جرم گیری دندان ارتودنسی و اهمیت آن جرم گیری دندان ارتودنسی و اهمیت آن کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری دندان ارتودنسی | انواع سفید کردن دندان ارتودنسی

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 08:39
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

جرم گیری دندان قبل از درمان ارتودنسی

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین زمان هایی که جرم گیری بیش از پیش اهمیت می یابد، قبل از اقدام به درمان ارتودنسی است. جرم گیری دندان ارتودنسی که قبل از آغاز درمان توصیه می شود، دلایل متعددی دارد. تجمع پلاک دندان سبب پیدایش جرم دندان می شود. جرم ها ممکن است فضای بین دندان ها را پر کرده باشند و برای جا به جایی دندان ها در طول درمان مشکل ایجاد نمایند. وجود جرم بر روی درمان ممکن است به دندان و لثه های شما آسیب برساند. با توجه به اهمیت سلامت دندان ها و لثه ها حین ارتودنسی جرم گیری دندان ارتودنسی اهمیت زیادی در طول درمان ارتودنسی دارد. اغلب افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند، به این نوع جرم گیری نیاز می یابند. جرم گیری دندان ارتودنسی قبل، حین و بعد از درمان ارتودنسی مطرح است. اگر تصمیم به درمان ارتودنسی گرفته اید یا در طول درمان هستید، ضرورت استفاده از روش های مختلف جرم گیری به کمک دستگاه جرم گیری دندان می تواند برای شما دغدغه باشد. ممکن است سوالاتی در خصوص جرم گیری ذهن شما را درگیر کرده باشد. اگر می خواهید به سوالات متعدد خود در این زمینه پاسخی بیابید و بدانید که آیا جرم گیری به دندان شما آسیب می زند یا خیر، کافی است تا با دکتر فاطمه لبافی همراه شوید و این مقاله را مطالعه کنید.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

جرم گیری دندان قبل از درمان ارتودنسی

جرم گیری دندان ارتودنسی

یکی از مهم ترین مراقبت های حین درمان ارتودنسی، جرم گیری مرتب است. در طول درمان ارتودنسی به دلیل وجود دستگاه های ارتودنسی در دهان، لازم است دقت بیشتری برای تامین بهداشت دهان و دندان داشته باشید. ممکن است وجود دستگاه ها باعث شود تا دندان های شما جرم بیشتری بگیرد. بنابراین جرم گیری دندان ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. وجود جرم بر روی دندان و زیر لثه می تواند به دندان های آسیب پذیر شما در طول درمان ارتودنسی، آسیب جدی وارد نماید. همچنین جرم ها می توانند فاصله میان دندان ها را تغییر داده و جا به جایی دندان ها در طول درمان ارتودنسی با چالش مواجه نمایند. اهمیت این موضوع به قدری است که حتی می توان جرم گیری را بخشی از درمان ارتودنسی دانست.

جرم گیری دندان ارتودنسی

آیا جرم گیری به دندان آسیب می زند؟

فرقی ندارد که جرم گیری دندان ارتودنسی انجام می دهید یا در حالت عادی تصمیم به جرم گیری دارید، در کل جرم گیری هیچ آسیبی به دندان ها و بافت لثه شما نمی رساند. تنها اتفاقی که می افتد این است که ممکن است پس از جرم گیری متوجه آسیب هایی بشوید که به مرور زمان جرم ها به دندان و بافت لثه شما وارد نموده اند. جرم ها به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان ها می شوند و به بافت لثه آسیب می رسانند. در صورتی که بعد از جرم گیری، دندان هایتان لق شده است به احتمال زیاد بافت لثه شما بر اثر جرم ها آسیب دیده است. آسیب مینای دندان نیز بر اثر وجود جرم هاست و جرم گیری در صورتی که اصولی و توسط متخصص دندانپزشکی انجام شود به دندان های شما آسیب نمی رساند. جرم ها می توانند مشکلات بسیاری جدی برای شما به وجود آورند.

