15 روش پزشکی و خانگی کاهش درد بعد از کشیدن دندان 15 روش پزشکی و خانگی کاهش درد بعد از کشیدن دندان

15 روش پزشکی و خانگی کاهش درد بعد از کشیدن دندان

یکشنبه, 29 تیر 1399 ساعت 13:38
این مورد را ارزیابی کنید
(20 رای‌ها)

یکی از دردهایی که تقریباً همه ما تجربه کرده ایم، دندان درد است. درد دندان ممکن است به دلیل خرابی و کرم خوردگی دندان باشد، دلیل دیگر می تواند عفونت دندان باشد و یا ممکن است درد دندان به علت کشیدن دندان اتفاق بیفتد. اما چطور میتوان این درد طاقت فرسا را کاهش داد؟

مطالعه این مطلب 5 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

در این مقاله می خواهیم راهکارهایی برای کاهش درد کشیدن دندان ارائه بدهیم. راهکارهایی که در عین سادگی بسیار کاربردی و مؤثر هستند. بعضی از این راهکارهای خانگی، کاملاً ساده و منطبق با اصول طب ستنی هستند. بعضی از روش های پیشنهادی نیز شامل استفاده از داروهای مسکن برای تسکین درد دندان می باشند. البته در کنار کلیه روش هایی که پیشنهاد می شود، لازم است در اولین فرصت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.
همچنین به یاد داشته باشید که کشیدن دندان به ویژه در بزرگسالان می تواند تا چند روز درد به دنبال داشته باشد که طبیعی است. اما در صورت ادامه دار شدن درد، برای اطمینان از عدم عفونت و به وجود آمدن سایر بیماری های دندانی لازم است برای معاینه دقیق به دندانپزشک خود مراجعه نمائید. در این مقاله همراه با دکتر فاطمه لبافی می شویم تا راهکارهای خانگی و دارویی برای کاهش درد کشیدن دندان و عوارض کشیدن دندان برای شما ارائه نماییم.

مطالعه مقالات زیر نیز می تواند برای شما بسیار مفید باشد:

راهکارهای خانگی کاهش درد کشیدن دندان

راهکارهای خانگی کاهش درد کشیدن دندان

 1. استفاده از محلول آب نمک

  استفاده از محلول آب و نمک را فراموش نکنید. برای این کار لازم است نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب نسبتاً گرم حل کنید و آن را درون دهان غرغره کنید و بعد از چند دقیقه از دهان خارج نمائید. آب نمک خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و باکتری های دهان را تا حد زیادی کاهش میدهد. همچنین یک محلول تسکین دهنده درد میباشد و میتواند درد دندان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. از این رو شستشو با آب نمک توصیه اول دندانپزشکان است. این روش را در واقع میتوان بهترین، مؤثر ترین و ساده ترین روش خانگی برای کاهش درد دندان دانست. استفاده از این روش روزانه 4 الی 5 بار توسط دندانپزشکان توصیه میشود.
 2. میخک، نسخه فوری درمان دندان درد

  یکی دیگر از روش های کاهش درد دندان بعد از کشیدن دندان ، استفاده از گیاه میخک است. میخک خاصیت بی حس کنندگی دارد از این رو در درمان و کاهش درد دندان مؤثر است. علاوه بر این میخک خاصیت ضد باکتریایی قوی دارد به همین دلیل از عفونت احتمالی بعد از کشیدن دندان نیز جلوگیری میکند. برای به کار گیری این روش لازم است روی یک تکه پنبه کمی روغن میخک بریزید و آن را به طور مستقیم روی لثه و حفره دندان کشیده شده بگذارید. همچنین می توانید از یک گل میخک به صورت مستقیم استفاده کنید و آن را بر روی حفره دندان کشیده شده بگذارید. اگر طعم تلخ روغن میخک بسیار قوی است می توانید آن را با روغن زیتون رقیق کنید.
 3. کمپرس یخ

  همانطور که می دانید یکی از رایج ترین روش های کاهش هرگونه درد، استفاده از کمپرس یخ است. شاید برایتان جالب باشد که این روش حتی در درمان دندان درد نیز مؤثر است. بنابراین اگر دچار دندان درد پس از کشیدن دندان شدید، می توانید به مدت 15 دقیقه از کمپرس یخ برای کاهش درد درمان استفاده کنید. پس 15 دقیقه استراحت کنید و مجدداً کمپرس یخ را تکرار نمائید.
 4. روغن درخت چای

  روغن درخت چای که یکی از روغن های موجود در طبیعت است از خاصیت ضد باکتریایی قوی برخوردار است و به کاهش و تسکین درد کشیدن دندان کمک می کند. می توانید این یک قطره از این روغن را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون یا روغن نارگیل ترکیب کنید و با استفاده از پنبه روی دندان بگذارید. این کار برای آرام کردن درد و نیز جلوگیری از عفونت احتمالی پس از کشیدن دندان مفید است.
 5. عصاره وانیل

  وانیل یکی دیگر از راهکارهای ساده و خانگی برای آرام کردن درد پس از کشیدن دندان است. کافی است چند قطره از عصاره وانیل را روی پنبه بریزید و روی لثه قرار دهید. پس از مدت کوتاهی خاصیت بی حس کنندگی وانیل به شما کمک خواهد کرد که درد دندان را فراموش کنید. علاوه بر این وانیل خاصیت آنتی اکسیدان دارد و محل دندان کشیده شده را ضد عفونی میکند.
 6. زردچوبه

  زردچوبه را میتوان یکی از قوی ترین آنتی باکتریال های طبیعی دانست که خاصیت ضد درد دارد و به کاهش درد دندان کمک بسیاری میکند. استفاده از زردچوبه نه تنها باعث ضد عفونی شدن لثه و فضای دندان میشود، بلکه با جلوگیری از التهاب لثه، کمک بسیاری به کاهش درد میکند. کافی است یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در یک لیوان بریزید و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید تا درد تسکین پیدا کند.
 7. روغن پونه کوهی

  روغن پونه کوهی خاصیت ضد باکتری قوی برای حذف باکتری های دهان دارد و یک داروی مسکن قوی برای آرام کردن درد دندان است. در واقع روغن پونه کوهی به عنوان یک ماده طبیعی ضد درد و ضد التهاب شناخته میشود. میتوانید روغن پونه کوهی را با یک قاشق روغن زیتون رقیق کنید و با استفاده از یک تکه پنبه به آرامی روی لثه بمالید. این روش را برای دو مرتبه در روز انجام دهید. سرعت درمان روغن کوهی شما را شگفت زده خواهد کرد.
 8. پیاز

  یکی دیگر از راهکارهایی که برای بهبود درد و تسریع در روند درمان درد پس از کشیدن دندان توصیه میشود، مصرف پیاز است. پیاز خاصیت ضد درد و ضد التهاب دارد. همچنین با برخورداری از خاصیت ضد عفونی کنندگی، میکروب های مولد عفونت را از بین میبرد و درد را آرام میکند. توصیه میشود برای تسکین درد از پیاز تند استفاده کنید. به یاد داشته باشید که هرچه پیاز تندتر باشد، در درمان درد مؤثر تر است. برای نتیجه بهتر خوردن پیاز زرد یا قرمز پیشنهاد میشود. بنابراین هروقت احساس دندان درد داشتید، کافی است یک تکه پیاز بخورید.
 9. تکه های خیار

  اگر برای تسکین درد دندان، نمیخواهید از پیاز استفاده کنید و با بوی آن مشکل دارید، میتوانید خیار را امتحان کنید. خیار خاصیت خنک کنندگی دارد و از این طریق درد دندان را تا حد زیادی تسکین میبخشد. برای آرام کردن درد دندان کافی است یک تکه خیار خنک را روی دندان خود قرار دهید. همین تکه خیار به سرعت درد دندان شما را کاهش میدهد.
 10. استفاده از چای کیسه ای

  اگر درد دندان به دلیل تورم زبان باشد، چای کیسه ای میتواند درمان مناسبی برای این درد باشد. جالب است بدانید چای کیسه ای کاربرد زیادی در درمان بسیاری از دردها دارد و به عنوان یک ماده ضد التهابی شناخته میشود. برای این کار لازم است چای کیسه ای را بعد از دم کردن، در یخچال قرار دهید تا خنک شود سپس آن را درون دهان و روی لثه بگذارید. این روش باعث کاهش تورم و تسکین درد کشیدن دندان میشود.
 11. برگ گواوا و درمان دندان درد

  میوه گواوا یکی دیگر از درمان های خانگی و طبیعی برای تسکین درد دندان است. برگ های درخت گواوا خاصیت ضد اسپاسم و آنتی باکتریال دارند و میتوانند التهاب و درد پس از کشیدن دندان را تا حد زیادی کاهش دهند. برای استفاده از این گیاه، لازم است برگ درخت گواوا را تهیه کنید، آن را به دقت بشویید و آرام بجوید. معمولاً چند دقیقه بعد از جویدن، درد دندان شما آرام خواهد شد. یکی دیگر از روش هایی که برای کاهش درد دندان توسط گیاه گواوا پیشنهاد میشود این است که 5 الی 7 برگ آن را در یک ظرف بجوشانید و پس از سرد شدن از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.
 12. مریم گلی

  استفاده از گیاه مریم گلی هم میتواند در آرام کردن درد دندان مؤثر باشد و از تورم و خون ریزی آن جلوگیری نماید. برای استفاده از مریم گلی لازم است 1 قاشق نمک را با یک قاشق مریم گلی خرد شده مخلوط کنید و روی آن کمی آب بریزید. پس از 5 دقیقه روی دندان خود بگذارید و در نهایت بشویید. این کار را به طور مداوم تکرار کنید تا درد دندان بهبود یابد.
 13. روغن اورگانو

  روغن ارگانو نیز یکی از روغن های طبیعی است که با دارا بودن خاصیت ضد باکتریایی میتواند درد کشیدن دندان را کاهش دهد و در جلوگیری از التهاب و عفونت دندان پس از کشیدن، جلوگیری نماید. روغن ارگانو غنی از مواد معدنی است و برای سلامت کلی دهان و دندان مفید است. کافی است نصف قاشق چایخوری روغن ارگانو را با آب رقیق نموده و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید و محلول را به مدت 2 دقیقه در دهان خود نگعهدارید و سپس خارج نمائید. میبیند که درد دندان به سرعت کاهش میابد توصیه میشود 2 تا 3 بار در روز این کار را تکرار نمائید.
 14. روغن اسطوخدوس

  یکی از رایج ترین روش ها در طب سنتی برای کاهش درد دندان که از دیرباز تا کنون استفاده میشود، استفاده از روغن اسطوخدوس است. این روغن ترکیباتی دارد که با التهاب و باکتری کاملا مقابله میکند و برای از بین بردن عوامل ویروسی بسیار مؤثر است. از این رو درد کشیدن دندان را به سرعت کاهش میدهد. برای استفاده از این روغن لازم است نوک انگشت خود یا یک تکه پنبه را به روغن آغشته نموده و آن را روی دندان بمالید. پس از چند دقیقه درد دندان کاهش میابد.
 15. نعنا

  یکی دیگر از گیاهان دارویی که میتواند در درمان دندان درد به روش خانگی مؤثر باشد، نعنا است. نعنا در واقع یک داروی آرامبخش و ضد درد است که به درمان فوری درد دندان پس از کشیدن کمک میکند. میتواند برای تسکین درد دندان خود چند برگ نعنای تازه را بجوید. از آنجایی که نعنا خاصیت خنک کنندگی و ضد التهابی دارد، به سرعت درد را کاهش میدهد. همچنین میتوانید از یک تکه پنبه و مقداری روغن نعنا برای تسکین درد دندان خود استفاده کنید.

راهکارهای دارویی برای کاهش درد کشیدن دندان

راهکارهای دارویی برای کاهش درد کشیدن دندان

علاوه بر درمان های خانگی و ساده، برخی درمان های پزشکی نیز برای تسکین درد دندان توصیه میشود که البته باید حتماً تحت نظر متخصص دندانپزشکی استفاده شوند. اما مسکن های قوی برای درمان درد دندان کدام هستند؟ همانطور که میدانید داروهای مسکن تنوع بالایی دارند. اما کدامیک برای درمان درد دندان بهتر است؟ در ادامه به بررسی این موضوع پرداخته شده است.

 1. ایبوپروفن

  یکی از مؤثرترین و در دسترس ترین داروهایی که برای انواع درد از جمله دندان درد توصیه میشود، ایبوپروفن است. این دارو در بیشتر افراد طوری اثر میکند که نیاز به مصرف هیچ نوع مسکن دیگری نباشد. ایبوپروفن یا به اختصار پروفن با دو دوز 200 و 400 میلی گرم در داروخانه ها موجود است. این نوع مسکن را در ایران و اکثر کشورها بدون نیاز به نسخه میتوانید تهیه نمایید و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید می‌توانید آن را برای دندان ‌درد خود استفاده کنید. در برخی موارد مانند خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو، مصرف آن برای فرد ممنوع است. فرم ژلاتینی کپسولی این دارو با نام ژلوفن در ایران شناخته شده است جذب گوارشی راحت ‌تری نسبت به قرص پروفن دارد.
 2. استامینوفن

  استامینوفن نیز یکی دیگر از دارو‌های مؤثر برای انواع درد اجمله دندان درد است. اگرچه استامینوفن خاصیت ضددرد دارد، اما در ترکیبات خود خاصیت ضد التهابی شناخته شده‌ای ندارد. این دارو اغلب به همراه دیگر داروهای ضد درد تجویز می شود. به یاد داشته باشید که زیاده روی در مصرف استامینوفن و تجاوز از دوز مجاز دارو می‌تواند مشکلات کبدی شدید ایجاد کند.
 3. داروهای ترکیبی ضد درد مؤثر بر دندان‌درد

  داروهای ترکیبی ضد درد اغلب حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که در درمان دندان‌درد مؤثر واقع می‌شوند. این نوع از داروها معمولا به صورت کپسول و با عنوان های تجاری از قبیل نوافن، آسیفن، مگافن و … عرضه می‌شوند ولی اکثر آن ها دارای ترکیبات یکسانی می باشند.

نکته قابل توجه این است که در کنار همه راهکارهایی که پیشنهاد شد، توصیه میکنیم که در صورت درد مداوم و شدید خصوصا در هنگام کشیدن دندان در بارداری، حتماً به دندانپزشک خود مراجعه نمائید. چرا که راهکارهای گفته شده میتواند درد شما را بطور مقطعی کاهش دهد. اما اگر بخواهید از صحیح بودن روند درمان و مراقبت های بعد از کشیدن دندان اطمینان داشته باشید حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نموده و معاینات لازم را انجام دهید.

خواندن 15420 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 20 تیر 1400 ساعت 08:52
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر