طول درمان و مدت زمان ایمپلنت؛ ایمپلنت دندان چقدر زمان میبرد؟

طول درمان و مدت زمان ایمپلنت
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

اگر به این نتیجه رسیده‌اید که از کاشت ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته‌تان استفاده کنید، یکی از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید، مدت زمان کاشت ایمپلنت است. زیرا این درمان تقریبا پروسه پیچیده‌تری نسبت به سایر درمان‌های دندانپزشکی دارد؛ به همین دلیل مدت زمان بیشتری نیز طول می‌کشد تا انجام شود.
به طور کلی کاشت ایمپلنت چقدر زمان می‌برد؟
آیا در صورت نیاز به پیوند استخوان فک، زمان این درمان افزایش می‌یابد؟
در ادامه با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا با جزئیات طول درمان و مدت زمان کاشت ایمپلنت دندان آشنا شوید. حتما این مطلب مفید را بخوانید!

مدت زمان کاشت ایمپلنت دندان

مدت زمان کاشت ایمپلنت دندان

به طور کلی کاشت ایمپلنت دندان در ۳ مرحله صورت می‌گیرد که طول مدت این مراحل، با توجه به شرایط بیمار متغیر است و عموما بین ۳ تا ۹ ماه زمان می‌برد. برخی از افراد نیاز به کاشت ایمپلنت برای کل دهان خود را دارند که زمان آن بیشتر خواهد بود.

هریک از مراحل ایمپلنت چقدر زمان می‌برند؟

مدت زمان مراحل ایمپلنت دندان

در ادامه به بررسی مراحل ایمپلنت از نظر مدت زمان آنها می‌پردازیم:

 1. مشاوره و ارزیابی

  در این مرحله کشیدن دندان و یا در صورت لزوم، پیوند استخوان فک و تمام فرایند‌های لازم پیش از کاشت ایمپلنت، انجام می‌گیرند. متخصص ایمپلنت با کمک تصاویر CBCT به بررسی کامل ساختار استخوان دندان برای کاشت ایمپلنت می‌پردازد. در این شرایط اگر بیمار نیازی به پیوند استخوان نداشته باشد، دندانپزشک می‌تواند به مرحله بعدی برود. اما اگر نیاز به پیوند استخوان وجود داشته باشد، این مرحله بین ۳ تا ۶ ماه زمان خواهد برد. به طور کلی هر چه از کشیدن دندان زمان بیشتری گذشته باشد، احتمال ضرورت پیوند استخوان برای بیمار افزایش می‌یابد.

 2. قرار دادن پایه ایمپلنت

  در این مرحله که حدود ۱ الی ۲ ساعت زمان می‌برد، دندانپزشک پایه ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می‌دهد. زمان بهبودی در این مرحله، حدود ۳ تا ۹ ماه است تا پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد.

 3. قرار دادن تاج دندان

  در این مرحله تاج دندان بر روی ایمپلنت که قبلا در فک جا گرفته بود، قرار داده می‌شود. این مرحله حدود ۲ هفته زمان می‌برد.

مدت زمان جراحی ایمپلنت دندان

مدت زمان جراحی ایمپلنت دندان

همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله بیان شد، کاشت ایمپلنت دندان یک فرایند طولانی است با این حال، جراحی ایمپلنت به طور معمول بین نیم تا دو ساعت زمان می‌برد. اما زمان جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت، ممکن است ۳ تا ۹ ماه زمان ببرد. شما در این مدت باید نکات مراقبتی دندانپزشک را به درستی رعایت کنید.

تاثیر پیوند استخوان فک بر مدت زمان کاشت ایمپلنت دندان

تاثیر پیوند استخوان فک بر مدت زمان کاشت ایمپلنت دندان

اگر لازم باشد، قبل از شروع کاشت دندان، پیوند استخوان انجام می‌شود تا حجم کافی استخوان برای این درمان ایجاد شود. در این شرایط، باید صبر کرد پیوند استخوان با موفقیت صورت بگیرد. این فرایند به تنهایی حدود ۳ تا ۶ ماه زمان می‌برد.

عوارض به تاخیر انداختن کاشت ایمپلنت به دلیل طولانی بودن مدت زمان انجام درمان

اگر فردی به ایمپلنت دندان نیاز دارد، به دو دلیل نباید آن را به تعویق بیندازد که این دلایل عبارت‌اند از:

 1. زمانی که دندان به دلایل متعددی از بین می‌رود و جای خالی در لثه به وجود می‌آید، دندان‌ها تمایل دارند به سمت جای خالی دندان حرکت کنند. در واقع در تمام مراحل زندگی انسان، دندان‌ها تمایل به حرکت دارند و با ایجاد جای خالی، این امکان برای آنها بیشتر فراهم می‌شود. این اتفاق نظم دندان‌ها را به طور کامل به هم ریخته و مشکلات دیگری متفاوت خود را برای بیمار ایجاد خواهد کرد.
 2. جای خالی دندان سبب شده تا در هنگام غذا خوردن، استخوان فک فشار مضاعفی را تحمل کند. هر چه در کاشت ایمپلنت دندان تاخیر ایجاد شود، ساییدگی استخوان بیشتر و ایمپلنت دندان سخت‌تر خواهد شد.

سوالات متداول

 1. چقدر زمان می‌برد تا ایمپلنت دندان بهبود یابد؟

  باید در نظر داشته باشید که ایمپلنت دندان فرایندی طولانی بوده و با توجه به شرایط، از ۴ هفته تا چند ماه به طول می‌انجامد.

 2. چه مدت بعد از کشیدن دندان، باید کاشت ایمپلنت دندان انجام شود؟

  اگر به درستی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکرده باشید، احتمال آسیب به استخوان فک وجود داشته که گاها خودتان از این مسئله مطلع نیستید. وقتی استخوان فک در مدت طولانی از بین رفته و یا بیماری‌های لثه افزایش یافته باشند، در این صورت توانایی لازم برای نگهداری از ایمپلنت را نخواهد داشت. دندانپزشک در این شرایط قبل از نصب ایمپلنت باید به بازسازی استخوان فک بپردازد که حدود ۳ الی ۶ ماه زمان نیاز دارد.

 3. مدت زمان ایمپلنت فوری چقدر است؟

  در بیشتر اوقات، فرایند کاشت ایمپلنت دندان در مدت زمان طولانی انجام می‌شود و تنها یک جلسه برای این درمان کافی نیست. ایمپلنت فوری معمولا یک تا دو هفته بعد از کشیدن دندان انجام می‌شود. گفته می‌شود طول دوره این درمان نسبت به روش معمولی کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *