هزینه جرم گیری دندان در کلینیک دندان پزشکی هزینه جرم گیری دندان در کلینیک دندان پزشکی کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

هزینه جرمگیری دندان سال 99 | روشهای پرداخت | دریافت تخفیف

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:59
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

همه افراد احتمالا حداقل یک بار جرم گیری دندان را در زندگی خود تجربه می کنند. به فرآیند زدودن جرم های سطح دندان و زیر لثه جرم گیری دندان گفته می شود. افراد در طول عمرشان ممکن است بارها دندان هایشان به جرم گیری نیاز پیدا کند. بزاق دهان، باکتری ها و پروتئین های موجود در دهان لایه نازکی را تشکیل می دهند که سطح دندان های شما را می پوشانند.

زمانی که غذا می خورید اسیدها، قندها و ذرات ریز موجود در مواد غذایی به این لایه می چسبند و باعث می شوند که دندان ها جرم بگیرند. ایجاد جرم دندان دلایل گوناگونی دارد. باکتری هایی که در این لایه نازک زندگی می کنند نیز موجب پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه می شوند. مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و جرم گیری دندان ها به طور منظم به از بین رفتن جرم دندان ها کمک می کند و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری خواهد کرد.
جرم گیری دندان و درمان ریشه شیوه ای برای درمان بیماری های مزمن لثه است. جرم گیری فاصله بین لثه و دندان را به طور متوسط تا 5 میلی متر کاهش می دهد. با کاهش فاصله بین دندان و لثه در نتیجه جرم گیری احتمال آسیب به بافت، استخوان و دندان و بیماری مزمن لثه نیز کاهش خواهد یافت. به طور کلی عوارض جرم گیری دندان در زمینه هایی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان و نیز جرم گیری روکش دندان و ... کم می باشد.

انواع جرم گیری دندان

تا کنون دریافتید که جرم گیری دندان، زدودن باکتری های جرمی از سطح دندان و زیر لثه است. بنابراین، جرم گیری برای درمان بیماری های لثه و در هنگام افزایش جرم دندان ها در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. به کمک دکتر فاطمه لبافی به بررسی روش های جرم گیری دندان می پردازیم. به طور کلی جرم گیری دندان به دو نوع تقسیم می شود:
• جرم گیری معمولی: جرم های سطح دندان و رسوبات را از بین می برد.
• جرم گیری عمیق: جرم های موجود در لایه های عمیق تر را برطرف می کند.
جرم گیری عمیق برای درمان بیماری های لثه انجام می شود.این نوع جرم گیری دندان، جرم های موجود در شیار لثه را برطرف می کند. بنابراین، فرآیند جرم گیری و درمان ریشه دندان ها جرم گیری عمیق نامیده می شود که فراتر از جرم گیری معمولی است. اگر لثه های حساسی داشته باشید ممکن است جرم گیری دندان کمی برای شما آزاردهنده شود در این صورت دندان پزشک برای شما داروی بی حسی تزریق می کند تا بافت لثه بی حس و جرم گیری در مطب دندانپزشکی راحت تر انجام شود.

انواع جرم گیری دندان

جدیدترین روش های جرم گیری دندان

دو شیوه اصلی برای جرم گیری دندان وجود دارد. ممکن است دندان پزشک شما به طور سنتی از ابزارهای دستی استفاده کند. او با استفاده از وسیله ای فلزی به نام آلت تراش یا جرم گیر دندان، جرم دندان ها را از بین می برد. دندان پزشک این وسیله نازک را در محلی که مسواک نمی تواند آن را تمیز کند یعنی زیر شیار لثه وارد می کند. ابزار های جرم گیری دستی کارآمد هستند اما برای جلوگیری از آسیب به بافت لثه یا هنگام جرم گیری عمیق تر مانند درمان ریشه باید با احتیاط بیشتری مورد استفاده قرار گیرند. روش دیگر، استفاده از دستگاه جرم گیری فراصوتی است. دندان پزشک ممکن است این روش جرم گیری را برای دندان های شما انتخاب کند. این ابزار فراصوتی با انتشار انرژی ارتعاشی جرم ها را خرد و نرم می کند و از رشد باکتری های کلنی در زیست لایه جلوگیری می کند. ذرات جرم با فشار آب شسته می شوند. شستشو با فشار آب به نابود کردن باکتری ها و روند درمان کمک می کند. جدیدترین مدل های دستگاه های جرم گیری فراصوتی با قلم های جرم گیری دستی در زدودن جرم های لثه و دندان رقابت می کنند.
به عبارت دیگر، هر نوع دستگاه جرم گیری برقی برای بیماران قلبی باید با احتیاط استفاده شود. همچنین توصیه می شود برای افرادی که دندان های حساسی دارند این شیوه جرم گیری مورد استفاده قرار نگیرد. دستگاه جرم گیری فراصوتی جدیدترین روش جرم گیری دندان محسوب می شود. این شیوه برای بیشتر بیماران مورد استفاده قرار می گیرد و ابزاری کارآمد برای زدودن جرم دندان ها به شمار می رود. استفاده از دستگاه های جرم گیری فراصوتی همچنان ادامه می یابد زیرا منافع زیادی برای بیماران دارد و زمان درمان را کوتاه تر می کند.

جدیدترین روش های جرم گیری دندان

دستگاه جرم گیری دندان

جرم گیری دندان ممکن است با ترکیبی از ابزارهای مکانیکی و دستی انجام شود. در حالی که جرم گیری دستی گاهی دقیق تر است، ابزارهای مکانیکی در زمان کوتاه تری رسوبات را از بین می برند و دندان پزشک احساس خستگی کمتری می کند.
•ابزار های دستی جرم گیری دندان
ابزارهای دستی بهتر است برای از بین بردن رسوبات حجیم موجود در زیر لثه، پیش از به کار گیری دستگاه های برقی مورد استفاده قرار گیرد. هر ابزار دستی دارای دسته، میله و نوک است. برای تیز ماندن لبه ها و کارآمدی دستگاه، تیز کردن مکرر آن ضروری است. جهت کاهش خستگی دست، دسته های دستگاه در شکل های مختلفی تعبیه شده است. برای نمونه، استفاده از دسته های گرد به دلیل وزن سبک تر توصیه می شوند در حالی که دسته هایی که قطر بیشتری دارند از لحاظ ارگونومی راحت تر هستند.
دستگاه های جرم گیری دندان شکل های مختلفی دارند. رایج ترین نوع آن ها که در دندان پزشکی حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد، جرم گیر داسی شکل است. انواع دیگر جرم گیر ها کج بیل، قلمی و سوهانی است. مفید ترین آن ها کج بیل است که برای زدودن جرم های حجیم به کار می رود.
آلت های تراش برای برطرف کردن جرم های زیر لثه و برداشتن بافت های آلوده سطح ریشه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. سر آلت تراش باریک تر از قلم و پشت و نوک آن گرد است تا از آسیب به لثه جلوگیری کند.
انبرک جرم گیری برای زدودن رسوبات حجیم و بزرگ طراحی شده است. این ابزار جهت جلوگیری از شکستگی تاج دندان یا آسیب به لثه باید با احتیاط مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه جرم گیری دندان


ابزار جرم گیری دستی

• ابزارهای برقی جرم گیری دندان
ابزارهای جرم گیری برقی یا مکانیکی به آسانی و در زمان کوتاه تری جرم دندان ها را از بین می برند. اما متاسفانه اگر به طور صحیح مورد استفاده قرار نگیرند احتمال آسیب بیشتری وجود دارد.
در ادامه به معرفی سه نوع دستگاه جرم گیری مکانیکی یعنی صوتی، فراصوتی و دورانی می پردازیم.

• جرم گیرهای صوتی برای کار کردن به هوای فشرده نیاز دارند. نوک قلم با فرکانس صوتی به نوسان در می آید.این ابزار نسبت به قلم فراصوتی کارایی کمتری دارد اما حرارت کمتری تولید می کند، در نتیجه احتمال آسیب به سطح دندان ها کاهش می یابد. بیشتر دستگاه های جرم گیر صوتی برای جرم گیری شیار لثه طراحی شده است اما اگر نوک آن مناسب باشد می تواند برای جرم گیری زیر لثه هم مورد استفاده قرار گیرد.
• دستگاه های جرم گیری فراصوتی معمولا در دام پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. نوک این ابزار با فرکانس های فراصوتی ( 25 تا 30 کیلو هرتز و گاهی بیشتر) به حرکت در می آید. این دستگاه با موتور الکتریکی کوچکی کار می کند. مکانیسم مغناطیسی، نوک آن را به ارتعاش در می آورد. دستگاه فراصوتی برای جرم گیری شیار لثه طراحی شده است اما نوک آن برای زدودن جرم های زیر لثه به کار می رود.
• جرم گیری دورانی هرگز توصیه نمی شود. در این ابزار خارهایی با سرعت بالا تعبیه شده است که در زمان تماس با جرم دندان، جرم جدا شده و با فشار آب شسته می شود. استفاده از این ابزار موجب آسیب به مینای دندان و احساس درد پس از جرم گیری می شود.

 برای آشنایی بیشتر با خدمات دیگر دندانپزشکی می توانید از این مطالب نیز بهره مند شوید:

آیا جرم گیری دندان را سفید می کند؟

این طور به نظر می رسد که سفید کردن و جرم گیری دندان با هم یکسان باشند، اما در واقع سفید کردن دندان با جرم گیری متفاوت است. ظاهرا هر نوع درمان مربوط به سفید کردن دندان ها مشابه فرآیند جرم گیری است، اما در حقیقت آن ها کیلومترها با یکدیگر فاصله دارند. هدف اصلی جرم گیری، کمک به بهبود سلامت دندان ها است. جرم گیری دندان، رسوبات و جرم دندان ها را از بین می برد. همچنین دندان های شما را پاکیزه و از بیماری های لثه جلوگیری می کند. صیقل دادن، لکه های سطح دندان ها را برطرف می کند و جرم هایی که موجب صاف و صیقلی شدن دندان می شود را حفظ می کند. بنابراین جرم ها نمی توانند به راحتی به سطح دندان ها بچسبند. پس از جرم گیری و صیقل دادن، دندان ها درخشان تر به نظر می رسند، حتی اگر لکه های زیادی روی سطح بیرونی دندان ها وجود داشته باشد. اگر رنگ داخلی سطح دندان ها زرد باشد پس از جرم گیری رنگ آن ها تغییری نمی کند.
به عبارت دیگر، سفید کردن دندان ها درمانی است که منجر به سفید و درخشان شدن دندان های شما می شود. بیشتر افراد جهان با دندان های سفید و درخشان به دنیا می آیند. به مرور زمان با افزایش سن و با مصرف مداوم چای، قهوه و شراب قرمز دندان ها زرد می شوند. بنابراین، پس از سال ها دندان ها رنگ طبیعی خود را از دست می دهند. مواد سفید کننده، لکه ها، رسوبات و هر رنگی که در کوچک ترین منافذ دندان ها وجود داشته باشد را از بین می برد. در نتیجه پس از درمان، دندان های شما سفید و درخشان می شوند.
به طور خلاصه جرم گیری دندان و صیقل دادن آن روش هایی برای زدودن جرم ها، رسوبات و لکه های سطح بیرونی دندان ها به شمار می روند. در حالی که سفید کردن دندان ها برای تغییر رنگ و سفید شدن دندان ها است. از این رو تفاوت بلیچینگ با جرم گیری بیشتر مشخص می شود.

آیا جرم گیری دندان را سفید می کند؟

 

هزینه جرم گیری دندان

عوامل متعددی می تواند بر هزینه جرم گیری دندان و درمان ریشه تاثیر بگذارد. عواملی مانند داشتن درمان پیرا دندانی فعال، هزینه حفظ بافت های محافظ اطراف دندان که به دنبال درمان فعال انجام شده است، تکنولوژی مورد استفاده برای جرم گیری دندان ها، متخصصانی که در درمان شما نقش دارند، بیمه دندانی شما، مکان جغرافیایی شما، شدت بیماری یا هر روش جانبی که همراه با جرم گیری دندان و درمان ریشه مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر بیماری مزمن لثه داشته باشید دندان پزشک، شما را به متخصص امراض لثه ارجاع می دهد. دندان پزشک متخصص، هزینه بیشتری دریافت می کند، اما به یاد داشته باشید که حوزه تخصصی او بسیار حائز اهمیت است و قطعا بهترین درمان ممکن را برای شما انجام خواهد داد. صرف نظر از شخصی که جرم گیری دندان و درمان ریشه را انجام می دهد، داشتن بیمه و آگاهی از انواع هزینه های دندانپزشکی اهمیت زیادی دارد. بسیار مهم است که از هزینه جرم گیری دندان و هزینه های درمانی دیگری که برای شما انجام می شود، آگاهی داشته باشید. هزینه جرم گیری معمولا بین 300.000 تا 500.000 تومان است.

کلام آخر

پس از جرم گیری دندان و درمان ریشه، ممکن است در دهان خود احساس حساسیت و درد کنید. تعدادی از بیماران تا چند روز پس از درمان خونریزی یا تورم را تجربه می کنند. دندان پزشک شما برای کاهش حساسیت احتمالا خمیر دندان ضد حساسیت را پیشنهاد می کند. پس از جرم گیری ممکن است برای شما دهان شویه تجویز شود تا به حفظ پاکیزگی لثه ها کمک کند. استفاده از نخ دندان و مسواک مناسب پس از جرم گیری دندان بسیار حائز اهمیت است، زیرا از تشکیل پلاک دندان و جرم گرفتن مجدد در همان ناحیه جلوگیری می کند.
پس از جرم گیری دندان، دندان پزشک تان باید وقت ملاقات دیگری برای شما تنظیم کند تا لثه های شما را معاینه و از بهبودی آن ها اطمینان حاصل کند. جرم گیری دندان درمان رایجی برای بیماری های لثه است. جرم گیری منظم دندان ها موجب از بین رفتن جرم های ریز و غیر قابل مشاهده می شود و دهان شما را پاکیزه تر نگه می دارد.

خواندن 112 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 17 تیر 1399 ساعت 10:04

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما