مراقبتهای بعد از کامپوزیت دندان

نوشته شده توسط دوشنبه, 05 آبان 1399 ساعت 14:32
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

برای اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان ها و همچنین بر طرف کردن مشکلات جزئی دندان، ونیر کامپوزیت انتخاب و روش بسیار مناسبی می باشد. با مراجعه به مطب دندانپزشکی می توانید در زمان کوتاه و هزینه مناسب، تغییر مهم و زیبایی را در خود ایجاد کنید. پس از انجام کامپوزیت، می توانید به راحتی غذا های مناسب و تایید شده توسط دندانپزشک را مصرف کنید، زیرا کامپوزیت دوره نقاهت ندارد. به طور کلی برای افزایش دوام و ماندگاری کامپوزیت باید مراقبت هایی انجام گیرد که در ادامه مقاله به طور کامل به بررسی مراقبت های لازم بعد از کامپوزیت می پردازیم.

آشنایی با ونیر کامپوزیت

همانطور که می دانید دندان ها نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت و افزایش اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن و لبخند زدن دارند. گاهی اوقات به دلایل مختلفی مانند آسیب، ضربه و درمان ریشه دندان، ممکن است دندان شما دچار تغییر رنگ شود. اگر بخواهید با کمترین آسیب و هم چنین کمترین هزینه رنگ سفید و زیبا را به دندان های خود باز گردانید، ونیر کامپوزیت بهترین روش ممکن برای این کار است. ونیر کامپوزیت لایه نازکی همرنگ دندان بوده که توسط دندانپزشک روی سطح دندان قرار می گیرد. با استفاده از این روش، در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید از مزایای این روش بهره مند شوید و شکل، حالت و رنگ دندان خود را به زیباترین روش تغییر دهید. اگر دندان شما دچار شکستگی یا لب پر شدن باشد و حتی اگر تنها یک دندان کج داشته باشید، ونیر کامپوزیت به زیباترین شکل عیب دندان شما را می پوشاند.
دوام و ماندگاری ونیر کامپوزیت بالا می باشد و در این مورد دندانپزشک اطلاعات کافی و لازم را به شما خواهد داد. اما احتمال لب پر شدن و یا شکستگی آن همانند یک دندان طبیعی وجود دارد. اگر این اتفاق افتاد، دندانپزشک می تواند ونیر کامپوزیت را ترمیم و یا آن را با ونیر کامپوزیت جدید تعویض کند. دندانپزشک در ابتدا با آماده کردن دندان و ایجاد هماهنگی بین رنگ دندان با ونیر کامپوزیت، درمان را شروع کرده و جلسه بعدی، برای چسباندن ونیر کامپوزیت روی سطح دندان می باشد. حدود یک هفته بعد از چسباندن ونیر کامپوزیت برای بررسی و پولیش به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان در کوتاه مدت

ونیر کامپوزیت، برای قسمت هایی از دندان که کمتر در معرض جویدن مواد غذایی هستند، نتیجه رضایت بخشی خواهد داشت. در صورتی که دندان دچار آسیب دیدگی شدید باشد یا یکی از دندان های آسیاب برای درمان مورد نظر باشد، در این صورت با مشورت دندانپزشک بهتر است از تاج دندان و یا ونیر سرامیکی استفاده کنید. بعد از انجام کامپوزیت دندان، برای افزایش ماندگاری آن بهتر است مراقبت های لازم را انجام دهید. مراقبت های کوتاه مدت بعد از کامپوزیت دندان عبارتند از:

 1. در صورتی که دندانپزشک در حین درمان از بی حسی استفاده کند، پس از آن بیمار باید تا زمان رفع بی حسی از گاز زدن و جویدن غذا های سفت اجتناب کند. بر طرف شدن بی حسی حدود 1 الی 2 ساعت زمان می برد که در این مدت برای جلوگیری از آسیب به کامپوزیت دندان سعی کنید از مایعات و غذا های سرد استفاده کنید.
 2. اگر در چند روز اول دچار مشکلاتی مانند احساس تیزی در کامپوزیت ونیر و یا احساس غیر عادی به هنگام جویدن غذا شدید، در این صورت حتما به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید تا دندانپزشک اصلاحات مورد نیاز را برای شما انجام دهد. عدم رسیدگی به کامپوزیت می تواند در طولانی مدت برای شما، احساس درد و ناراحتی در پی داشته باشد.
 3. بعد از انجام کامپوزیت ونیر به مدت 24 ساعت از خوردن نوشیدنی های رنگی مانند چای و یا قهوه اجتناب کنید.
 4. حتما بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. برای افزایش طول عمر ونیر کامپوزیت، با رعایت بهداشت دهان و دندان از باقی ماندن جرم و پلاک در بین دندان ها جلوگیری کنید.
 5. از قرقره آب نمک برای کاهش تورم استفاده کنید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت در بلند مدت

برای افزایش ماندگاری کامپوزیت ونیر در طولانی مدت اقدامات زیر را رعایت کنید:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان

  برای افزایش دوام ونیر کامپوزیت و همچنین سالم نگه داشتن دندان ها، رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین سعی کنید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و حتما از نخ دندان استفاده کنید. باقی ماندن پلاک در بین دندان ها سبب کاهش طول عمر دندان ها و ونیر کامپوزیت می شود.
 2. داشتن رژیم غذایی مناسب

  برخی مواد غذایی مانند چای، قهوه، شکلات، سس های رنگی و نوشیدنی های رنگی می توانند باعث ایجاد لکه روی دندان ها شوند. مصرف دخانیات نیز می تواند رنگ کامپوزیت ها را به زرد و یا قهوه ای تغییر دهد. باید توجه کنید بلیچینگ بر روی کامپوزیت بی تاثیر است، پس مراقب تغییر رنگ کامپوزیت ها باشید.
 3. اجتناب از دندان قروچه

  برخی از افراد در شرایطی که دچار استرس می شوند، عادت به دندان قروچه دارند که ممکن است این کار را حتی به هنگام خواب و ناخواسته انجام دهند. باید از فشردن دندان ها روی هم خودداری کنید و در هنگام خواب از محافظ دندان جهت مراقبت از دندان ها استفاده نمایید. در این صورت احتمال شکستگی و لب پر شدن کامپوزیت ها را کاهش داده اید.
 4. مراجعه به مطب دندانپزشکی جهت چکاپ

  گاهی اوقات زیر روکش دندان شما، پلاکت هایی ایجاد شده که به تنهایی با مسواک قابل حذف نمی باشند. دندانپزشک با تمیز کردن دندان ها، می تواند این پلاکت ها را از بین ببرد. هم چنین دندانپزشک با بررسی ونیر کامپوزیت، در صورت وجود علائم خاص آن ها را درمان می کند. مراجعه به مطب دندانپزشکی برای چکاپ دندان ها، تضمینی برای درمان شما خواهد بود و سبب حفظ سلامتی دهان و دندان شما می گردد.
 5. دوری از غذا های سفت

  غذا های سفت و سخت مانند هویج خام، یخ، آجیل و .. می تواند باعث ایجاد شکاف و یا شکستن ونیر کامپوزیت گردد. بنابراین از گاز زدن غذا های سفت به طور مستقیم پرهیز نمایید و سعی کنید آن ها را به شکل قطعات کوچک مصرف کنید. برخی از عادت های خود از جمله جویدن مداد و یا باز کردن در بطری با دندان را ترک کنید، زیرا سبب آسیب به کامپوزیت دندان می گردد.

تغذیه مناسب پس از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان دوره نقاهتی ندارد، بنابراین بعد از انجام ونیر کامپوزیت به راحتی می توانید غذا های مناسب را مصرف کنید. توجه کنید که فشار مستقیم و زیاد به کامپوزیت ها وارد نشود. برای افزایش ماندگاری کامپوزیت، نحوه غذا خوردن اهمیت بسیاری دارد. به هر میزان که از خوردن غذا های سفت و سخت و نوشیدنی های رنگی پرهیز کنید، کامپوزیت دوام بیشتری داشته و دیرتر نیاز به ترمیم پیدا می کند. به طور معمول بعد از انجام کامپوزیت لیستی از غذا هایی که می توانید مصرف کنید، به شما داده می شود که عبارتند از:

 1. غذا های نرم: برخی از غذا های کنسروی، تخم مرغ، انواع ماهی و نان نرم و غذا هایی که با جویدن آن ها کامپوزیت دچار شکستگی نمی شود.
 2. غذا های پخته: غذا های پخته شده مانند مرغ، ماکارونی و غیره که به کامپوزیت آسیبی وارد نمی کنند، بهترین غذا ها بعد از انجام کامپوزیت هستند. برای برخی از غذا ها با تقسیم آن ها به قطعات کوچک تر، مصرف آن ها را برای خود راحت کنید.
 3. نوشیدن آب: اگر بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید، تا حد زیادی ذرات باقی مانده غذا بین دندان های شما، از بین می روند. هم چنین از زرد شدن ونیر کامپوزیت جلوگیری می شود. نوشیدن آب با کاهش میزان اسید در دهان، سبب جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز می شود که در نهایت به افزایش ماندگاری ونیر کامپوزیت کمک می کند.