جرم گیری دندان ارتودنسی و خطرات احتمالی

به احتمال زیاد توصیه های زیادی در خصوص عوارض جرم گیری دندان ارتودنسی از افراد خانواده و دوستان شنیده اید. اگر ارتودنسی را نزد یک متخصص ارتودنسی انجام می دهید و جرم گیری را نزد یک دندانپزشک نیاز نیست به توصیه افراد غیر متخصص توجه کنید. اغلب مشکلاتی که حین یا بعد از جرم گیری دندان ارتودنسی ایجاد می شود، به دلیل این است که بیمار ارتودنسی را نزد یک متخصص انجام نمی دهد. اگر درمان ارتودنسی شما اصولی و نزد یک متخصص انجام شود، متخصص معالج شما قبل از اقدام به درمان سلامت دندان ها و بافت لثه را مورد بررسی قرار می دهد و پس از اطمینان از وضعیت مناسب درمان، اقدام به ارتودنسی می نماید. اما در صورتی که این بررسی ها انجام نشود و حین درمان نیاز به جرم گیری داشته باشید، ممکن است چالش هایی مثل لق شدن دندان ها برای شما ایجاد شود. البته این مشکل هم به دلیل جرم گیری نیست بلکه به دلیل وجود جرم است. در کل برای تشخیص ضرورت جرم گیری دندان ارتودنسی، لازم است نظر یک متخصص ارتودنسی را در این خصوص جویا شوید و قبل از جرم گیری تحت معاینه قرار گیرید.

جرم گیری دندان ارتودنسی و خطرات احتمالی

جرم گیری دندان زیر لثه

یکی از دلایل ضرورت جرم گیری که شامل جرم گیری دندان ارتودنسی نیز می شود، ایجاد جرم در قسمت دندان زیر لثه است. این نوع جرم بسیار خطرناک تر از جرم در طوق دندان است و ممکن است به بافت لثه آسیب جدی وارد نماید. این نوع جرم اغلب موجب برخی بیماری های دیگر لثه شود. این نوع جرم عمیق در معاینات یا در عکس های رادیوگرافی تشخیص داده می شود و برای زدودن آن جرم گیری عمقی مورد نیاز است. اگر این پلاک چسبنده جایگزین استخوان شود و به استخوان آسیب برساند، پس از زدودن جرم ها، دندان ها لق می شوند. حال قابل پیش بینی است که اگر حین درمان ارتودنسی که دندان ها تحت فشار هستند و با دستگاه های ارتودنسی جا به جا می شوند، این مشکل ایجاد شود تا چه حد درمان تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین متخصص ارتودنسی از شما می خواهد تا به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بیشتری بدهید. همچنین متخصص ارتودنسی دندان های شما را مرتب مورد معاینه قرار می دهد و در صورت مشاهده جرم در قسمت دندان زیر لثه، شما را به جرم گیری دندان ارتودنسی توصیه می کند.

جرم گیری دندان زیر لثه

جرم گیری لثه و پلاک های دندان

در واقع در صورتی که به توصیه های متخصص معالج خود در خصوص ضرورت جرم گیری دندان ارتودنسی بی تفاوت باشید، پلاک های دندان بسیار توسعه می یابند و لثه شما را درگیر می نمایند. بی توجهی به بهداشت دندان ها و لثه و عدم جرم گیری به موقع حتی ممکن است شما را دچار عفونت و آبسه نماید. در این شرایط جرم گیری عمقی انجام می شود و علاوه بر جرم، چرک و عفونت هم تخلیه می شود. البته این مشکل تنها در طول درمان ارتودنسی رخ نمیدهد بلکه در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم جرم گیری به موقع، ممکن است به این مشکل دچار شوید.

جرم گیری لثه و پلاک های دندان

از مطالعه این مطالب نیز غافل نشوید:

تشخیص ضرورت و امکان جرم گیری دندان ارتودنسی با متخصص ارتودنسی است

فراموش نکنید تشخیص ضرورت و امکان جرم گیری دندان ارتودنسی حتما باید با نظر متخصص ارتودنسی معالج شما و توسط یک دندانپزشک انجام شود. لازم است تا قبل از جرم گیری، معاینات دقیقی انجام شود. حتی ممکن است از شما خواسته شود تا عکس رادیوگرافی از دندان های خود تهیه نمایید. همچنین توصیه می شود در طول درمان ارتودنسی، از جرم گیری هایی غیر ضروری اجتناب کنید.

جرم گیری دندان ارتودنسی و مراقبت های بعد از جرم گیری

معمولا در روزها و ساعات اولیه جرم گیری، ممکن است در دندان ها احساس درد نمایید و دندان ها نسبت به گرم و سرد شدن حساس شوند. در طول درمان ارتودنسی نیز معمولا پس از فعال کردن دستگاه ها، ممکن است تا چند روز احساس درد نمایید. بنابراین معمولا بهتر است پس از تغییرات و بعد از این که به این تغییرات در طول درمان ارتودنسی عادت نمودید، نسبت به جرم گیری دندان ارتودنسی اقدام نمایید. در سایر موارد مراقبت های بعد از جرم گیری دندان ارتودنسی مشابه مراقبت های بعد از جرم گیری در دیگر موارد از جمله جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان و یا جرم گیری روکش دندان می باشد. برای مثال در چند روز اول لازم است تا از خوردن غذاهای سفت پرهیز نمایید و به بهداشت دهان و دندان خود بیشتر توجه کنید.

جرم گیری دندان ارتودنسی و مراقبت های بعد از جرم گیری

چگونه می توان از جرم گیری دندان ارتودنسی جلوگیری نمود؟

ممکن است در طول درمان نیازمند جرم گیری دندان ارتودنسی نباشید. در واقع این موضوع بستگی زیادی به رعایت بهداشت دهان و دندان از طرف شما دارد. از آنجایی که رعایت بهداشت و مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی دشوارتر است و احتمال تشکیل جرم بیشتر است، معمولا بیماران به جرم گیری دندان ارتودنسی نیاز پیدا می کنند. مسواک زدن مرتب و صحیح، استفاده مرتب از نخ دندان استاندارد و استفاده از دهان شویه می تواند در جلوگیری از تشکیل جرم ها نقش زیادی داشته باشد. فراموش نکنید در طول درمان ارتودنسی لازم است تا تعداد دفعات بیشتری مسواک بزنید و از نخ دندان مخصوص استفاده کنید. همچنین برخی از خوراکی های چسبنده می توانند باعث تشکیل جرم بر روی دندان ها شوند، به ویژه در صورتی که این خوراکی ها بر روی دستگاه های ارتودنسی بچسبند و خوب تمیز نشوند. خوردن پفک ، لواشک و ... از این جمله اند. در هر صورت، در صورتی که متخصص تشخیص دهد که نیاز به جرم گیری دندان حین درمان ارتودنسی دارید، لازم است تا برای جلوگیری از مشکلات بعدی، سریعا نسبت به جرم گیری اقدام کنید و به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. همچنین باید طبق توصیه دندانپزشک نکات مربوط به تغذیه بعد از جرم گیری دندان ارتودنسی نیز رعایت شود تا از جرم گرفتن مجدد دندان جلوگیری شود.

جرم گیری دندان ارتودنسی با وجود لق بودن دندان ها

در برخی از مواقع، حین درمان ارتودنسی برای مدت زمان کوتاهی و به صورت موقت ممکن است دندان های شما لق شود. ممکن است توصیه به جرم گیری دندان ارتودنسی در این شرایط برای شما ایجاد دغدغه نماید. در واقع تشخیص امکان جرم گیری و ضرورت آن در این شرایط بر عهده متخصص معالج شماست اما در کل باید گفت که جرم گیری به هیچ وجه به دندان ها و بافت لثه آسیب نمی رساند. در این شرایط که دندان های شما اندکی لق شده است، ممکن است متخصص درمانگر شما برای جلوگیری از تشدید مشکل، جرم گیری را توصیه نماید. در صورتی که زمان کمی تا اتمام طول دوره درمان شما باقی مانده است، ممکن است درمانگر تا اتمام دوره درمان و ثابت شدن دندان ها برای جرم گیری صبر نماید.

جرم گیری دندان ارتودنسی با وجود لق بودن دندان ها

جرم گیری دندان ارتودنسی ثابت و متحرک

جرم گیری دندان ارتودنسی شامل درمان ارتودنسی ثابت و متحرک می شود اما در طول درمان ارتودنسی ثابت معمولا جرم های بیشتری تشکیل می شوند و نیاز به جرم گیری می تواند بیشتر باشد. در طول درمان ارتودنسی ثابت، تمیز کردن دندان ها دشوار تر است و به همین دلیل ممکن است تشکیل جرم ها بیشتر باشند. البته علاوه بر نوع درمان، طول مدت درمان نیز بسیار تاثیرگذار است. در درمان های طولانی معمولا جرم ها مشکل سازتر هستند. در صورتی که به توصیه های درمانگر خود توجه کنید و دقت بیشتری در خصوص نحوه تمیز کردن دهان و دندان در طول مدت درمان ارتودنسی داشته باشید، می توانید این مساله را به خوبی مدیریت کنید.

جرم گیری دندان ارتودنسی ثابت و متحرک

جرم گیری بعد از درمان ارتودنسی

همانطور که گفته شد جرم گیری دندان ارتودنسی، شامل جرم گیری بعد از درمان ارتودنسی نیز می شود. وجود دستگاه های ارتودنسی، براکت ها و ... باعث ایجاد جرم بر روی دندان ها می شود. ارتودنسی ممکن است رنگ دندان های شما را اندکی تغییر دهد. برای رعایت بهداشت دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان و آسیب به بافت لثه، همچنین برای زیبایی دندان ها، ممکن است لازم باشد بعد از ارتودنسی جرم گیری نمایید. تشخیص ضرورت جرم گیری بعد از ارتودنسی بر عهده دندانپزشک معالج شماست.

جرم گیری دندان ارتودنسی با وجود نگهدارنده ها

ممکن است پس از درمان ارتودنسی، از شما خواسته شود تا از نگهدارنده ها استفاده نمایید. این نگه دارنده ها که معمولا مدت زمان زیادی در دهان شما می مانند، می توانند محل تجمع جرم ها باشند. یکی از سوالات افرادی که تحت درمان ارتودنسی در مطب دندانپزشکی قرار گرفته اند، امکان جرم گیری دندان ارتودنسی با وجود نگه دارنده هاست. در این شرایط نیز در صورت ضرورت و با تشخیص متخصص معالج، می توانید بدون نگرانی و دغدغه نسبت به جرم گیری اقدام نمایید. در صورتی که متخصص معالج شما، برای جرم گیری احساس اضطرار نکند، ممکن است برای جرم گیری تا باز کردن نگهدارنده ها صبر نماید.جرم گیری دندان ارتودنسی با وجود نگهدارنده ها

برداشتن چسب های اضافی با جرم گیری

یکی از اصلی ترین سوالات بیمارانی که تحت درمان های ارتودنسی قرار گرفته اید، امکان برداشتن چسب های اضافی بعد از اتمام طول دوره درمان با جرم گیری است. در واقع در صورتی که جرم گیری باعث از بین رفتن چسب های ارتودنسی می شد، جرم گیری دندان ارتودنسی معنا نداشت چون باعث باز شدن دستگاه های ارتودنسی می شد. در صورتی که چسب های اضافی پس از ارتودنسی بر روی دندان های شما باقی مانده است، لازم است تا از متخصص درمانگر خود بخواهید تا نسبت به زدودن آن ها اقدام نمایید.

خواندن 1724 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 13:55
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

محتوای بیشتر در این بخش: جرمگیری دندان چیست؟ »

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.