جرم گیری لثه: نحوه انجام و نکات | جرمگیری لثه درد دارد؟

جرم گیری لثه
فهرست محتوا
۵/۵ - (۳ رای)

آیا لثه نیاز به جرم گیری دارد؟ در چه شرایطی این درمان توصیه خواهد شد؟
آیا شما با تورم، التهاب و درد در لثه خود روبه رو شده‌اید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید؟
جرم گیری لثه شاید بهترین روش درمان برای شما باشد. اما آیا می‌دانید جرم گیری زیر لثه چیست؟
در این مقاله مختصر و مفید علاوه بر پاسخ این سؤالات، قصد داریم به شرح کامل جرم گیری ریشه دندان بپردازیم. با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

پادکست آشنایی با جرم گیری لثه

جرم گیری لثه چیست؟

آشنایی با جرم گیری لثه

جرم گیری لثه (Root Planing) یک روش درمان است که به از بین بردن پلاک‌ها، تارتار یا جرم لثه و ریشه دندان می‌پردازد. با توجه به اینکه سطح ریشه معمولا توسط بافت لثه پوشیده شده است، دندانپزشک نمی‌تواند جرم روی آن را ببیند. به همین دلیل برای برداشتن جرم روی ریشه دندان، مجبور است بافت لثه را کنار بزند و سپس این درمان را انجام دهد.

جرم گیری لثه با جرم گیری دندان چه تفاوتی دارد؟

تفاوت جرم گیری لثه و جرم گیری دندان

در زیر به برخی تفاوت‌های جرم گیری لثه و دندان پرداخته‌ایم:

 1. تفاوت در هدف از انجام هر یک از آنها در روش جرم گیری دندان به از بین بردن جرم و پلاک‌هایی که روی سطح دندان قرار گرفته‌اند، پرداخته می‌شود.
  زمانی که به موقع برای این درمان اقدامی صورت نگیرد و فرد بهداشت دهان خود را به درستی رعایت نکند، پلاک به مرور سخت شده و به تارتار تبدیل می‌شود. زمانی که جرم به زیر خط لثه نفوذ پیدا کند، می‌تواند بافت لثه را از دندان جدا کرده و سپس تشکیل پاکت دهد. این پاکت در صورت عدم درمان به موقع، پیشرفت کرده و سپس سبب بروز مشکلات بیشتری خواهد شد. به همین دلیل برای از بین بردن آن باید از روش جرم گیری لثه کمک گرفت.
 2. نحوه انجام هر یک یکی از تفاوت‌های این دو روش، در نحوه انجام جرم گیری است. دندانپزشک برای برداشت جرم‌های دندان، به راحتی و بدون هیچ دردسری به آنها دسترسی دارد. اما اگر بخواهد جرم‌های زیر لثه را بردارد، مجبور است بافت لثه را کنار بزند.
 3. تفاوت در ابزارهای مورد استفاده مطمئنا دندانپزشک برای اینکه بتواند بافت لثه را کنار بزند، نیاز به یک سری ابزارهایی دارد که با تجهیزات مورد استفاده در جرم گیری دندان متفاوت‌اند.
 4. نیاز به تزریق بی‌حسی اکثر بیمارانی که جرم زیر لثه‌ای دارند، برای انجام این درمان نیاز به تزریق بی‌حسی دارند. چرا که چنین بیمارانی دچار التهاب لثه هستند و تماس هر ابزاری با لثه آنها، همراه با درد است.

چرا به جرم گیری لثه نیاز دارم؟

دلیل نیاز به جرم گیری لثه چیست؟

یک لایه چسبنده باکتری به نام پلاک می‌تواند دلیل محکمی برای بروز بسیاری از بیماری‌های لثه باشد. پلاک همیشه روی دندان‌ها تشکیل می‌شود، اما اگر به خوبی تمیز نشود، باکتری‌های موجود در آن می‌توانند باعث التهاب لثه‌ها گردند.
با التهاب لثه به مرور بین دندان‌ها و لثه فاصله‌ای ایجاد می‌شود که این فضا را پاکت می‌نامند.
پس از آن جرم‌ها در این پاکت‌ها به دام می‌افتند و با مسواک زدن معمولی از بین نمی‌روند. در صورت عدم درمان، بیماری لثه می‌تواند منجر به از دست دادن استخوان و دندان شود.
اگر بیماری لثه زود تشخیص داده شود و به ساختارهای زیر خط لثه آسیب نرساند، با یک جرم گیری حرفه‌ای می‌توان به رفع آن کمک کرد. اما اگر برای جرم گیری دیر اقدام کرده باشید، ممکن است علاوه بر این درمان، به سایر روش‌های مکمل نیز نیاز باشد.

جرم گیری لثه چه مزایایی دارد؟

مزایای جرم گیری لثه

هر یک از موارد زیر جزء مزایای این روش به شمار می‌روند:

 1. کاهش عمق پاکت لثه

  پاکت لثه در صورتی که جرم زیر لثه برداشته نشود، همچنان به روند پیشرفت خود ادامه می‌دهد. جرم گیری لثه با برداشتن جرم زیر لثه‌ای، باعث توقف رشد پاکت‌‌ها می‌شود.

 2. حذف جرم دندان

  جرم از پلاک بسیار سخت‌تر است و برای از بین بردن آن به تکنیک‌های بسیار حرفه‌ای‌تری نیاز خواهد بود. هیچ یک از روش‌های خانگی مانند مسواک و نخ دندان، قادر به از بین بردن تارتار نیستند.

 3. کاهش خطر بیماری لثه پیشرفته یا پریودنتیت

  در صورتی که جرم زیر لثه‌ای باقی بماند، بیماری پرودنتیت را ایجاد می‌کند. این بیماری سبب پایین‌تر رفتن بافت لثه شده و خطر لق شدن دندان‌ها را در پی دارد. اما جرم گیری عمیق لثه سبب حذف جرم زیر لثه و پیشگیری از این بیماری می‌شود.

 4. کاهش خطر پوسیدگی دندان

  جرمی که زیر لثه پنهان شده است، علاوه بر اینکه می‌تواند بیماری‌های لثه را سبب شود، می‌تواند ریشه و قسمت پایینی تاج دندان را پوسیده کند. به همین دلیل هم باید برای برداشتن آن اقدام شود.

 5. رفع بوی بد دهان

  خیلی از اوقات، ظاهر دندان‌ها سالم است و فرد نمی‌تواند علت بوی بد دهان را تشخیص دهد. دندانپزشک با معاینه بافت لثه، می‌تواند متوجه وجود جرم زیر لثه‌ای شود. در این صورت، به احتمال زیاد با برداشتن جرم، بوی بد دهان بیمار رفع خواهد شد.

هزینه جرم گیری لثه چقدر است؟

قیمت جرم گیری لثه چقدر است؟

موارد متعددی در قیمت جرم گیری لثه تأثیر دارند. هزینه این درمان را می‌توان بین ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان (یک میلیون و پانصد هزار تومان) الی ۱,۷۰۰,۰۰۰ تومان (یک میلیون و هفتصد هزار تومان) در نظر گرفت.
شما می‌توانید با اقدام از طریق سایت کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی، این درمان را با تخفیف انجام دهید.
برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر می‌توانید از یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر لبافی بهره‌مند شوید و پس از بررسی دقیق شرایط، نوع و روش درمان و در نهایت هزینه نهایی خدمت شما اعلام خواهد شد.

جرم گیری لثه چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان انجام جرم گیری لثه

مدت زمان این درمان معمولاً بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه خواهد بود. البته با توجه به شرایطی که هر فرد دارد، این مدت زمان متغیر خواهد بود.

تعداد جلسات مورد نیاز برای جرم گیری لثه

تعداد کل این جلسات بستگی به شدت بیماری و روند درمان دارد. هرچه شدت بیماری بیشتر باشد، امکان خونریزی خفیف و التهاب در حین درمان افزایش پیدا خواهد کرد. در این صورت دندانپزشک تا جایی می‌تواند درمان را پیش ببرد و در ادامه درمان متوقف خواهد شد.
جلسه دیگری هماهنگ می‌شود که در این مدت زمان شما باید به توصیه‌های دندانپزشک به خوبی عمل کنید. بهداشت دهان در این دوران باید بیش از پیش انجام گیرد.
ممکن است در جلسه دوم درمان به اتمام برسد، اما اگر توصیه‌های بهداشتی را به طور کامل انجام نداده باشید، ممکن است به جلسه دیگری نیاز پیدا کنید. همچنین، این نکته را هم در نظر بگیرید که در فاصله بین جلسات، ممکن است التهاب لثه بعد از جرمگیری اتفاق بیفتد.