چه غذا هایی را نباید پس از کامپوزیت مصرف کرد؟

بعد از نصب ونیر کامپوزیت، تفاوت ایجاد شده در طرح لبخند بسیار برای شما دلنشین و زیبا خواهد بود. حتما به این موضوع فکر کرده اید که چگونه این لبخند زیبا را برای مدت بیشتری حفظ کنید. کامپوزیت ونیر نیز همانند دندان معمولی نیازمند مراقبت می باشد. تمام افرادی که کامپوزیت ونیر انجام می دهند، افزایش دوام و طول عمر آن برایشان اهمیت دارد. کامپوزیت ونیر دوره نقاهت ندارد، بنابراین به راحتی می توانید بعد از آن هر نوع غذا و نوشیدنی مناسب را مصرف کنید. سعی کنید از مصرف مواد غذایی زیر پرهیز نمایید:

 1. مصرف غذا و نوشیدنی های رنگی مانند چای، قهوه می تواند باعث تغییر رنگ کامپوزیت شود. سعی کنید مصرف این نوع نوشیدنی ها را کم کنید و پس از نوشیدن چای و یا قهوه حتما دهان خود را با آب بشویید.
 2. استفاده از دهانشویه حاوی الکل می تواند سبب ضعیف شدن مینای دندان و افتادن کامپوزیت از روی سطح دندان شود. در صورتی که قصد استفاده از دهانشویه را دارید، از آب نمک و یا هیدروژن پر اکسید استفاده کنید.
 3. کامپوزیت ونیر به اندازه دندان های طبیعی محکم و سفت نیستند، بنابراین سعی کنید از جویدن و گاز زدن غذا های سفت پرهیز کنید. در صورت نیاز غذا را به قطعات ریز تر تقسیم کنید.
 4. از خوردن مواد غذایی چسبناک مانند آدامس و اسنک دوری کنید، زیرا می تواند باعث افتادن کامپوزیت ها از روی دندان شود.
 5. مصرف غذا ها و نوشیدنی های اسیدی، به مرور زمان مینای دندان و باندینگ بین کامپوزیت را از بین می برند. پس از مصرف این نوع غذا یا نوشیدنی حتما مسواک بزنید و دهان خود را بشویید و اجازه ندهید مواد اسیدی مدت زیادی در ارتباط با کامپوزیت قرار بگیرند. در غیر این صورت علاوه بر افتادن کامپوزیت از روی دندان، احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان نیز افزایش می یابد و سبب کاهش طول عمر دندان ها می شود.

آیا مراقبت های بعد از ونیر کامپوزیت با لمینت فرق دارد؟

برای افرادی که دارای دندان های ضعیف و یا شکسته هستند، ونیر کامپوزیت روش بسیار مناسبی برای اصلاح طرح لبخند آن ها می باشد. ونیر کامپوزیت در مقایسه با ونیر سرامیکی، سریع تر انجام می شود و هم چنین نتیجه بهتری را در پی دارد. مدت زمان انجام آن بین 30 الی 60 دقیقه و بدون نیاز به بیهوشی می باشد. به طور کلی باید بدانید عدم مراقبت ونیر کامپوزیت می تواند سبب آسیب به دندان یا عصب دندان شود. دندان های کامپوزیت شده به مراقبت بیشتری نسبت به ونیر سرامیکی نیاز دارند که بعد از انجام کامپوزیت، دندانپزشک این مراقبت ها را به اطلاع شما می رساند تا دوام و ماندگاری آن ها را بالا تر ببرید. ونیر سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد، اما با توجه به مراقبت های گفته شده توسط دندانپزشک می توان دوام و ماندگاری ونیر کامپوزیت را تا حدود 10 سال نیز افزایش داد. کامپوزیت دندان نسبت به ونیر سرامیکی حساسیت بیشتری دارد و احتمال شکستگی آن بالاتر است، بنابراین سعی کنید مانع برخورد اجسام سخت با دندان شوید.

روش های افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان

به دلیل آسیب پذیری بیشتر ونیر کامپوزیت نسبت به ونیر سرامیکی، برای افزایش ماندگاری ونیر کامپوزیت باید مراقبت هایی انجام شود که عبارتند از:

 1. به طور منظم و صحیح بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید. نباید اجازه دهید مواد غذایی در بین دندان ها باقی بماند.
 2. بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید تا باقی مانده غذا از بین دندان ها رفته و مقدار اسید موجود در دهان کاهش پیدا کند.
 3. پرهیز از مصرف غذا ها و نوشیدنی های رنگی از لکه دار شدن ونیر کامپوزیت جلوگیری کرده و ماندگاری آن را افزایش می دهد. بنابراین تا حد امکان از خوردن غذا و نوشیدنی رنگی اجتناب کنید و در صورت مصرف، بعد از آن حتما دهان خود را آب بکشید.
 4. از عادت های رفتاری مانند جویدن مداد، ناخن و هر چیز دیگری که سبب افتادن ونیر کامپوزیت از روی دندان می شود، اجتناب کنید.
خواندن 42 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 05 آبان 1399 ساعت 15:24
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر