راهکار هایی برای از بین بردن جرم دندان کودکان راهکار هایی برای از بین بردن جرم دندان کودکان کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری دندان کودکان | مدت زمان جرمگیری دندان | عوارض

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:18
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

جرم دندان، خصوصا در مورد کودکانی که به نظافت و نگهداری از دندان های خود اهمیت نمی دهند و آموزش لازم را برای حفاظت از دندان های خود از ناحیه والدین و بزرگتر ها ندیده اند، بسیار با اهمیت بوده و در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی در خصوص حفاظت از سلامت دندان ها، این اعضای مهم و حیاتی بدن که در گوارش مکانیکی غذا حداکثر تاثیر را دارند، دچار فساد و خرابی می شوند. خرابی دندان ها و نشستن جرم بر روی آن ها، علاوه بر ظاهر بدی که برای فرد دارد، باعث از بین رفتن دندان ها می شوند که در مورد کودکانی که در ابتدای زندگی خود هستند، مشکل حادی است که باید توسط دندانپزشک مورد معالجه و پیگیری قرار گیرد تا دندان های فرد از دست نروند و ترمیم شوند. دندانپزشکان، معمولا در مواجهه با افرادی که جرم دندان دارند، خصوصا در مورد کودکانی که با خرابی دندان و جرم بالا بر روی دندان خود دست و پنجه نرم می کنند، به جرم گیری دندان ها پرداخته و سعی می کنند تا آن جایی که امکان دارد جرم دندان را پایین آورده و سلامت دندان ها را به فرد بازگردانند. در مورد کودکان، بعد از جرم گیری باید به کودک آموزش های لازم داده شود تا پس از جرم گیری، دیگر فساد و خرابی دندان ها به سراغ کودک نیاید و جرم روی دندان هایش ننشیند. در این مقاله قصد داریم به کمک دکتر فاطمه لبافی تا در ارتباط با جرم گیری دندان در کودکان و مسائل مرتبط با جرم گیری، و همچنین مراقبت های بعد از جرم گیری دندان ها، توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

از بین بردن جرم دندان کودکان

پلاک های دندان و جرم دندان، از جمله مهم ترین و شایع ترین بیماری های مربوط به دهان و دندان می باشد که معمولا در کودکان ایجاد شده و باعث فساد و خرابی دندان ها وظاهر بد دندان ها می شوند که باید مورد توجه قرار گیرند و با مراجعه به متخصص دندانپزشکی، جرم گیری صورت گیرد تا از خرابی کامل دندان ها جلوگیری به عمل آید. پلاک ها و جرم های روی دندان، معمولا شامل باکتری ها و آلودگی هایی هستند که در اثر عدم شستشوی مناسب و نظافت دهان و دندان بر روی دندان های کودکان قرار گرفته و بیماری مربوط به دندان ها را بوجود می آورد. در صورتی که این بیماری یا خرابی دندان ها جدی گرفته نشود، ممکن است به لثه های اطراف و کناره های دندان ها هم نفوذ کرده و باعث التهاب لثه ها یا همان بیماری ژنژیویت شود که در صورت پیشرفت می تواند به خونریزی لثه ها منجر شود. برای جرم گیری دندان ها در کودکان، اقداماتی باید انجام گیرد تا بتوان به طور کاملا جرم را از روی دندان ها برداشت و دندان هایی تمیز و بدون پلاک دندانی شکل گیرد. این اقدامات شامل موارد زیر می باشند:

  1.  حذف و برداشتن پلاک ها از روی دندان ها: اولین مرحله از فرآیند جرم گیری دندان ها در کودکان، برداشتن آلودگی ها و باکتری ها می باشد که تحت عنوان پلاک بر روی دندان ها قرار می گیرند. این پلاک ها که باعث پوسیدگی و خرابی دندان ها می شوند، ناشی از اسیدی است که توسط باکتری های موجود در پلاک های دندانی تولید شده و باعث پوسیدگی دندان ها می شود. افراد و کودکانی که از شیرینی جات به مقدار زیاد استفاده می کنند، بیشتر در معرض پوسیدگی و خرابی دندان ها قرار می گیرند.
  2.  حذف و از بین بردن جرم ها و آلودگی ها از روی خط لثه: در مرحله بعد و پس از پاک کردن پلاک های دندانی، نوبت به جرم گیری دندان ها در ناحیه خط لثه ها می باشد. جرم هایی که در ناحیه خط لثه ها شکل می گیرند، ممکن است در صورتی که نادیده گرفته شوند، باعث التهاب لثه ها شوند. لذا بایستی تمام جرم ها و آلودگی ها را از ناحیه خط لثه ها پاک نمود.
  3.  صیقل دادن دندان ها و پاک کردن لکه های باقی مانده از روی دندان: در مرحله آخر از جرم گیری دندان ها، پس از پاک کردن پلاک ها و آلودگی ها از روی دندان ها، دکتر دندانپزشک توسط وسایل مخصوصی در کلینیک دندانپزشکی به صیقل دادن و زیبا تر کردن دندان ها می پردازد تا علاوه بر رفع پلاک های دندانی، به دندان ها ظاهری زیبا ببخشد.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

از بین بردن جرم دندان کودکان

مدت زمان جرم گیری دندان

جرم گیری دندان ها به کمک دستگاه جرم گیری دندان، خصوصا در مورد کودکانی که در ابتدای راه زندگی خود هستند، بسیار مهم بوده و بایستی مورد توجه والدین قرار بگیرد تا از همان ابتدا بتوان با جلوگیری از ایجاد پلاک و جرم بر روی دندان ها، از پوسیدگی آن ها جلوگیری به عمل آورد. در خصوص مدت زمان جرم گیری دندان ها نمی توان بصورت دقیق گفت که چقدر طول می کشد. زیرا در بعضی موارد جرم روی دندان ها آن قدر زیاد است که به مدت زمان بیشتری نیاز است تا جرم ها و پلاک های دندانی به طور کامل از روی دندان ها برداشته شده و از پوسیدگی و خرابی آن ها جلوگیری شود. در بعضی موارد نیز ممکن است جرم گیری دندان ها به مدت زمان کمی نیاز داشته باشد که به دلیل کم بودن جرم ها و پلاک ها بر روی دندان ها می باشد. اما بطور معمول و در بیشتر موارد جرم گیری دندان ها مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری دندان در بارداری، جرم گیری دندان ارتودنسی، جرم گیری روکش دندان و ... به حدود 30 تا 60دقیقه زمان نیاز دارد.

 خواندن این مطالب نیز برای آشنایی بیشتر با مقوله جرم گیری دندان به شما توصیه می شود:

چه چیزی باعث جرم گیری دندان می شود

جرم دندان یا پلاک های دندانی، در مورد اکثر غریب به اتفاق افراد رخ می دهد. حتی در مورد کسانی که خیلی به نظافت و شستشوی دهان و دندان خود اهمیت می دهند، این پلاک ها ممکن است در روی دندان ها شکل بگیرد و رفته رفته دندان ها را پوسیده کند. این پلاک ها ناشی از قرار گیری ته مانده های غذا، شیرینی جات و مواد پروتئینی می باشند که توسط باکتری های موجود در دهان و دندان تجزیه شده و اسید حاصل از آن ها، باعث پوسیدگی دندان ها می شود. این جرم ها و پلاک هایی که روی دندان ها و در لابه لای آن ها قرار می گیرند، عامل اصلی در خرابی و فساد دندان ها بوده که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرند. بسیاری از دندان پزشکان و کارشناسان بهداشت دهان و دندان به افراد و کودکان توصیه می کنند که روزی حداقل یکبار که معمولا توصیه می شود در اواخر شب و قبل از خواب باشد، دندان های خود را مسواک بزنند. بعلاوه کشیدن نخ دندان نیز بسیار حائز اهمیت بوده و باعث می شود که بقایای غذاهایی که در لابه لای دندان ها باقی مانده اند، بیرون کشیده شوند. استفاده از دهان شویه های مخصوص، که باکتری های موجود در پلاک های دندانی را ازبین برده و باعث جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان ها می شود نیز از جمله راه های موثر در جلوگیری از ایجاد پلاک و خرابی دندان ها می باشد.
در بعضی موارد ممکن است فرد به سلامت دهان و دندان خود اهمیت نداده و جرم و پلاک زیادی بر روی دندان های فرد شکل بگیرد. در اینگونه موارد، فرد باید برای جرم گیری دندان ها و از بین بردن پلاک های ایجاد شده بر روی دندان های خود، به مطب دندانپزشکی مراجعه نماید. در فرآیند جرم گیری دندان ها، پلاک ها و جرم هایی که روی دندان قرار گرفته اند، توسط دندان پزشک برداشته شده و در آخر با صیقل دادن دندان ها، دندان هایی کاملا براق و زیبا را برای فرد ایجاد خواهد کرد. همچنین باید طبق توصیه دندانپزشک تغذیه پس از جرم گیری دندان نیز به خوبی رعایت شود تا دندان ها از پوسیدگی مجدد در امان بمانند.  

دلیل سیاه شدن ریشه دندان

شاید یکی از مهم ترین سوالاتی که ذهن افراد را به خود مشغول کرده باشد، این است که چرا ریشه دندان ها در مواردی که دندان ها جرم و پلاک دارند، سیاه می شوند. این مورد خصوصا در مورد کودکانی که از شیرینی جات به مقدار زیاد استفاده می کنند، رخ می دهد. افرادی که به سلامت دهان و دندان خود اهمیت نداده و مسواک نمی زنند، شرایط را برای رشد باکتری ها در دهان خود فراهم می کنند. این شرایط، زمانی شدید تر می شود که فرد به خواب می رود. در هنگام خواب به دلیل تاریک شدن فضای دهان و رطوبتی که در داخل دهان فراهم است، دو مورد از شرایط بسیار متعادل برای رشد باکتری ها فراهم می شود. در این شرایط در صورتی که فرد قبل از خواب از مسواک و نخ دندان استفاده نکند، باقیمانده ی غذا هایی که در لا به لای دندان ها وجود دارند، توسط باکتری هایی که در دهان وجود دارند تجزیه شده و از تجزیه قند و مواد پروتئینی اسید تولید می شود. اسیدی که در این فرآیند تولید می شود، باعث از بین رفتن تدریجی دندان ها شده و ریشه دندان ها را سیاه می کند.
یکی از مهم ترین و اصلی ترین باکتری هایی که در فرآیند پوسیدگی و خرابی دندان ها بسیار موثر می باشد، باکتری استرپتوکوک موتانس می باشد. این باکتری که به عنوان یکی از عوامل اصلی در تخریب و فاسد شدن دندان ها از آن یاد می شود، قند سوکروز را که در بیشتر مواد قندی که انسان در طول روز می خورد وجود دارد تجزیه کرده و اسید لاکتیک تولید می کند. اسید لاکتیک تولیدی نیز در مینای دندان نفوذ کرده و با سیاه کردن ریشه دندان ها، عامل اصلی در خرابی و کرم خوردگی دندان ها لقب می گیرد. در راستای مقابله با این باکتری، یکی از موادی که می تواند عملکرد باکتری را مختل نماید، فلوراید است. خمیر دندان ها و در بعضی موارد نخ دندان هایی که حاوی یون فلوراید هستند در فرآیند اختلال عملکرد این باکتری نقش مهمی را ایفا می کنند. لذا امروزه در اکثر غریب به اتفاق خمیردندان ها، نخ دندان ها و دهان شویه هایی که برای سلامت دهان و دندان تولید می شوند، حاوی یون فلوراید بوده که این یون می تواند در جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان ها نقش مهمی داشته باشد.

دلیل سیاه شدن ریشه دندان

مراقبتهای بعد از جرم گیری دندان

پس از جرم گیری دندان ها، فرد بایستی به سلامت دهان و دندان خود اهمیت بیشتری بدهد و برای حفظ سلامت و جلوگیری از پوسیدگی دندان های خود، توصیه های دندان پزشک خود را به طور دقیق اجرا کند. همچنین فرد بایستی در طول روز 2تا 3 بار مسواک بزند و از نخ دندان هم استفاده کند. البته باید روش صحیح استفاده از این وسایل را از دندان پزشک خود فرابگیرد. در ادامه به چند مورد از مهم ترین و اصلی ترین مواردی که بعد از جرم گیری دندان ها بایستی به آن ها توجه کرد، اشاره می کنیم.

  1.  پس از جرم گیری دندان ها، بایستی علاوه بر استفاده از مسواک و نخ دندان در طول روز، از دهانشویه نیز استفاده کرد. البته بایستی این نکته را مد نظر قرار داد که هر نوع دهانشویه ای نمی تواند برای سلامت دهان و دندان شما مفید باشد. دهان شویه هایی که مجوز وزارت بهداشت را داشته باشند و بتوانند در سلامت دندان ها مفید واقع شوند مورد تایید دندان پزشکان و کارشناسان بهداشت دهان و دندان می باشند.
  2.  یکی دیگر از مواردی که در روز انجام جرم گیری دندان و پس از آن بایستی انجام داد، استفاده از محلول آب نمک یا سرم فیزیولوژی( نرمال سالین) است. این محلول پس از جرم گیری دندان می تواند باعث تقویت لثه ها شده و از خونریزی و آسیب به لثه ها جلوگیری به عمل می آورد.
  3.  پس از جرم گیری دندان، ممکن است به مدت 48 ساعت پس از آن در هنگام غذا خوردن و جویدن غذا، در لثه ها درد احساس شود که امری کاملا طبیعی بوده و پس از چند روز این درد از بین خواهد رفت.
  4.  پس از جرم گیری دندان و به مدت 24 ساعت پس از آن بایستی به آرامی مسواک بزنید. هر چند ساعت یکبار بایستی مسواک را به وسیله آب گرم کمی خیس کنید و به آرامی مسواک بزنید.

 مراقبتهای بعد از جرم گیری دندان

کلام آخر

در این مقاله، سعی شد تا شما را با مقوله جرم گیری دندان در کودکان آشنا کرده و درباره موارد مختلفی در ارتباط با جرم گیری دندان از جمله دلایل ایجاد جرم دندان و نیز سیاه شدن ریشه دندان ها، توضیحاتی را ارائه دادیم. امیدواریم این مقاله مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

خواندن 1536 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 فروردين 1400 ساعت 13:10
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.