مراجعه کنند تا به این ترتیب احتمال پوسیدگی دندان را کاهش دهند.

چه افرادی به پر کردن دندان نیاز دارند؟

در صورتی که بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود و به صورت مرتب مسواک زده نشود، باکتری های موجود در دندان اسید تولید کرده که باعث از بین رفتن مینای دندان می شوند. افرادی که دچار مشکلات معده و گوارشی هستند، به دلیل ورود اسیدهای معده به دهان (در صورت استفراغ های مداوم) بیشتر دچار پوسیدگی دندان می شوند. خوردن بیش از اندازه غذاهای شیرین و مصرف سیگار و دخانیات نیز پوسیدگی دندان را افزایش می دهند. زمانی که دندان دچار پوسیدگی می شود، فرد به کشیدن دندان و یا به پر کردن نیاز دارد.

نحوه پر کردن دندان توسط دندانپزشک

انواع پر کردن دندان شامل آمالگام و کامپوزیت است. آمالگام یک ماده قدیمی که از جیوه، قلع، روی، مس و نقره تشکیل شده است می باشد. این ماده دارای استحکام و دوام بالایی است و هم چنین هزینه پر کردن دندان با آمالگام خیلی مناسب است. مشکلی که آمالگام دارد این است که بعد از مدتی رنگ آن از نقره ای به سیاه تغییر پیدا می کند. ماده دیگری که برای پر کردن دندان از آن استفاده می شود، کامپوزیت می باشد. کامپوزیت از شیشه های پودری و بیس آکریلیک تشکیل شده است. از جمله مزیت مهم کامپوزیت رنگ طبیعی آن است که در دهان قابل مشاهده نیست. استحکام کامپوزیت پایین و عمر آن کوتاهتر از آمالگام می باشد.
اگر دندان های عقبی و آن هایی که در دید نیستند دچار پوسیدگی شده باشند، دندانپزشک از آمالگام استفاده می کند و در مورد دندان های جلویی که مربوط به مسئله زیبایی فرد می شود، دندانپزشک از کامپوزیت استفاده می کند.

مراحل پر کردن دندان با آمالگام

مراحل پر کردن دندان با آمالگام

دندانپزشک ابتدا ناحیه مورد نظر را بی حس کرده و سپس اقدام به تراشیدن آن می کند و پس از آن قسمت های پوسیده را از دهان خارج می کند. پس از آماده کردن ترکیبات مورد نیاز، آنها را به تدریج روی دندان قرار می دهد. به جهت اینکه موادی که روی دندان قرار داده شده ثابت بمانند، چندین بار میله داغی را روی مواد آمالگامی قرار می دهد. پس از آن آمالگام های اضافی را از دندان تمیز می کند.

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت

ابتدا دندانپزشک مقدار مورد نیاز کامپوزیت را آماده کرده و دندان آسیب دیده را با آن پر می کند. قبل از قرار دادن ونیر کامپوزیت در محل مورد نظر از مواد چسبناکی استفاده می کند. سپس دستگاه مخصوصی را روی کامپوزیت ها قرار داده تا آن ها روی دندان فیکس شوند. بعذ از اتمام مراحل، دندان ها را پولیش می کند.

سوالات متداول پر کردن دندان

 1. آیا جیوه موجود در آمالگام برای بدن مضر است؟

  امروزه میلیون ها نفر برای پر کردن دندان خود از آمالگام استفاده می کنند ولی عده زیادی به خاطر جیوه ای که در آمالگام وجود دارد، احساس نگرانی می کنند. در سال ۲۰۰۹ سازمان غذا و داروی آمریکا تحقیقات گسترده ای در این خصوص انجام داد و بر اساس آن هیچ محدودیتی برای استفاده از آمالگام وجود ندارد. جیوه موجود در آمالگام به فرآیند پر شدن دندان توسط این ماده کمک می کند و هنگامی که جیوه با آلیاژهای دیگری مخلوط می شود به اندازه کافی نرم شده و حفره دندان را به راحتی پر می کند. همچنین این قابلیت را دارد که به سرعت سفت شود.
 2. چند ساعت بعد از پر کردن دندان می توان غذا خورد؟

  بعد از ترمیم دندان، محل ترمیم شده به شدت حساس می باشد، بنابراین سعی کنید با قسمتی از دندان که ترمیم انجام گرفته تا چند ساعت غذای سفت نخورید.
 3. آیا پر کردن دندان درد دارد؟

  احساس درد بعد از پر کردن دندان به شدت رایج است. اما این درد در طی یک یا دو روز از بین می رود. مواد بی حس کننده، آمالگام و کامپوزیت برای برخی از افراد ایجاد آلژری می کنند که سبب احساس درد برای آن ها می شود. اگر بعد از پر کردن دندان غذای خیلی سرد یا گرم و هم چنین غذای سفت خورده شود، باعث احساس درد می شود.
 4. درد دندان پر شده با کامپوزیت به چه علت است؟

  پر کردن دندان به روش کامپوزیت بیشتر از آمالگام باعث التهاب لثه ها می شود. این التهاب ممکن است به علت واکنش های آلرژیک برخی از افراد به مواد کامپوزیت باشد و یا در افرادی که به مواد کامپوزیت حساسیتی ندارند، به علت اینکه پلاک دندان  خیلی راحت تر روی کامپوزیت دندان قرار می گیرند، احتمال التهاب لثه ها وجود دارد.
 5. علت درد بعد از پر کردن دندان چیست؟

  بعد از پر کردن دندان احتمال دارد عواملی سبب درد دندان شوند که در ذیل به آن ها اشاره شده است:
  1. اگر دندان دچار پوسیدگی عمیق تری باشد، احتمال درد بعد از پر کردگی دندان بسیار زیاد است.
  2. حساسیت بعضی از افراد به مواد بی حس کننده، مواد آمالگام و کامپوزیت ممکن است باعث درد دندان، التهاب پوست و خارش شود.
  3. اگر مراقبت های بعد از پر کردن دندان رعایت نشود، باعث ایجاد درد می شود. بعد از پر کردن دندان نباید غذای خیلی سرد و یا خیلی گرم خورد و هم چنین از سیگار کشیدن و خوردن غذا های سفت باید پرهیز نمود.
 6. علت شکستن دندانهای پر شده چیست؟

  همانطور که می دانید هنگامی که دندانپزشک دندان پوسیده را ترمیم می کند، دندان احتیاج به مراقبت بیشتری دارد. بعد از ترمیم پوسیدگی دندان، متخصص دندانپزشکی به شما توصیه می کند بهداشت دهان و دندان خود را بیشتر از قبل رعایت کنید. بعد از پر کردن، به دلیل ضعیف شدن حفره های دندان، نباید غذاهای بسیار سفت و خشک استفاده کنید. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار الزامی می باشد.
 7. چقدر زمان می برد تا درد بعد از پر کردن خوب شود؟

  پس از پر کردن دندان تا چند روز دارای حساسیت جزئی می باشید که این مورد برای چند روز کاملاً طبیعی می باشد. اگر این درد شدیدتر شد، حتماً باید در اولین فرصت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.
 8. آیا پرکردگی ها بعد از مدتی احتیاج به ترمیم دارند؟

  ممکن است به مرور زمان به دلیل جویدن و دندان قروچه دندان های شما سابیده شود و دوباره دچار فرسودگی شود. اما به طور کلی دندان پر شده در حدود 10 سال نیازی به ترمیم مجدد نخواهد داشت. اگر شما نشانه هایی از فرسودگی و یا ترک در پرکردگی های خود مشاهده کردید، باید حتماً دوباره به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تا این پرکردگی ها را دوباره برای شما ترمیم کند. در صورتی که به موقع اقدام به ترمیم دندان خود نکنید، ممکن است ترمیم های پیچیده تری با هزینه های بیشتری را متقبل شوید.

آیا پر کردن دندان عوارض دارد؟ آیا با پر کردن دندان، خطری برای دندان های مجاور پیش می آید؟ در این مقاله به بررسی همه این سوالات خواهیم پرداخت.

پر کردن دندان یکی از روش های ترمیمی است که بسیاری از ما برای درمان پوسیدگی های سطحی یا عمیق دندان، تجربه میکنیم. در این مقاله با مراقبت های مناسب بعد از پر کردن دندان بیشتر آشنا خواهید شد.

پوسیدگی دندان همواره مشکلی است که در اثر عوامل متعدد، برای اغلب افراد اتفاق می افتد که به وسیله پر کردن دندان می توان آن را برطرف نمود. اما آیا از هزینه پر کردن دندان با مواد سفید و یا آمالگام اطلاع دارید؟ در این مقاله شما را با هزینه پر کردن دندان با کامپوزیت و آمالگام بیشتر آشنا می نماییم.

مزایا و معایب ترمیم همرنگ دندان

چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 ساعت 05:19

امروزه از کامپوزیت و مواد همرنگ دندان برای هماهنگ شدن رنگ و شکل دندان ها و زیباتر کردن طرح لبخند استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مزایا و معایب ترمیم با مواد همرنگ دندان آشنا نماییم.

برای پر کردن و ترمیم دندانهایی که دچار پوسیدگی شده اند، بیماران معمولا این سوال را مطرح می کنند که کدام ماده ترمیمی بهتر است و بیشتر عمر میکند: کامپوزیت یا آمالگام؟ در این مقاله سعی می کنیم مزایا و معایب هر دو روش را بطور خلاصه بررسی نماییم.

پوسیدگی دندان یکی از شایعترین مشکلات دندان محسوب می شود. پوسیدگی دندان بیشتر در سنین کودکی یا بلوغ رخ می‌دهد. البته لازم به ذکر است که این پوسیدگی ها در همه سنی قابل مشاهده می باشد. در این مقاله با مراحل پر کردن دندان بیشتر آشنا خواهید شد.

از ترکیب شدن فلزاتی از قبیل جیوه، نقره، قلع و مس آلیاژی با عنوان آمالگام ساخته می شود. این ماده به رنگ نقره ای می باشد و جهت پرکردن دندان ها در کلینیک های دندانپزشکی کاربرد دارد. اگر می خواهید در مورد مزایا و معایب آمالگام بدانید، این مقاله را مطالعه نمایید.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.