جرم گیری لثه چگونه انجام می‌شود؟

جرم گیری لثه چگونه انجام می شود؟

به دلیل اینکه دست‌کاری بافت لثه تا حدودی ممکن است برای بیمار آزار دهنده باشد، معمولاً در این روش درمانی از بی‌حسی کمک گرفته می‌شود.
در ادامه دندانپزشک از ابزارهای مخصوص برای برداشتن پلاک و جرم کمک می‌گیرد.
روند درمان تا جایی که دندانپزشک صلاح بداند، انجام خواهد شد و ممکن است ادامه جرمگیری به جلسه دیگری موکول گردد.

جرم‌گیری زیر خط لثه

جرم گیری زیر خط لثه چیست؟

این کار در دو مرحله انجام می‌شود که در صورت لزوم ممکن است به بیش از یک جلسه نیاز داشته باشد. تعداد جلسات بستگی به وضعیت بیماری و التهاب لثه و دندان‌های فرد دارد.
در مرحله اول انجام جرمگیری زیر خط لثه، دندانپزشک با استفاده از وسایل دندانپزشکی مناسب، جرم سطح دندان و جرم زیر لثه را از بین می‌برد.
پس از این کار ممکن است سطح ریشه دندان که در تماس با لثه است، کمی زبر باشد. پس دندانپزشک آن قسمت را صاف می‌کند و باعث می‌شود دندان دوباره به لثه متصل گردد و ثابت بماند و همچنین نتواند محل مناسبی برای قرار گرفتن دوباره جرم‌ها و رشد باکتری‌ها روی دندان باشد.

عوارض جرم گیری لثه

جرم گیری لثه چه عوارضی دارد؟

لازم به ذکر است که فرایند جرمگیری ریشه دندان توسط دندانپزشک متبحر میزان هریک از عوارض را کاهش خواهد داد. در ادامه شما را با این موارد آشنا می‌کنیم:

 1. لق شدن دندان‌ها

  این عارضه بعد از درمان جرم گیری بسیار نادر است و تنها در صورتی رخ می‌دهد که دندانپزشک غیر مجرب در حین درمان به ریشه دندان آسیب رسانده باشد.
  البته اگر جرم زیر لثه خیلی پیشرفت کرده باشد و خود تکیه گاهی برای دندان باشد، بعد از حذف آن، احتمال لق شدن دندان وجود دارد.

 2. التهاب لثه بعد از جرمگیری

  در برخی از بیماران به دلیل دستکاری که در بافت لثه انجام می‌شود، احتمال التهاب لثه بعد از آن وجود دارد.

 3. حساسیت بافت لثه و دندان

  ممکن است بعد از جرم گیری، فرد تا مدتی نتواند غذاهای خیلی داغ یا سرد مصرف کند. چرا که بافت لثه یا دندان ممکن است حساس شوند.

آیا جرم گیری زیر لثه‌ای دندان درد دارد؟

جرم گیری لثه چقدر درد دارد؟

این روش دردی به همراه ندارد، زیرا در حین انجام درمان از بی‌حسی استفاده می‌شود. تنها زمانی مقداری درد و حساسیت ایجاد خواهد شد که اثر بی‌حسی از بین برود. این موضوع نیز طبیعی بوده و بعد از چند روز به طور کامل از بین خواهد رفت.
برای کاهش درد می‌توانید از داروهای مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک استفاده نمایید. همچنین محلول آب نمک و دهان‌شویه تأثیر بسزایی در کاهش درد و بهبودی هرچه سریع‌تر شما خواهند داشت.

قبل از درمان جرم گیری زیر لثه، دندانپزشک خود را مطلع کنید.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی خاص، مانند اندوکاردیت یا کسانی که دریچه‌های مصنوعی قلب دارند، ممکن است قبل از انجام هر گونه درمان دندانپزشکی نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک داشته باشند. آنتی‌بیوتیک‌ها خطر عفونت باکتریایی را کاهش می‌دهند.
مشکلات سیستم ایمنی بدن، جراحی قبلی و یا داشتن جسم مصنوعی در بدن نیز از مواردی هستند که باید به آنها توجه کنید.
در این شرایط حتماً دندانپزشک خود را مطلع نمایید.

نکات مراقبتی بعد از جرم گیری لثه

بعد از جرم گیری لثه چه نکاتی باید رعایت شوند؟

بعد از این روش درمانی وجود میزانی درد و ناراحتی تا چند روز طبیعی است و جای نگرانی ندارد. ممکن است که حساسیت دندان‌ها پس از جرمگیری حتی تا یک هفته نیز طول بکشد. تورم در لثه و خونریزی جزئی نیز ممکن است تا چند روز وجود داشته باشند. برای رفع این عوارض جانبی و کمک به بهبود سریع‌تر خود، نکات زیر را رعایت کنید:

 1. دندانپزشک ممکن است داروهای مسکن و آنتی بیوتیک برای تسکین درد و جلوگیری از بروز عفونت تجویز کرده باشد؛ بهتر است داروهای خود را به موقع مصرف کنید.
 2. دهان خود را روزانه با آب نمک شست‌وشو دهید.
 3. برای تمیز کردن دهان خود از دهان‌شویه مناسب کمک بگیرید.
 4. برای بررسی وضعیت لثه شما، دندانپزشک جلسه بعدی را برنامه ریزی خواهد کرد تا عمق و میزان پاکت‌ها را ارزیابی نماید. این جلسه را فراموش نکنید.
 5. تا زمان مراجعه به کلینیک، توجه زیادی به نحوه مسواک زدن خود داشته باشید. حداقل روزی دو بار و به مدت دو دقیقه این کار را انجام دهید.
 6. رژیم غذایی مناسبی در پیش بگیرید و سعی کنید غذاهای نرم بخورید.
 7. تا چند روز از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های بسیار داغ و یا بسیار سرد اجتناب کنید.
 8. از استعمال سیگار و دخانیات بپرهیزید. این کار سبب بروز عفونت خواهد شد.

فیلم جرم گیری لثه

این عنوان به زودی به روز رسانی می‌شود.

سؤالات پرتکرار شما در این زمینه

 1. با وجود چه علائمی باید به دندانپزشک برای جرم گیری لثه مراجعه کنم؟

  نشانه‌ها و علائم زیر می‌توانند نشان دهنده مشکلات لثه باشند که یکی از روش‌هایی که ممکن است دندانپزشک برای درمان آنها پیشنهاد دهد، جرمگیری لثه است:

  • بوی بد دهان
  • درد و حساسیت در لثه‌ها و دندان‌ها
  • خونریزی لثه‌ها
  • احساس لق بودن دندان
  • مشکل در جویدن غذا
 2. هدف از جرم گیری لثه چیست؟

  هدف از انجام جرم گیری ریشه، درمان بیماری‌های لثه است. به علاوه، با این روش می‌توان از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کرد.

 3. آیا جرم گیری لثه (Root Planing) و جرم گیری دندان (Scaling) یکسان هستند؟

  خیر، در جرم گیری لثه به درمان بیماری لثه و از بین بردن بافت عفونی پرداخته می‌شود، اما جرمگیری دندان به حذف جرم و پلاک از سطح دندان می‌پردازد.

 4. بهترین درمان برای التهاب لثه چیست؟

  یکی از مؤثرترین روش‌های درمان التهاب لثه در مراحل اولیه، جرمگیری لثه است.

 5. چه مدت بعد از جرم گیری لثه بهبود پیدا خواهم کرد؟

  بهبودی کامل بعد از این درمان به طور معمول پس از دو هفته ایجاد می‌شود. در این زمان دیگر لثه خونریزی جزئی در زمان مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و یا جویدن غذا نخواهد داشت و به مرور به رنگ صورتی کم‌رنگ درمی‌آید.

 6. بین جلسات جرم گیری لثه باید چه مواردی رعایت شود؟

  نکاتی که باید بین جلسات آنهارا رعایت کنید، در واقع همان نکاتی هستند که پس از انجام این درمان باید آنها را انجام دهید. پیش‌تر این مراقبت‌ها را بیان کرده‌ایم.

2 نظر در “جرم گیری لثه: نحوه انجام و نکات | جرمگیری لثه درد دارد؟

 1. نازنین میرزایی گفت:

  سلام خسته نباشید
  دکتر به من گفته باید جرم گیری لثه انجام بدم می خواستم بدونم جرمگیری لثه با جرمگیری دندون مگه فرق داره ؟ میشه راهنمایی کنید ؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام بله منظور از جرمگیری لثه این است که توجه و دقت بیشتر روی لبه لثه ها میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان