پوسیدگی دندان چیست؟ | عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شوند پوسیدگی دندان چیست؟ | عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شوند

پوسیدگی دندان چیست؟ | عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شوند

دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 14:40
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

پوسیدگی دندان

در داخل دهان باکتری هایی وجود دارند که توانایی ایجاد یک نوع خرابی در داخل دهان را دارند. این باکتری زمانی که مواد غذایی شیرین خورده می شود محتویات آن را به اسیدی مضر تبدیل می کند که قابلیت خراب کردن مینای دندان و تشکیل سوراخ هایی بر روی دندان را دارد که در اصطلاح به آن کرم خوردگی گفته می شود.به این نوع خرابی پوسیدگی دندان می گویند.اگر از پوسیدگی دندان به موقع جلوگیری نشود ، می تواند در نهایت سبب از بین رفتن کل دندان ها شود.

عوامل پوسیدگی دندان

ضعیف بودن بهداشت دهان و دندان :

اگر به موقع و به صورت منظم مسواک زده نشود پلاک های دندان اجازه پیدا می کنند به راحتی به مینای دندان آسیب بزنند.

ایجاد پلاک :

زمانی که ترکیبی از باکتری های دهان ، محتویات غذا و بزاق تشکیل شود، این امر سبب ایجاد پلاک دندان می شود. این پلاک بر روی دندان ها قرار می گیرد و به مرور زمان با آسیب زدن به مینای دندان باعث پوسیدگی می شوند.

خشک بودن دهان :

کمک به شستن پلاک های دندان بر عهده ی بزاق دهان است و در صورتی که دهان خشک باشد بزاق کافی برای این کار وجود ندارد و فرصت رشد بیشتر برای پلاک ها فراهم می شود.

خوردن و نوشیدن :

این عامل پوسیدگی برای همه ی انسان ها وجود دارد. خوردن و نوشیدن از کارهای روزمره و طبیعی در زندگی همه ی افراد است. بنابراین بعد از صرف غذا کربوهیدرات ها به دندان ها چسبیده و تا زمانی که مسواک زده نشود باقی می مانند. حتی ممکن است بعد از زدن مسواک نیز مقداری از آن ها همچنان بر روی دندان ها باقی مانده باشند که به مرور زمان سبب ایجاد پوسیدگی می شود.

باکتری ها و اسیدها:

همان طور که گفته شد باکتری ها همواره داخل دهان وجود دارند و می توانند با تبدیل غذاها به اسید به راحتی به مینای دندان آسیب زده و باعث پوسیدگی شوند.

خواندن 458 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:47
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

محتوای بیشتر در این بخش: حفره خشک دندان (درای ساکت) چیست؟ »

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر