جرم گیری دندان چه فایده ای دارد؟ جرم گیری دندان چه فایده ای دارد؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

مزایای جرمگیری دندان | جدیدترین روش جرمگیری | سفید شدن دندانها

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:12
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 

جرم گیری دندان به روش سنتی

دندانپزشکان جرم گیری دندان را به دو صورت بر روی دندان بیمار انجام می‌دهند، یا به صورت دستی با یک ابزار ساده که این روش برای افرادی که جرم کمی بروی دندانهایشان دارند استفاده می شود و روش دوم استفاده از دستگاه جرم گیری دندان اولترا‌سونیک می باشد. این دستگاه با کمک ضربه های ریزی که به دندان می زند به آرامی جرم ها را از روی دندان جدا می کند. البته بهتر است قبل از اینکه دندان های شما نیاز به دندانپزشک داشته باشد مراقبت های لازم را برای دندان‌ها داشته باشید. برخی از روش‌های سنتی برای مراقبت و پیشگیری از ایجاد جرم دندان وجود دارد، مثلا استفاده از چوب مسواک است که از درختی به همین نام گرفته شده است. این چوب خاصیت ضد میکروبی دارد و از پوسیدگی دندان هم جلوگیری می‌کند و با کمک جرم‌گیری طبیعی برای دندان انجام می شود. شستن مرتب دندان ها در منزل بعد از مصرف غذا و استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید می تواند از ایجاد پلاک دندان و جرم جلوگیری نماید، در ضمن می‌توانید از نمک و جوش شیرین برای سفید کردن و زدودن جرم ها استفاده کنید، اینها روش های طبیعی برای جرم‌گیری دندان ها می باشد. به خاطر داشته باشید که روش های گفته شده یعنی استفاده از مسواک و نخ دندان نیز نمی تواند تمام جرم ها را از بین ببرد و بعد از صرف غذا، مقداری مواد غذایی در فضای بین دندان ها باقی می ماند به همین دلیل هر چند وقت یکبار بهتر است دندان ها توسط متخصص دندانپزشکی و با هر کدام از روش های مختلف جرم گیری دندان که تشخیص داده می شود، جرم‌گیری صورت بگیرد.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

جرم گیری دندان به روش سنتی

آیا جرم گیری مینای دندان را از بین می‌برد؟

اکنون به همراه دکتر فاطمه لبافی سوال جرم دندان چیست؟ پاسخ می دهیم. جرم در واقع رسوبی است که بر روی دندان قرار می گیرد و زمانی که مقدار آن زیاد شود موجب پوسیدگی دندان ها خواهد شد و رنگ دندان ها را نیز تغییر خواهد داد. حتی بزاق دهان به صورت طبیعی نیز می تواند موجب بوجود آمدن جرم دندان شود و اگر باقی مانده های غذایی و نوشیدنی ها را نیز به آن اضافه کنید پلاک و جرم دندان ایجاد می شود. این سوال برای بسیاری از مردم که دندانهای آنها جرم دارد پیش می آید که آیا جرم‌گیری به مینای دندان آسیب می رساند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت نه تنها آسیبی به دندان نمی زند، بلکه با از بین بردن جرم موجب می شود، مقاومت لثه حفظ شود و از پوسیدگی دندان ها در آینده جلوگیری خواهد شد. بعد از جرم‌گیری ممکن است دندان تغییر دمایی را احساس کند و این وضعیت برای چند روز است، اگر تخریب دندان به استخوان هم رسیده باشد ترمیم خیلی طولانی تر اتفاق خواهد افتاد اگر‌ تخریب کمی برای دندان بوجود آمده باشد و به لثه ها آسیب وارد نشده باشد خیلی سریع لثه های به حالت اولیه بر می گردند، در واقع اگر دندان های حساسی داشته باشید بعد از جرم‌گیری نیز دندان ها با حساسیت روبرو خواهند شد. جرم‌گیری باعث خرابی دندان نمی شود بلکه با جرم گیری سنگینی روی دندان برداشته می شود و ریشه دندان به محیط داخل دهان نزدیک‌تر می شود و به همین دلیل سرما و گرمای محیط توسط دندان بیشتر احساس خواهد شد. زمانی که دندان دچار خرابی و پوسیدگی شده باشد جرم روی دندان مانع از نشان دادن پوسیدگی می شود و لق شدن دندان نمایان نخواهد شد در صورتیکه جرم باعث پنهان شدن آسیب ها می‌شود و با جرم‌گیری دندان این خرابی نمایان خواهد و لق شدن دندان نمود پیدا خواهد کرد. با بیان این مطالب می توان به این نتیجه رسید که جرم‌گیری به هیچ عنوان آسیب خاصی به دندان و یا مینای دندان نمی زند. می توان گفت جرم‌گیری یک روش پیشگیری کننده است که هر گونه لکه ای از سطح دندان جدا می شود. این روش نیاز به بی‌حسی ندارد و بهتر است که سالی دوبار توسط دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی انجام شود.

آیا جرم گیری مینای دندان را از بین می‌برد؟
 

جدیدترین روش جرم گیری دندان

به غیر روش دستی که در جرم‌گیری مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه اولتراسونیک روش دیگری است که به طور رایج مورد استفاده قرار می گیرد این دستگاه دارای یک سر فلزی می باد که با ضربه های پیاپی و لرزشی که به سطح دندان وارد می کند جرم های دندان را به آرامی از سطح دندان جدا می کند و جرم گیری به آرامی آغاز می‌شود ،در حین کار آب سرد روی دندان ریخته می شود و جرم های جدا شده از دهان خارج می شود و دمای دهان در حین جرم‌گیری نیز پایین نگه داشته می شود. این دستگاه در کنار جرم‌گیری صدای تقریبا زیادی در دهان ایجاد می کند. قسمتی از دستگاه اولتراسونیک که در دهان قرار می‌گیرد دارای انحنا است و در زمان جرم گیری این دستگاه مسئول شل کردن جرم ها است و برشی در دهان اتفاق نمی افتد. اگر فشار بیش از حد به دهان و دندانها وارد شود به دندانپزشک اطلاع می دهید تا دستگاه را تنظیم کند و احساس ناراحتی شما کم شود. به غیر از روش اولتراسونیک که برای جرم‌‌گیری استفاده می شود، روش دیگری که به عنوان جدیدترین روش جرم گیری دندان شناخته می شود نیز استفاده می‌‌شود که نام آن ایرفلو می‌‌باشد. از این روش نیز‌برای جرم‌‌گیری استفاده می کنند. این روش بسیار سریع انجام می شود و لاک ها و جرم دندان را از بین می برد. روش کار آن با استفاده از ترکیب هوا، آب و بی کربنات سدیم است. با کمک جریان پرفشار هوا و آب، جرم ها از روی دندان جدا می‌شوند. در این روش پلاک ها بدون اینکه به رنگ طبیعی دندان آسیبی وارد شود پاک می گردند. اگر از ایجاد جرم روی دندان شما مدت زیادی نگذشته باشد این روش می‌تواند با سرعت لکه ها را از بین ببرد و جرم‌گیری نماید و هیچگونه بی حسی برای این کار نیاز نیست. از این روش می توان برای جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری دندان کامپوزیت و جرم گیری لمینت دندان نیز استفاده نمود.

جدیدترین روش جرم گیری دندان

 مدت زمان مورد نیاز برای ایرفلو و جرم‌گیری دندان ها سی دقیقه می‌باشد. اگر میزان رسوبات دندان ها بسیار زیاد باشد از اولتراسونیک حین کار استفاده خواهد شد. زمانی که از دستگاه اولتراسونیک برای جرم‌گیری استفاده می شود ممکن است بخشی از دندان از جرم پاک نشود به همین دلیل از ابزار های دستی کنار این دستگاه استفاده خواهد شد که به آن کورت گفته می شود. این ابزار دستی که سر آن دارای انحنای متناسب با دندان ها را دارد ،می تواند لایه نازکی که بر روی دندان ها باقی مانده اند را جدا کند. مرحله بعد از اولتراسونیک و زدودن باقی مانده های جرم ها پولیش یا صیقل دادن می باشد که توسط ابزار دستی انجام می شود. و در قسمت سر این دستگاه خمیری قرا دارد که شبیه خمیر دندان می باشد و با یک حرکت چرخشی بر روی دندان ها کشیده می شود. تمیز کردن دندان در خانه پاسخگو نخواهد بود و چند وقت یکبار باید به مطب دندانپزشکی برای جرم‌گیری تخصصی بروید. دندانپزشک به صورت حرفه ای و با هزینه کم این کار را برای شما انجام می‌دهد.

بهتر است بخوانید:

سفید شدن دندانهای زرد

قبل از اینکه روش های سفید شدن دندان ها با جرم گیری و دیگر روش ها را بیان کنیم، بهتر است دلایلی که دندان ها بواسطه آنها زرد می شوند را بدانیم. علت های مختلفی موجب زرد شدن دندان ها می شود. یکی از مهمترین دلایل زرد شدن دندان ها مصرف غذا و نوشیدنی می باشد مثلا قهوه، چای، نوشابه، میوه ها، و برخی سبزی ها می تواند دلیل زرد شدن دندان باشند. مصرف دخانیات مانند سیگار آسیب های جدی به دندان می‌‌زند و آنها را زرد می کند. زمانی که بهداشت رعایت نگردد و از مسواک و نخ دندان استفاده نشود، می تواند زردی دندان را به دنبال داشته باشد. در کنار این نکاتی که بیان شد زردی دندان می تواند ناشی از برخی بیماری ها باشد و تاثیر بیماری بر روی عاج دندان و مینای دندان که در نهایت زردی را به دنبال دارد. مثلا در طول شیمی درمانی امکان زرد شدن دندان ها وجود دارد. برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک تتراسایکلین می تواند این اثر را برای کودکان داشته باشد. برخی دارو های فشار و یا آنتی هیستامین ها و یا قطره آهن می تواند سفیدی دندان ها را از بین ببرد.
افزایش سن و آسیب هایی که از محیط به دندان وارد شود مانند ضربه مینای دندان می تواند موجب از دست رفتن سفیدی دندان شود. در دندانپزشکی از روش های مختلفی برای سفید شدن دندان ها استفاده می شود. با تشخیص دندانپزشک و دانستن علت زردی دندان ها از روش های مختلفی برای سفیدی دندان ها استفاده می شود. اگر زردی به دلیل جرم و تجمع پلاک باشد از بین بردن جرم یکی از این روش ها است. با این روش جرم ها از روی دندان با دستگاه اولتراسونیک و یا با دستگاه های دستی پاک می گردد و نتیجه آن از بین رفتن زردی است. ولی روش های دیگری مانند بلیچینگ نیز وجود دارد که با مواد اکسید کننده مانند پراکسید هیدروژن تغییر رنگ دندان ها را برطرف می کند. البته در شرایطی مانند دندان های پر کرده و در سنین پایین نمی توان از روش سفید کردن دندان استفاده نمود. جرم‌گیری در مقایسه با این روش نتایج بهتری را ایجاد می کند و ماندگاری بالاتری را دارد و از این رو تفاوت بلیچینگ با جرم گیری بیشتر مشخص می شود. روش های ترمیم دیگری نیز وجود دارد که نیاز به زمان بیشتری دارد و با تشخیص دکتر انجام می‌شود. کوتاه ترین روش که به مواد و ترکیبات خاصی نیز نیاز ندارد از بین بردن جرم است که به خوبی نیز موجب سفید شدن دندان ها می‌شود. هزینه جرم گیری دندان نیز پس از معاینه فرد توسط دندانپزشک تعیین می شود. 

سفید شدن دندانهای زرد

سیاه شدن بین دو دندان

سیاه شدن بین دو دندان نیز از مشکلاتی است که موجب از بین رفتن دندان و همچنین از بین رفتن زیبایی ظاهر دندان‌ها می شود. علت های مختلفی باعث بروز چنین مشکلی می شود و به صورت تدریجی در بین دندان ها بوجود می‌آید و فرد مبتلا می تواند به آرامی و با مراقبت از دندان ها و انجام برخی روش های خانگی از افزایش آن جلوگیری کند و در صورت نیاز به دندانپزشک مراجعه کنند و این مشکل را برطرف نمایند. از علت های ایجاد این سیاهی استفاده از خوراکی و یا برخی از دارو ها می باشد و از دیگر عوامل آن وجود پوسیدگی در ریشه دندان است که در ظاهر سیاهی در بین دو دندان دیده می شود. در واقع سیاهی بین دو دندان علت بیرونی و درونی دارد و بیرونی همان مصرف انواع غذاها و ایجاد پلاک و جرم بین دندان ها می باشد و دلیل دیگر علت درونی است. یکی از روش های از بین بردن پلاک و جرم بین دندان ها جرم‌‌گیری می باشد که با استفاده از روش های مختلفی قابل انجام است از جدیدترین روش ها که بدون درد نیز می باشد می توان به استفاده از دستگاه اولترا‌سونیک اشاره نمود. اگر بین دندان ها با این دستگاه به خوبی قابل تمیز شدن نباشد باید از ابزار های دستی استفاده شود تا جرم ها و لکه های رنگی به خوبی از روی دندان جدا شوند. تشخیص چگونگی از بین بردن جرم ها و عامل سیاهی بین دو دندان با نظر دندانپزشک متخصص می باشد یا جرم ها نیز انواع مختلفی دارند. یک نوع جرم به نام جرم زیر لثه است و به ریشه دندان چسبیده است و نوع دیگر جرم بالای لثه است که در روی سطح دندان مشاهده می شود. بیشترین تجمع جرم ها در قسمت داخلی دندان های جلویی ردیف پایین مشاهده شده است که علت اصلی آن تمیز نشدن این دندانها می باشد. سیاهی بین دو دندان هم بسیار رایج است که به خاطر ماندن غذاها و یا نوشیدنی‌ها در شیار دندان ها ایجاد می شود و به خاطر تمیز نشدن این ناحیه از دندان سیاهی بوجود می‌آید. تشخیص هر نوع عملی بر روی دندان‌ها با نظر و تشخیص دندانپزشک می باشد و از بین بردن جرم هیچگونه آسیبی به دندان نمی‌‌‌زند و با وجود دستگاه‌‌های پیشرفته ای که وارد بازار شده این درمان در دندانپزشکی بدون هیچ درد و احساس ناراحتی انجام می شود و دوره انجام این عمل نیز با تشخیص دندانپزشک خواهد بود.

سیاه شدن بین دو دندان
خواندن 2439 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 12:20
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.