آمالگام چیست؟ | مزایا و معایب آمالگام نسبت به کامپوزیت آمالگام چیست؟ | مزایا و معایب آمالگام نسبت به کامپوزیت

آمالگام چیست؟ | مزایا و معایب آمالگام نسبت به کامپوزیت

سه شنبه, 13 اسفند 1398 ساعت 06:08
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آمالگام دندانی چیست ؟

 رنگ این ماده به مروز زمان و به دلیل اکسید شدن بعد از وارد شدن به دهان تیره رنگ می شود.از مزایای استفاده از این ماده نسبت به کامپوزیت می توان به دوام زیاد رستوریشن های آن و همچنین کم هزینه تر بودن این ماده است. و همچنین این نکته که در دراز مدت فاصله ای بین مواد ترمیمی به وجود می آید که در نهایت سبب پوسیدگی می شود. که این مورد در آمالگام به دلیل اکسید شدن و پر شدن این فضا به وسیله ی این اکسید اتفاق نمی افتد.

مزایای آمالگام

  •  به دلیل دوام خوب آمالگام، اغلب در هنگام پوسیدگی هایی که شدید هستند و یا زمانی که دندان مربوطه در عقب قرار دارد و فشار زیادی را متحمل می شود آمالگام می تواند انتخاب مناسبی جت ترمیم باشد.
  •  این ماده ی نقره ای رنگ سریع سخت می شود. در نتیجه هنگامی که خشک ماندن دندان در حین ترمیم اهمیت دارد، آمالگام می تواند بسیار گره گشا باشد.
  •  زمان کمی برای قرار گرفتن آمالگام به نسبت کامپوزیت نیاز است و به دلیل این ویژگی برای اشخاصی که توانایی نشستن به مدت زیاد را ندارند می تواند بسیار کارساز باشد.

معایب آمالگام

  •  از ویژگی های منفی این ماده به عدم زیبایی ظاهر آن می توان اشاره کرد. این نکته منفی در زمانی که دندان های جلویی ترمیم شده باشند بیشتر نمود پیدا می کند.
  •  از ویژگی های منفی دیگر این ماده از دست رفتن نسج زیاد به منظور افزایش ثبات آن و ایجاد حفره ای به شکل خاص برای قرار گرفتن آن در دندان می باشد. در صورتی که در کامپوزیت فقط پوسیدگی از بین می رود و نیازی به ایجاد حفره نیست.

 

خواندن 143 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 12:57
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

محتوای بیشتر در این بخش: شوک گالوانیک »

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر