پر کردن دندان به روش سنتی؛ آیا در خانه میتوان دندان را ترمیم کرد؟

پر کردن دندان به روش سنتی
فهرست محتوا
۵/۵ - (۲ رای)

پر کردن دندان به روش خانگی! روشی عجیب که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفته و امروزه نیز افراد برای فرار از درمان دندانپزشکی به دلایل مختلف، ممکن است به سراغ آن بروند.
اما چه مواردی به عنوان مواد پر کننده شناخته می‌شدند و نحوه پر کردن دندان در خانه به کمک آنها چگونه بوده است؟
ما در ادامه تمام باورهای غلط در مورد ترمیم دندان پوسیده در خانه را بررسی خواهیم کرد. شما عزیزان می‌توانید با مطالعه این مطلب، دید و نگرش صحیح نسبت به اهمیت انجام درمان پر کردن دندان در مطب را پیدا کنید.

آیا می‌توان در خانه دندان را پر کرد؟

آیا پر کردن دندان در خانه امکان‌پذیر است؟

قبل از بیان درستی یا نادرستی این موضوع، باید یک سری نکات را برایتان بازگو کنیم. توجه داشته باشید که ترمیم دندان پوسیده، روش بسیار سخت و پیچیده‌ای است. به طوری که حتی دندانپزشکان نیز برای انجام این درمان، به استفاده از ابزارها و تجهیزات خاصی روی می‌آورند.
حال تصور کنید که این چنین درمانی را در خانه انجام دهید. مطمئنا در خانه چنین تجهیزاتی در اختیار ندارید. علاوه بر این نیز، مواد پر کننده دندان خانگی به هیچ عنوان خواص و ویژگی‌های مواد پر کننده دندانپزشکی را نخواهند داشت.
این موضوع را هم در نظر داشته باشید که درمان دندان پوسیده در خانه، ممکن است مشکلات زیادی برای سلامت دهان فرد به وجود آورد. همچنین پر کردن دندان در منزل دوام و استحکام لازم را نخواهد داشت؛ این یعنی بعد مدت کوتاهی ممکن است دوباره با چنین مشکلی مواجه شوید.
با این تفاسیر، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم که برای انجام چنین درمانی در خانه اقدام کنید.

باورهای غلط درباره پر کردن دندان در خانه

باورهای غلط درباره پر کردن دندان در خانه

برخی از افراد، یک سری از روش‌ها را به مردم پیشنهاد می‌کنند؛ این افراد ادعا دارند که این روش‌ها به راحتی در خانه قابل انجام هستند و درمان خوبی برای پوسیدگی‌های دندانی به شمار می‌روند. اما این یک باور بسیار غلط است.
شما هیچ گاه نمی‌توانید چنین ترمیم را در خانه انجام دهید. حتما باید توسط دندانپزشک با تجربه و ماهر پوسیدگی دندان برداشته شده و سپس ترمیم شود.
پر کردن دندان به روش خانگی معمولا با استفاده سیمان دندان خانگی انجام می‌شود. در این روش سنتی، سیمان دندان با استفاده از یک سری ابزارهای ساده داخل دندان قرار داده می‌شود. اما این کار نمی‌تواند ترمیم مناسبی برای دندان شما باشد. چرا که نمی‌تواند به خوبی به دیواره‌های حفره دندان بچسبد.
علاوه بر این، باکتری‌ها می‌توانند خیلی راحت از فضای بین سیمان و دندان عبور کرده و سبب پوسیدگی بیشتر شوند. به همین دلیل این روش به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

پر کردن دندان به روش سنتی؛ یک باور غلط!

در گذشته توصیه می‌شده که برای پر کردن دندان از روغن گل میخک استفاده شود! این در حالی است که این ماده خاصیت پر کنندگی ندارد. در واقع این ماده تنها تا حدودی ممکن بود به تسکین درد کمک کند و در برداشتن پوسیدگی دندان و یا پر کردن آن نقشی نداشت. استفاده از این ماده یک باور غلط در زمینه پر کردن دندان به روش سنتی بوده است.

عوارض ترمیم دندان در خانه و عدم مراجعه به کلینیک دندانپزشکی

پر کردن دندان در خانه چه عوارضی دارد؟

توجه داشته باشید که اگر ترمیم دندان با روش‌های خانگی را انجام دهید، ممکن است با یک سری عوارض مواجه شوید:

 1. عفونت دندان

  دقت داشته باشید که اگر معاینه توسط دندانپزشک صورت نگیرد، نمی‌تواند میزان تخریب دندان را تشخیص داد. در صورتی که پوسیدگی به بافت پالپ دندان رسیده باشد، باید حتما درمان ریشه برای آن انجام شود. در این شرایط اگر به روش سنتی دندان پر شود، مطمئنا با عفونت و آبسه دندان همراه خواهد بود.

 2. درد دندان

  دقت داشته باشید که این روش، درمانی نیست که بتواند به خوبی پوسیدگی دندان را حذف کند. به همین دلیل هم درد دندان شما از بین نخواهد رفت.

 3. پوسیدگی مجدد دندان

  با توجه به اینکه ترمیم دندان به روش سنتی نمی‌تواند فاصله بین ماده پر کننده و دندان را از بین ببرد، بعد از مدتی شاهد پوسیدگی مجدد دندان خواهیم بود. توجه داشته باشید که این پوسیدگی ممکن است خیلی گسترش پیدا کرده و سبب از بین رفتن کل تاج دندان شود.

سوالات متداول

 1. آیا استفاده از روش‌های سنتی برای پر کردن دندان، می‌تواند درد دندان را کاهش دهد؟

  با توجه به اینکه در روش‌های سنتی، بافت پوسیده دندان همچنان باقی می‌ماند، نمی‌توان انتظار داشت درد دندان تسکین پیدا کند. علاوه بر این نیز، اگر ترمیم دندان به روش خانگی سبب آسیب به بافت پالپ شود، درد دندان بیشتر از گذشته خواهد شد.

 2. آیا استفاده از روش‌های سنتی، می‌توانند همانند روش‌های اصولی امروزی دندان را پر کنند؟

  خیر، برای پر کردن دندان نیاز به رعایت خیلی از قوانین و اصول مربوط به آن است که با استفاده از تجهیزات مخصوص قابل اجرا خواهند بود. در صورتی که پر کردن دندان به روش خانگی را انجام دهید، مطمئنا نمی‌توانید حتی درصد کمی از این اصول را رعایت نمایید.

 3. طول عمر ترمیم دندان به روش سنتی چقدر است؟

  روش خانگی برای پر کردن دندان، عمر زیادی نخواهد داشت. چرا که هیچ قاعده و قانونی برای پر کردن دندان رعایت نشده است. همچنین این نوع ترمیم، با خیلی از عوارض نیز همراه خواهد بود.

2 نظر در “پر کردن دندان به روش سنتی؛ آیا در خانه میتوان دندان را ترمیم کرد؟

 1. مهسا محمدزاده گفت:

  ببخشید من قبلا دندونمو پر کردم ، متاسفانه یه غذای خیلی خشک خوردم یه تیکه از دندونم شکست و دسترسی به دندانپزشک را ندارم

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام باید به دندانپزشکی مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان