کشیدن دندان عقل | بهترین زمان، دلایل، مراقبتها

یکشنبه, 05 مرداد 1399 ساعت 05:55
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

پس از افتادن دندان های شیری، به تدریج دندان های دائمی در دهان جایگزین می شوند. دندان عقل یکی از دندان های دائمی است که تقریبا از سن 16 سالگی شروع به رشد می کند. دندان های عقل 4 عدد هستند که در چهار سمت دهان رشد می کنند. به دندان عقل، دندان آسیاب چهارم نیز گفته می شود. در این مقاله همراه با دکتر فاطمه لبافی می شویم تا اطلاعات بیشتری در خصوص کشیدن دندان عقل کسب نماییم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

نشانه های رشد دندان عقل

نشانه های رشد دندان عقل

همانطور که اشاره شد، تعداد دندان های عقل 4 تا است و در چهار سمت دهان قرار گرفته است. دندان عقل معمولاً در سن 16 تا 23 سالگی در دهان رشد می کند. رشد این دندان ممکن است با درد، احساس فشار و گرفتگی فک همراه باشد که طبیعی است. همچنین ممکن است به دلیل کوچک بودن فک، رشد کامل دندان عقل همراه با درد و سرگیجه باشد.
برای اینکه بدانید دندان عقل شما چه وضعیتی دارد و مدل قرار گرفتن آن در لثه چگونه است، می توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و دریافت معاینه، از وجود دندان عقل و شرایط آن آگاه شوید. ممکن است دندان عقل شما به صورت نهفته باشد، در این صورت لازم است از فضای دهان عکس رادیولوژی تهیه شود تا زاویه و وضعیت رشد این دندان به طور کامل مشخص گردد.
ممکن است شکل قرار گیری دندان عقل طوری باشد که به درستی نظافت نشود و دسترسی به آن سخت باشد. در این صورت به احتمال زیاد به محلی برای تجمع میکروب، باکتری و باقیمانده غذا در دهان تبدیل شود. این موضوع در بلند مدت سبب پوسیدگی دندان عقل و دندان های کناری آن می شود. به همین دلیل گاهی لازم است با مشورت و نظر پزشک متخصص، دندان عقل کشیده شود.
به طور کلی اطمینان از روش مناسب برای درمان و در صورت لزوم کشیدن دندان عقل فقط از طریق معاینات دندانپزشکی امکان پذیر خواهد بود.

دلایل کشیدن دندان عقل

به یاد داشته باشید این باور که دندان عقل حتما باید کشیده شود، کاملاً نادرست است. زمانی کشیدن دندان عقل ضروری می شود که این دندان نهفته باشد یا بطور کامل رشد نکند و در آستانه پوسیدگی قرار بگیرد و دندان های مجاور را نیز پوسیده کند. معمولاً افراد رشد دندان عقل را با درد و فشار آن حس می کنند. در صورت چنین احساسی برای تعیین وضعیت دندان عقل حتما به دندانپزشکی مراجعه کنید.
همانطور که اشاره شد، در صورتی که دندان عقل بصورت نصفه رشد کند، باعث تجمع میکروب و باکتری می شود. همچنین ممکن است باقیمانده غذاها در آن قسمت جمع شوند و به دلیل اینکه نظافت این دندان سخت است، در طولانی مدت منجر به تشکیل پلاک دندان می شود.
پلاک یک لایه تشکیل شده روی دندان است که در اثر فعالیت باکتری ها در طولانی مدت به وجود می آید. اگر پلاک به وجود آمده روی دندان از بین نرود، می تواند باعث ایجاد لکه هایی روی دندان شود و مشکلات دندانی را به وجود آورد.
تشکیل پلاک روی دندان منجر به بروز مشکلاتی از قبیل موارد زیر به وجود می آورد:

 1. پوسیدگی دندان

  پوسیدگی زمانی اتفاق می افتد که یک لایه پلاک روی دندان تشکیل شده و در بلند مدت شروع به تخریب دندان می کند. پلاک می تواند در سطح دندان پوسیدگی عمیق یا سوراخ ایجاد کند.
 2. بیماری های لثه

  پس از تشکیل پلاک روی دندان، واکنش هایی اتفاق می افتد که منجر به تولید اسید می شود. اسید آزاد شده از پلاک در لثه نفوذ می کند و عفونت لثه را به دنبال دارد. بیماری لثه می تواند روی استخوان فک و دندان های کناری نیز اثر منفی بگذارد.
 3. عفونت بافت داخلی دهان

  یکی از معضلات دندان عقل نیمه نهفته، به جود آمدن عفونت باکتریایی در گونه، زبان، گلو و به طور کلی بافت داخلی دهان است.
 4. آبسه

  اگر دندان عقل یا بافت اطراف آن در اثر نفوذ میکروب و عفونت، چرک کند، آبسه تشکیل می شود.
  تقریباً در اکثر موارد مشکلات دندان با مصرف آنتی بیوتیک و استفاده از دهانشویه، درمان می شود. به همین دلیل می توان گفت کشیدن دندان آخرین راه است. زمانی که هیچ یک از روش های درمان نتیجه مطلوبی نداشته باشد.

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

اینکه چه زمانی برای کشیدن دندان عقل مناسب تر است را فقط متخصص دندانپزشکی می تواند تعیین کند. از آنجاییکه ریشه دندان عقل در سنین نوجوانی تشکیل می شوند، بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل زمانی است که دو سوم ریشه این دندان رشد کرده باشد. با افزایش سن، ریشه های این دندان عمیق تر و محکم تر شده و کشیدن آن به مراتب سخت تر می شود.
از این رو بسیاری از افراد ترجیح می دهند هرچه سریعتر به مطب دندانپزشکی مراجعه کنند و تکلیف دندان عقل خود را مشخص نمایند. برای آگاهی از وضعیت دندان عقل و اینکه ایا نیاز به کشیدن دارد یا خیر بهتر است هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه نمائید تا در صورت نیاز به کشیدن این دندان بهترین زمان کشیدن آن مشخص شود.

کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل

فرآیند کشیدن دندان عقل توسط یک متخصص دندانپزشک یا جراح دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. برای کشیدن دندان عقل لازم است در ابتدا بافت لثه و عصب دندان بی حس شود. سپس از طریق انبر مخصوص دندان از درون لثه خارج شود. در برخی موارد لازم است از بیهوشی های قوی تری برای جراحی دندان عقل استفاده شود. البته لازم به ذکر است که برای جراحی دندان عقل نیازی به بستری شدن نیست و بیمار پس از کشیدن دندان می تواند به خانه بازگردد.
اگر دندان عقل از درون لثه بیرون نیامده باشد و زیر بافت لثه قرار گرفته باشد، لازم است برش کوچکی درون لثه ایجاد شود. سپس با استفاده از ابزار های مخصوص، ریشه دندان از درون استخوان فک خارج می شود. در چنین شرایطی شاید لازم باشد استخوان فک نیز برش داده شود و ریشه دندان بیرون بیاید. در صورتی که دندانپزشک نتواند دندان عقل را به طور کامل از درون لثه خارج کند، دندان را به قسمت های کوچکتری خرد می کند و آن را از درون فک بیرون می آورد. هنگام کشیدن دندان، ممکن است مقداری فشار در محل مورد نظر حس کنید که البته طبیعی است.
این فشار به دلیل این است که دندانپزشک در حال لق کردن دندان برای خارج کردن آن از درون لثه است. حرکت دادن دندان به جلو و عقب و چپ و راست که بیرون آمدن آن از بافت را راحت تر می کند.

برای کشیدن دندان عقل، دندانپزشک مقدار کافی ماده بی حسی تزریق کرده و لثه و عصب دندان را به طور کامل بی حس می کند. اما اگر در طول فرآیند کشیدن دندان، درد غیرقابل تحمل داشتید، برای تزریق مقدار بیشتر ماده بی حسی با دندانپزشک خود صحبت کنید.
زمان مورد نیاز برای کشیدن دندان عقل در بیماران مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال برای کشیدن یک دندان عقل روتین، تنها چند دقیقه زمان لازم است در حالیکه اگر عمل پیچیده تری پیش روی دندانپزشک باشد، لازم است 20 دقیقه روی دندان کار کند تا بتواند آن را بیرون بیارود. برای کشیدن دندان عقل روش جراحی از طریق لیزر نیز پیشنهاد میشود.

عوارض کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل نیز مشابه سایر عمل های جراحی، عوارضی به دنبال خواهد داشت. از جمله این عوارض می توان به ایجاد عفونت یا تاخیر در بهبود محل کشیدن دندان اشاره نمود.
از دیگر عوارض احتمالی کشیدن دندان عقل، به وجود آمدن حفره خشک است که ممکن است با احساس درد، گرفتگی لثه و فک و یا بو و مزه بد دهان همراه باشد. حفره خشک به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل های مراقبتی توسط بیمار اتفاق می افتد.
احساس سوزش و بی حسی در زبان، لب پایین، فک پایین، چانه، دندان ها و لثه ها از جمله رایج ترین عوارض کشیدن دندان عقل است. البته این علایم معمولاً موقتی است و نگران کننده نیست.
به یادداشته باشید که احتمال مشاهده عوارض کشیدن دندان عقل، در صورت مصرف سیگار یا هرگونه دخانیات در طول دوره درمان و بهبود، به طور چشم گیری افزایش پیدا می کند. پس توصیه اکید می شود که در این مدت مصرف سیگار و دخانیات را ترک نمائید.

مراقبت های پس از کشیدن دندان عقل

مراقبت های پس از کشیدن دندان عقل

پس از تمام شدن فرآیند کشیدن دندان عقل، در صورتی که برای بیرون آوردن دندان، لثه برش داده شده باشد، برای بستن آن از بخیه (معمولاً بخیه جذب شونده) استفاده می شود. بخیه استفاده شده معمولاً بین 7 تا 10 روز بعد جذب می شود.
کار کشیدن دندان با قرار دادن یک گاز استریل در دهان بیمار تمام می شود. بیمار باید پانسمان را محکم گاز بگیرد تا از خونریزی جلوگیری نماید. قرار دادن پانسمان همچنین به تشکیل لخته خون روی حفره دندان کمک می کند. لازم به ذکر است که تشکیل شدن لخته خون در واقع یک مرحله از بهبود محل دندان کشیده شده است. پس تلاش نکنید لخته را از درون دهان خود خارج کنید.

توصیه های بعد از کشیدن دندان عقل

توصیه های بعد از کشیدن دندان عقل

تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان عقل، انجام کارهای زیر ممنوع است:

 •  شستشوی دهان با آب یا دهان شویه
 •  مصرف نوشیدنی ها و غذاهای داغ همچون چای و سوپ
 •  مصرف سیگار و دخانیات
 •  انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی

پس از کشیدن دندان عقل، به تدریج اثر ماده بی حسی از بین می رود و درد دندان و دهان شروع می شود. برای کاهش درد، بهتر از نکات زیر را رعایت کنید:

 •  از مسکن های درد همچون ژلوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.
 •  از یک بالش اضافه برای بالا قرار گرفتن سر خود استفاده کنید.
 •  به مدت 24 ساعت از تف کردن، استفاده از دهان شویه، مصرف نوشیدنی های گرم یا هر چیز دیگری که بتواند باعث خارج شدن لخته خونی ایجاد شده در حفره خالی دندان شود، خودداری کنید تا به این ترتیب فرآیند بهبود شما با سرعت بیشتری انجام شود.
 •  برای چند روز از غذاهای نرم یا آبکی استفاده کنید.
 •  پس از گذشت 24 ساعت از کشیدن دندان، محل کشیده شدن دندان را به آرامی با دهانشویه حاوی مواد ضد عفونی کننده شستشو داده و این کار را بطور منظم برای چند روز ادامه دهید.

در دوره ریکاوری چه مواردی باید حتما رعایت شود؟

 1. باید ها و نبایدهای خوراکی

  یکی از خوراکی هایی که خوردن آن در این دوره پیشنها می شود، بستنی است. بعد از کشیدن دندان می توانید هرچقدر دوست دارید بستنی بخورید. بستنی به دلیل بافت یخی که دارد، درد را تسکین می دهد و به تحمل درد کمک زیادی می کند. برای 24 ساعت اول می توانید از بستنی، معجون، پودینگ و ماست استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که برای هیچ یک از نوشیدنی ها نباید از نی استفاده کنید، چراکه مکش از طریق نی باعث سست شدن لخته خون در محل جراحی دندان عقل می شود و فرآیند بهبود را با تاخیر مواجه می سازد. برای روزهای بعد نیز یک رژیم غذایی نرم پیشنهاد می شود. این رژیم می تواند شامل پوره سیب زمینی، تخم مرغ آبپز، ماکارونی و یا پاستا باشد. در واقع می توان گفت از مصرف هر غذایی که نیازمند جویدن است، پرهیز نمائید. یکی از ممنوعیت های این دوران مصرف تنقلات است. برای چند روز مصرف تنقلات و خوراکی های سفت را کنار بگذارید.
 2. مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک

  ممکن است دندانپزشک شما برای جلوگیری از عفونت احتمالی پس از کشیدن دندان عقل، آنتی بیوتیک مصرف کند. در این صورت لازم است آنتی بیوتیک و کلیه داروهایی که دندانپزشک معین کرده است را مطابق دستور پزشک، مصرف نمایید.
 3. کار و رانندگی کردن

  بعد از کشیدن دندان تا چند روز در خانه بمانید و استراحت کنید. چند روز استراحت می تواند روند بهبود شما را سرعت ببخشد و شما را به آرامش برساند. برای کشیدن دندان عقل در حالت معمولی مقدار معینی ماده بی حسی تزریق می شود که بعد از آن می توانید رانندگی کنید و هیچ ممنوعیتی برای رانندگی وجود ندارد. اما شاید بهتر باشد برای حفط آرامش خود و اجتناب از هرگونه تنش و استرس، تا 24 ساعت رانندگی نکنید. در صورتی که دندان عقل شما نهفته باشد و پزشک از روش بیهوشی عمومی استفاده کرده باشد، لازم است تا 48 ساعت پس از کشیدن دندان از رانندگی اجتناب کنید.
 4. بازگشت به وضعیت عادی

  چند روز پس از کشیدن دندان دوره نقاهت پایان می یابد و بیمار به شرایط عادی باز می گردد. به عنوان مثال می تواند به صورت عادی مسواک بزند و احساس التهاب، درد یا ورم نمی کند. معمولاً پزشک در روز جراحی دندان عقل، وقت مراجعه بعدی بیمار را تعیین خواهد کرد. بنابراین لازم است چند روز بعد از کشیدن دندان عقل به مطب دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا پزشک علاوه بر حصول اطمینان از روند بهبود، در صورت لزوم بخیه های دندان را نیز بکشد.
خواندن 447 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 فروردين 1400 ساعت 13:04
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر