بریج دندان چیست؟ | مزایای آن | قیمت سال 99 بریج دندان چیست؟ | مزایای آن | قیمت سال 99

بریج دندان | تفاوت بریج با ایمپلنت | مزایا | هزینه 1399

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 08:43
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

اگر برای دندانی که از دست داده اید، جایگزین مناسبی پیدا نکنید، باید منتظر به وجود آمدن مشکلات ساختاری در دهان و دندان های خود باشید. اما خبر خوب این است که یکی از گزینه های بسیار کارآمد برای درمان این مشکل، بریج دندان است. اگر با مشکل جای خالی دندان مواجه هستید و میخواهید به کمک بریج دندان مشکل خود را حل کنید، حتما تا پایان این مقاله را مطالعه کنید.

بریج دندان چیست؟

بریج در واقع به معنای پل می باشد. پایه های پل در واقع دو دندان طرفین محل بی دندانیست که پایه ها بطور کامل تراش می خورند تا روکش بتواند در ابعاد دندانهای طبیعی روی آن قرار بگیرند. این پل شامل یک یا چند عدد دندان مصنوعی است که در کنار بقیه دندان ها قرار میگیرند و از به وجود آمدن مسائلی مثل ناخوشایند بودن وضعیت ظاهر دندان ها، مشکلات تکلم، کج شدن بقیه دندان ها و ... جلوگیری میکنند. به دندانی که بین پایه ها قرار می گیرد پونتیک گفته می شود. البته از این روش در شرایطی که امکان ایمپلنت نباشد استفاده می شود.
بریج عموما از ترکیب یک لایه چینی به نام پرسلن در روی کار و لایه ای فلزی در زیر کار تشکیل می شود. ماده ی جدید تری که برای ساخت بریج بکار می رود زیرکنیا نام دارد. این ماده تطابق رنگ و ظرافت بیشتری نسبت به پرسلن دارد. به علت این ظرافت بیشتر لثه کمتر تحریک شده و بر خلاف پرسلن به مرور زمان باعث تیرگی لثه نمی شود.

مواد سازنده بریج

همانطور که گفتیم، بریج در واقع بک نوع پل دندانی است. پایه های پل در واقع دو دندان طرفین محل کشیده شدن دندان است. پایه ها به طور کامل تراش می خورند تا روکش بتواند در ابعاد دندانهای طبیعی روی آن قرار بگیرند. به دندانی که بین پایه ها قرار می گیرد پونتیک گفته می شود.
بریج عموما از ترکیب یک لایه چینی به نام پرسلن در روی کار و لایه ای فلزی در زیر کار تشکیل می شود. ماده ی جدید تری که برای ساخت بریج بکار می رود زیرکُنیا نام دارد. این ماده تطابق رنگ و ظرافت بیشتری نسبت به پرسلن دارد. به علت این ظرافت بیشتر لثه کمتر تحریک شده و بر خلاف پرسلن به مرور زمان باعث تیرگی لثه نمی شود.

هزینه بریج دندان

عوامل متعددی در تعیین هزینه بریج مؤثر هستند. به طور خلاصه میتوان گفت مهم ترین عواملی که هزینه بریج را تعیین می کنند موارد زیر هستند:

 •  تعداد دندان های از دست رفته و قابل جایگزینی با بریج
 •  مواد به کار رفته در ساخت بریج دندان مانند رزین کامپوزیت، زیرکونیا، آلیاژ فلزی پوشیده شده از رزین
 •  میزان پیچیدگی نصب بریج ها در بین دندان ها
 •  درمان های پیش نیاز و یا درمان های ترمیمی مورد نیاز حین قرار دادن بریج در بین دندان ها
 •  فاکتورهای مرتبط با مطب دندانپزشکی و متخصص دندانپزشکی شما

هزینه هر واحد بریج دندان در سال 99 از 1200000 تومان تا 2000000 تومان (یک میلیون و دویست هزار تومان تا دو میلیون تومان) می باشد.

انواع بریج دندان

به طور کلی چهار نوع پل دندانی وجود دارد:

 1. پل دندانی سنتی

  به این پل ها اصطلاحاً بریج ساده گفته میشود و از گذشته به عنوان روشی رایج برای جایگزین نمودن دندان از دست رفته در نظر گرفته میشد و همچنان کاربرد دارد. این پل شامل تعدادی دندان مصنوعی است که در کنار دندان های طبیعی قرار میگیرند و به آنها وصل میشوند. برای نصب این پل درون دهان، لازم است دندان های کناری از استحکام بالایی برخوردار باشند. در ابتدا دندانپزشک باید مینای دندان های کناری را کمی تراش بدهد سپس بریج را بین دندان ها وصل کرده و آن را محکم نماید.
 2. پل دندانی کانتی لور

  این نوع بریج را پل معلق می نامند که با نام کانتی لور در بازار شناخته میشود. از کانتی لور معمولاً برای پر کردن جای خالی یک دندان استفاده میشود. برای نصب آن لازم است یک دندان طبیعی در سمت چپ یا راست جای خالی دندانی که کشیده شده است وجود داشته باشد. به این ترتیب دندانپزشک پایه دندان طبیعی را کمی تراش داده و پل را سوار میکند.
 3. بریج دندانی مریلند

  بریج مریلند، نوع دیگری از پل دندانی است که مشابه پل های سنتی نصب میشود. برای نصب این نوع پل، به وجود دو دندان طبیعی نیاز هست. یعنی لازم است در هر دو طرف دندان کشیده شده، حداقل یک دندان طبیعی وجود داشته باشد. بزرگترین تفاوت این بریج با بریج های دیگر در این است که نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. بلکه با استفاده از بال هایی از جنس فلز یا پرسلین، پل به پشت دندان های طبیعی چپ و راست متصل میشود.
 4. بریج پشتیبانی شده با ایمپلنت

  این بریج همانطور که از نامش پیداست، نیاز به یک حامی از جنس ایمپلنت دارد. در شرایطی که بیمار بیش از یک دندان خود را از دست داده باشد، می توان برای درمان از این نوع بریج استفاده نمود. در این روش بدون کمک گرفتن از دندان های کناری و تراش دادن مینای دندان های دیگر، از ایمپلنت برای نگهداشتن و استحکام بریج استفاده میشود.

این بریج همانطور که از نامش پیداست، نیاز به یک حامی از جنس ایمپلنت دارد. در شرایطی که بیمار بیش از یک دندان خود را از دست داده باشد، می توان برای درمان از این نوع بریج استفاده نمود. در این روش بدون کمک گرفتن از دندان های کناری و تراش دادن مینای دندان های دیگر، از ایمپلنت برای نگهداشتن و استحکام بریج استفاده میشود.

پل دندان یا ایمپلنت دندان، کدام بهتر است؟

می توان گفت بریج و ایمپلنت کاربردهای یکسانی دارند و برای یک هدف مشترک یعنی جایگزین کردن دندان کشیده شده، طراحی و ساخته شده اند. اما در عین حال تفاوت هایی هم دارند. یکی از مهمترین تفاوت ها بین بریج و ایمپلنت، موقتی بودن بریج است. به عبارت دیگر بریج ها معمولاٌ بین 5 تا 15 سال دوام دارند پس از آن باید تعویض شوند. در حالیکه ایمپلنت دوام بسیار بالاتری دارد و میتوان ادعا کرد که ایمپلنت نوعی درمان ثابت و دائمی برای دندان های از دست رفته است. اما تشخیص اینکه بریج برای جایگزین کردن دندان شما مناسب تر است یا ایمپلنت، کاملاً به نظر متخصص دندانپزشکی بستگی دارد.

نکته قابل ذکر این است که پل دندانی که توسط ایمپلنت دندان پشتیبانی میشود معمولاً نیاز به دو مرحله عمل جراحی دارد:

 •  مرحله اول برای کاشتن و قرار دادن واحدهای ایمپلنت داخل استخوان فک بیمار
 •  مرحله دوم برای نصب بریج یا قرار ددن پل

به یاد داشته باشید که هر دو مرحله، مخصوصا مرحله کاشت ایمپلنت زمان بر هستند و برای نصب این نوع بریج به حداقل چند ماه نیاز است.

مزایای بریج دندانی

همانطور که اشاره شد، بریج دندانی با پر کردن فاصله بین دندان ها و جایگزین شدن با دندان از دست رفته، میتواند بسیاری از مشکلات را رفع کند و یا از به وجود آمدن آنها جلوگیری نماید. پس میتوان گفت مزایای زیادی دارد. از جمله این مزایا میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  ایجاد طرح لبخند زیبا
 •  تسهیل در فرآیند جویدن
 •  بهبود صحبت کردن و تکلم
 •  حفظ عضلات صورت
 •  جلوگیری از فشار وارد شدن به دندان های دیگر و توزیع نیرو بین دندان ها و فک
 •  جلوگیری از حرکت دندان ها و کج شدن آنها

معایب بریج دندان

بریج دندان، در کنار مزایای خود، معایبی هم دارد. شاید بزرگترین عیب پل دندانی این باشد که در برخی موارد نیاز هست بخشی از مینای دندان تراش بخورد. چراکه مینای دندان ماده بسیار ارزشمند و باعث مقاومت دندان ها است و تراش دادن آن غیرقابل برگشت است و توانایی بازسازی مجدد به صورت طبیعی را ندارد.
شاید بزرگترین عیب پل های دندانی این باشد که در برخی موارد مجبور هستیم مینای دندان را تراش دهیم که اینکار غیرقابل بازگشت است. چون مینای دندان یکی از بخش های بدن است که رشد نیمکند و توانایی بازسازی مجدد به صورت طبیعی را ندارد.
عیب دوم این است که در برخی از موارد، فقط دندان های مصنوعی (پل بریج) به دندان های طبیعی وصل میشوند و در استخوان فک قرار نمیگیرند. از این رو در صورت وارد شدن ضربه به دهان، امکان شکستن دندان های مصنوعی و در امتداد آن دندان های طبیعی اطرافش وجود دارد.

سخن آخر

اگر یکی یا تعدادی از دندان های خود را کشیده اید و یا بنا به دلایلی از دست داده اید، گزینه های مختلفی برای جایگزین کردن این دندان ها پیش روی شماست. یکی از گزینه های درمان استفاده از بریج دندان یا پل دندانی است. پل دندانی را میتوان یک جایگزین بسیار مناسب برای دندان های از دست رفته دانست و همانطور که اشاره شد مزایای زیادی برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات دندانی، کج شدن بقیه دندان ها و مشکل تکلم دارد. اگر برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته نیازمند انتخاب گزینه مناسب برای درمان هستید، بهتر است در اولین فرصت به دندانپزشک مورد اعتماد خود مراجعه نمائید.

خواندن 1396 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 مهر 1399 ساعت 10:47
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر