آیا جرمگیری دندان با بی حسی انجام می شود؟ آیا جرمگیری دندان با بی حسی انجام می شود؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

آیا جرمگیری دندان با بی حسی انجام می شود؟

دوشنبه, 12 اسفند 1398 ساعت 09:46
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

 پرس وجو از اطرافیان در خصوص جرم گیری ممکن است استرس شما را بیشتر نماید. برخی ها آن را بسیار دردناک و برخی دیگر آن را بدون درد می دانند. از طرفی معمولا دندانپزشکان ترجیح می دهند برای فرایندهای ساده که اغلب بدون درد هستند یا درد کمی دارند، از بی حسی استفاده نکنند و بیمار را در معرض عوارض ناشی از آن قرار ندهند. در بسیاری از جرمگیری هایی که برای بیمار انجام می شود درد ناشی از آمپول بی حسی بیشتر از جرمگیری است و نیازی به بی حسی وجود ندارد. اما در جرمگیری های عمیق که جرم های زیر خط لثه تمیز می شوند، معمولا دندانپزشک ترجیح می دهد تا جرم گیری دندان با بی حسی انجام شود. برای درک بهتر موضوع و جواب به این سوال که آیا جرمگیری دندان درد دارد یا خیر، این مقاله را همراه دکتر فاطمه لبافی باشید و تا آخر بخوانید.

از نکات مفید این مطالب نیز بهره مند شوید:

جرمگیری دندان با بی حسی بر اساس نوع جرم

به هنگام مراجعه به کلینیک دندانپزشکی برای جرمگیری، دندانپزشک دندان ها و لثه های شما را به دقت معاینه می کند تا از سلامت آنان یا مشکلات احتمالی مطلع شود. در این معاینه یکی از مواردی که تعیین می شود نیاز به فرایند جرمگیری دندان با بی حسی یا بدون بی حسی است. برای درک بهتر موضوع باید بدانید که جرم های موجود در دهان به دو دسته کلی تقسیم می شود. به دنبال این تقسیم بندی نیز دو نوع جرمگیری وجود دارد. در نوع اول جرم به لبه دندان های شما چسبیده است. در واقع شما به موقع برای جرمگیری مراجعه کرده اید. هر چند ممکن است این نوع جرم نیز ظاهر دندان های شما را تحت تأثیر قرار داده باشد، اما احتمال وجود مشکلات دیگر کمتر است. در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشید، جرمگیری دندان با بی حسی برای این نوع جرم ضرورتی ندارد. این نوع جرمگیری بدون درد است و معمولا در تعداد جلسات کمتری انجام می شود. همچنین هزینه جرم گیری دندان نیز در این روش کم تر می باشد.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

جرمگیری نوع دوم برای شرایطی است که شما به موقع به دندانپزشک مراجع نکرده و به موقع درمان نشده اید و بر اثر تجمع بیش از حد پلاک دندان، این جرم ها زیر خط لثه پیشروی داشته اند. حتی ممکن است جرم ها به بافت لثه و سطح ریشه دندان شما آسیب زده باشند. تشخیص این نوع جرم توسط دندانپزشک انجام می شود و ممکن است حتی دندانپزشک نیز برای تشخیص از شما بخواهد نسبت به تهیه عکس اقدام نمایید. در این مرحله جرمگیری دندان زیر لثه انجام می شود و جرمگیری عمیق نامیده می شود. در اغلب مواقع جرمگیری دندان با بی حسی از این نوع جرمگیری است. در صورت نیاز به این نوع جرمگیری نیز، جای نگرانی وجود ندارد چون شما دردی را حس نمی کنید. این نوع جرم، عوارض بیشتری نیز دارد. بیماری های لثه، التهاب لثه، پوسیدگی و آسیب به مینای دندان و حتی لق شدن دندان ها بر اثر این نوع جرم ایجاد می شود. توجه داشته باشید که جرمگیری به هیچ عنوان باعث لق شدن دندانها نخواهد شد این مسئله ارتباطی به عوارض جرم گیری ندارد، بلکه این جرم است که در صورت زیاد شدن و عدم مراجعه به موقع به مطب دندانپزشکی، به دلیل فاصله ای که بین لثه و دندان ایجاد می کند موجب لق شدن دندان خواهد شد. در صورتی که وجود این نوع جرم برای شما تشخیص داده شد، بهتر است در اولین فرصت نسبت به جرمگیری اقدام نمایید تا احتمال بروز عوارض کمتر شود. 

جرمگیری دندان با بی حسی بر اساس نوع جرم

جرمگیری دندان با بی حسی، اگر لثه ها و دندان های حساسی دارید!

در صورتی که جرمگیری که برای شما انجام می شود، عمیق نیست معمولا نیاز به جرمگیری دندان با بی حسی نخواهید داشت اما حتی در این نوع جرمگیری در صورتی که لثه ها سالم نباشند، مینای دندان شما آسیب دیده باشد، دندان ها دارای پوسیدگی باشند یا دندان های شما حساس باشند، ممکن است نیاز به بی حسی داشته باشید. در صورتی که دندان های حساسی دارید و نگران هستید فرایند جرمگیری برای شما آزاردهنده باشد، می توانید نگرانی خود را با دندانپزشک معالجتان در میان بگذارید. در طول درمان نیز در صورتی که جرمگیری برای شما آزاردهنده باشد، می توانید از دندانپزشک خود بخواهید تا نسبت به جرم گیری دندان با بی حسی اقدام کند. در اغلب مواقع حتی در صورتی که دندان های حساسی داشته باشید، جرمگیری سطحی بدون درد یا با درد مختصر و قابل تحمل همراه است و نیازی به بی حسی نیست. از آنجایی که جرمگیری به دندان های شما آسیب نمی زند و فقط جرم های اضافی را بر می دارد، در کل فرایند بی دردی محسوب می شود.

جرمگیری دندان با بی حسی در روش های دستی و دستگاهی جرمگیری

جدیدترین روش جرم گیری دندان با دستگاه های جرم گیری دندان اولتراسونیک یا پیزوالکتریک انجام می شود. در روش های جدید، جرمگیری دندان با بی حسی رواج زیادی ندارد چرا که در این روش ها بیمار دردی حس نمی کند. در روش های دستگاهی، سر دستگاه به صورت ملایم به جرم ها ضربه می زند و ایجاد لرزش می نماید. جرم ها نرم شده و با چند ضربه جدا می شوند. در روش های سنتی لازم است تا دندانپزشک به صورت دستی اقدام به تراشیدن جرم های تشکیل شده بر روی دندان ها نماید. نحوه تراشیدن و مهارت دندانپزشک نقش تعیین کننده در دردناک بودن یا نبودن فرایند جرمگیری دارد. در صورتی که یک دندانپزشک ماهر و باتجربه این کار را با ملایمت انجام دهد، نیاز به جرمگیری دندان با بی حسی حتی با روش های سنتی وجود نخواهد بود.

جرمگیری دندان با بی حسی در روش های دستی و دستگاهی جرمگیری

بی حسی در جرمگیری برای کدام مرحله از جرمگیری لازم است؟

جرمگیری دندان با بی حسی در اغلب مواقع برای جرمگیری عمیق توصیه می شود. در ابتدا دندانپزشک اقدام به تراشیدن با ابزارهای دستی یا ضربه زدن به جرم ها با دستگاه های جرمگیری می نماید. این مرحله ممکن است حس ناخوشایندی را در برخی از بیماران ایجاد نماید، ولی در صورتی که دندان ها و لثه سالمی داشته باشید، این فرایند درد ندارد. در ادامه دندانپزشک اقدام به زدودن جرم های زیر خط لثه می نماید. این مرحله ممکن است اندکی درد داشته و حس سوزش در لثه ایجاد نماید. بسته به شرایط شما و عمق نفوذ جرم به زیر لثه، ممکن است نیاز به جرم گیری دندان با بی حسی وجود داشته یا نداشته باشد. در ادامه دندانپزشک سطح ریشه را تصحیح می کند تا اتصال خوبی با لثه داشته باشد و محلی برای تشکیل جرم ها وجود نداشته باشد. این مرحله ممکن است نیاز به بی حسی داشته باشد. البته دندانپزشک جرمگیری دندان با بی حسی یا بدون بی حسی را در گام اول و پس از معاینه تعیین نموده و در صورت نیاز قبل از اقدام به درمان، از بی حسی استفاده می نماید.

جرمگیری دندان با بی حسی و درد دندان ها بعد از جرمگیری

حتی اگر جرمگیری دندان با بی حسی انجام داده باشید، احساس درد و حساس شدن دندان ها پس از جرمگیری و تا چند روز غیرطبیعی نیست. در واقع جرمگیری با بی حسی، احساس درد حین فرایند را از میان می برد. چند ساعت پس از جرم گیری، معمولا اثر بی حسی از بین می رود و ممکن است اندکی درد به دلیل حساس شدن دندان ها متحمل شوید. در صورتی که نکات مربوط به مراقبت های بعد از جرم گیری دندان را رعایت کنید این درد قابل تحمل خواهد بود و نیاز نیست در مورد آن نگران باشید. در صورتی که از آمپول های بی حسی برای جرمگیری استفاده کرده باشید ممکن است چند ساعت اول پس از بین رفتن اثر بی حسی، محل تزریق دردناک بوده در سر خود احساس درد و سنگینی نمایید.

جرمگیری دندان با بی حسی و درد دندان ها بعد از جرمگیری

جرمگیری دندان با بی حسی و تعداد جلسات مراجعه

بر اساس حجم جرم های موجود و عمق نفوذ آن ها، دندانپزشک ممکن است دندان های شما را به دو یا چهار قسمت تقسیم کند و هر بخش را در یک یا حتی چند جلسه، جرمگیری نماید. ممکن است در تمامی جلسات جرمگیری دندان با بی حسی انجام نشود. بسته به فرایند درمان که دندانپزشک برای جلسه مشخص، در نظر گرفته است نیاز شما به بی حسی تعیین می شود؛ بنابراین در صورتی که جرمگیری را برای جلسه ای با بی حسی انجام داده اید، این به معنای ضرورت دریافت بی حسی در تمامی جلسات جرمگیری نیست. ممکن است مشکل شما در یک سمت دهان متفاوت از سمت دیگر باشد.

جرمگیری دندان با بی حسی و تعداد جلسات مراجعه

جرمگیری دندان با بی حسی و نکاتی که باید با دندانپزشک خود در میان بگذارید

به دلیل عوارض بی حسی، معمولا دندانپزشک معالج شما ترجیح خواهد داد تا جرمگیری دندان با بی حسی را در مواقع ضروری در اولویت قرار دهد اما اگر این مسئله شما را نگران کرده است و شما را در معرض تنش عصبی و استرس قرار داده است، بهتر است با دندانپزشک خود در این خصوص صحبت کنید. در اغلب مواقع اصرار بیمار برای جرمگیری دندان با بی حسی بیشتر به دلیل استرس است. در صورتی که دندانپزشک تصمیم گرفت تا شما را تحت جرمگیری با بی حسی قرار دهد، لازم است تا در خصوص شرایط جسمی خود به او توضیح دهید. بیماری های خاص، داروهایی که مصرف می کنید، بارداری، شیردهی و ... از جمله مواردی است که قبل از دریافت داروهای بی حسی و جرم گیری دندان در بارداری باید به دندانپزشک خود اطلاع دهید. در صورتی که مشکل خاصی دارید حتما لازم است تا قبل از جرمگیری در خصوص آن با دندانپزشک خود صحبت کنید. حتی در صورتی که از جرمگیری با بی حسی استفاده نکنید، ذکر برخی نکات اهمیت دارد. برای مثال مشکلات قلبی، استفاده از داروهای رقیق کننده خون، انجام پیوند و ... از جمله نکاتی است که حتما باید قبل از جرمگیری به دندانپزشک خود اطلاع دهید. معمولا دندانپزشک ها با تشکیل پرونده، از شما اطلاعات مربوطه را درخواست می نمایند. در صورتی که به یک دندانپزشک مشخص مراجعه می کنید و پرونده ای نزد او تشکیل داده اید، دندان پزشک معالج قبل از هر اقدامی پرونده شما را بررسی می کند.

درخواست جرمگیری دندان با بی حسی به دلیل حس ناخوشایند جرمگیری

در برخی مواقع بیمارها جرمگیری دندان با بی حسی را به دلیل حس ناخوشایند جرمگیری درخواست می نمایند. معمولا دندانپزشک توصیه می کند که اندکی متحمل باشید. این حس ناخوشایند معمولا برای زمان کوتاه ابتدای جرمگیری است و خیلی سریع از بین می رود. این حس ناخوشایند معمولا از جنس درد نیست و پس از مراحل اول، از بین خواهد رفت. شاید بهتر باشد به خاطر این حس، خود را در معرض عوارض بی حسی قرار ندهید. روحیه بیمار تأثیر زیادی در تحمل این حس ناخوشایند خواهد داشت. بی شک بیماران قادرند تا این حس را در خود مدیریت کنند. بهتر است در طول جرمگیری بر روی موضوعی دیگر تمرکز کنید تا فرایند برای شما آزاردهنده نباشد. لازم به ذکر است که این فرایند برای تمامی بیماران ناخوشایند نیست و حتی برخی از بیماران آن را دوست دارند. سعی کنید در طول جرم گیری به از بین رفتن جرم ها و زیباتر شدن لبخندتان توجه کنید.

درخواست جرمگیری دندان با بی حسی به دلیل حس ناخوشایند جرمگیری

آیا جرمگیری دندان با بی حسی نتیجه بهتری دارد؟!

بسیاری از بیماران اعتقاد دارند که جرمگیری دندان با بی حسی نتیجه بهتری را رقم می زند چون بیمار دردی ندارد و همکاری لازم را با دندانپزشک خود خواهد داشت. در واقع این تصور واقعیت ندارد. زمانی که دندانپزشک ترجیح می دهند جرمگیری را بدون بی حسی انجام دهد، شرایط را بررسی نموده و به این نتیجه رسیده است که بیمار در طول فرایند درد نخواهد داشت و درد احتمالی مختصر نیز مانع همکاری او برای انجام فرایند نخواهد شد.

جرمگیری دندان با بی حسی و بدون بی حسی بستگی به مهارت دندانپزشک دارد؟

در میان بیماران، گروهی نیز هستند که تمایل دارند حتما جرمگیری دندان های آن ها بدون بی حسی انجام شود. در واقع اصرار برای جرمگیری بدون بی حسی مشابه اصرار برای جرمگیری دندان با بی حسی نادرست است. تشخیص نیاز به بی حسی، بر اساس شرایط شما و توسط دندانپزشک تعیین می شود. برخی ها معتقدند نیاز به بی حسی در طول جرمگیری به دلیل مهارت اندک دندانپزشک معالج است و جرمگیری فرایند ساده ای است. این تصور نیز کاملا اشتباه است. در صورتی که جرمگیری عمیق باشد یا همراه با تصحیح سطح ریشه باشد، ممکن است دندانپزشک ترجیح دهد از بی حسی استفاده نمایید. در برخی مواقع عوارض بی حسی در برابر مشکلاتی که ممکن است در درمان بدون بی حسی ایجاد شود، اهمیت کم تری دارد. اجازه دهید در خصوص ضرورت بی حسی یا عدم نیاز به آن، دندانپزشک تصمیم بگیرد البته این به معنای عدم صحبت با دندانپزشک معالج در خصوص نگرانی های شما نیست.

مراقبت های بعد از جرمگیری دندان با بی حسی

مراقبت های بعد از جرمگیری برای جرمگیری دندان با بی حسی یا بدون بی حسی به ویژه در مواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان و یا جرم گیری روکش دندان تفاوتی نداشته و باید رعایت شوند. لازم است تا در روزهای اول دندان های خود را با مسواک ملایم و آب ولرم مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. برای جلوگیری از عفونت و التهاب لثه، رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت زیادی دارد. استفاده از قرقره آب نمک و دهان شویه نیز بسیار مفید است. در روزهای اول بعد از جرمگیری ممکن است دندان های شما حساس شده باشند. بهتر است از تغییرات دمایی ناگهانی و استفاده از نوشیدنی ها و خوراکی های بسیار گرم یا بسیار سرد اجتناب کنید. ممکن است در چند ساعت اول بعد از کم شدن اثر بی حسی، لازم باشد تا از مسکن استفاده کنید به ویژه اگر جرمگیری عمیق انجام داده باشید. دندانپزشک شما توصیه های لازم را در خصوص استفاده از مسکن خواهد نمود. همچنین بر اساس شرایط دهان و دندان شما، ممکن است لازم باشد از آنتی بیوتیک استفاده نمایید. تمامی این علایم و مشکلات پس از مدت زمان کوتاهی از میان می روند، اما در صورت ادامه باید با دندانپزشک خود مشورت نمایید. وجود خونریزی لثه نیز در صورت تداوم لازم است که به دندانپزشک معالج اطلاع داده شود.

مراقبت های بعد از جرمگیری دندان با بی حسی

خواندن 7532 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 10:20
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.