فواید و مضرات سرکه برای دندان فواید و مضرات سرکه برای دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

فواید و مضرات سرکه برای دندان

شنبه, 24 اسفند 1398 ساعت 13:32
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

جرمگیری دندان یکی از خدماتی است که دندانپزشکان به مردم جامعه ارائه می کنند. امروزه جرمگیری دندان با کمک وسایل و دستگاه های دستی و پیشرفته انجام می شود.

مطالعه این مطلب 5 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

معمولا جرم دندان ها بر اثر مصرف غذا و نوشیدنی های مختلف و با تشکیل پلاک بر روی دندان ایجاد می شود و زمانی که دندان ها تمیز نشوند پلاک ها انباشته می شوند و جرم دندان ایجاد می شود. جرمگیری دندان به دلایل مختلفی مورد توجه است ولی زمانی از اهمیت بالایی پیدا می کند که موجب خرابی دندان می گردد. بعد از خرابی دندان به بافت لثه آسیب می رسد و لثه را پرخون می کند و در نهایت بافت لثه که موجب نگهداری دندان در حفره استخوانی می شود را از بین می برد و دندان لق شده و کم کم از دست می رود.
برای پیشگیری از روند آسیب پذیری به بافت دهان و دندان بهتر است پیشگیری که همان رعایت بهداشت است انجام شود. بهتر است قبل از ایجاد جرم، بهداشت دهان و دندان رعایت شود که نیاز به جرمگیری دندان کمتر شود. علاوه بر وجود دهان شویه های مختلف در بازار و انواع خمیر دندان ها و مسواک ها برای تمیز کردن دندان ها و دهان، استفاده از برخی مواد طبیعی اثرات فوق العاده ای برروی سلامت دهان و دندان دارد. یکی از این موارد سرکه است که دارای درصد پایینی از اسید استیک است و می تواند باکتری ها را با کمک از بین بردن دیواره سلولی آنها یا از بین بردن پروتئین های آنها از بین ببرد. سرکه موجب ضد عفونی شدن دهان می شود و لثه ها را نیز محکم می کند. در طب سنتی از این ماده برای ضد عفونی کردن و جرمگیری دندان و لثه استفاده می شود. بعد از مصرف سرکه به عنوان دهانشویه بهتر است دهان را با آب نمک بشویید زیرا حالت اسیدی سرکه به مدت طولانی، ممکن است خود موجب خرابی دندان شود.

سرکه سیب برای عفونت لثه

یکی از شایعترین نشانه های عفونت لثه و بیمار بودن آن خونریزی لثه است که در صورت پیشرفت به بافت لثه و بافت نگه دارنده دندان دچار آسیب جدی خواهد شد. پلاک هایی که بر اثر مصرف غذا و نوشیدنی ‌ها بر روی لثه تشکیل می شود موجب عفونت لثه ها می گردد. جرم ماده ای سخت و زرد رنگ است که بر روی دندان ها رسوب می‌کند که یا در بالای لثه و یا در زیر لثه وجود دارند. جرمی که بالای لثه وجود دارد به راحتی دیده می شود، ولی نوعی از جرم که زیر لثه هستند موجب آسیب جدی به بافت لثه و دندان می شود و علت بسیاری از عفونت‌های حاد لثه هستند. لثه آن بخشی نیست که صرفا در بالای دندان می بینید و ناحیه ای وسیع تر می باشد که موجب اتصال دندان ها نیز می باشد. اگر جرم دندان گسترش پیدا کند و جرمگیری دندان صورت نگیرد به بافت لثه که در قسمت پایین تر از خط لثه است ورود پیدا می کند و در این بخش از دهان نیز عفونت ایجاد‌ می‌کند. قبل از اینکه لثه ها درگیر عفونت شود و اثرات بعدی بیماری برای دهان و دندان اتفاق بیفتد باید به بهداشت و تمیزی دندان ها و دهان اهمیت داده شود و با تمیز کردن دندان ها و از بین بردن جرم دندان با رعایت بهداشت اولیه مانع از آسیب جدی به بافت لثه ها و در نهایت لق شدن دندان ها شد.
البته در کنار موادی که برای تمیز کردن دندان ها به صورت صنعتی در بازار موجود است طب سنتی نیز درمان هایی را با ترکیبی از مواد پیشنهاد می دهد. یکی از این ترکیبات سرکه سیب است. شاید از فواید سرکه سیب زیاد شنیده باشید. سرکه سیب بعد از تشکیل، خواص فوق العاده‌ی ضد با کتریایی و ضد قارچی نیز پیدا می کند. می توان گفت سرکه سیب یک آنتی بیوتیک قوی است و برای جلوگیری از آسیب به بافت لثه بسیار موثر است و هم برای پیشگیری و هم برای درمان لثه های آسیب دیده به عنوان دهان شویه استفاده می‌گردد. زمانی که از سرکه سیب برای شستشوی دهان استفاده می کنید در واقع می توانید از آسیب به بافت لثه جلوگیری کنید و این ماده طبیعی برای جرمگیری دندان بسیار موثر می‌باشد. قبل از اینکه علائم عفونت لثه در دهان بروز کند باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.
استفاده از سرکه سیب به خوبی باکتری های موجود در دهان که بر اثر مصرف غذا و باقی ماندن آنها روی دندان و لثه ایجاد شده است را از بین می برد. از علائم عفونت لثه می توان به قرمز شدن و ورم لثه ها اشاره نمود و خونریزی لثه ها زمانی که مسواک می‌زنید از علائم دیگر است. در صورت پیشرفت عفونت، لثه ها از دندان جدا می شود. دندان ها لق می شود و در هنگام جویدن غذا دندان درد می کند. اگر لثه های عفونی داشته باشد و فرد از دندان مصنوعی استفاده کند، دندان ها به درستی در دهان قرار نمی‌گیرد.

 

 

شستن دندان با سرکه سفید

سرکه سفید از طریق تخمیر الکل در آب جو و یا مالت درست می شود این تخمیر از طریق باکتری ها انجام می شود و در نهایت ماده ای سفید رنگ به نام سرکه را تولید می کند. سرکه سفید برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. یکی از مزایای سرکه سفید، شستن دندان ها و از بین بردن میکروب های موجود در دهان و دندان می باشد. سرکه سفید خاصیت ضد باکتریایی بسیار قوی دارد و از این خاصیت سرکه سفید در مکان های مختلفی استفاده می شود. سرکه به دلیل خاصیت ضد باکتری که دارد موجب از بین بردن جرم دندان می شود و در جرمگیری دندان به صورت طبیعی موثر است. همچنین از ایجاد التهاب لثه که بر اثر عفونت ایجاد شده جلوگیری می کند. با شستن دندان با سرکه سفید می توان بوی بد دهان را نیز از بین برد و موجب سفیدی دندان شد. برای اینکه جرمگیری دندان بهتر انجام شود مسواک را در سرکه قرار دهید و سپس به دندان ها بکشید تا آلودگی های موجود روی دندان ها از بین برود.
ترکیب سرکه با برخی از مواد دیگر نیز می تواند موجب جلوگیری از آلودگی ها شود . مثلا ترکیب سرکه و گلاب می تواند از بوی بد دهان که ناشی از باکتری ها می باشد جلوگیری کند. همچنین سرکه می تواند با جوش شیرین و نمک مخلوط شود و موجب تمیزی دندان ها و رفع آلودگی دهان گردد. ولی در استفاده از آن باید مراقبت انجام شود تا حساسیتی در لثه و دهان ایجاد نگردد. محصولاتی مانند دهانشویه های صنعتی وجود دارد که محیط دهان را ضد عفونی می کند و از وجود باکتری بیماری زا پاک می گرداند در کنار این محصولات سرکه سفید به خوبی می تواند ضدعفونی دهان و شستن دندان ها را انجام دهد و این ماده به دلیل طبیعی بودن می تواند جایگزین خوبی برای این محصولات ساخته شده باشد.

جرمگیری دندان با سرکه سیب

برای جرمگیری دندان روش های طبیعی و خانگی بسیاری وجود دارد که هر کدام با موادی است که درخانه موجود است و به راحتی می توانید روزانه از این روش ها استفاده کنید تا جرمگیری دندان را به صورت طبیعی انجام دهید. در میان درمان های خانگی سرکه سیب هم به چشم می خورد که با خواص مختلفی که دارد از جرم دندان جلوگیری می‌کند. سرکه سیب علاوه بر جرمگیری دندان یک آنتی باکتریال قوی نیز می باشد که از بروز عفونت در دهان جلوگیری میکند. سرکه سیب به راحتی می‌تواند پلاک های سخت را نیز از روی دندان پاک کند. لکه هایی که بر اثر قهوه و یا نیکوتین نیز بوجود آمده است به راحتی توسط سرکه سیب از بین می رود.
سرکه سیب دارای ترکیباتی است که آن را برای جرمگیری دندان و مقابله با عفونت منحصر بفرد کرده است ترکیباتی مانند اسید استیک، آنزیم ها، پروبیوتیک ها و پتاسیم که می تواند میکروب ها را از بین ببرند. خاصیت اسیدی بودن سرکه سیب موجب کندن پلاک ها از دندان می‌شود. استفاده از سرکه سیب برای جرمگیری دندان مانند محصولات صنعتی باید به صورت روزانه و مداوم انجام شود و بعد از مصرف حتما دهان با آب شسته شود و از مسواک و خمیردندان استفاده شود زیرا سرکه به دلیل خاصیت اسیدی می تواند به مرور زمان مینای دندان را از بین ببرد. سرکه سیب همانطور که از نامش پیداست از سیب طی فرایند تخمیر سیب تحت شرایط ویژه بدست می آید و با توجه به ماده اولیه اش دارای پکتین فراوان می باشد. پکتین یک ضدعفونی کننده قوی است که برای محافظت از دهان و دندان بسیار مفید است و برای از بین بردن پلاک ها کمک زیادی می کند.
سرکه زمانی که دندان دچار التهاب به دلیل عفونت گشته است نیز موثر است و برای رفع این بیماری می توانید سرکه و گلاب را به نسبت 5 به 1 مخلوط کنید تا التهاب و عفونت لثه از بین برود و بوی ناشی از آن نیز تمام شود. جرمگیری دندان می تواند توسط دندانپزشک نیز انجام شود ولی شاید بهتر باشد قبل از اینکه جرم دندان به شدت افزایش یابد و با پوسیدگی دندان ها رو برو شویم مرتب دهان و دندان را شستشو دهیم و از ایجاد پلاک های میکروبی جلوگیری کنیم.
جرمگیری دندان توسط دندانپزشک با کمک ابزار های مختلفی انجام می شود و معمولا به دو روش صورت می‌گیرد. روش اول روش دستی است که جراح با کمک ابزاری دستی جرم زدایی را انجام می دهد و معمولا به صورت سطحی این کار انجام می شود. در روش دیگر با کمک دستگاه اولتراسونیک ضربه های کوچکی به جرم دندان وارد می شود و جرم ها از دندان جدا می شود و همزمان با کمک آب سرد جرم های دندان پاک می شود. این روش درد ندارد و هیچ لایه ای از دندان بر داشته نمی شود و فقط جرم ها از روی دندان پاک می گردد.

 

مضرات سرکه برای دندان

روش های مختلفی برای جرمگیری دندان استفاده می شود و همانطورکه گفته شد روش های خانگی با استفاده از مواد خانگی مانند سرکه نیز مورد استفاده است ولی باید توجه داشته باشید که به هنگام استفاده از هر ماده ای مثل سرکه از عوارض آن نیز مطلع باشید. زمانیکه از سرکه برای ضدعفونی دندان و دهان استفاده می‌کنید، باید مراقب غلظت سرکه و مدت زمانی که با دهان و دندان ها در تماس هستند، باشید. باید بدانید اگر زمان استفاده از سرکه زیاد باشد به مینای دندان آسیب می‌زند و یا موجب زخم شدن دهان وگلو می‌گردد. ممکن است به دلیل ضدعفونی کردن از سرکه استفاده کنید و ناخواسته موجب از بین رفتن مینای دندان شوید که با این کار به بافت داخلی دندان هم آسیب می زنید و دندان را آماده پوسیدگی و تخریب می کنید و یا استفاده مداوم با غلظت بالا موجب آسیب به لثه ها شود و یا محوطه حلق یا گلو را دچار آسیب کند و موجب زخم شدن شود که خود ممکن است بیماری هایی را به دنبال داشته باشد.
برای ضد عفونی کردن دهان و دندان با سرکه بهتر است که به استاندارد بودن سرکه توجه داشته باشید. در صورتیکه مینای دندان با استفاده از سرکه آسیب ببیند باید روش های ترمیم دندانپزشکی را برای آن بکار بگیرید و دیگر امکان برگشت مینای دندان وجود نخواهد داشت. پس بهتر است جانب احتیاط برای مصرف هر ماده ای را بکار بگیرید. جرمگیری دندان به هر روشی که باشد برای دندان ضروری است زیرا به مرور زمان آسیب های جبران ناپذیری برای دهان و دندان بوجود می‌آورد ولی بهتر است قبل از اینکه دندان ها نیاز جدی به جرمگیری دندان توسط متخصص را داشته باشند در منزل و توسط روش های خانگی تمیز کردن دندان و لثه ها انجام شود.

خواندن 845 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 10 خرداد 1399 ساعت 08:22

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما