تفاوت و شباهت ایمپلنت با دندان طبیعی

سه شنبه, 05 اسفند 1399 ساعت 12:40
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مطالعه این مطلب 3 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

شاید شما نیز به دلایل مختلفی یک دندان و یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده باشید و قصد انجام ایمپلنت دندان را داشته باشید. احتمالا شنیده ید که ایمپلنت دندان همانند دندان طبیعی برایتان خواهد بود؟ اما آیا اطلاعات لازم را در این زمینه دارید؟ آیا تفاوت ها و شباهت های ایمپلنت دندان با دندان طبیعی را می شناسید؟ در این مقاله قصد داریم تا ایمپلنت را با دندان طبیعی مقایسه نماییم.

ایمپلنت و دندان طبیعی

ایمپلنت و دندان طبیعی

در طی مراحل زندگی به دلایل متعددی مانند حادثه و یا تصادف، امکان دارد تا شما یک و یا چند دندان خود را از دست بدهید. این اتفاق نادر نبوده و به همین دلیل شاید شما در اطراف خود فردی را مشاهده کرده باشید که دندان خود را به هر دلیلی از دست داده باشد. نکته جالب این است که شاید بعد از درمان هیچ تفاوتی بین دندان کاشته شده و دندان طبیعی او احساس نکنید. دلیل احساس شما شباهت بسیار زیاد ایمپلنت با دندان طبیعی می باشد. در واقع ایمپلنت دندان تنها روشی است که زیبایی دندان طبیعی و همچنین عملکرد درست و مشابه با دندان طبیعی را به شما بازمی گرداند. به همین جهت بهترین روش جایگزینی دندان از دست رفته شناخته شده است. افراد بسیار زیادی بعد از کاشت ایمپلنت دندان رضایت کامل از صرف وقت و هزینه ای که داشتند را دارند.

این مقالات را نیز بهتر است مطالعه نمایید:

شباهت ایمپلنت با دندان طبیعی

برای جایگزینی دندان از دست رفته، ایمپلنت دندان بهترین روش درمانی شناخته شده است و دلایل بسیار متعددی برای این نظریه وجود دارد. شاید یکی از مهمترین دلایل انتخاب ایمپلنت، شباهت زیاد آن از نظر ظاهری و از نظر عملکرد با دندان طبیعی می باشد. در واقع شباهت ایمپلنت با دندان طبیعی به میزانی زیاد است که شاید دندانپزشک نیز برای تشخیص این دو نسبت به هم نیاز به بررسی عکس های رادیوگرافی داشته باشد. به طور کلی دلایل شباهت ایمپلنت و دندان طبیعی را در زیر بررسی می کنیم:

 1. تاج دندان طبیعی

  جنس تاج دندانی که روی پایه ایمپلنت دندان قرار داده می شود، سرامیک است که متناسب با شرایط هر بیمار از نظر صافی و یا رنگ مینای دندان به صورت خاص برای بیمار ساخته می شود. سرامیک دارای شفافیتی بسیار مشابه با دندان طبیعی است و به همین دلیل است که تاج ایمپلنت دندان ظاهری بسیار جذاب و طبیعی دارد.
 2. ثبات ایمپلنت دندان

  یکی دیگر از مزایای ایمپلنت دندان این است که در استخوان فک قرار داده می شود، به همین دلیل همواره در جای خود ثابت باقی می مانند. بر خلاف دندان مصنوعی که جایگاه ثابتی نداشته و احتمال خارج شدن آن از دهان در زمان غذا خوردن و یا صحبت کردن وجود دارد. این احتمال وجود دارد که در زمان لبخند زدن، دندان مصنوعی در جایگاه درست و منظم خود قرار نداشته باشد و به همین جهت وجود دندان مصنوعی در ظاهر مشخص است. اما ایمپلنت دندان اینگونه نیست و به دلیل اینکه درون استخوان فک کاشته می شود، پایه ایمپلنت همانند ریشه دندان بوده و تاج دندان به خوبی حمایت می شود.
 3. عملکرد مشابه ایمپلنت و دندان طبیعی

  در واقع روش های متنوعی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته وجود دارد، اما از بین تمامی روش ها ایمپلنت دندان تنها درمانی است که پایه آن درون استخوان فک کاشته می شود و بافت لثه دور آن رشد می کند. بنابراین ایمپلنت دندان با استحکام و ثبات بالا، عملکردی مشابه با دندان طبیعی را برای فرد ایجاد می کند.

تفاوت های ایمپلنت دندان با دندان طبیعی

تفاوت های ایمپلنت دندان با دندان طبیعی

با وجود شباهت های ایمپلنت با دندان طبیعی، اما تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که البته می توان گفت ایمپلنت دندان دارای برتری هایی نسبت به دندان طبیعی می باشد که در زیر به شرح این موضوع می پردازیم:

 1. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم می باشد که سخت ترین عنصر روی کره زمین است. به همین دلیل می توان گفت که استحکام ایمپلنت از دندان طبیعی بیشتر می باشد. علاوه بر این، پایه تیتانیومی ایمپلنت توانایی جوش خوردن با استخوان فک را داشته و به خوبی با بدن انسان سازگار می باشد.
 2. به دلایل متعددی مانند مصرف بیش از اندازه شیرینی و مواد قندی، باکتری های موجود در دهان به تولید اسید در دهان پرداخته و دندان ها را در معرض خطر پوسیدگی قرار می دهند. اما تیتانیوم در برابر اسید کاملا مقاوم و نفوذ ناپذیر بوده و به همین جهت پوسیده نخواهد شد. البته این نکته را در نظر بگیرید که عدم پوسیدگی تنها مربوط به پایه ایمپلنت دندان بوده و بقیه قسمت ها مانند تاج ایمپلنت، قابلیت پوسیدگی و آسیب را دارند که در نهایت می توانند عفونت اطراف ایمپلنت دندان را ایجاد نمایند. بنابراین دستورالعمل های دندانپزشک و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان باید به درستی انجام گیرد.
 3. اباتمنت و پست های ایمپلنت دندان مقاومت و استحکام بسیار بالاتری نسبت به دندان طبیعی دارند. در واقع می توان گفت اگر آسیب و ضربه ای به ایمپلنت دندان وارد شود، تاج دندان آسیب پذیر است، اما پایه ایمپلنت در برابر ضربه مقاومت بالایی داشته که نمی شکند.
 4. دندان طبیعی دارای عروق و اعصاب بوده، در حالی که ایمپلنت عصب و عروقی ندارد.
 5. بعد از کاشت ایمپلنت دندان، پایه ایمپلنت با استخوان فک حوش خورده و در واقع بخشی از آن می شود که این سازگاری بی نظیر به دلیل جنس تیتانیومی پایه ایمپلنت دندان می باشد. اما دندان طبیعی به وسیله لیگامان پریودنتال متصل به استخوان آلوئول می گردد که از یک طرف به دندان و از طرف دیگر به استخوان متصل شده است.

سوالات متداول

 1. آیا دوام ایمپلنت دندان نیز مشابه با دندان طبیعی است؟

  با توجه به اینکه عملکرد ایمپلنت همانند دندان طبیعی می باشد، به همین خاطر بعد از کاشت ایمپلنت دندان مانند دندان های طبیعی خود از آن مراقبت کنید. اگر بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت کنید و همچنین به تمام دستورالعمل های دندانپزشک خود توجه نمایید، ایمپلنت دندان می تواند دائمی باشد و تا پایان عمر بدون هیچگونه مشکلی، عملکرد بی نظیر خود را ایفا کند. همچنین تاج دندان ایمپلنت نیز دارای دوامی بین 10 الی 15 سال می باشد که با رعایت بهداشت دهان و دندان طول عمر آن بیشتر نیز خواهد شد.
 2. آیا می توان ایمپلنت را مانند دندان طبیعی مسواک زد؟

  بهتر است تا بعد از کاشت ایمپلنت، تا چند روز با احتیاط مسواک بزنید اما این نکته را در نظر بگیرید که در رعایت بعداشت دهان و دندان خود به هیچ عنوان سهل انگاری نکنید. همچنین متخصصان ایمپلنت به کمک پاکسازی ایمپلنت دندان از بافت لثه، می توانند به حفظ بهداشت ایمپلنت کمک کنند. در واقع بعد از کاشت ایمپلنت باید هر چند وقت یک بار به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید تا دندانپزشک متخصص با بررسی های لازم مانع از ایجاد هرگونه عفونت و یا التهابی در مجاور ایمپلنت گردد.
خواندن 438 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1400 ساعت 06:18
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر