تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان: هر یک برای چه کاربردی است؟

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان
فهرست محتوا (کلیک کنید)
به این مقاله امتیاز دهید

شاید شما هم شنیده باشید که جرم گیری و بلیچینگ دو روش برای سفیدتر کردن دندان به شمار می‌روند. اما واقعا این موضوع صحت دارد؟
دندان‌هایم را جرم گیری کنم یا بلیچینگ؟ این سؤال بسیاری از افرادی است که به دنبال راهی برای سفیدتر کردن دندان‌های خود هستند.
با وجود اینکه هر دوی این روش‌ها در روشن‌تر دیده شدن دندان‌ها تأثیر دارند، اما هر یک از آنها اهداف خاص خود را دنبال می‌کنند.
به نظر شما کدام یک از این روش‌ها گزینه بهتری برایتان است؟ بلیچینگ یا جرم گیری دندان؟
آیا می‌دانید که با شناخت فرق بلیچینگ و جرمگیری می‌توانید بین این دو روش انتخاب درست‌تری داشته باشید؟
با مطالعه این مقاله مختصر و مفید تفاوت‌های بلیچینگ و جرم گیری دندان را خواهید شناخت و راحت‌تر خواهید توانست روش مناسب برای داشتن لبخند زیباتر را انتخاب کنید.

پادکست آشنایی با تفاوتهای جرمگیری و بلیچینگ

آشنایی با جرم گیری و بلیچینگ دندان

برای اینکه متوجه شوید برای سفید کردن دندان‌هایتان کدام روش را انتخاب کنید، در ابتدا باید فرق جرم گیری با بلیچینگ را بدانید. در ادامه توضیح مفصلی در مورد هر یک از این دو روش آورده شده است:

 1. جرم گیری دندان

  جرم گیری دندان چیست؟

  جرم گیری دندان روشی برای برداشتن و از بین بردن جرم‌ها و پلاک‌های دندانی است. جرم دندانی اتصال محکمی به دندان دارد؛ همین موضوع سبب می‌شود باکتری‌هایی که در آن وجود دارند، به محض دسترسی به قند، اسید تولید کنند.
  این اسید به مرور منجر به پوسیدگی‌های دندانی و بیماری‌های لثه خواهد شد؛ برای اینکه از پوسیدگی و بیماری‌های لثه پیشگیری کنید، حتما باید با رعایت بهداشت دهان از تشکیل جرم دندانی جلوگیری نمایید.
  اما در صورتی که به هر دلیلی موفق به این کار نشدید، دندانپزشک با جرم گیری این کار را برایتان انجام می‌دهد. بنابراین درمان جرم گیری برای حفظ سلامت دهان و دندان برای تمام افراد ضرورت دارد.

 2. بلیچینگ دندان

  سفید کردن دندانها با بلیچینگ

  از طرفی بلیچینگ دندان یک روش زیبایی است که تنها به منظور سفید کردن دندان‌ها به کار گرفته می‌شود. در این روش از مواد شیمیایی و نور مخصوص روی دندان‌ها استفاده شده تا بدرنگی و زرد بودن دندان‌ها تا چند درجه تغییر پیدا کنند. در نتیجه دندان‌ها سفیدتر و درخشان‌تر می‌گردند.
  البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که بلیچینگ به دو روش هوم و آفیس انجام می‌شود که طریقه انجامشان کمی با یکدیگر متفاوت است.

برای سفید کردن دندان جرم گیری بهتر است یا بلیچینگ؟

با جرم گیری دندان هایم را سفید کنم یا با بلیچینگ؟

جرم گیری به نوبه خود دندان‌ها را سفید نمی‌کند، اما با برداشتن جرم‌های دندانی کمی به روشن‌تر شدن دندان‌ها کمک می‌کند. جرم‌ها با قرار گرفتن روی سطح دندان‌ها باعث زردتر دیده شدن آنها می‌شوند، در نتیجه با از بین رفتن جرم دندان‌ها تا حدی روشن‌تر می‌گردند.
اما بلیچینگ با کمک مواد سفید کننده می‌تواند تا میزان بیشتری به سفیدتر شدن دندان‌ها کمک کند.
بنابراین اگر وضعیت دندان‌های شما به گونه‌ای است که نیاز به جرم گیری ندارند، می‌توانید برای سفید کردن آنها از بلیچینگ کمک بگیرید. اما اگر روی دندان‌هایتان جرم وجود دارد، حتما باید درمان آن را در اولویت قرار دهید و سپس به سراغ بلیچینگ بروید.

بلیچینگ دندان را انتخاب کنم یا جرم گیری را؟

بلیچینگ دندان بهتر است یا جرم گیری؟

انتخاب جرم گیری یا بلیچینگ به عوامل زیادی بستگی دارد. برای این انتخاب به موارد زیر توجه کنید:

زمانی بلیچینگ دندان را انتخاب کنید که:

وضعیت دندان‌های شما سالم باشد و نیازی به درمان‌های دیگر مثل ترمیم یا جرم گیری نداشته باشند. توجه کنید که اگر جرمی روی دندان وجود دارد با بلیچینگ نمی‌توان آن را برداشت و حتما باید با جرم گیری آن را حذف کرد. در صورتی که جرمی روی دندان نباشد و از سلامت دندان‌های خود اطمینان حاصل کردید، می‌توانید به زیبایی آنها با بلیچینگ فکر کنید.

زمانی جرم گیری دندان را انتخاب کنید که:

مدتی است به مطب دندانپزشکی برای چکاپ دندان‌های خود مراجعه نکرده باشید. لازم به ذکر است که مسواک و نخ دندان همواره قادر به از بین بردن تمام پلاک‌ها و جرم‌های دندانی نیستند. به همین منظور توصیه می‌شود افراد حداقل هر ۶ ماه یک بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنند.
این درمان علاوه بر اینکه سلامت را به دهان شما هدیه می‌دهد، سبب می‌شود دندان‌هایتان کمی روشن‌تر دیده شوند.
همچنین بعد از انجام این درمان اگر تمایل به سفیدتر شدن دندان‌هایتان داشتید، می‌توانید از بلیچینگ نیز بهره‌مند شوید.

۳ تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان

آشنایی با 3 تفاوت مهم جرم گیری و بلیچینگ دندان

در زیر به مقایسه بلیچینگ و جرم گیری پرداخته‌ایم که عبارت‌اند از:

 1. کاربرد

  بلیچینگ دندان به منظور سفید کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما جرم گیری به عنوان یک روش درمانی در نظر گرفته می‌شود. جرم گیری با برداشتن جرم روی دندان می‌تواند در روشن‌تر شدن دندان‌ها نقش مؤثری داشته باشد.

 2. هزینه

  به طبع درمان‌های دندانپزشکی به دلیل کاربرد و مزایای خود، هزینه‌های متفاوتی دارند. با این وجود اگر بخواهیم مقایسه‌ای در رابطه با هزینه این دو روش داشته باشیم، می‌توان بیان کرد که قیمت بلیچینگ دندان به نسبت جرم گیری بالاتر است.

 3. مواد مورد استفاده در آنها

  در روش بلیچینگ از مواد شیمیایی مخصوص برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود، اما در جرمگیری ابزارهای دستی، اولتراسونیک و یا نور مخصوص به کار گرفته می‌شوند.

جرم گیری دندان بلیچینگ دندان
درمانی در دندانپزشکی زیبایی در دندانپزشکی نوع روش
 از بین بردن جرم‌های دندانی و کمی روشن‌تر کردن دندان‌ها تنها به منظور سفید کردن دندان‌ها کاربرد
کمتر به نسبت بلیچینگ دندان بیشتر به نسبت جرم گیری دندان هزینه
نیاز به انجام آن ۶ ماه یک بار یا سالی یکبار (با توجه به شرایط هر فرد) از دو ماه تا دو سال ماندگاری

بلیچینگ دندان ماندگاری بالاتری دارد یا جرم گیری؟

ماندگاری جرم گیری دندان بیشتر است یا بلیچینگ دندان؟

ماندگاری این روش‌ها به مراقبت‌ها و رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. معمولا سفید کردن دندان با بلیچینگ بین ۶ ماه تا دو سال دوام دارد. لازم به ذکر است که اگر مراقبت‌های پس از این روش را در نظر نگیرید، ممکن است کمتر از ۱ ماه شاهد تغییر رنگ دندان‌های خود باشید.
در رابطه با جرم گیری دندان نیز باید گفت که حتی اگر بهداشت دهان و دندانتان را به درستی رعایت می‌کنید، باز هم باید هر ۶ ماه تا ۱ سال یک بار برای انجام این درمان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.
البته، این نکته را هم در نظر داشته باشید که ماندگاری جرم گیری و بلیچینگ زیاد قابل مقایسه نیست. چرا که در جرم گیری، صرفا به دنبال درمان بیمار هستیم و رنگ دندان‌ها نسبت به حالت قبل، خیلی تغییر نمی‌کند. به همین دلیل فرد به مرور زمان زیاد متوجه تغییر رنگ مجدد دندان‌های خود نمی‌شود. اما در بلیچینگ، دندان‌ها تغییر رنگ محسوس‌تری دارند و در صورت تغییر رنگ مجدد، قابل تشخیص خواهد بود.

مزایای جرم گیری نسبت به بلیچینگ دندان

جرم گیری در مقایسه با بلیچینگ دارای مزایای زیر است:

 1. جرم گیری روش درمانی و پیشگیرانه است که از پوسیدگی دندان‌ها و ابتلا به بیماری‌های لثه پیشگیری می‌کند و در برخی موارد تا حدودی به روشن‌تر و براق‌تر شدن دندان‌ها کمک می‌کند. در حالی که بلیچینگ روش زیبایی است و تنها در روشن‌تر شدن دندان‌ها نقش دارد.
 2. نسبت به بلیچینگ ارزان‌ قیمت‌تر است.

معایب جرم گیری به نسبت بلیچینگ دندان

معایب جرم گیری نسبت به بلیچینگ عبارت‌اند از:

 1. گرچه میزان ماندگاری هر دوی این روش‌ها به میزان مراقبت‌هایی که فرد انجام می‌دهد و بهداشت دهان و دندان او بستگی دارد، اما به طور کلی می‌توان گفت که ماندگاری بلیچینگ بیشتر است. (توصیه می‌شود جرمگیری را هر ۶ ماه یکبار انجام دهید، اما اثر بلیچینگ ممکن است تا ۶ ماه و یا بیشتر ادامه داشته باشد.)
 2. میزان سفید شدن دندان‌ها پس از جرم گیری از سفید شدن آنها پس از بلیچینگ کمتر است.

پاسخ به سؤالات رایج

 1. آیا انجام جرم گیری قبل از بلیچینگ دندان الزام است؟

  قبل از بلیچینگ دندان برای حفظ بافت نگهدارنده دندان و لثه لازم است از درمان جرم گیری استفاده شود. علاوه بر این نیز، جرم گیری سبب می‌شود تاثیر بلیچینگ را در سفیدتر کردن دندان‌های خود بیشتر از قبل احساس کنید.

 2. آیا در بلیچینگ نیز رسوبات دندان برداشته می‌شوند؟

  بلیچینگ به نوبه خود تأثیری در از بین بردن و رفع رسوبات و جرم‌های دندانی ندارد. اگر دندان‌های شما دارای جرم و پلاک باشد، دندانپزشک قبل از روند بلیچینگ از جرم گیری استفاده خواهد کرد و پس از آن به سفید کردن دندان‌ها می‌پردازد.

 3. تفاوت بروساژ و بلیچینگ چیست؟

  در بلیجینگ، دندانپزشک یک سری مواد مخصوص را روی دندان قرار می‌دهد تا با سایش مینا و برداشت لکه‌های سطحی دندان، بتواند دندان‌ها را نسبت به قبل سفیدتر کند. اما در بروساژ، دندانپزشک با استفاده از خمیر پروفیلاکسی و ابزار بروساژ، بیشتر به صاف کردن سطوح دندانی می‌پردازد. درست است که بروساژ برای برداشت لکه هم استفاده می‌شود، اما اثر بلیچینگ در سفید کردن دندان به مراتب بیشتر از بروساژ است.

 4. زمان اثر بلیچینگ و جرم گیری چقدر با هم متفاوت است؟

  جرم گیری دندان معمولا در یک جلسه انجام می‌شود و شما می‌توانید اثر آن را بعد از همان جلسه مشاهده کنید. اما بلچینگ دندان بسته به اینکه دندانپزشک چه روشی را انتخاب کند، ممکن است زمان متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر از روش آفیس بلیچینگ استفاده کند، بعد از همان جلسه شما می‌توانید تغییر رنگ دندان‌های خود را مشاهده کنید. اما اگر برایتان هوم بلیچینگ را تجویز کند، باید چند هفته صبر کنید تا تفاوت را احساس کنید.

 5. آیا جرم گیری می‌تواند همانند بلیچینگ دندان‌ها را سفید کند؟

  خیر. جرم گیری در واقع با حذف عوامل اضافه از روی دندان‌ها تا حدودی به ظاهر شدن رنگ اصلی آنها کمک می‌کند.
  اما بلیچینگ، لکه‌ها را به طور عمقی از بین می‌برد و به این ترتیب باعث سفید شدن آنها می‌شود. لازم است بدانید که در برخی موارد در صورت نیاز لازم است که جرم گیری پیش از بلیچینگ انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تصادفی
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان