آمالگام چیست؟ | مزایا و معایب آمالگام نسبت به کامپوزیت آمالگام چیست؟ | مزایا و معایب آمالگام نسبت به کامپوزیت

آمالگام چیست؟ | مزایا و معایب آمالگام | تفاوت با کامپوزیت

سه شنبه, 13 اسفند 1398 ساعت 06:08
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

وقتی که حفره ای در دندان به وجود می‌آید، به علت پوسیدگی دندان و یا به علت شکستگی این حفره باید توسط ماده ای بازسازی و ترمیم شود. ماده ای که برای ترمیم به کار می رود، خواص مشابهی باید با دندان داشته باشد و با محیط بدن انسان باید سازگار باشد. در زمان های قدیم تقریباً حدود دو هزار سال پیش در مصر از این روش استفاده می کردند. در این کشور شخصی برای بازسازی دندان های خود از فلز برنز استفاده کرد، اما بعد از مدتی فلز برنز اکسید شد و به رنگ سبز در آمد. حدود ۱۵۰ سال پیش عده‌ ای آمالگام را کشف کردند و از آن پس این ماده برای ترمیم و بازسازی دندان در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. آمالگام یک ترکیب فلزی نقره ای رنگ می باشد که در دندان بسیاری از انسان ها به وضوح دیده می شود.

آمالگام دندانی چیست؟

آمالگام دندانی چیست؟

در مواقعی ممکن است به دلیل پوسیدگی و یا شکستگی، حفره در دندان ایجاد شود. این حفره ها توسط ماده‌ای به نام آمالگام بازسازی و ترمیم می‌ شود. یکی از سخت ترین قسمت های بدن مینای دندان می باشد. با رعایت نکردن تغذیه مناسب فرصت خوبی برای باکتری ها ایجاد می شود که دندان ها را پوسیده کنند. این باکتری ها مواد غذایی مناسب را تخمیر می کنند و یک نوع اسید تولید می‌ کنند که این اسید تمام مینای دندان را حل کرده و دچار پوسیدگی می‌ کند و به راحتی از بین می برد. پوسیدگی های دندان در ابتدا بسیار کوچک هستند. گاهی اوقات به صورت لکه های سفید رنگ بر روی دندان ها شروع می‌ شود که در این مرحله اگر ما به خوبی دندان های‌ خود را مسواک نزنیم و از فلوراید، دهانشویه و یا خمیر دندان استفاده نکنیم، این پوسیدگی ادامه دار خواهد شد و ممکن است باعث پوسیدگی های شدیدی شود.
با وسیع تر شدن پوسیدگی دندان، بافت سخت مینا و عاج دندان به وسیله این اسیدها حل شده و یک ماده نرم پنیری به جای دندان برای انسان به جا می ماند که این دندان دیگر قادر به تحمل فشارهای جویدن نخواهد بود و در نتیجه حفره های بسیار بزرگ پوسیده شده در دندان ایجاد می شود. وقتی دندان به این مرحله از پوسیدگی برسد، باید حتماً به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرد و اقدام به ترمیم پوسیدگی دندان نمود. اگر این پوسیدگی ها فقط در قسمت مینای دندان باشد و به ناحیه داخلی دندان یعنی مرکز دندان یا عصب دندان نرسیده باشد، حفره های که ایجاد شده توسط مواد ترمیم می شود که در اصطلاح به آن پرکردن دندان می گویند.

تاریخچه آمالگام

آمالگام در سال ۱۸۱۲ توسط یک شیمیدان انگلیسی شناخته شده و در سال ۱۸۳۳ به تمام جهانیان معرفی شده است. دندانپزشکان در زمان های گذشته برای پر کردن دندان از موادی مثل تراشه های سنگ، صمغ، چوب پنبه، تربانتین، سرب، طلا و غیره استفاده می کردند.‌
یک جراح مشهور به نام آمبروز پر کردن دندان های پوسیده را به کمک چوب پنبه و سرب انجام داده است. در سال 1603 برای تولید آمالگام تعدادی از پزشکان فرآیندی را معرفی کردند که در این فرآیند باید سولفید مس را با یک اسید قوی مخلوط می کردند و بعد از آن جیوه را به آن اضافه می کردند‌ و این مواد را با هم می جوشاندند و در داخل حفره دندان می ریختند. بعد از مدت ها در فرانسه ماده معدنی پر کننده ساخته شد که خیلی مورد پسند عموم مردم واقع شد ولی قبل از استفاده باید جوشانده و ذوب می شد. آمالگام در سال ۱۸۲۶ در فرانسه رایج شد، ولی در حوالی دهه ۱۸۴۰ طلا نقره و پلاتین قلع بر آمالگام ترجیح داده می شد.
در سال ۱۸۳۳ دو برادر فرانسوی آمالگام را به ایالت متحد آوردند و تقریباً ۵۰ درصد پرکردگی های دندان در شمال نیویورک توسط آمالگام صورت گرفت. ولی در سال ۱۸۴۳ جراحان دندانپزشکی آمریکا استفاده از آمالگام دندانی را مضر اعلام کردند و تمام اعضای خود را به امضای گرونامه ای‌ برای عدم استفاده از آمالگام مجبور کردند و این یک جنگ بود برای استفاده از آمالگام که بعد از آن دو برادر فرانسوی را از کشور بیرون کردند.
در طول ۵۰ سال بعد از آن بسیاری از ترکیبات فلزی را مورد آزمایش قرار دادند که این فلزات عبارتند از کادمیوم، بیسموت، پلاتین و آنتیموان. در سال ۱۸۹۵ یک فرمول از آمالگام منتشر شد که بسیار مناسب تر بود و دستورالعمل آن عمدتاً تا ۷۰ سال دست نخورده باقی ماند ولی در سال ۱۹۶۳ یک فرمول استاندارد و مرغوب از آمالگام به دست آمد که با ترکیبی از مس همراه بود که بسیار مستحکم و از حساسیت بسیار کمتری برخوردار بود.

آمالگام پرکننده ای مناسب

آمالگام یک فلز بسیار فوق العاده انعطاف پذیر می باشد که دندانپزشکان به چند دلیل از ماده آمالگام استفاده می کنند. اولین دلیل آن این است که بسیار ارزان است و تقریبا به آسانی مورد استفاده قرار می گیرد. آمالگام می ‌تواند برای مدت کوتاهی نرم بماند و به همین خاطر به راحتی در داخل دندان جای گذاری می‌ شود و حجم نامنظم دندان را به راحتی پر می کند. همچنین آمالگام نسبت به کامپوزیت های دندانی دارای عمر طولانی می باشد، طول عمر آمالگام ها بین ۱۰ تا ۱۲ سال تخمین زده شده است، در حالی که کامپوزیت ها نصف این مدت دوام دارند، پرکردگی با آمالگام دارای دوام بسیار بالایی می باشد.

آیا آمالگام یک ماده ای سمی می باشد؟

همانطور که می دانید جیوه یک فلزی است که به خاطر ایجاد بخار های سمی برای بدن انسان مضر محسوب می شود، اما جیوه ای که در آمالگام وجود دارد از حالت آزاد خود خارج شده و به صورت یک ترکیب فلزی در می آید و خواص ابتدایی خود را از دست می دهد. سال های بسیاری است در جامعه دندانپزشکی در این مورد بحث می شود ولی انجمن دندانپزشکی آمریکا هنوز آمالگام را مطمئن ترین و مناسب ترین ماده پر کننده دهان می دانند.‌

حساسیت آمالگام

حساسیت آمالگام

افرادی که دندان خود را با آمالگام پر کردند و توسط این ماده دندانشان ترمیم و بازسازی شده است، نسبت به آمالگام حساسیت کمی داشته اند. این حساسیت ها ممکن است به صورت کهیر و یا یک سری ضایعات قرمز پوستی در دهان، در کنار ترمیم آمالگام ها ایجاد شود، کسانی که به این مواد حساسیت دارند، باید مواد دیگری را برای ترمیم دندان های خود جایگزین کنند.

مزایای آمالگام

یکی از مزیت های مهم آمالگام این است که بسیار مستحکم و مقاوم می باشد. به خاطر همین مزیت خوب، دندانپزشکان برای پر کردن دندان های آسیای افراد از این ماده عالی استفاده می کنند. طول عمری که آمالگام دارد، حدود ۱۰ سال می باشد ولی با مطالعات مختلفی که در این مورد انجام شده است، دوام این پرکردگی ها به چندین دهه می رسد. آمالگام به خوبی در تمام درزها و فرورفتگی ها و دیوارهای‌ دندان نفوذ می کند و به خوبی آنها را مهر و موم می کند. به همین دلیل جلوی نفوذ باکتری ها را به بخش های عمیق تر دندان می گیرد.

معایب آمالگام

از بارزترین عیب آمالگام می‌ توانیم به رنگ و ظاهر ناخوشایند آن اشاره کنیم. بسیاری از بیماران با این که دکتر به آنها توصیه می کند برای ترمیم دندان های خود از آمالگام استفاده کنند، ولی آنها به خاطر زیبایی، کامپوزیت را ترجیح می دهند و یکی دیگر از مسائلی که باید گفته شود این است که آمالگام به خاطر آلیاژ فلزی که دارد، دارای خاصیت رسانایی بالایی می باشد که سرما و گرما را بهتر منتقل می کند. هنگامی که بیماران غذا و نوشیدنی سرد می خورند، احساس درد دارند ولی معمولاً این حساسیت ها بین یک تا دو ماه از بین می روند و همچنین برای ترمیم با آمالگام دندانپزشک باید قسمت بیشتری از دندان سالم را تراشیده تا بتواند این ماده را در داخل حفره دندان به خوبی جایگذاری کند.

کامپوزیت

کامپوزیتکامپوزیت

پرکردگی با ونیر کامپوزیت که متشکل شده است از مخلوط سرامیک و ماده پلاستیکی که به صورت خمیری برای پر کردن حفره های دندان به کار می رود و این خمیر، رنگی شبیه به رنگ دندان دارد. وقتی پزشک حفره دندان را با کامپوزیت پر می کند، دندان خیلی طبیعی جلوه می کند. هنگامی که این ماده در درون حفره دندان جایگذاری می شود، توسط یک نور آبی محکم می شود.

مزایای کامپوزیت

بهترین وضعیتی که برای کامپوزیت ها می توان نام برد، زیبایی دندان ها می باشد. دندانپزشک می تواند با ترکیب کردن رنگ ها، رنگ مناسبی که همرنگ دندان بیمار باشد را درست کند و به کار ببرد. مواد کامپوزیت مثل چسب به دندان می‌ چسبد، در نتیجه پزشک فقط باید قسمت های پوسیده را بردارد و حفره دندان را پر کند ولی نیازی به تراشیدن دندان های سالم بیمار نمی باشد، ولی در آمالگام بر عکس
این اتفاق رخ می دهد.‌

معایب کامپوزیت

وقتی که دندان را با کامپوزیت ترمیم می کنید، دچار حساسیت هایی خواهید شد و همچنین به خاطر رنگ سفیدی که مواد کامپوزیت دارد، هنگامی که شما غذاها و نوشیدنی های رنگی میل می کنید مثل: قهوه و یا چای به مرور زمان این رنگ های سفید کامپوزیت تغییر رنگ می دهند و یکی دیگر از از معایب کامپوزیت، به وجود آمدن ترک های بسیار ریز در بین کامپوزیت ها در طول زمان می باشد که این ترک خوردگی ها باعث نفوذ باکتری ها به داخل دندان می شود و پوسیدگی ثانویه را در بخش های عمیق تری ایجاد می کند. پایداری کامپوزیت از آمالگام بسیار کمتر می باشد. به همین خاطر اکثر افراد برای اینکه دارای دندانهای خلفی قوی تری باشند، از آمالگام استفاده می کنند. همچنین هزینه کامپوزیت دندان نسبت به هزینه پر کردن دندان با آمالگام بیشتر می باشد.
به هرحال برای جمع بندی‌ این موارد باید بگوییم که هر دو پرکننده های دندان دارای مزایا و معایبی می باشند. شما وقتی که به مطب دندانپزشکی مراجعه می کنید باید حتما در این موارد با دندانپزشک خود مشاوره کنید تا پزشک شما بتواند بهترین نوع پرکردگی را به شما ارائه نماید. اگر شما می‌ خواهید دارای دندانهای زیبا و مناسب باشید، حداقل شش ماه یکبار باید توسط دندانپزشک خود معاینه شوید و یک سری از پوسیدگی های دندان خود جلوگیری کنید و بهداشت دهان و دندان خود را هر روز انجام دهید.

خواندن 1591 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:45
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر