مراحل پرکردن دندان وعلت درد بعد از“پرکردن دندان” چیست؟ مراحل پرکردن دندان وعلت درد بعد از“پرکردن دندان” چیست؟

مراحل پرکردن دندان با آمالگام و کامپوزیت | انواع پرکردگیهای دندان

دوشنبه, 18 فروردين 1399 ساعت 05:18
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

پوسیدگی دندان در دندانپزشکی یکی از علت‌های اصلی از دست دادن دندان ها می باشد. همواره افراد زیادی دچار پوسیدگی های دندان می شوند که برای رفع آن باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه و اقدام به پر کردن دندان خود کنند.

انواع پرکردگی های دندان

امروزه مواد های بسیاری برای پر کردن دندان وجود دارند که این مواد عبارتند از طلا، آمالگام، ونیر کامپوزیت و رزین که ما در این قسمت به بررسی این مواد و نیز مزایا و معایب آن ها می پردازیم.

 1. آمالگام

  آمالگام

  آمالگام یکی از قدیمی ترین مواد برای پر کردن دندان محسوب می شود که قدمت آن تقریبا به ۱۵۰ سال قبل برمی گردد. ترکیباتی که در آمالگام وجود دارد عبارتند از: جیوه، قلع، مس، روی و نقره. یکی از ویژگی‌های بارز آمالگام این است که قیمت پایین تری نسبت به دیگر پرکردگی ها دارد و همچنین دارای دوام و استحکام بیشتری می باشد. اما آمالگام دارای معایبی نیز می باشد که مهمترین آن ها تغییر رنگ آن بوده که در ابتدا به رنگ نقره‌ای است ولی به مرور زمان به رنگ سیاه در می آید. یکی دیگر از معایب آمالگام این است که افراد زیر 6 سال نمی توانند از آن استفاده کنند، به این خاطر که جیوه موجود در آمالگام سمی دانسته شده است.

  مزایای آمالگام

  • پرکردگی با آمالگام بین ۱۰ تا ۱۵ سال طول عمر دارد.
  • آمالگام یکی از مقاوم ترین پرکردگی ها محسوب می شود.
  • نسبت به کامپوزیت قیمت بسیار کمتری برخوردار است.

  معایب آمالگام

  • آمالگام به خاطر رنگ تیره ای که دارد برای بیماران خوشایند نیست.
  • برای پرکردگی با آمالگام باید بخش های بیشتری از دندان برداشته شود تا اینکه این مواد داخل حفره دندان قرار بگیرد که یک ساختار خاکستری رنگی به دندان می دهد.
  • هنگامی که از مایعات گرم و سرد استفاده می‌کنید، دندان دچار انقباض می شود و در نهایت منجر به شکاف و شکستگی می‌شود. ممکن است آمالگام در مقایسه با مواد پرکننده دیگر مقدار بیشتری از انبساط و انقباض را تجربه کند که این عمل منجر به ترک بیشتر و شکستگی عمیق تر می شود.
  • افراد زیر 6 سال به دلیل سمی بودن جیوه موجود در آمالگام، نمی توانند از این ماده استفاده نمایند.
 2. کامپوزیت

  کامپوزیت

  کامپوزیت به دلیل برخورداری از رنگ طبیعی دندان، یکی از پرطرفدارترین پرکردگی ها محسوب می شود. پرکردگی های کامپوزیتی معمولاً از جنس شیشه های پودری و رزین اکریلیک می باشند. این نکته را باید در نظر گرفت که به دلیل اینکه مواد تشکیل دهنده آن مثل آمالگام دارای استحکام بالایی نمی باشد و نسبت به آمالگام عمر کمتری دارد، همیشه نمی توان از این نوع پرکردگی استفاده کرد. از این ماده باید برای دندان هایی استفاده شود که در هنگام جویدن از فشار کمتری برخوردار هستند و نقش اصلی را در جویدن ایفا نمی‌کنند.

  مزایای کامپوزیت

  • رنگ کامپوزیت ها به دلیل این که با رنگ دندان همرنگ می باشد و رنگ کاملاً طبیعی را دارد، افراد از این ماده بیشتر استفاده می کنند.
  • کامپوزیت علاوه بر رفع پوسیدگی های دندان، می تواند در ترمیم دندان های شکسته یا ترک خورده و یا فرسوده مورد استفاده قرار بگیرد.
  • در مقایسه با آمالگام که باید مقدار زیادی از دندان خالی شود، نیازی به از بین بردن ساختار سالم دندان نمی باشد.

  معایب کامپوزیت

  • دوام پر کردن دندان با کامپوزیت نسبت به آمالگام کمتر می باشد و باید در هنگام جویدن غذا مراقبت بیشتری صورت گیرد.
  • به دلیل فرآیند پیچیده کامپوزیت، مدت زمان پر کردن دندان با این ماده بیشتر از آمالگام می باشد.
  • پرکردگی با مواد کامپوزیت می تواند برای شما هزینه بالاتری نسبت به آمالگام داشته باشد.
 3. طلا

  طلا

  پر کردن دندان با طلا یکی از گران ترین مواد برای پر کردن دندان محسوب می شود و نیز یکی از مقاوم ترین پرکردگی ها به شمار می آید. این پرکردگی ها بیش از بیست سال می توانند عمر داشته باشند. این روش در زمان های قدیم بیشتر مورد استقبال قرار می گرفت ولی امروزه به خاطره رنگی که دارد و نیز هزینه بالای آن، افراد کمتری از این پرکردگی استفاده می کنند.

  مزایای طلا

  • دوام و طول عمر طلا معمولاً بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ سال است.
  • پرکردگی دندان با طلا از دوام بالایی برخوردار است و می تواند در برابر جویدن مقاومت زیادی داشته باشد.

  معایب طلا

  • هزینه پر کردن با طلا خیلی بیشتر از قیمت آمالگام می باشد و می توان گفت یکی از گران ترین مواد به حساب می آید.
  • پر کردن دندان با طلا می تواند سبب ایجاد درد بسیار شدیدی شود که به شوک گالوانیک معروف می باشد.
  • در بیشتر مواقع افراد موادی که رنگ متفاوتی با دندان را داشته باشند، دوست ندارند و برایشان خوشایند نمی باشد.
 4. سرامیک

  سرامیک

  پرکردگی های سرامیکی یا چینی شبیه به پرکردگی های طلا می باشند. روند این پرکردگی با یک جلسه تمام نمی شود و احتیاج به جلسات دیگری نیز دارد. پرکردگی های سرامیکی معمولا نسبت به آمالگام و کامپوزیت هزینه بیشتری دارد، اما به دلیل رنگ طبیعی آن و حفظ ظاهر طبیعی دندان، از طرفداران بیشتری برخوردار است. البته این پرکردگی دارای معایبی نیز می باشد که از جمله آن ها می توان به تراشیدن بخش های بیشتری از دندان اشاره نمود.
 5. رزین(گلس آینومر)

  رزین(گلس آینومر)

  در مواقعی که کودکان دچار پوسیدگی دندان می شوند، دندانپزشک معمولاً از رزین استفاده می کند و این پرکردگی بیشتر بر روی دندان هایی صورت می گیرد که نقش اصلی را در دهان ایفا نمی کنند و فشار زیادی را تحمل نمی کنند.

  مزایای آینومر

  شیشه آینومر از خود فلوراید آزاد می کند که می تواند به محافظت از دندان پوسیده بیشتر کمک کند، اما متاسفانه این ماده از رزین کامپوزیت بسیار ضعیف تر است و بیشتر دچار فرسایش و شکستگی می‌شود. آینومر معمولاً کمتر از ۵ سال عمر می کند ولی هزینه‌ آن همانند ونیر کامپوزیت می باشد.

مراحل پر کردن دندان با آمالگام

مراحل پر کردن دندان با آمالگام

یکی از روش های مرسوم برای پر کردن دندان استفاده از آمالگام یا همان ماده سخت و محکم و تشکیل شده از جیوه، نقره، مس و ... می باشد. هنگامی که دندان دچار پوسیدگی می شود، بعد از بررسی های لازم و در صورتی که پوسیدگی در دندان های عقبی و غیرقابل دید، ایجاد شده باشد، دندانپزشک طی مراحلی و با استفاده از آمالگام شروع به پر کردن دندان می کند. مراحل پر کردن دندان با آمالگام عبارتند از:

 1. بی حس کردن

  ابتدا برای برطرف کردن پوسیدگی دندان و تراشیدن آن، آمپول بی حسی تزریق کرده و بعد از بی حس شدن و اثر کردن آمپول، شروع به تراشیدن دندان می کند.
 2. تراشیدن دندان و رفع پوسیدگی

  دندانپزشک بعد از بی حس شدن دندان، قسمت های آسیب دیده و پوسیده دندان را تراشیده و از دهان خارج می کند و اگر نیاز به عصب کشی دندان باشد، اقدام به درمان عصب دندانی می کند.
 3. تهیه آمالگام مورد نیاز و آماده کردن آن

  ترکیبات مورد نیاز برای پرکردن دندان را آماده کرده و ذره ذره درون دندان قرار می دهد و به تدریج دندان را پر می کند.
 4. داغ کردن مواد

  برای فیکس شدن مواد و فشرده سازی آن ها در داخل دندان، میله داغی را برداشته و به آرامی و با دقت، بر روی مواد آمالگامی دندان قرار می دهد. چندین مرتبه این کار را تکرار می کند تا آمالگام بر روی دندان سفت شود و هوایی به داخل دندان نفوذ نکند.
 5. تمیز کردن آمالگام

  در آخر شروع به زمین کردن و تراشیدن آمالگام های اضافی روی دندان کرده و دندان را با پولیش دندان صاف و صیقل می کند.

بیشتر بخوانید: هزینه پر کردن دندان با آمالگام

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت

هنگامی که دندان دچار پوسیدگی می شود، دندانپزشک ابتدا بعد از بررسی کامل دندان، آمپول بی حسی تزریق کرده و شروع به تراشیدن قسمت پوسیده دندان می کند. سپس قسمت آسیب دیده و خراب شده دندان را از دهان خارج کرده و در صورتی که نیاز به درمان عصب باشد، عصب کشی انجام می دهد. در نهایت با ماده ای همرنگ یا همان کامپوزیت، داخل دندان پوسیده شده را طی مراحلی پر می کند. این مراحل عبارتند از:

 1. بررسی میزان کامپوزیت مورد نیاز برای پر کردن دندان

  ابتدا دندانپزشک میزان کامپوزیت مصرفی برای دندان را تخمین زده و مقدار مورد نظر از این ماده را بر میدارد و با موادی ترکیب می کند.
 2. قرار دادن کامپوزیت در داخل دندان

  دندانپزشک با دقت شروع به ریختن کامپوزیت درون دندان کرده و داخل دندان آسیب دیده را پر می کند.
 3. قرار دادن دستگاه بر روی دندان

  بعد از قرار دادن کامپوزیت در داخل دندان برای فیکس کردن آن و همچینین فشرده کردن آن در درون دندان و جلوگیری از عبور هوا و پوسیدگی مجدد، دندانپزشک با قرار دادن دستگاه مخصوصی و با تاباندن اشعه فرا بنفش بر روی دندان کامپوزیت شده، مواد کامپوزیت را به خوبی روی دندان فیکس می کند.
 4. پولیش زدن

  بعد از اینکه مواد کامپوزیتی به خوبی داخل دندان قرار گرفت و فیکس شد، دندانپزشک برای از بین بردن قسمت های اضافی کامپوزیت و فرم دادن و صیقل کردن آن، با استفاده از ابزارهای متفاوت شروع به پولیش زدن و صاف کردن دندان کرده و تیزی و زبری ایجاد شده در دندان برطرف می کند.

بیشتر بخوانید: هزینه پر کردن دندان با مواد سفید(کامپوزیت)

پرکردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

بیماران هنگامی ‌که به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنند، از دندانپزشک خود این سوال را می پرسند که برای پر کردن دندان های خود از آمالگام استفاده کنند یا کامپوزیت. ما در اینجا به طور خلاصه این مطلب را بررسی می نماییم.
معمولاً ۵۰ درصد از وزن آمالگام را عنصر جیوه و بقیه ترکیبات آن از فلزات قلع، مس و نقره می باشد. این فلزات وقتی با هم ترکیب می شوند، بسیار پایدار بوده و دارای استحکام مناسبی می شوند که برای پر کردن حفره های دندان بهترین گزینه می باشد. آمالگام دارای ویژگی های جدید و منحصر به فردی می باشد. این ماده بیش از ۱۸۰ سال در دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته است، ولی هنوز به دلیل سمی بودن جیوه موجود در آن، معمولا افراد تمایلی به استفاده از آن ندارند.
البته بر اساس تحقیقات صورت گرفته سازمان غذا و دارو آمریکا و جامعه دندانپزشکان آمریکا، کاربرد آمالگام در افراد بالغ، کودکان بالای ۶ سال و یا حتی مادرانی که شیرده هستند، هیچ ضرری ندارد.

مزایای آمالگام

از بهترین مزایای آمالگام این است که دندانپزشک برای پر کردن دندان های خلفی یا همان آسیا و پرکردگی هایی در سطح وسیع و افرادی که دارای سایش دندان و دندان قروچه می باشند، استفاده می کند.  پرکردگی با آمالگام تقریباً حدود ۱۰ سال برای بیمار احساس رضایت خاطر می آورد. آمالگام به خوبی تمام درزهای بین دندان را پر می کند، به همین دلیل از ورود باکتری ها به بخش های عمیق دندان جلوگیری می کند.

معایب آمالگام

یکی از از معایب آمالگام ظاهر و رنگ بسیار تیره آن می باشد. هنگامی که بیماران نزد دندانپزشک می روند، به خاطر اینکه پر کردن با آمالگام از زیبایی لبخند آن ها می کاهد و نیز احتمال ایجاد شوک گالوانیک در هنگام غذا خوردن، دوست دارند ترمیم دندان آنها با کامپوزیت انجام شود. البته این حساسیت ها بعد از ۳۰ تا ۴۰ روز برطرف خواهد شد. همچنین برای بازسازی دندان با آمالگام حجم بیشتری از دندان به دلیل آماده سازی جایگذاری آمالگام تراشیده می‌شود.

مزایای کامپوزیت

در پرکردگی با کامپوزیت از مخلوط سرامیک و پلاستیک استفاده می شود. رنگ کامپوزیت شبیه به دندان خود فرد بوده و کاملاً به صورت طبیعی است. دندانپزشک پس از قرار دادن این ماده بر روی دندان، توسط یک نور آبی ویژه‌ای آن را سفت‌ می نماید.

معایب کامپوزیت

به خاطر رنگ سفیدی که کامپوزیت دارد در اغلب اوقات با مصرف غذاها و نوشیدنی ها مانند چای و قهوه رنگ کامپوزیت به مرور زمان تغییر می کند و یکی دیگر از معایبی که می توان اشاره کرد، ترک های بسیار ریزی است که در طول زمان در بین کامپوزیت ایجاد می شود که همین ترک ها باعث نفوذ باکتری ها و ایجاد دوباره پوسیدگی های عمیق در دندان می شود. در کل باید گفت استحکام و پایداری کامپوزیت از آمالگام کمتر می باشد. برای همین برای پر کردن دندان های آسیا کامپوزیت به هیچ عنوان توصیه نمی شود. برای پر کردن دندان های عقبی که باید فشار زیادی را تحمل کند بهتر است از پرکردگی آمالگام استفاده نمایید. در حالی که برای دندان های جلویی که مسئله زیبایی شخص را به همراه دارد، بهترین پرکردگی کامپوزیت می باشد. در هر صورت شما برای پر کردن دندان های خود حتماً با دندانپزشک خود مشاوره داشته باشید تا او بتواند بهترین پرکردگی را به شما توصیه کند. بهتر است هر فرد حداقل هر ۶ ماه یک بار توسط دندانپزشک ویزیت شود تا اگر پوسیدگی در دندان ها مشاهده کرد، سریع به ترمیم آن اقدام نماید.

حتما بخوانید: پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

خواندن 2358 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:44
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر